Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: piton »

nie czekać, kupować dodatek ;) dodatek jest świetny! Jeśli lubicie ruskie (pociągi, pierogi też) kupujcie szwabskie koleje (niemieckie znaczy).

nowe plansze i węgiel dodają jeszcze więcej opcji, dróg do zwycięstwa, kombowania itd. Istne szaleństwo :D jestem bardzo zadowolony z zakupu, teraz ta gra nie wydaje się taka schematyczna jak dotychczas. Nareszcie można kombinować w zupełnie nowych kierunkach i każdy wydaje się zbalansowany.
Nowe plansze są świetne - opcja dodania modułów to istna rewelacja, już na tym etapie musimy zaplanować strategię i mózg paruje. Można tak i tak i siak, miodzio! Więcej bonusów, więcej punktów czy dodatkowy - trzeci! - znacznik przemysłu? proszę bardzo wybór należy do maszynisty ;) Poza tym zwrotnica - po biały tor czy do bonusu i szybciej kończyć trasę. Piękne dylematy :) Do tego znaczniki dochodu, które dają nam np. monetę, przesunięcia torów co rundę.

Węgiel i odlewnie to jeszcze większa zabawa. Albo używamy odlewni i dosypujemy węgla co rundę - oczywiście jak go zdobędziemy - żeby nam dał bonus lub opcja nr dwa: zamieniamy odlewnie na Pana Piecowego i dokładamy go do pociągu lub fabryki. Odlewnie dają świetne bonusy, ale z odpaleniem może być problem bo wungla brak...
Inna akcja jest niesamowita, tzn. jak dokładamy ludzika (palacza vel. piecowego) do fabryki. Pan palacz pozwala użyć fabryki raz jeszcze, co np. w połączeniu z dobieraniem kart końcowego bonusu (fabryka/pociąg nr 9) daje sporo punktów za jeden strzał. Odlewnie ciężko zdobyć, ale w końcu jest konkurencja dla inżynierów. Warto konkurować :)

Rewelacyjny dodatek, polecam z czystym sumieniem. Teraz to jest GRA.

edit:
Ruskie kupiłem jeszcze raz ze względu na dodatek, nie żałuje.
Wcześniej sprzedałem przez powtarzalność rozgrywek, teraz pewnie starczy grania na dwa razy dłużej ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 812 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: Apos »

piton pisze:(...)
To kolego zaciekawiłeś mnie o tym dodatku. Z początku sądziłem, że nie zmienia on aż tak dużo. Częste opinie o Kolejach że "jedna strategia zawsze wygrywa" lub "powtarzalność rozgrywki" są bolączką tej gry w moim gronie nie wystąpiły u mnie ani razu. Strategie o 180 stopni inne, niż te które wygrały w poprzedniej rozgrywce, też wygrywały jeżeli dobrze zrealizowane. Rosyjskie Koleje (podstawka) moim zdaniem są bardzo elegancką grą euro, o średnim poziomie zaawansowania i rozgrywce mieszczącej się w granicach 1,5-2 godzin.

Czy niemieckie wydanie będzie bezproblemowo "współgrać" z polskim wydaniem?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: detrytusek »

o Apos...:)

mnie też German zaciekawiły jak to się komponuje z Rosyjskimi? Plansze gracza się podmienia czy grają wszystkie? Ciężko mi to sobie trochę wyobrazić...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: cezaras »

Podmienia się plansze.... na niemieckie...
...przynajmniej w bazowym rozszerzeniu.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: detrytusek »

przychylam się do opinii, że podstawka jest trochę schematyczna. O ile linia 1 śmiało może konkurować z linią 3 (nie pamiętam nazw) i vice versa to linia 2 jest fajna tylko to 6 pola czyli drugiego bonusu. Wygrał ktoś kiedyś grając głównie na linię 2? Pomimo to świetny euros
No to jeśli teraz dostajemy 4 nowe linie i są one bardziej zbalansowane to jestem mocno zainteresowany tym bardziej, że rozgrywka wydaje się bogatsza.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 812 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: Apos »

detrytusek pisze:przychylam się do opinii, że podstawka jest trochę schematyczna. O ile linia 1 śmiało może konkurować z linią 3 (nie pamiętam nazw) i vice versa to linia 2 jest fajna tylko to 6 pola czyli drugiego bonusu. Wygrał ktoś kiedyś grając głównie na linię 2? Pomimo to świetny euros
No to jeśli teraz dostajemy 4 nowe linie i są one bardziej zbalansowane to jestem mocno zainteresowany tym bardziej, że rozgrywka wydaje się bogatsza.
Środkowa linia vel St. Petersburg. Ostatni raz grałem nią dla dwóch bonusów (?) kładąć tylko czarne tory. Widzę potencjał w odblokowaniu 2X dla całej linii po położeniu szarej linii na polu "7" i kooperowaniu z linią 1 vel Transyberyjską aby odblokować kolejne kolory torów. Aby to osiągnąć musisz dojechać czarną linią do przynajmniej pola 8, a na 9tce masz jednorazowe 10pkt.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: detrytusek »

