Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: baldar »

Ja zagrałem sobie kilka partyjek na podstawce w 3 osoby. Da się bez problemu. Przydałaby sie karta ktorą rzuca sie w trakcie ataku na twoją bazę by odbić
"strzały" przeciwnika i skierować na innego gracza:)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: pan_satyros »

Jakieś widoki na PL wydanie? Zastanawiam się - brać, czy nie.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: baldar »

Wizard chyba nie jest zainteresowany pl. Swoją drogą fajnie by wygładały teksty w stylu "złomuj" kartę. Eh...
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Flogiston pisze:Wczoraj zamówione, dziś już przyszło i zostało ograne. I widzę, że jutro trzeba będzie zamówić dodatki i 1-2 podstawki, chyba że dorobię inaczej karty startowe skoro kolejne talie handlu są zbędne i wystarcza jedna. A i tak moja dusza kolekcjonera będzie ubolewać nad brakiem promek. Jest to najlepszy dekcbuilder z jakim miałem do czynienia, w dodatku najtańszy z nich (pomijam dodatki, baza i tak wystarczy na długo). Prostota, szybkość i zadziwiające mnóstwo kombinacji, jestem pod wrażeniem zaprojektowania. Jeśli ktoś ma jakieś porady to chętnie wysłucham, zawsze ciut szybciej niż sam do tego dojdę grając ;)
Pewnie już do tego doszedłeś, ale wrzucam krótkie podsumowanie frakcji:

Trade Federation (niebieskie) - jedyna frakcja posiadająca możliwość odzyskiwania straconych punktów władzy (authority) i najlepsza moc nabywcza. Posiada kilka mocnych jednostek atakujących, ale silny atak wychodzi im raczej tylko przy combosach. Mają dużo możliwości dociągu nowych kart w turze.
Star Empire (żółta) - Dobry balans możliwości defensywnych i ofensywnych, szczególnie jak wyjdą combosy. Słaba w generowaniu dochodu. Jako jedyna posiada możliwość osłabiania ręki przeciwnika poprzez zmuszanie go do odrzucenia kart (discard).
Bloby (zielone) - to opcja najbardzie "ofensywna". Najsilniejsze w ataku, jako jedyne mają ciekawe możliwości niszczenia (scrap) kart w "strefie handlu", wiec możesz kasować karty, które będą interesujące dla przeciwnika (najlepiej kasować outposty, bo wtedy nie ma osłony przed Twoją siła ognia). Słabe w sile nabywczej i obronie.
Machine Cult (czerwony) - najlepsza frakcja obronna, przeciętna w generowaniu dochodu i ataku, choć jak zaczną wychodzić combosy, to potrafią mocno uderzyć. Jej najważniejsza cechą jest możliwość odrzucania kart z ręki (scrap), więc pozwala na czyszczenie talii z niechcianych już kart.

Co do dodatkowej podstawki, to przy zastosowaniu "home rule'a" polegającego na skomponowaniu talii startowej z 1 vipera, 4 scoutów i 2 explorerów dla każdego można zagrać jedną podstawką nawet na 4 osoby, nie trzeba dokupować kolejnej. Siłę ataku masz mniejszą, ale nabywczą masz nawet większą (jak wyjdzie kombo 2 explorerów i scoutów to możesz wyciągnąć 7 golda w pierwszej turze na ręku). Do tego explorery możesz wysłać na stos kart odrzuconych w każdej chwili, więc szybko czyścisz talię w razie potrzeby. Dzięki temu szybko można się uzbroić i robi się od razu gęsto.

Jeśli chodzi o dodatki to "Bases & Battleships" i "Fleets & Fortresses" nie dodają nowych zasad do gry, to po prostu dodatkowe karty, ale moim zdaniem warto je mieć, bo zawsze zwiększają wybór i urozmaicają talię. Z kolei "Events" i "Heroes" dodają już trochę inne zasady, ale na początek proponuję je pominąć. Pograj na podstawowych zasadach (ewentualnie z dwoma wcześniej wspomnianymi dodatkami).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: mauserem »

raphaell7 pisze:Coś takiego na przykład? :)
Niezły box - kupny? zaszeruj linka plz...
Czy samoróbka? zaszeruj plik plz...

do swojego decka używam Ultra Pro double boxa z akrylu z wydrukowaną grafiką "pod szybkę" :)
wchodzi wszystko, w koszulkach, łącznie z oryginalnymi opakowaniami, 4 crysisy, gambit i dwa dial countery do liczenia.

