Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: FortArt »

Rocy7 pisze: Tylko, że rozwiązanie z pojemnikami opiera się na tym, że każdy z graczy ma swoje jednostki, zetony i swoje pojemniki obok siebie.
A to wybacz, ja myślałem o banku wspólnych żetonów i kostek, a Ty o indywidualnym zapasie każdego gracza. Gramy w inne gry najwyraźniej.

Co do przegladowego artykułu.
W tym wątku wklejano już obrazki różnych rozwiązań. W artykule nie ma potrzeby prosić o te pliki. Przecież można wstawić obrazki z zewnątrz, podajac takie URLe jakich autorzy użyli.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Rocy7 »

FortArt pisze: Przecież można wstawić obrazki z zewnątrz, podajac takie URLe jakich autorzy użyli.
moderatorzy BGG juz dawno mi uswiadomili, ze jest cos takiego jak "prawa autorskie" do obrazka i nie moge dowolnie dysponowac kazdym obrazkiem znaleziomym na forum.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: raj »

FortArt pisze:W tym wątku wklejano już obrazki różnych rozwiązań. W artykule nie ma potrzeby prosić o te pliki. Przecież można wstawić obrazki z zewnątrz, podajac takie URLe jakich autorzy użyli.
Czym innym jest wstawienie takiego obrazka na forum a czym innym w publikacji na blogu/stronie/portalu itd.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: FortArt »

Przecież wstawiając link do obrazka np tak:
Obrazek
nic nie robisz z obrazkiem. Nie kopiujesz go! On jest w sieci tam gdzie był.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Rocy7 »

FortArt pisze:Przecież wstawiając link do obrazka np tak:
Obrazek
nic nie robisz z obrazkiem. Nie kopiujesz go! On jest w sieci tam gdzie był.
Robie, zamieszczam czyjs obrazek jako własny.
Powiedz to osobom, ktore przykladowo maluja swoje figurki, wstawiajac czyjs obraz w swoj post niejako przypisujesz sobie jego prace przy malowaniu ;)

Zreszta mi chodziło bardziej o sytuacje, w ktorej uploadowalem na BGG zdjecie gry znalezione w google, kilkukrotnie twórca zdjęcia zgłaszał to do moderacji, bo to było "jego" zdjęcie, a wrzucając je w swój post jego zdaniem je sobie przywłaszczałem. Pisząc artykuł nawet publicystyczny zasada jest ta sama.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: raj »

FortArt pisze:Przecież wstawiając link do obrazka np tak:
Obrazek
nic nie robisz z obrazkiem. Nie kopiujesz go! On jest w sieci tam gdzie był.
Wykorzystujesz go bez zgody właściciela.
Dużo też zależy od licencji na jakiej autor udostępnia zdjęcie, domyślnie jednak, jeżeli nie ma informacji o licencji, to autor zastrzega pełnię praw z zakazem wykorzystania włącznie.
Zgodnie z prawem nie możesz wtedy go w żaden sposób wykorzystać, czyli również wyświetlić w dowolnej swojej twórczości, czy to będzie post na forum czy wpis na blogu.
Możesz co najwyżej zamieścić link do takiego obrazka, bez wyświetlania jego samego.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: FortArt »

Nie dogadamy się jeśli ktoś nie rozróżnia osadzania (embedowania) od wrzucania (uploadowania).

Przy embedowaniu plik zostaje wyświetlony czyli dzieje się z nim dokładnie to co jego właściciel zaplanował umieszczajac go w treści.

Warto się zapoznać:
https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/4 ... ie-w-sieci
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: raj »

FortArt pisze:Przy embedowaniu plik zostaje wyświetlony czyli dzieje się z nim dokładnie to co jego właściciel zaplanował umieszczajac go w treści.
Niekoniecznie. Przykładowo, autor zamieszcza zdjęcie na stronie na której wyświetlają się reklamy, więc osadzając zdjęcie pozbawiasz autora dochodu z reklam.
Jeżeli dodatkowo zdjęcie jest umieszczone na płatnym serwerze, to autor traci transfer nie odnosząc żadnych korzyści.

Ale ok, zapoznałem się z treścią, faktycznie od pewnego czasu są orzeczenia tak jak napisałeś.
Warto jednak pamiętać, że jeżeli treści są chronione hasłem (np. wymagają logowania na zamkniętym forum), to już nie można ich osadzać.
Co jest dość ciekawe w przypadku BGG, bo tam żeby zobaczyć zdjęcia w większej rozdzielczości to trzeba się zalogować...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Rocy7 »

Druga cześć artykułu o akcesoriach www.gamesfanatic.pl/2016/08/24/akcesoria-cz2/
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: FortArt »

No jest juz bardzo szczegołowo.

