Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Sporo piszecie o GRZE MEMOIR 44 i dodatkach ale żeby nie bylo kolorowo dadam swoją opinię na temat tego tytułu. ( MOŻE PRZYDA SIĘ TYM, KTÓRZY ZASTANAWIAJĄ SIĘ NAD ZAKUPEM )
Gra wykonana bardzo ładnie starannie do niczego nie można się przyczepic ( no może figurki mogłyby byc lepsze )
Grywalnośc całkiem niezła, karty OK mechanika w porządku ale ta LOSOWOŚĆ DOBIJA - nie można pisac o tej grze STRATEGICZNA bo nawet maksymalne planowanie "spali na niczym" jeżeli ŹLE rzucisz KOSTKAMI...............
gra FAJNA ale STARSZYM ( wiekowo ) GRAJĄCYM i tym którzy nie cierpią w grach LOSOWOŚCI odradzam.
Jestem NOWY na FORUM więc wybaczcie drobną krytykę na dzień dobry .POzdrawiam..........TOMI :D :D
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Gra w której trzeba ustalać posunięcia wojsk, zmieniać pozycje tip. jest grą taktyczną/strategiczną, losowośc nie ma tu nic do rzeczy, bo większość gier startegicznych korzysta z kostetk. To jest element losowy, o którym pisałem już gdzie indziej. Jeśli każdy zamierzony przez nas atak miałby się udać to gra przestawłaby być grą i była do niczego. Nie rozumiem też, dlaczego gre należy odradzić starszym wiekowo?! mam rozumiec, że jest jakaś granica i po przekroczeniu np. 40stki nie można już grać w tą gre?! Bez przesady. Czy starsi gracze mają tylko grać w gry z serii TiS, tam też są kostki.
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Memoir grą strategiczną nie jest- to jest wojenna gra towarzyska- zresztą wielce zacna.
Co do losowości, nie rozumiem, dlaczego starsi gracze mają nie lubić losowości- Memoir jest losowy, Osadnicy również, Drakon, Ticket to Ride że o Carcassonne nie wspomnę. To wszytsko są gry gdzie los odgrywa dużą rolę i wszystkie lubię.
Co innego chińczyk czy nieodżałowana Wyprawa- gdzie los stanowi meritum gry- takich faktycznie nie lubię, ale akurat Memoir do nich nie należy.

Ogólnie jestem przeciwny demonizowaniu losowości. Każda gra planszowa jest w jakimś stopniu losowa- bardziej lub mniej, choć niektóre z nich starają się to ukryć. Zresztą zapraszam tu
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dasti »

Witam.

Dysponuje ktos moze scenariuszami do Memoira w wersji elektronicznej?
Albo skad mozna je pobrac? Niestety ni posiadam tej gry, wiec nie moge sobie sciagnac ze strony producenta :(
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Co do wieku pisałem że starszym się może nie spodobac bo jednak sami musicie przyzna że samo przesuwanie figurek i kulanie kostkami jest jednak dośc uproszczonym motywem tej GRy....Myślę po prostu że dla starszych zdecydowanie lepsza propozycją bedzie GRA o TRON.
A co do losowości Drodzy Graczę to myślę ze czasami jedną drużyną piechoty mozna zniszczyc kilka jednostek wroga w tym czolgi co może byc póxniej odbierane jako nierówne scenariusze ( co się już pojawiało ).Gra jest OK ale osobiście są LEPSZE I BARDZIEJ ROZBUDOWANE . Pozdrawiam :D
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Post autor: Elemele »

Wszelkie głosy krytykujące losowość są IMHO śmieszne - gdybyśmy w świecie realnym mogli wszystko co do szczegółu zaplanować to byłaby katastrofa. Np. tak na polu bitwy, nie trzeba by w ogóle roztrzygać walki, wystarczyłaby kalkulacja kto ma większe szanse (na podstawie ilości jednostek, ich rozstawienia, warunkuw geograficznych itd.).