Rafalm pisze: Pewnie już do tego doszedłeś, ale wrzucam krótkie podsumowanie frakcji...
Wreszcie się robi merytorycznie :D - rzeczowy opis, polecam sobie przyswoić jak, jak ktoś jest nowy. :mrgreen:
Widzę, że pomalutku przybywa graczy - może jest szansa na turnieje (nie elektroniczne) na konwentach.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: raphaell7 »

mauserem pisze:
raphaell7 pisze:Coś takiego na przykład? :)
Niezły box - kupny? zaszeruj linka plz...
Czy samoróbka? zaszeruj plik plz...
Kupny, niestety nie u nas. Może kiedyś kupię przy okazji.
Link: https://legionsupplies.com/store/index. ... x&cPath=12
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Star Realms

Post autor: Assaultmarine »

raphaell7 pisze:
mauserem pisze:
raphaell7 pisze:Coś takiego na przykład? :)
Niezły box - kupny? zaszeruj linka plz...
Czy samoróbka? zaszeruj plik plz...
Kupny, niestety nie u nas. Może kiedyś kupię przy okazji.
Link: https://legionsupplies.com/store/index. ... x&cPath=12

WOW
Awatar użytkownika
Flogiston
Posty: 236
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Star Realms

Post autor: Flogiston »

@Rafalm Fakt, tyle zdążyłem zauważyć po paru partiach :) Czytałem te o sposobach na zmany startowe dal większej liczby graczy, więc pewnie wezmę drugą podstawkę i dodatki, będzie zestaw na 6 osób. Zastanawia mnie czy warto bardziej inwestować w 1-2 kolory + coś do scrapowania czy wyszukiwać konkretne combo z różnych frakcji jak np. Stealth Needle + coś ciężkiego?
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Bierz to, co los przyniesie, nie rozwadniając za bardzo talii, dbając o ekonomię i scrapa. IMO warto się skupić na dwóch kolorach, ale koło niektórych kart nie można przejść obojętnie (Cutter <3).

Szanse na monotalie są niewielkie.

@pan_satyros
Nie wiem, jak z widokami, ale kompletnie nie widzę miejsca na polską wersję na rynku. Dodatki sprzedadzą się w zbyt małym nakładzie, a w samej podstawce nie ma za dużo tekstu... A jak jest, to bardzo prosty. Do tego po kilkudziesięciu grach karty rozpoznaje się od razu po obrazku, nawet nie czytając tekstu ;-)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: pan_satyros »

Bogenhafen pisze:
@pan_satyros
Nie wiem, jak z widokami, ale kompletnie nie widzę miejsca na polską wersję na rynku. Dodatki sprzedadzą się w zbyt małym nakładzie, a w samej podstawce nie ma za dużo tekstu... A jak jest, to bardzo prosty. Do tego po kilkudziesięciu grach karty rozpoznaje się od razu po obrazku, nawet nie czytając tekstu ;-)
Pytałem z prozaicznej przyczyny. Piszę recenzje, więc jeśli jest PL wydanie zazwyczaj mogę się po nie zgłosić. W innych przypadkach sam kupuję ;)


Zamówię. Od razu dopytam - jest jakiś totalnie zepsuty dodatek, którego nie warto brać?
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Moim zdaniem Eventy, bo są tak szalenie losowe, że wszystko psują ;-) Ale jako fanboy kupuję wszystko jak leci... I każdego to raczej czeka, ech. SR to dobra gra.

Generalna uwaga do niezdecydowanych: warto spróbować najpierw pograć w apce - demo daje możliwość otrzaskania się z kartami, bo z mechaniką za dużych problemów nie ma.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2015, 12:16 przez Bogenhafen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: raphaell7 »

Dołączam się do opinii o eventach. Miałem, sprzedałem.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Realms

Post autor: arqueek »

Super, dziś za 29 euro udało mi się wyrwać SR z czterema dodatkami,a jako, że brałem "na ślepo" cieszy mnie, że gra udana :) pytanie do wyjadaczy - zaczynać od razu na głębokiej wodzie z dodatkami, czy może najpierw podstawka?
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Najpierw podstawka, ewentualnie dwa dodatki, które dodają tylko statki (bo to więcej tego samego). Herosi (imo najlepszy dodatek) zmienia trochę sposób gry więc lepiej najpierw nacieszyć się gołą grą, a Eventów możesz nie otwierać :P
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: Rafalm »

Flogiston pisze:Zastanawia mnie czy warto bardziej inwestować w 1-2 kolory + coś do scrapowania czy wyszukiwać konkretne combo z różnych frakcji jak np. Stealth Needle + coś ciężkiego?
Możliwości kombosów między kolorami są raczej marne. Wspomniana Igła to tylko jedna karta, nie ma gwarancji że ją dostaniesz, a nawet jeżeli, to nie zawsze musi podejść Ci na rękę z mocnym statkiem. Ja generalnie staram się skupiać na dwóch kolorach, ale wszystko zależy od przyjętej taktyki oraz tego jak gra przeciwnik. Szansa na talię jednokolorową są bardzo małe, najprędzej uda się to ze Star Empire, bo ma dobrze wyważone możliwości ofensywne i defensywne, ale tak czy inaczej na kilka czerwonych kart jesteś skazany, żeby czyścić talię.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Star Realms

Post autor: Assaultmarine »

Możliwości kombosów w multikolorze są większe niż igła - masz bazę która ma wszystkie kolory (ta metalowa kula 6 hp wall), masz bazę dającą 1 do ataku statkom bez względu na ich rodzaj (nawet podstawowym), statek który dobiera 2 karty jak masz 2 bazy (dowolnego koloru) itp.

