Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2466
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 573 times
Been thanked: 279 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Markus »

Prostota reguł Tikala to jest to czego brakuje wielu współczesnym grom. :-).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: pan_satyros »

Nadis pisze:G3 ogłosiło, że na początku września do sklepów trafi polskie wydanie Mexica (Mexici? :D ). Lubię Tikala, zachwyciły mnie zdjęcia polskiego wydania. Waszym zdaniem warto kupić? Jest cięższa od Tikal? Bo Tikal to mimo wszystko mało skomplikowana gra, choć daje spore możliwości.
To podobny poziom, może nawet ciut prostsza. Gra jest szybka, dynamiczna, sporo w niej interakcji.
Mechanika poza punktami akcji nie jest specjalnie bliska Tikalowi.
Sprawdzić warto, bo to tytuł co najmniej dobry.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

No i wydanie - zwłaszcza w porównaniu z Tikalem Egmontu - przepiękne :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ChlastBatem »

Ale Mexica będzie miała jedną wadę... cenę.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:Ale Mexica będzie miała jedną wadę... cenę.
Jasne, że będzie droższa. Obstawiam, że różnica w SCD będzie na poziomie 20-25zł. Wiem, że w euro niekoniecznie to jest kluczowy atut, ale komponenty Mexici, które kiedyś "na żywo" widziałem, jakością powalały. Jeśli komuś spodoba się gra, to nie sądzę, że będzie dużo przypadków, że cena go odstraszy. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
jet_set_willy
Posty: 27
Rejestracja: 29 paź 2012, 11:50
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: jet_set_willy »

Gdyby ktoś potrzebował instrukcję do gry Mexica w wersji PL do starego wydania Ravensburgera to można ją pobrać stąd: https://www.sendspace.com/file/atxljf
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Nadis »

mig pisze:
ChlastBatem pisze:Ale Mexica będzie miała jedną wadę... cenę.
Jasne, że będzie droższa. Obstawiam, że różnica w SCD będzie na poziomie 20-25zł. Wiem, że w euro niekoniecznie to jest kluczowy atut, ale komponenty Mexici, które kiedyś "na żywo" widziałem, jakością powalały. Jeśli komuś spodoba się gra, to nie sądzę, że będzie dużo przypadków, że cena go odstraszy. :)
W sklepach w przedsprzedaży jest za ok 130 zł, także nie jest jakoś szaleńczo.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: kozz84 »

Czy ktoś wie gdzie mogę ściągnąć instrukcję w pdf do Tikala (wydanie egmontu)?
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: kozz84 »

dzięki :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ChlastBatem »

Otworzyłem dziś Mexice i muszę przyznać, że wygląda to super. Co do ceny nie będę już porównywał ale i tak uważam, że jest za wysoka. Pudełko jest wykonane z grubego kartonu z taką dziwną ale miła w dotyku powierzchnią coś jak w pudełku od Intrygantów. Wydaje się być solidne. Plansza wykonana podobnie. Też gruba i solidna. Kolorystyka celująca. Żetony wykonane jak wszędzie + ta milutka powłoka. Natomiast figurki to cudo! Same figurki piramid itp. ważą więcej niż cała gra... a pudło razem sporo waży. Wyglądają obłędnie i raczej nie ma szans aby były podatne na jakieś uszkodzenia.

Reasumując. Wydanie jest piękne. Najlepsza chyba gra G3. Co do grywalności to jeszcze nic nie wiem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

Wiem, że pisałeś, że nie będziesz porównywał ceny, ale przypominam, że Mexicę można bez większego problemu dostać za te 125-130zł. W ostatnim czasie (nie licząc Alchemików) nie spotkałem żadnej gry (a w każdym razie nie kojarzę teraz), w której relacja zawartość pudełka/cena przedstawiała by się równie atrakcyjnie co w Mexici. Można dyskutować czy to w ogóle dużo czy mało, ale biorąc za punkt odniesienia nasz rodzimy rynek, to imho produkt bardzo atrakcyjny

Fajnie by było gdyby w podobnej jakości udało się całą "trylogię maski" wydać. Klimat w tych grach (jak dla mnie) jest dość ważny, a te bajeczne komponenty bardzo w jego budowaniu pomagają. Ale pewnie szanse są na to niewielkie (może więc choć dylogia;) ...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
jet_set_willy
Posty: 27
Rejestracja: 29 paź 2012, 11:50
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: jet_set_willy »