W pierwszej części dość zignorowane zostały woreczki strunowe. Poza klasyczną rolą segregacji, o której szkoda pisać bo rzecz jest oczywista, są czasem bardzo użyteczne w samej grze. Mam tu na myśli gry typu El Grande czyli takie gdzie gracz nie ma od razu dostępu do wszystkich swoich indywidualnych zasobów i dopiero musi zdobyć je w trakcie gry. Wtedy właśnie wygodniej i bardziej transparentnie jest jeśli te niezdobyte jeszcze pozostają w woreczku.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: sqb1978 »

Hej, czy ktoś ma u siebie te pudełka i mógłby się wypowiedzieć w kontekście składowania kart do np WP LCG lub innego LCG? Chodzi mi o wytrzymałość i dopasowanie do karty w koszulkach
http://3trolle.pl/akcesoria/pudelka-na- ... cards.html
http://3trolle.pl/akcesoria/pudelka-na- ... cards.html
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Leszy2 »

Czy woreczki i organizery naprawdę tak ułatwiają rozgrywkę?
Rzeczywiście porządek może ułatwić przygotowanie gry, ale z drugiej strony utrudnia jej pakowanie z powrotem do pudełka.
Segregowanie wszystkiego na osobne kupki..., dla jednych może to być istotne ze względu na zamiłowanie do estetyki i porządku, ale dla innych to bez znaczenia i tylko komplikuje grę, gdy musi się zebrane znaczniki dzielić i precyzyjnie odkładać, zamiast rzucić wszystko na wspólną kupę.
Kiedyś myślałem o organizerach, ale stwierdziłem, że dla mnie większym pogwałceniem są elementy z poza gry w grze (poza koszulkami) niż porządek, który z tego wynika. I koszty jego utrzymywania. Na dodatek używanie organizera w trakcie grania może, wbrew pozorom utrudnić dobieranie elementów.
U mnie, gdy gram z żoną w Simurgha lub Agricolę, wszystkie żetony i znaczniki leżą razem na dwu kupach, jedna u mnie pod ręką, druga u żony. Nie ma problemu ze znalezieniem czego trzeba. Za to po grze zgarniam wszystko do wora jednym ruchem. Inna sprawa w Wojnie o Pierścień, figurki nie są takie łatwe do odróżnienia gdy leżą razem, dlatego warto je poukładać w rzędy. Preferuję wygodną praktykę niż pedantyczny porządek.
Woreczki z Pól Arle służą mi za portfel na drobniaki.
A jak Wy macie?

P.S. Skusiłbym się natomiast na specjalną plastikową wypraskę do Zamków Szalonego Króla. Rozdzielanie kafelków na początku gry jest upierdliwe, za to wydaje mi się, że pakowanie ich z powrotem do odpowiednich dołków byłoby nie dość że szybkie to jeszcze przyjemne.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

wypraski i otwarte segregatory są fajne do momentu kiedy pudełka leżą sobie poziomo. w momencie kiedy są ustawiane pionowo lub transportowane w torbie nawet te przykryte planszą lubią się rozsypać.


oczywiście takie ściśle dopasowane lusksusy jak robi geekmod spełniają swoje funkcje lepiej - ale też są wielokrotnie droższe od np woreczków.

osobiście używam bardzo różnych rozwiązań - woreczków, gumek, magicznej taśmy, pudełek z pokrywką zwykłych i tych z małymi pojemniczkami . bardzo wiele zależy od tego jaka to gra.

dobra segregacja najważniejsza jest przy starcie gry, kiedy wszyscy są niecierpliwi i chcą zacząć grę...

segregowanie po grze nie jest takie uciążliwe, robi je kilka osób , dyskutując o wrażeniach ... no ale jak ostatnio bardzo się spieszyłem i wsypałem jak leci wszystkie elementy od tzolkina z dodatkiem do pudełka ( bez woreczków, bez niczego... to jednak robi różnicę ) :D....
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Planszman »

Właśnie o tę kupę chodzi.
W Osadnikach NI mam wszystko w małym organizerze, przedtem wszystko wardało się po całym stole, kupka tego kupka tego kupka tego i tamtego, ble. A teraz robię jedno pyk i gramy. I więcej mam luzu na stole, oczywiście to zależy od samej gry, ile zajmuje miejsca.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: AkitaInu »

Polecam woreczki i wysypywanie tego wszystkiego do pojemnikow na stole. Potem z tuch pojemnikow do workow po grze i jest szybciutko :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Sir_Yaro »

AkitaInu pisze:Polecam woreczki i wysypywanie tego wszystkiego do pojemnikow na stole. Potem z tuch pojemnikow do workow po grze i jest szybciutko :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
wydaje się trochę bez sensu. Dlaczego nie trzymasz od razu wszystkiego w pojemnikach?
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2016, 13:22 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: GaGacek »

Podstawki pod karty to mi się marzą.

