Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Agricola

Post autor: waffel »

Pierwszy komentarz pod zdjęciem bezcenny.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

bardzo proszę o jakiś poradnik najlepiej krok po kroku w punktach jak grać w agricolę. nie jestem dobrym graczem a te grę dostałem w prezencie i mam dużą ochotę zagrać. mam dwanaście lat i nie dokońca rozumiem zasady. jednak już parę dni sie staram i nie mogę. zależy mi na opisaniu mi gry na dwie osoby z kartami. bardzo pięknie dziękuję za pomoc jeśli ktoś zareaguje na prośbę. już dłużej nie chce wychodzić na głupka w oczach siostry z którą to mamy zamiar wreszcie zagrać. wiem że sprawi nam to przyjemność więc proszę proszę proszę :D
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Geko »

Trudno Ci wszystko tu opisać, bo raz - dużo pisania, dwa - po co powielać instrukcję. Spróbuj rozłożyć grę i grać z instrukcją w ręce. A jak coś będzie niejasne, to pytaj.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: skanna »

Może napisz, co zrozumiałeś, jak wygląda wg Ciebie przebieg gry, a co jest niejasne, a my spróbujemy Ci to jakoś rozjaśnić :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Veridiana »

żebyś był spytał o coś w co grałam to już bym tu smarowała elaborat, jak niedawno w mailu tłumaczyłam ochoczo Boomtowna :D

ale niestety, coś czuję, że czeka Cię li tylko odsyłanie do instrukcji...

p.s. coś mi zajeżdża staropolszczyzną, czy mi się zdaje? :roll:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Geko »

Veridiana pisze: p.s. coś mi zajeżdża staropolszczyzną, czy mi się zdaje? :roll:
Jeno się Waćpani zdaje :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: mst »

Może Jax, któremu tłumaczenie Agricoli zajmuje 5 minut zgrabnie wszystko opisze. :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: bartusm »

Przeczytaj instrukcję ze dwa razy punkt po punkcie. Potem rozłóż grę i spróbuj zagrać w jedną osobę (w Agricolę się da). Ja mam trochę więcej lat od Ciebie, a też pierwsze rozłożenie Agricoli i próba zagrania wywołała niemal panikę. Potem przeczytałem na spokojnie i powoli instrukcję i wszystko stało się proste. Zresztą przed grą w każdą nową grę czytam instrukcję 2-3 razy. Swoją drogą takie spokojne odkrywanie zasad gry, rozkładanie gry "na sucho" to jeden z najprzyjemniejszych elementów obcowania z grą. Oczywiście oprócz samej gry :D

Ponadto piszesz, że chciałbyś zagrać z kartami. Dużo łatwiej zrozumiesz zasady, grając początkowo bez kart w wariant rodzinny. Karty urozmaicają rozgrywkę, alei bez nich gra jest bardzo ciekawa. Dlatego lepiej zacząć bez kart.

Piszesz, że masz 12 lat, skoro masz nick, jaki masz 8) to na pewno wszystko załapiesz.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

oo. ale odpowiedzi. ja wiem, że odkrywanie gry jest super ale tu mnie to przerosło zwyczajnie. ale do rzeczy. plansze umiem rozłożyć :wink: nastepnie ładnie wszystko układamy, rozdzielam karty, wybieram talię tę dla początkujących, rozdaję po siedem kart pomocników i usprawnień małych, karty akcji całkiem odstawiam bo we 2 się ich nie używa, następnie po posegregowaniu kart rund chyba, jedną kładę na planszy, potem układam zasoby które są na tej karcie i zasoby wymagane przez planszę, potem ktoś dostaje żółty pionek dla rozpoczynającego, czyli on zaczyna. i mamy po dwóch członków rodzin w glinianych dwóch pomieszczeniach. i kładziemy ich po kolei na polach na planszy i jak już ich mamy rozmieszczonych to robimy po kolei to co pod tym członkami rodzin jest czyli zasoby zbieramy z tej karty akcji jeśli tam stał ktoś czy tam z innych pól. jak zbierzemy jadło glinę czy co tam jeszcze to zabieramy rodzinkę do izb spowrotem. i potem co? to samo? co dalej??? przepraszam za zawiłość i błędy.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: mst »

