Metallum

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: pan_satyros »

Andy pisze:
pan_satyros pisze:Promówkę dostałeś? Bardzo fajna.
A co to miało być?
Napisz do autora gry lub galakty, z tego co mi mówiono na Pionku to wysyłają.
A szkoda nie mieć, bo wprowadza dodatkowe możliwości taktyczne, a tego nigdy mało w przypadku Metallum.
Dla mnie ten tytuł to chyba największa niespodzianka 2013 roku.
Dawnotak nie miałem w przypadku planszówek - zazwyczaj kupowałem wiedząc czego się spodziewać, a ta trafiła się nam kompletnie z zaskoczenia.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Metallum

Post autor: Andy »

Dzięki za informacje, tej planety rzeczywiście nie dostałem.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Neoko
Posty: 60
Rejestracja: 08 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Gliwice

Re: Metallum

Post autor: Neoko »

Kupilem ta gre . Jestem po pierwszej partii gra wymiata. Co do jakosci i ceny rewelacja. Tylko niewiem czy karty nie sa niektore lepszeai inne zato niegrywalne. Mam nadzieje ze dlatego tak mysle bo jeszcze jestem za slaby Polecam.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Metallum

Post autor: rattkin »

Warto jednak dodać, że promka to promka. Nikomu się nie należy z urzędu. Może już się po prostu skończyły.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: pan_satyros »

rattkin pisze:Warto jednak dodać, że promka to promka. Nikomu się nie należy z urzędu. Może już się po prostu skończyły.
Toteż wspomniałem, że warto zapytać.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Metallum

Post autor: Andy »

Zapytałem Galaktę :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Metallum

Post autor: rattkin »

Recenzja fajna, ale (bo zawsze jest jakieś ale) kurczę-no, aż przewrotnie znów zapytam - co w grze musiałoby być dodatkowo, żeby ten "klimat" nie dostał etykietki "umowny" rozumianej najwyraźniej pejoratywnie? Plastikowe robociki zamiast kostek? Wydobycie jak najbardziej jest i ma odzwierciedlenie w wysokości zarobków z planety, bogate/ubogie złożna, a jak jest remis, to obydwie korporacje toną w prawniczych przepychankach, uniemożliwiających włączenie robotów żadnej ze stron. "Gadżeciarskie" liczniki to nic innego jak cięcie kosztów. "Metallum" to także bardzo dobra nazwa na taką grę, chwytliwa, nie popadająca w dziecięcy banał jak "Król i Zabójcy" (Metallum mogłoby się wtedy nazywać "Wydobycie w Kosmosie" albo "Statki i Planety"), uzupełniająca dobrze tematykę i "klimat". Tak więc, mnie to ciekawi, co w takiej grze trzeba zmienić, żeby uniknąć etykietki "nie ma klimatu"?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Metallum

Post autor: rastula »

też o tym pomyślałem... klimat to chyba jednak jest w głowie gracza głównie - a na pewno na drugim miejscu po oprawie graficznej - a tutaj metallum wypada na światowym poziomie...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Metallum

Post autor: KubaP »

rastula pisze:też o tym pomyślałem... klimat to chyba jednak jest w głowie gracza głównie - a na pewno na drugim miejscu po oprawie graficznej - a tutaj metallum wypada na światowym poziomie...
Pewno dlatego Veridiana pojęczała, pojęczała... i dała 8/10 ocenę ogólną i 10/10 za wygląd ;) Ciężko być adwokatem diabła przy tak świetnym tytule :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Metallum

Post autor: Trolliszcze »

Może w takim razie ten punkt powinno się wpisywać w rubrykę minusów recenzenta: nie umie wczuć się w klimat :D
trzewik

Re: Metallum

Post autor: trzewik »

Moim zdaniem Metallum oczywiście nie jest grą thematic, nie jest to klimaciarska planszówka, tylko porządne euro, natomiast autorzy wykonali kawał świetnej roboty, by elementy mechaniki dobrze przenieść na fabułę. Przykłady:

1. Piony graczy to duże statki, z których wysypują się na planetę roboty wydobywcze. Jest to bardzo klimatyczne i ciekawe fabularnie.

2. Gracze planują akcje programując swoje maszyny. Jest to fabularnie świetny pomysł i w grze funkcjonuje bardzo dobrze, naturalnie, gracze czują, że z tych puzzli faktycznie konstruują program dla maszyn.

3. Obaj gracze punktują na planetach. Ponownie to świetnie fabularnie wygląda, obaj gracze wydobywają surowce, jeden wydobywa więcej, inny mniej, ale widać, że oboje wydobywają i oboje punktują.