Apos pisze:Środkowa linia vel St. Petersburg. Ostatni raz grałem nią dla dwóch bonusów (?) kładąć tylko czarne tory. Widzę potencjał w odblokowaniu 2X dla całej linii po położeniu szarej linii na polu "7" i kooperowaniu z linią 1 vel Transyberyjską aby odblokować kolejne kolory torów. Aby to osiągnąć musisz dojechać czarną linią do przynajmniej pola 8, a na 9tce masz jednorazowe 10pkt.
Tylko, żeby dojechać szarym na siódme pole to trochę czasu zabiera i jeszcze trzeba fufu z wysokim numerem dostawić żeby wogóle punktować. Dużo prościej jest na linii 1 pójść np w mnożniki albo na linii nr 3 zbierać od samego początku punkty. Ale jak ktoś się zawziął i przetestował dobrze linię nr 2 to chętnie przeczytam wrażenia. Dla mnie póki co gołym okiem widać, że ta linia nie powinna być celem, a raczej pomocą do realizacji innych zamierzeń.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: piton »

kiedyś miałem Russian Railroads wersję niemiecką, teraz mam Rosyjskie Koleje. Rożnica to napisy na pudle i instrukcja.
Dodatek jest całkowicie niezależny językowo, trzeba tylko przeczytać instrukcję po niemiecku/angielsku.

Odkupiłem grę z myślą o tym dodatku. Zagraliśmy w podstawkę z miesiąc temu i znowu miałem te same negatywne odczucia co kiedyś. Znaczy robię w kółko to samo. Kiedyś pisał o tym Don Simon - kilka stron wcześniej. Ja takie odczucia jak on miałem dopiero po kilku rozgrywkach. Wtedy grę sprzedałem.

Teraz jest dużo więcej elementów/zmiennych dlatego gra tak szybko się nie opatrzy. przynajmniej mam taka nadzieję.
Minusem jest paraliż decyzyjny, bo już zaczyna być tego bardzo dużo i trzeba dłużej pomyśleć. Ze stacji średniej, pociąg jedzie do stacji ciężkiej.

Graliśmy tylko na dwie osoby i było świetnie. W podstawkę wariant na dwie osoby jest bardzo dobry, bo można skutecznie blokować, przeszkadzać konkurentowi. Na więcej osób jest/bylo już bardziej pasjansowato, robię to co zostało i patrze tylko na siebie. Przeszkadzanie ma charakter przypadkowy, nie celowy.
Dodatek w moim mniemaniu zmienia te proporcje. Na dwie osoby było dużo opcji pobierania zasobów "z poza planszy" (odlewnie, żetony dochodu) było bardzo dużo optymalizowania i planowania, przeszkadania mniej niż w podstawce bo można sprytnie obejść zablokowane pola swoimi zasobami.
Teraz na więcej osób trzeba się mocniej tłuc o kolejność, bo już nie tylko inżynierowie i monety. Kto pierwszy do modułu lub odlewni ten lepszy, potem walka o węgiel. Znowu trzeba się bić o przesuwanie na torach bo to nam daje opcję dobrania modułu. uff pełno tego.

nowi inżynierowie są mega mocni (pani dająca zasoby z kart początkowych bardzo mocna), odlewnie są też bardzo mocne, pan piecowy i opcja powtórzenia działania fabryki to jest wielki bonus. nowy znak "?" z monetami lub węglem daje znowu dylemat co brać.

jest bardzo dużo zmiennych na początku, co już będzie gwarantować większą regrywalność niż w podstawce. Granie z samym węglem na podstawowych torach już diametralnie zmienia rozgrywkę.
Albo w dodatku: nastawiam się na taki kafel-modul, ktoś mi buchnie i muszę kombinować od nowa, dlatego na 4 osoby gra będzie miodzio.

podstawką tez się jarałem, potem zapał spadł. Teraz jest tak samo, ale mam nadzieje, ze ilość kombinacji przedłuży żywotność gry.
jak autorzy będą dodawać nowe tory, nowych inżynierów, bonusy "?" i końcowe, moduły, to gra będzie nieśmiertelna.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: detrytusek »

Rahdo opisuje różnice: https://www.youtube.com/watch?v=V66P_oRO_5s
jest szansa, że ktoś to wyda?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: louiscyphre »

Oprócz instrukcji (łatwej w tłumaczeniu) dodatek jest niezależny językowo. Planszostrefa ma w sprzedaży. Jeśli ktoś lubi Rosyjskie Koleje, to dodatek jest dla niego.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: smalco »

louiscyphre pisze:Oprócz instrukcji (łatwej w tłumaczeniu) dodatek jest niezależny językowo. Planszostrefa ma w sprzedaży. Jeśli ktoś lubi Rosyjskie Koleje, to dodatek jest dla niego.
Własnie tego szukałem dzieki
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: piton »

granie z dodatkiem zdecydowanie urozmaica grę,
ale po zagraniu iluśtam partii znowu widzę, że są ustalone kombosy i każdy klepie jakiśtam schemat z niewielkimi odchyleniami ze względu na ruchy przeciwników.
Te dodatkowe tory urozmaicają rozgrywkę, ale też pokazują gdzie mamy iść i gdzie musimy iść bo przecież trzeba się pchać i zapełnić dziury. Najpierw ludzie się ścigają po dodatkowe tory i grają pod to co zabiorą. Paradoksalnie jak jest ich mniej na stole to gra sama ustala nam strategię, bo jak zabiorę te dwa to już klepię pod to co mam. Z węglem też podobnie - wykorzystuje huty, a potem +1 do fabryki żeby zdublować efekt. Tyle, ze trzeba się przepychać o węgiel i te huty. Z ogranymi ludźmi to pierwsze ruchy w każdej kolejce są zawsze takie same.