ChlastBatem pisze:Otworzyłem dziś Mexice i...
Czy mógłbyś podać wymiary pojedynczego pola na planszy?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: rastula »

mig pisze:Wiem, że pisałeś, że nie będziesz porównywał ceny, ale przypominam, że Mexicę można bez większego problemu dostać za te 125-130zł. W ostatnim czasie (nie licząc Alchemików) nie spotkałem żadnej gry (a w każdym razie nie kojarzę teraz), w której relacja zawartość pudełka/cena przedstawiała by się równie atrakcyjnie co w Mexici. Można dyskutować czy to w ogóle dużo czy mało, ale biorąc za punkt odniesienia nasz rodzimy rynek, to imho produkt bardzo atrakcyjny

Fajnie by było gdyby w podobnej jakości udało się całą "trylogię maski" wydać. Klimat w tych grach (jak dla mnie) jest dość ważny, a te bajeczne komponenty bardzo w jego budowaniu pomagają. Ale pewnie szanse są na to niewielkie (może więc choć dylogia;) ...
klimatu nie stwierdzam...ale...

ech... niestety te piramidki są tak zajebiste, że nie ma bata ... muszę kupić...nie wiem czy czekać na jakiegoś arosa i bonito...chyba poczekam...jest wypas i tyle... a gra to naprawdę fajne, wredne area control. tylko te meeple trzeba zrobić do kompletu jak od Hobolda.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2015, 22:58 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: rastula »

mig pisze:w której relacja zawartość pudełka/cena przedstawiała by się równie atrakcyjnie co w Mexici.


szklany szlak jest pełen tekturu aż miło , a zapłaciłem w cdp chyba 90 zł. no ale to promocja...więc może się nie liczy :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

rastula pisze:
mig pisze:w której relacja zawartość pudełka/cena przedstawiała by się równie atrakcyjnie co w Mexici.
szklany szlak jest pełen tekturu aż miło , a zapłaciłem w cdp chyba 90 zł. no ale to promocja...więc może się nie liczy :)
Można wszystko policzyć, ale ja założyłem sobie, że raczej patrzę na cenę wyjściową, tuż po premierze. Z czasem, to cuda-niewidy potrafią się dziać z cenami. Kupowany niespełna rok temu za blisko 200zl Wiedźmin potrafi kosztować 70zł, Wojna Narodów jest do dostania poniżej setki a CO2 za 90...
Już nie pamiętam za ile swój egzemplarz Szklanego Szlaku kupowałem, ale sądzę, że cenowo, był zbliżony trochę do Mexici (pewnie odrobinę mniej). No i oczywiście trudno oszacować co jest bardziej "wypaśne" czy 5 kilo kartonu czy te wieżyczki (dla mnie subiektywnie wieżyczki, ale ja bym się dał pokroić za "nietypowy" materiał typu wieżyczki w Mexici czy bakelitowe figurki w Samuraju Knizii i bardziej mnie kręci niż karton, plastik czy drewno).

Ja się nie upieram, że nie znajdzie się czegoś równie atrakcyjnego w relacji cena/jakość (zwłaszcza w tych niższych kategoriach cenowych). Pewnie można nieco przykładów znaleźć. I mimo tego, że zawsze skłaniałem się raczej ku temu, żeby zrobić coś nieco taniej, na drugim miejscu stawiając "wypaśność", to tutaj wrażenie jest jak dla mnie porażające i decyzja o wydaniu wersji nieco droższej ale wyglądem urywającej d... wydaje się strzałem w dziesiątkę. Zaczynam nieco żałować, że G3 nie wzięło się od początku za Tikala, bo gdyby udało im się wydać całą trylogię, to efekt byłby wbijający w ziemię. Tym bardziej, że na jakość wydania Tikala przez Egmont było nieco narzekania (nawet moje stare niemieckie wydanie jest ładniejsze;) A tak to już chyba po grzybach jest.
W każdym razie niech to się jeszcze przełoży na samą rozgrywkę i będzie wspaniale :) G3 zrobiło świetną robotę :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: rastula »

aleś się rozwinął ;)... po prostu byłem zaskoczony brakiem powietrza w Szklanym szlaku...dziś nie tak częste zjawisko
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

;) bo mi szczena opadła jak zobaczyłem Mexice i pomyślałem sobie o tych dziesiątkach niezłych tytulow, które swoim widokiem skutecznie zniechęcają do grania :)
Ale moze faktycznie temat nie wart tylu zdań :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: KubaP »

ChlastBatem pisze:Otworzyłem dziś Mexice i muszę przyznać, że wygląda to super. Co do ceny nie będę już porównywał ale i tak uważam, że jest za wysoka. Pudełko jest wykonane z grubego kartonu z taką dziwną ale miła w dotyku powierzchnią coś jak w pudełku od Intrygantów. Wydaje się być solidne. Plansza wykonana podobnie. Też gruba i solidna. Kolorystyka celująca. Żetony wykonane jak wszędzie + ta milutka powłoka. Natomiast figurki to cudo! Same figurki piramid itp. ważą więcej niż cała gra... a pudło razem sporo waży. Wyglądają obłędnie i raczej nie ma szans aby były podatne na jakieś uszkodzenia.

