Twilight Imperium 4 ed - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
southpark
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:46
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: southpark »

1.tak
2.tak
3. Strzelasz do wszystkich statków (ale wcześniej zadekraluj które działo strzela w jakiego przeciwnika) i sam też możesz aktywować układ (w którym nie masz statków) i strzelać do tego układu
Strud
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

3. Nie do końca tak. Można strzelić tylko do statków aktywnego gracza. Wyjątek, to wtedy, gdy się samemu aktywuje dany system, by go ostrzelać.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

3. Aktywujesz system i możesz strzelać we wroga. Co więcej każdy inny gracz może strzelać, jeśli ma taką możliwość ale jedynie w aktywnego gracza.
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: loso »

Pytanie o budowę jednostek w stoczni. Czy do budowy mogę zużyć zasoby planety ze stocznią czy zasoby całego układu gdzie jest stocznia (2 planety)?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Możesz użyć wszystkich dostępnych ci zasobów - ze wszystkich swoich przygotowanych planet we wszystkich systemach oraz trade goodów.

Rules reference:
Aby wyprodukować jednostkę, gracz musi wydać tyle lub więcej zasobów z kontrolowanych planet, ile wynosi jej koszt.
I tyle ;) Nie ma żadnych innych ograniczeń związanych z kosztem produkcji jednostek.
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: loso »

Dzienks - dlatego coś nam wolno się flota rozwijała

Kolejne pytania:
1) Jak rozumiem że jak aktywuje układ (w którym mam np stocznie bo chce tam jednostki produkować)
to ponadto jeśli kolo tych okładów mam jednostki to one mogę do niego wrócić ale potem już nie wylecieć w tej samej turze?

2)Co z technologiami np (Servenskie narzędzia czy jakoś tak) czy mam +1 do produkcji raz na turę czy dwa razy jeśli chce w turze 2 produkcje zrobić?
3) Co z technologia upgradu stoczni która daje +2 a po upgradzie +4
do każdej produkcji w turze się liczy +2/+4 czy tylko raz na turę?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

loso pisze: 29 mar 2020, 15:21 Kolejne pytania:
1) Jak rozumiem że jak aktywuje układ (w którym mam np stocznie bo chce tam jednostki produkować)
to ponadto jeśli kolo tych okładów mam jednostki to one mogę do niego wrócić ale potem już nie wylecieć w tej samej turze?
Najczęściej w celu przeprowadzenia produkcji będziesz przeprowadzał akcję taktyczną i musisz przejść przez wszystkie jej kroki - aktywację, ruch, ewentualne bitwy i na koniec produkcję. Więc tak - możesz wlecieć statkami z innych systemów. Potem nie będą one mogły wylecieć z tego systemu, bo jest on już aktywowany, dopóki nie zdejmiesz jakoś command countera z planszy (czy to w fazie statusu czy też za pomocą innych efektów). Zwracam przy okazji uwagę, że podstawową akcją jest akcja taktyczna, a nie aktywowanie systemu. Nie aktywujesz systemu w celu produkcji, tylko przeprowadzasz akcję taktyczną, w celu aktywacji systemu, ruchu, walk i ostatecznie produkcji. Jest to fundamentalna mechanika tej gry i po jej pełnym zrozumieniu i przyswojeniu, gra robi się dużo przystępniejsza.
loso pisze: 29 mar 2020, 15:21 2)Co z technologiami np (Servenskie narzędzia czy jakoś tak) czy mam +1 do produkcji raz na turę czy dwa razy jeśli chce w turze 2 produkcje zrobić?
Nie jest napisane na karcie ani w zasadach, żeby Narzędzia się wyczerpywały albo można ich było użyć tylko raz na turę, więc możesz ich używać tak często jak często jedna z twoich jednostek używa zdolności produkcji.
loso pisze: 29 mar 2020, 15:21 3) Co z technologia upgradu stoczni która daje +2 a po upgradzie +4
do każdej produkcji w turze się liczy +2/+4 czy tylko raz na turę?
Jak wyżej - nie jest napisane, że tylko raz na turę, to nie tylko raz na turę ;)

loso pisze: 29 mar 2020, 15:21 pozdrawiam
Również!
teschen
Posty: 111
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: teschen »

Mam pytania:

1.Czy można użyć zdolności technologicznej wyczerpanej planety?

2. Czy jeśli mam stocznie na wyczerpanej planecie i chcę w niej produkować, to czy do zdolności produkcyjnej stoczni dodaje sie wartość z planety?