Takie samo zdanie miałem o podstawce, teraz to samo o dodatku - na początku wielkie WOW, a po poznaniu dobrze gry jest schematycznie jak dla mnie. Zawsze idzie się na poszczególne tory w konkretnym celu, biorąc dany moduł klepię schemat pod niego. Gra jest bardzo fajna, ale te wieczne klepanie tego samego mnie z partii na partię rozczarowuje.
Nie wiem co by mogli jeszcze zrobić, chyba budowanie torów na jednej wspólnej planszy.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: GrzeL »

Pytania o zasady zadajemy w odpowiednim dziale, tam też udzieliłem prawidłowej odpowiedzi na pytanie, na które tu została udzielona błędna odpowiedź.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: louiscyphre »

Na Yucata.de pojawił się dodatek do RR. Na razie tylko modularna mapa Niemiec i wersja solo. Po świętach mają dodać węgiel i minidodatek.
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: myszor »

Przemek z Bard.pl już dawno się nie pojawiał na forum, więc wysłałem na Facebooku pytanie do wydawnictwa o polską edycję "Niemieckich kolei". Uzyskałem niezbyt pozytywną dla nas odpowiedź:
www.bard.pl na Facebooku pisze:Witam, na ten moment nie planujemy wydania dodatku do Rosyjskich Kolei.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: louiscyphre »

Dodatek jest niezależny językowo i można go w Polsce dostać. Kto nie wie czy kupić ma okazję spróbować właśnie na Yucata.
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: zomboni »

Czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja do podstawki w wersji elektronicznej?
Blaszka
Posty: 14
Rejestracja: 07 sie 2015, 15:34

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: Blaszka »

myszor pisze:Przemek z Bard.pl już dawno się nie pojawiał na forum, więc wysłałem na Facebooku pytanie do wydawnictwa o polską edycję "Niemieckich kolei". Uzyskałem niezbyt pozytywną dla nas odpowiedź:
www.bard.pl na Facebooku pisze:Witam, na ten moment nie planujemy wydania dodatku do Rosyjskich Kolei.
Zaglądać zaglądam, ale już nie pracuję w BARDzie od października, a nie wiem nawet kto obecnie powinien tu w moje miejsce się pojawić :)
Lir
Posty: 273
Rejestracja: 14 mar 2010, 18:45
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: Lir »

Potrzebuje instrukcji elektronicznej do Russian Railroads) PL lub ANG, na BGG nie znalazlem. Proszę o pomoc :)
Glory: A Game of Knights - rzuć okiem na grę, którą przygotowujemy! Zagramw.to / FB
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: malekith_86 »

Lir pisze:Potrzebuje instrukcji elektronicznej do Russian Railroads) PL lub ANG, na BGG nie znalazlem. Proszę o pomoc :)

bard na swojej stronie zawsze publikuje instrukcje do gier które wydaje

http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=132
Lir
Posty: 273
Rejestracja: 14 mar 2010, 18:45
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: Lir »

Dziękuję bardzo :)
Glory: A Game of Knights - rzuć okiem na grę, którą przygotowujemy! Zagramw.to / FB
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: pezetto »

Niby zwykły worker placement, niby wszystko już było, niby nic odkrywczego... ale ta gra jest naprawdę bardzo dobra! :wink:

W pierwszej 4-osobowej rozgrywce miałem 320pkt. i ostatecznie zająłem 2 miejsce. Grałem głównie pod linię Transsyberyjską i była realna szansa wycisnąć jeszcze ponad 40pkt. więcej przy czym i tak niczego by to nie zmieniło, gdyż kolega który zupełnie olał wszystkie 3 trasy (nie miał wystawionych nawet szyn neutralnego koloru), tak mocno skombił na przemyśle, że skończył partię mając 395pkt.

Generalnie gra po pierwszej zapoznawczej partii u nas mocno na plus :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: detrytusek »

jaki to jest neutralny kolor?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: smalco »

Jedna z lepszych gier w jakie geałem. We dwie osoby gra się świetnie a w 4 trzeba zdecydowanie innej strategie. U mnie gra ma dużego plusa. To po proatu dobra gra. Fajnie by było gdyby kolejny dodatek miał wspólne tory dla wszystkichb tak żeby rywalizacja była na wyższym poziomi (zwłaszcza ta negatywna). Mogli by rwównież
pomyślrć nad jakimiś sabotażami.
ODPOWIEDZ