Potem kolejna runda czyli dokładasz następną kartę rundy, znacznik pierwszego gracza przechodzi do gracza kolejnego (chyba, że ktoś inny - przy grze we dwójkę ten kto był pierwszym graczem :wink: - wysłał członka rodziny na akcję dającą mu ten znacznik), uzupełniasz zasoby na kartach i znowu rozmieszczacie członków rodziny (przy czym akcję związaną z daną kartą wykonujecie od razu po umieszczeniu na niej członka rodziny, a nie dopiero po rozmieszczeniu wszystkich). I tak przez 14 rund :) . Dodatkowo po niektórych rundach (zdaje się po 4,7,9,11,13,14 - jest to opisane na planszy) są żniwa polegające na tym, że z każdego ze swoich pól, na których są zboże lub warzywa gracze zabierają po jednym zbożu/warzywie; następnie wyżywiają swoją rodzinę (płacą za to po 2 żywności na członka rodziny, 1 na nowonarodzonego); następnie gracze, którzy mają 2 lub więcej zwierząt w gatunku dostają dodatkowe zwierzę tego gatunku. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Cin »

mst pisze:znacznik pierwszego gracza przechodzi do gracza kolejnego
wprawdzie dawno nie grałem ale to chyba nie jest prawda
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Smerf Maruda »

Cin pisze:
mst pisze:znacznik pierwszego gracza przechodzi do gracza kolejnego
wprawdzie dawno nie grałem ale to chyba nie jest prawda
Na pewno nie jest.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: mst »

Zgadza się, przepraszam :oops: , zgodnie z regułami znacznik pierwszego gracza przekazywany jest innemu graczowi tylko wtedy (i, jak w przypadku pozostałych akcji, od razu) po zajęciu przez gracza akcji: Gracz rozpoczynający.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

no to z tym rozpoczynaniem to zrozumiałem choć to nie całkiem fajne mi się wydaje. ale nie istotne. hmm więc jeszcze dziś siostrę namówię może na grę. z instrukcją w ręku. no mechanizm właściwie ogólnie pojęty jest przeze mnie. jednak nie lubie zaczynać grania nie znając wszystkich zasad.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

o kurka. chyba załapałem :D
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Perpetka »

Dobrym testem jest obejrzeć sobie tył planszy, gdzie są "tablice instruktażowe". Jeśli wszystko z nich jest jasne i zrozumiałe, to można grać :)
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: bartusm »

Ale naprawdę zagraj najpierw bez kart. Gra jest wystarczająco fajna bez nich. Karty zaczynają być potrzebne, jak gra bez nich staje się trochę schematyczny. Wtedy karty odświeżają grę. Ponadto karty często wprowadzają wyjątki (bonusy, ułatwienia), modyfikujące pierwotne zasady. Lepiej najpierw dokładnie poznać pierwotne zasady i je zrozumieć, a potem zagrać z "wyjątkami" od zasad.
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

dziekuje. właśnie zagrałem pierwszą partię bez kart. jest ok. tylko trzy razy instrukcja była potrzebna :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Veridiana »

w pół godziny? :shock:
nie wiem, nie grałam, ale to tak krótko?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Veridiana »

bartusm pisze:skoro masz nick, jaki masz 8) to na pewno wszystko załapiesz.
to pewnie zbieżność. na dodatek z błędem. jego tata ma na imię Doch :lol:
synegdocha
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Strzegom

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: synegdocha »

nick jest celowo z błędem. aby nadać mu oryginalności. a partia trwała trochę więce bo pisałem w przerwach jak siostra mnie opuszczała :D
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: zephyr »

synegdocha pisze:jak już ich mamy rozmieszczonych to robimy po kolei to co pod tym członkami rodzin jest
Jeżeli wypowiedź nie jest skrótem myślowym to to jest troszkę inaczej. Akcję wykonuje się natychmiast w momencie wysłania członka rodziny.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: macike »

synegdocha pisze:i mamy po dwóch członków rodzin w glinianych dwóch pomieszczeniach
Na początek izby są drewniane. Trzeba przeprowadzić akcję renowacji, aby je przekształcić w gliniane.
Powodzenia. :)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: draco »

@synegdocha - najłatwiej gry się nauczyć od kogoś. Wpisz w swój profil nazwę miasta a z miejsca dostaniesz zaproszenie na rozgrywkę od kogoś prywatnie lub w najbliższym klubie.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: pomoc w sprawie agricoli

Post autor: Van »

A moim zdaniem najszybciej się nauczysz wszystkich kruczków w instrukcji jak raz albo dwa razy zagrasz i potem znowu przeczytasz instrukcję. Najlepiej się w ten sposób wyłapuje błędy popełnione w pierwszych rozgrywkach jeżeli jakieś były.
Bo po rozgrywce proponowanej przez Draco nie będziesz znał wszystkich szczegółów i wyjątków z instrukcji i ciężko będzie Ci dobrze grę wytłumaczyć. W każdym bądź razie nie ma co się bać zagrać nawet jak się ma wrażenie, że pojęcie o grze ma się słabe. Dużo kwestii się rozwiązuje podczas grania.
Van_Hoover
#Lista gier
ODPOWIEDZ