Miłego dnia!
Strud
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

1. Zniżki z planet na technologię korzysta się poprzez wyczerpanie takiej planety (nie dostaje się z niej wpływu ani zasobów).
2. Tak.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: 13thcaesar »

Jak rozstrzygacie rzuty kostkami podczas Bitew:

a) Liczycie ile łącznie macie jednostek, bierzecie tyle kostek i rzucacie wszystkimi naraz, następnie przypisujecie wyniki do poszczególnych jednostek - np. podczas Bitwy Kosmicznej atakujący gracz ma łącznie 5 Statków (Krążownik, Niszczyciel, Pancernik i dwa Myśliwce) bierze więc 5 kostek, rzuca nimi naraz, a następnie przypisuje każdą kostkę do jednej z tych jednostek, porównuje z wartością bojową. Potem podobnie robi Obrońca.

b) Wybieracie jednostkę i wykonujecie rzut kostką porównując z jej wartością bojową - np. Rzucam za Krążownik i wykonuje rzut, potem wybieram następny Statek i tak po kolei za każdą moją jednostkę.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

Grupujemy i rzucamy osobno za każdą grupę - wszystkie myśliwce, wszystkie transportery, wszystkie o tej samej sile itp...
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: eleader »

Pomysl A jest wbrew zasadom. Grupuje sie jednostki i rzuca sie poszczególnie
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: 13thcaesar »

W jednym filmiku jeden z graczy tłumaczył zdolność BARONY OF LETNEV pozwalającą przerzucać kostki podczas Bitwy - wydał 2 dobra, wziął garść kości, rzucił, następnie wybierał kostki które chciał przerzucić, stąd mylne przeświadczenie że rzuca się garścią kostek za wszystkie jednostki. Wydało mi się też szybszym sposobem niż rzucanie za każdą jednostkę z osobna. Jednak fakt, można przecież pogrupować je według rodzajów i rzucić od razu za wszystkie jednostki danego typu.
HeWhoSawTheDeep
Posty: 36
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Czy technologie rasowe liczą się do celów typu „posiadaj x technologii w tym samym kolorze”? Precyzyjniej: czy posiadają one kolor?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

HeWhoSawTheDeep pisze: 29 wrz 2020, 23:40 Czy technologie rasowe liczą się do celów typu „posiadaj x technologii w tym samym kolorze”? Precyzyjniej: czy posiadają one kolor?
Nie, rasowe są bezkolorowe. Za to liczą się do samej ilości technologii.
HeWhoSawTheDeep
Posty: 36
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

A jest jakiś punkt w instrukcji o tym? Bo nie mogłem nigdzie nic znaleźć.

Punkt 79.7 i 79.22 angielskiej instrukcji sugeruje, że niekoniecznie jest tak jak piszesz, a bardzo zależy mi na jakimś potwierdzeniu na bazie instrukcji.
I przy okazji drugie pytanie: jeśli jakiś gracz zapunktuje w grze do 10 vp objective za 2 vp to jeśli miał 9 ma 11 czy limit wynosi 10 vp?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

HeWhoSawTheDeep pisze: 30 wrz 2020, 05:16 A jest jakiś punkt w instrukcji o tym? Bo nie mogłem nigdzie nic znaleźć.

Punkt 79.7 i 79.22 angielskiej instrukcji sugeruje, że niekoniecznie jest tak jak piszesz, a bardzo zależy mi na jakimś potwierdzeniu na bazie instrukcji.
I przy okazji drugie pytanie: jeśli jakiś gracz zapunktuje w grze do 10 vp objective za 2 vp to jeśli miał 9 ma 11 czy limit wynosi 10 vp?
Dobra, źle doczytałem - bezkolorowe są tech Nekro, chyba, że coś skopiują i wtedy liczą się do celu z kolorami. Jeśli masz cel 'zdobądź dwie technologie frakcji' to same w sobie się nie liczą, chyba, że skopiujesz dwie technologie innych frakcji (mogą być to różne frakcje). Poza Nekro zarówno startowe i rasowe technologie posiadają kolor. Pamiętaj, że rasowe trzeba sobie rozwinąć ;) Podane przez Ciebie punkty to opisują. Ulepszenia jednostek nie liczą się do celów związanych z technologią i nie posiadają koloru.