W sumie to byłoby świetne - w końcu wojny byłyby bezkrwawe. W życiu ZAWSZE występuje pewien element losowości, czasem mniejszy a czasem większy, ale występuje zawsze.

A gra jest świetna - w końcu brak karty dla danego sektora można tłumaczyć sobie zerwaniem łączności z tamtymi jednostkami :)
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

ZGADZAM się ale tylko w 50% losowośc jest zawsze ALE ważne by nie była decydująca. Nie wydaje wam się że to trochę dziwne by jedna grupa żolnierzy mogla rozgromic np. 2 odzialy czolgów i 2 odzialy wojska wroga ( już mialem taki motyw ).
Losowośc jest prawie w każdych grach ale nie powinna ona aż tak bardzo decydowac o wygranej bitwie. Planujesz kombinujesz ale PO CO skoro decyduje jeden RZUT !!!!!
Fajnie jakby po prostu w Memor-ze decydowała jakaś przewaga liczebna czy sila jednostek. Plansza jest tak mala że jeżeli nawet czolgi atakują z odlelości to w kolejne turze podciągasz wojsko KULASZ i wygrywasz albo nie i znowu wracamy do punktu wyjścia czyli tych nieszczesnych KOSTEK.
KOSTKI sa, muszą by - ALE BEZ PRZESADY.
P.S Podobnie jest w Pirats cove gdzie masz super statek a koleś na "kiepskiej łajbie" zniszczy Twoj statek bez problemu ( tu cytuję wypowiedz gracza bo nie grałem osobiście ).
TO JEST TYLKO MOJE ZDANIE I TYLE :D
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Sorry, ale nie wiem jak mozna piechota "podejsc" 3 heksy i zniszczyc czolg, ktory ma wiekszy zasieg i jest go mniej na kostkach. Jasne, MOZE sie udac, ale w wiekszosci przypadkow sie nie udaje. Szczegolnie, ze kierujacy czolgami moze je odciagnac na bezpieczna odleglosc i wystrzelic.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Post autor: Elemele »

mnie też czasem wkurza ta losowość i fakt, że słaba jednostka potrafi rozgromić kilka innych - dużo mocniejszych.
ale potem dochodzę do wniosku, że w realiach wojennych nie takie rzeczy się zdażały (np. garstka "wojaków" dzielnie broniąca jakiś przyczułek, partyzanci, którzy niszczyli z zaskoczenia duże oddziały wroga).

albo proponuję popatrzeć co działo się z armią czerwoną podczas 2WŚ. mieli takie ilości ludzi, a potrafili je tracić na pęczki. a wydawałoby się, że mogli wszystkich w proch rozbić
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Z tymi czolgami to może by tak że nawet nie trzeba kombinowac, manewrowac i planowac bo jedziesz do przodu KULASZ i wygrywasz. Ja niestety tak miałem. 8 latek szedl do przodu "nie kumał" do końca zasad ale miał szczęście w kostkach i wygrywał wszystkie BITWY . Trochę przykre ale prawdziwe .Pozdrawiam :D Dlatego własnie poruszylem ten temat.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

xshadow pisze:Memoir grą strategiczną nie jest- to jest wojenna gra towarzyska- zresztą wielce zacna.
Zgadzam się, MM'44 To jak najbardziej gra taktyczna. Mnie poprostu chodziło o samą idee. Nie zgodzę się, z tym, że tutaj decyduje tylko rzut. Trzeba przedewszystkim umieć wykorzystać teren, tudzież mapę, ustawienie jednostek itp. Jak się wystawi piechote na pole i zacznie strzelać do czołgów, to jest duże prawdopodobieństwo (tu nawet kostek nie trzeba), że jakiś czołg przetrwa i szybkim strzałem zmasakruje piechote. Trzeba w tej grze kombinować i to dużo. Grałem w tą gre naprawde wiele razy i nigdy nie zdarzyły mi się takie sytuacje o jakich piszesz. I do tego najcześciej gram z przeciwnikiem dwa razy starszym odemnie (co powala też torie, że to nie gra dla starszych). A skoro ta mechanika tak bardzo Ci przeszkadza, to poprostu sprzedaj gre. Do pewnych gier trzeba się poprostu odpowiednio nastawić.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Widzę, że się pojawił Pacific Theater. Realizacja do miesiąca w Rebelu. Na świecie premiera późny czerwiec, z tego co pamiętam.