Reasumując. Wydanie jest piękne. Najlepsza chyba gra G3. Co do grywalności to jeszcze nic nie wiem.

Piękne. W skrócie: "gra cudowna, piękna, świetnie wykonana, śliczna, aż chce się grać, figurki cudowne, pudło waży wiele. Wygląda obłędnie.

Cena za wysoka."

Ech....................
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: rastula »

cena jest zawsze za wysoka, wypłata zawsze za niska...nie ma co przeżywać...bierzesz się za handel to zawsze to usłyszysz,


it's part of the game
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: DarkSide »

Czytam ten wątek i mnie od czasu do czasu aż oczy bolą. :roll:

Mianownik: Mexica
Dopełniacz: Mexiki
Celownik: Mexice
Biernik: Mexikę
Narzędnik: Mexiką
Miejscownik: Mexice
Wołacz: Mexiko!

W wyrazach obcojęzycznych kończących się na "ca" podczas ich deklinacji zmieniamy "c" na "k".
Metallica ---> Metalliki
Amica ---> Amiki

Podobnie z wyrazami kończącymi się na "x" zamieniamy na "ks"
Max ---> Maksa
Lex ---> Leksa
Hortex ---> Horteksu
Oczywiście mowa o wyrazach podlegających deklinacji w języku polskim.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: powermilk »

Drogi DarkSidzie, jesteś w błędzie. Przynajmniej jeżeli chodzi o x, bo przypadek z c nie mogę znaleźć na stronie RJP.

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... &Itemid=59
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Trolliszcze »

W dopełniaczu "c" na "k" (Mexiki), ale poza tym "c", czyli Mexicę, Mexicą i tak dalej.
EDIT:
Żeby było zabawnie, DarkSide wybrał jako przykład odmianę słowa Metallica, ale podał tylko jeden przypadek - akurat ten poprawny :D Tymczasem:
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski pisze:W związku z tym nazwę Metallica w przypadkach zależnych zapisujemy następująco: D. Metalliki [metallik´i], CMs. Metallice [metallice], B. Metallicę, N. Metallicą, W. Metallico!
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2015, 11:27 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

W emocjach i ferworze dyskusji człowiek się zagalopuje czasem i nie zwróci uwagi na poprawność gramatyczną ;) W trosce o stan zdrowia oczu DarkSide`a będę się jednak starał bardziej (dzięki za ściągawkę), albo dla bezpieczeństwa zawsze używał frazy "gra o tytule Mexica", "gry o tytyule Mexica" itd ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mikeyoski »

Ależ z Was marudy. A to cena za wysoka, a to zła odmiana, eeh :-)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ChlastBatem »

KubaP pisze:
ChlastBatem pisze:Otworzyłem dziś Mexice i muszę przyznać, że wygląda to super. Co do ceny nie będę już porównywał ale i tak uważam, że jest za wysoka. Pudełko jest wykonane z grubego kartonu z taką dziwną ale miła w dotyku powierzchnią coś jak w pudełku od Intrygantów. Wydaje się być solidne. Plansza wykonana podobnie. Też gruba i solidna. Kolorystyka celująca. Żetony wykonane jak wszędzie + ta milutka powłoka. Natomiast figurki to cudo! Same figurki piramid itp. ważą więcej niż cała gra... a pudło razem sporo waży. Wyglądają obłędnie i raczej nie ma szans aby były podatne na jakieś uszkodzenia.

Reasumując. Wydanie jest piękne. Najlepsza chyba gra G3. Co do grywalności to jeszcze nic nie wiem.

Piękne. W skrócie: "gra cudowna, piękna, świetnie wykonana, śliczna, aż chce się grać, figurki cudowne, pudło waży wiele. Wygląda obłędnie.

Cena za wysoka."

Ech....................
Czyli wychodzisz z założenia, że każda ładnie wykonana gra zawsze będzie mieć odpowiednią cenę? Dosyć naiwne i błędne. Mam gry w kolekcji, które są równie piękne i dobrze wykonane, a kosztują o wiele mniej. Pamiętaj też, że nie płacisz tylko za wygląd... w środku jest gra, która ma swoją żywotność i lepszą lub gorszą mechanikę.
ODPOWIEDZ