Nie widzę potrzeby żeby liczyć powyżej 10 (albo 14) punktów, bo gra i tak się kończy natychmiast. Instrukcja też nic o tym nie mówi. Jak zbierasz to w celach statystyczno-pocieszających to rób jak chcesz - gra jest Twoja :D. Jeśli graczom uda się uzyskać 10 (14) punktów jednocześnie to wygrywa ten co ma wcześniejszą inicjatywę. Jeśli dojdzie do tego w kroku bez inicjatywy (np agenda) to wygrywa ten co jest bliżej mówcy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Strud
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

Małe sprostowanie powyższego, ulepszenia jednostek są technologimi, więc liczą się do celów związanych z technologią ale nie posiadają koloru (a więc nie fo wszystkich).

Różnica jest subtelna, ale znacząca, jeśli się gra z nieoficjalnymi celami, może to mieć znaczenie w dodatku.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: eleader »

Witam
Pytanie o myśliwiec : 1.Czy może on stacjonować sememu w układzie ?
2. Czy ulepszony myśliwiec może stacjonować sam w układzie ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

eleader pisze: 18 paź 2020, 11:00 Witam
Pytanie o myśliwiec : 1.Czy może on stacjonować sememu w układzie ?
2. Czy ulepszony myśliwiec może stacjonować sam w układzie ?
Nie
Tak
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: loso »

eleader pisze: ↑ndz paź 18, 2020 10:00 am
Witam
Pytanie o myśliwiec : 1.Czy może on stacjonować sememu w układzie ?
2. Czy ulepszony myśliwiec może stacjonować sam w układzie ?
Nie
Tak
Czemu myśliwiec nie może stacjonować sam w układzie?

Dodatkowo :
Karta strategii budowa zdolność DRUGORZĘDNA:
"✦✦Umieść 1 żeton ze swojej puli strategii w dowolnym układzie. Możesz umieścić 1 stocznię kosmiczną lub 1 jednostkę PSD na kontrolowanej przez ciebie planecie w tym układzie."
Jak rozumiem, ten układ jest wtedy już aktywowany i nie będziemy mogli go aktywować w następnych rundach akcji taktycznej? Tak samo jeżeli już wcześniej aktywowałem taki układ to nie mogę w nim skorzystać ze zdolności drugorzędnej Budowa?
Ostatnio zmieniony 24 paź 2020, 12:11 przez loso, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

loso pisze: 24 paź 2020, 12:02
eleader pisze: ↑ndz paź 18, 2020 10:00 am
Witam
Pytanie o myśliwiec : 1.Czy może on stacjonować sememu w układzie ?
2. Czy ulepszony myśliwiec może stacjonować sam w układzie ?
Nie
Tak
Czemu myśliwiec nie może stacjonować sam w układzie?
Podstawowy myśliwiec może być jedynie transportowany albo załadowany na stacji kosmicznej - dlaczego? po prostu nie ma możliwości istnieć sam poza walką.
Zaawansowane myśliwce za to mają wybór być albo transportowane/załadowane albo istnieć samemu w układzie, co powoduje, że wliczają się do limitu jednostek w układzie.
loso
Posty: 568
Rejestracja: 16 cze 2004, 19:06

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: loso »

ok 35.2 zobacz jeszcze proszę na wcześniejszy post zedytowałem dodatkowe pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed - zasady

Post autor: grzeslaw90 »

loso pisze: 24 paź 2020, 12:15 ok 35.2 zobacz jeszcze proszę na wcześniejszy post zedytowałem dodatkowe pytanie.
No słowo klucz Ładowność, czyli atrybut niektórych statków i stacji kosmicznej - jeśli nie masz jednostki z takim atrybutem to Ładowność jest równa 0 i również tyle Myśliwców podstawowych możesz mieć w takim układzie.
Czyli Myśliwiec podstawowy nie może sam istnieć w przestrzeni kosmicznej, jedynie przy jednostce posiadającej atrybut Ładowność zakładając, że nie przekroczysz limitu Ładowności.
Dodatkowo, jeżeli jednostka jest 'załadowana' to nie wlicza się w limit jednostek w układzie.

Co do nowego pytania - żeton rozkazu zawsze blokuje Ci układ.
Strud
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

loso pisze: 24 paź 2020, 12:02 Tak samo jeżeli już wcześniej aktywowałem taki układ to nie mogę w nim skorzystać ze zdolności drugorzędnej Budowa?
Możesz, skorzystać. Nie dokładasz drugiego żetonu na system, tylko go odkładasz za puli zasobów.
ODPOWIEDZ