Zdecydowanie Metallum to bardzo dobrze zaprojektowane euro, ma ciekawe mechanizmy sprawnie połączone z klimatem i na pewno nie można tej gry nazwać eurosucharem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Metallum

Post autor: Andy »

Wczoraj pierwsza partia Metallum. Trudno byłoby powiedzieć, że przebieg rozgrywki był płynny: musieliśmy sporo sprawdzać w instrukcji, nie mówiąc już o tym, że liczba możliwości do wyboru bywała wręcz przytłaczająca - graliśmy zatem bardziej na wyczucie niż tworząc jakieś misterne plany. Doceniliśmy moc instalacji planetarnych, ale np. na rozgryzanie kart już nie za bardzo starczyło nam energii, w sumie skorzystaliśmy tylko z trzech.

W każdym razie rozgrywka była bardzo interesująca i mamy świadomość, że odkrycie większości możliwych taktyk i zagrań wciąż przed nami! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Metallum zrecenzowane na kanale Dice Tower przez Toma Vassela: LINK (zebrane linki do materiałów o Metallum umieszczam także w pierwszym poście wątku).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Kolejna recenzja Metallum - tym razem na portalu Esensja.pl: LINK
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Christoforos »

Zapraszam do lektury recenzji Metallum na Board Times
http://boardtime.pl/2014/02/metallum-go ... enzja.html
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Metallum

Post autor: Bowman »

Rewelacyjna pozycja. Cena do jakości fantastyczna. Dawno nie widziałem tak dopracowanych komponentów za taką cenę. Proste zasady, sporo kombinowania, dużo interakcji. Miodzio :D No i to Polski produkt!!
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: Tehanu »

Bowman pisze:Rewelacyjna pozycja. Cena do jakości fantastyczna. Dawno nie widziałem tak dopracowanych komponentów za taką cenę. Proste zasady, sporo kombinowania, dużo interakcji. Miodzio :D No i to Polski produkt!!
Polski jak polski, ale chyba warto wspomnieć o "inspiracji" :twisted: :
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... ic-empires
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Wiele było inspiracji dla Metallum (min.: ogólnie pojęte majority control, TTA, Imperial) i wcale się ich nie wypieramy ale wspomniana gra do nich nie należy :D. Przyznam się że poza stroną graficzną nawet nie wydaje się podobna (choć mogę się mylić bo nie grałem).

Jeżeli ktoś jest zainteresowany jak gra powstawała i jakie były inspiracje to można znaleźć te informacje w naszych dziennikach projektantów na znadplanszy.pl (link jest w pierwszym poście).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: Tehanu »

wojo pisze:Wiele było inspiracji dla Metallum (min.: ogólnie pojęte majority control, TTA, Imperial) i wcale się ich nie wypieramy ale wspomniana gra do nich nie należy :D. Przyznam się że poza stroną graficzną nawet nie wydaje się podobna (choć mogę się mylić bo nie grałem).
a strona graficzna to mało? Przecież zarówno rozwiązanie ze statkami jak i kafle planet są bliźniaczo podobne.
Zresztą ja tam się nie czepiam, jedynie zauważam podobieństwa.
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Metallum

Post autor: KubaP »

Tehanu pisze:
wojo pisze:Wiele było inspiracji dla Metallum (min.: ogólnie pojęte majority control, TTA, Imperial) i wcale się ich nie wypieramy ale wspomniana gra do nich nie należy :D. Przyznam się że poza stroną graficzną nawet nie wydaje się podobna (choć mogę się mylić bo nie grałem).
a strona graficzna to mało? Przecież zarówno rozwiązanie ze statkami jak i kafle planet są bliźniaczo podobne.
Zresztą ja tam się nie czepiam, jedynie zauważam podobieństwa.
Szczerze mówiąc to gdzieś mam czym co było inspirowane, czy co tam imputujesz. Jak dla mnie to najlepsza polska gra dla graczy od bardzo bardzo dawna. O ile nie w ogóle.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Metallum

Post autor: schizofretka »

Powiedzcie jeszcze, że ma małe pudełko, to już się nie oprę ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Metallum

Post autor: AkitaInu »

Ma :)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Tycjan »

schizofretka pisze:Powiedzcie jeszcze, że ma małe pudełko, to już się nie oprę ;)
Ma i w dodatku nieźle napakowane ;) http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/wp- ... .45.18.jpg

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Metallum

Post autor: KubaP »

schizofretka pisze:Powiedzcie jeszcze, że ma małe pudełko, to już się nie oprę ;)
Fretku, kupiłem i będę miał jutro na zjAvie, jak znajdziesz 30-40 minut, to Ci pokażę.
ODPOWIEDZ