Można grać bez scrapu - agresywnie. Zielone + żółte tesco statki (1, 2 maks 3 kosztu) - zwłaszcza jeśli przeciwnik kupił w 1 turze statek z 4 trade i jakieś inne niegroźne niebieskie potem ale z dużym trade.
Jest to realna taktyka (niestety podatna na luck of the draw) ale czasem jedyna, discard + spory atak mogą ugrać.

Moje ulubione kombo to discard 5 co turę :) ale raczej wygrasz zanim się nim nacieszysz (1 turę tylko udało mi się tak zrobić w kolejnej statki niestety zabiły przeciwnika). Potrzebny wczesny brainworld i kilka żółtych kart :P
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Assaultmarine pisze:Potrzebny wczesny brainworld i kilka żółtych kart :P
Z wczesnym Brainworldem prawie wszystko wystarczy do pokonania przeciwnika :P
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Star Realms

Post autor: Assaultmarine »

Prawdę Waćpan mówisz ale to kombo jest zabawne (grając na telefonie czasem nie atakuję, żeby je zrobić jak mam wczesny brainworld ale grając z innym graczem nie bawię się bo to głupota)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: pan_satyros »

Bogenhafen pisze:Najpierw podstawka, ewentualnie dwa dodatki, które dodają tylko statki (bo to więcej tego samego). Herosi (imo najlepszy dodatek) zmienia trochę sposób gry więc lepiej najpierw nacieszyć się gołą grą, a Eventów możesz nie otwierać :P
Hmm na bgg wszystkie dodatki mają bardzo wyrównaną średnią. Które waszym zdaniem to must have i dlaczego?
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Herosi! Bo pozwalają wpływać na losowość dzięki temu, że nie wtasowuje się ich do talii, tylko sobie leżą "obok" czekając na dogodną okazję. Ale nie wprowadzałbym ich od razu, lepiej nacieszyć się podstawką.
Dwa packi ze statkami (sorry, nie pamiętaj nazw) - jak się wkręcisz, to każdą nową kartę przywitasz z radością, ale te dodatki nie zmieniają jakoś drastycznie gry (no dobra, niebieska superbaza jest moim zdaniem ciut za mocna, ale brain world też taki jest).
Eventy - wywracają balans, bo pojawiają się w losowym momencie, dając ogromnego boosta, albo ostrego kopa (można nawet przez nie zginąć). No i wszystko, co pozwala uciułać na brain worlda w pierwszej turze jest złe (szansa na to nikła, ale jest).
Gambits - nie mam jeszcze papierowej wersji, ale cyfrowa... um, dobrze, że wprowadzono możliwość grania z samymi nowymi statkami, a bez Gambitów. To bonusy (zwykle jednorazowe), które są strasznie niezbalansowane między sobą i przede wszystkim - niektóre kombinacje pozwalają kupić chore karty w pierwszej turze.

Na początek i tak radziłbym pograć w czystą podstawkę, poobserwować ewolucję strategii i poznać różne style. No i mieć z tego mnóstwo dobrej zabawy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: pan_satyros »

Bogenhafen pisze:
Na początek i tak radziłbym pograć w czystą podstawkę, poobserwować ewolucję strategii i poznać różne style. No i mieć z tego mnóstwo dobrej zabawy.
Pytam, bo na apce już swego czasu sporo grałem w podstawkę.
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

To porada w takim razie dla tych, którzy jeszcze nie grali.

W Twoim przypadku imo nowe statki plus herosi - sam tak teraz gram i bardzo sobie chwalę taką kombinację. Jak dojdą do mnie gambity przy najbliższej okazji, to zobaczę, czy warto na dłuższą metę brać z nich coś więcej niż merc cruisery.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: baldar »

Gdzieś czytałem, że ktoś grał w 1-osobowym wariancie? Nie mogę tego znaleźć. A to się da w 1 osobę, czy mi się przyśniło:)?
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: raphaell7 »

baldar pisze:Gdzieś czytałem, że ktoś grał w 1-osobowym wariancie? Nie mogę tego znaleźć. A to się da w 1 osobę, czy mi się przyśniło:)?
W dodatku Gambit są karty Pirates of the Dark Star oraz Nemesis Beast do gry solo oraz kooperacyjnej :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: baldar »

Dzieki! A ktoś grał? Wraźenia?
ODPOWIEDZ