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/8 ... eater.html
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

W końcu oprócz nowego dodatku są wznowienia poprzednich trzech.
Jest niezła oferta na rebelu na 4-opak z wszystkimi dodatkami. Zresztą właśnie go zakupiłem. Oszczędzasz 50 zł.

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/8 ... atkow.html
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Zapraszam na http://www.memoir44.forumer.pl , forum specjalnie o Memoir '44.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2006, 20:48 przez Larry, łącznie zmieniany 1 raz.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Post autor: Elemele »

No sorry Wodzu, ale Twoje forum zalatuje na kryptoreklamę Rebel'a. Rozumiem, że to fajny sklep, ale możesz też poinformować, że i w innych internetowych da się tą grę kupić (i to z lepszą instrukcją).

A poza tym tworzenie osobnego forum tylko dla M44, jest moim zdaniem (jako fanatyka tej gry) pomysłem chybionym.
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Poprawiłem i nie ma już reklamy. Sam kupiłem w Rebelu i zapomniałem o innych sklepach za co przepraszam.
Jeśli nie chcesz, to nie musisz tam wchodzić.
Edit: Specjalnie żeby nie było takich oskarżen o kryptoreklame znalazłem teraz w necie jeszcze 4 sklepy i o nich również jest informacja.
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Forum ma ledwo dzień a jest 10 userów i prawie 50 postów. Polecam wejście tam (i najlepiej rejestrację) choćby dla bazy graczy, gdzie można znaleźć innych graczy Memoira w swoim mieście.
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Panie i Panowie, niech drżą wam łydki.
Days Of Wonders ma zamiar wydać Online Wersję Memoira'44, i na niedługo będzie można walczyć z ziomkami na całym szerokim świecie w naszego ukochanego Memułarka. Niech żyje DoW!
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

W instrukcji do nowego dodatku "Pacyfic Theatre" jest info o jeszcze jakimś dodatku "Memoir '44 Official Carrying Case" wie ktoś co to jest? bo nigdzie nie mogę znaleźć żadnego info... Mam nadzieję że tak jak sama nazwa wskazuje będzie to jakieś duze pudło gdzie będzie dało się upchnąc wszystkie dodatki razem z cała grą i obie mapy.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Saise pisze:Panie i Panowie, niech drżą wam łydki.
Days Of Wonders ma zamiar wydać Online Wersję Memoira'44, i na niedługo będzie można walczyć z ziomkami na całym szerokim świecie w naszego ukochanego Memułarka. Niech żyje DoW!
Mozna juz to robic od dawna przy pomocy Vassal Game Engine:
http://www.vassalengine.org

W module Memoir'a są już zaimplementowane wszystkie dodatki wraz ze wszystkim oficjalnymi scenariuszami. Bardzo fajna rzecz :-)
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

http://www.memoir44.eu

Nowa, europejska domena. Wkrotce nowy wyglad. Jednym slowem zapraszam :) .
W planach jest stworzenie duzej bazy graczy Memoira do kontaktu, zaczynaja sie prace nad stworzeniem kampanii, no i jest jeszcze pare rzeczy :wink: .
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

http://www.boardgamegeek.com/image/244022

Dla wszystkich fanów Memoir'44 obowiązkowa pozycja :) Myślę że już niedługo w sklepach.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Zostanę raczej przy Duel im Dunkeln. Prostsze zasady, lepsze wykonanie, i ciekawszy klimat.

EDIT:Poprawiono.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2007, 10:50 przez Ezechiel, łącznie zmieniany 2 razy.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Memoir'a tez nie robi FFG?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