Znalazłem proste jednorzędowe ale to nie to co bym chciał mieć. Poszukuje podstawek wygiętych w łuk, dwurzędowych.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: xelos80 »

Sir_Yaro pisze:
AkitaInu pisze:Polecam woreczki i wysypywanie tego wszystkiego do pojemnikow na stole. Potem z tuch pojemnikow do workow po grze i jest szybciutko :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
wydaje się trochę bez sensu. Dlaczego nie trzymasz od razu wszystkiego w pojemnikach?
Sens jest. Kupowanie do każdej gry pojemniki spowoduje że koszt będzie taki ze parę innych gier za to kupisz. Za to mając kilka uniwersalnych możesz je używać w czasie różnych gier. A elementy trzymać już w woreczka.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

Sir_Yaro pisze:
AkitaInu pisze:Polecam woreczki i wysypywanie tego wszystkiego do pojemnikow na stole. Potem z tuch pojemnikow do workow po grze i jest szybciutko :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
wydaje się trochę bez sensu. Dlaczego nie trzymasz od razu wszystkiego w pojemnikach?

można mieć uniwersalne pojemniczki na elementy - w domu tak właśnie robię...

całkiem dobrze sprawdzają się miseczki z Ikea KALAS ...5.99 komplet

Obrazek
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: uyco »

u mnie bardzo dobrze sprawdza się kostka z zegarem DGT Cube. W naszej ekipie znacząco udoskonaliła rozgrywki, doskonale zbija AP i downtime - to na prawdę działa :mrgreen: .
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

uyco pisze:u mnie bardzo dobrze sprawdza się kostka z zegarem DGT Cube. W naszej ekipie znacząco udoskonaliła rozgrywki, doskonale zbija AP i downtime - to na prawdę działa :mrgreen: .

POTWIERDZAM :) - jedyna wada to mógłby pipkać np co 30 sekund, albo minutę a nie tylko 10 sekund przed upływem zaprogramowanego czasu. naturalnie zwykła klepsydra też daje radę, no ale tu są jeszcze inne fajne programy ( zliczanie czasu gracza, przenoszenie czasu z ruchu na ruch...)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Rocy7 »

rastula pisze:wypraski i otwarte segregatory są fajne do momentu kiedy pudełka leżą sobie poziomo. w momencie kiedy są ustawiane pionowo lub transportowane w torbie nawet te przykryte planszą lubią się rozsypać.

oczywiście takie ściśle dopasowane lusksusy jak robi geekmod spełniają swoje funkcje lepiej - ale też są wielokrotnie droższe od np woreczków.
ja trzymam moje gry pionowo i czesto z nimi podróżuje, nigdy mi sie pomieszaly żetony czy figurki. W norpach, również tych norp wieczko ściśle przylega do pojemniczków, co uniemożliwia mieszanie się elementow w organizerze.
Nie trzeba więc wydawać majątku na Geekmoda i męczyc sie z woreczkami strunowymi.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2016, 15:56 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

dzięki że aż tak się ze mną zgadzasz :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Rocy7 »

rastula pisze:dzięki że aż tak się ze mną zgadzasz :)
W zasadzie kompletnie się nie zgadzam, ale tapatalk bywa złośliwy i wstawia posty przed koncem wprowadzania tekstu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

Rocy7 pisze:
rastula pisze:wypraski i otwarte segregatory są fajne do momentu kiedy pudełka leżą sobie poziomo. w momencie kiedy są ustawiane pionowo lub transportowane w torbie nawet te przykryte planszą lubią się rozsypać.

oczywiście takie ściśle dopasowane lusksusy jak robi geekmod spełniają swoje funkcje lepiej - ale też są wielokrotnie droższe od np woreczków.
ja trzymam moje gry pionowo i czesto z nimi podróżuje, nigdy mi sie pomieszaly żetony czy figurki. W norpach, również tych norp wieczko ściśle przylega do pojemniczków, co uniemożliwia mieszanie się elementow w organizerze.
Nie trzeba więc wydawać majątku na Geekmoda i męczyc sie z woreczkami strunowymi.

zgadzam się że geekmody to luksus niekonieczny, acz miły,

gdybym woreczki mnie męczyły to bym ich nie używał

mnie się wysypały i wymieszały nie raz ( mam na myśli wypraski w stylu cacao , odkrywcy czy ticket to ride)

z norpami to nie do końca zrozumiałem - jak pudełko ma wieczko to wiadomo, że się nie wysypie, pomiesza - ja lubię te norpy z wyciąganymi modularnymi pudełeczkami


do wszystkiego co napisałem proszę wziąć poprawkę, że partnerka mówi na mnie "Pan Pudełko" :D - powoli mam jak Tom Vasell - szufladki a w nich pudełeczka w których są pudełeczka :)
ODPOWIEDZ