Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Nie pamiętam, jak korzystał z moich akcji, tak się skupiałem na tym co robię - bo szło świetnie! :) A może w partii z poprzedniego posta program ujawnił jakiegoś buga?

Tak czy owak: 59:9, czegoś takiego nie miałem w realu! :D

A teraz druga partia, w której AI wykazał się nadzwyczajnymi zdolnościami taktycznymi, jakby chciał odkupic słabą grę w poprzedniej partii. ;)

W przedostatniej turze szliśmy łeb w łeb, a że w puli został już tylko 1VP do wzięcia, więc wszystko sobie bardzo starannie policzyłem i po długim rozpatrywaniu możliwych wariantów zaplanowałem akcje, które miały wykończyć mego przeciwnika w następnej turze. Ale oczywiście przeoczyłem jeden element i następnej tury już nie było.

Wyszło mi, że AI nie ma jak wziąć tego ostatniego VP, więc wystawiłem świat, zrobiłem produkcję i w ostatnim etapie chciałem wystawić Tourist World i na koniec konsumpcją x2 zdobyć 12VP.

Tymczasem AI zrobił coś, czego nie przewidziałem: nie mając nic do skonsumowania, wybrał jednak konsumpcję i z tytułu Galactic Salon zgarnął ostatni żeton VP, kończąc grę i zwyciężając!

Zaiste genialnie! :)

Obrazek
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Myślę, że po prostu od czasu do czasu znajdzie się taka wyrwa w sieciach neuronowych, gdzie po prostu AI się pogubi. Wystarczy, że będziesz grał wbrew logice, on sobie wyliczy że rzucisz Settle, a ty rzucisz Develope itd itp. Po prostu widać, żę a) pogubił się b) karty mu nie podeszły
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

To fajnie. Taki jakiś ludzki się okazał. :mrgreen:
yosz pisze:Ahh Andy cóż za marnotractwo żeby dawać Produce w ostatniej turze gry :> Nie widziałeś że kończą się VPki? :>
A jesteś pewny, że to ja wybrałem produkcję? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Blue chooses: Consume x2/Produce
Red chooses: Develop / Settle
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

No tak. Musiałem w ferworze produkcji/konsumpcji nie zauważyć, że się chity kończą. :roll:

EDIT: Jest nowa wersja AI 0.5.3. Przypominam, że tu: http://keldon.net/rftg/

EDIT 2: W wersji 0.5.3 jest możliwość wyłączenia celów i takeoverów, a przy kartach widać, ile kart mają na ręce przeciwnicy i ile VPs zdobyli.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Race for the galaxy

Post autor: Galax »

Rozegrałem już 3 partie z robotem i grało się świetnie. Raz wygrałem 31 do 24, reszte przegrałem do 35 46 i 31 do 37. Ale mam jedną wątpliwość. Dobieranie robota robić tak że biorę kartę z talii i kładę na rękę robota czy wziąć odrazy np. trzy karty i położyć na jego ręke. Wiem że trochę idiotyczne pytanie ale muszę wiedzieć. I jeszcze kolejne:
1 z ludźmi tak
z robotem właściwie też, tylko jego bonus wygląda inaczej

Czyli robot wybiera dwie kolonizacje lub podwójny rozwój a ja 1 z tych akcji. To co się dzieje w takim przypadku? Jak zmniejszyć robota bonus? Jakoś w instrukcji nic niema na ten temat.

Zagrałem 4 kolejne partie i wszystkie przegrane. :( Robot na łatwym zdobywa około 40 VP i zawsze ma około 10 VP więcej odemnie. Jeszcze jedna kwestia nie daje mi spokoju: nie muszę wybrać dwóch akcji konsumpcji aby robot zrobił reakcje? Wystarczy jedna? W instrukcji jest to strasznie zagmatwane więc wolę spytać.
1.W przypadku jak jest bonus z karty minning conglomerate w czasie produkcji dobierz 2 karty jeżeli wyprodukujesz najwięcej pierwiastków rzadkich to nieważne co zrobi robot ja dostanę te 2 karty?
2.Zagrywam zdolność karty Pilgrame World i wybrałem konsumpcje x2.Sprzedaję jeden towar biorę 2 Vp ale jeden muszę oddać czy nic nie dostaję VP? A jak sprzedam 2 towary to biorę tylko 2 VP czy 4 VP ale jeden muszę oddać?
3. W przypadku IL wystawiam świat dostaje bonusy z kart za wystawienie, wystawiam drugi to już żadnych kart za wystawienie nie dostaje?
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

Dzisiaj zauważyłem, że jest nowa wersja rftgAI. Z tego co zauważyłem poprawione zostało przejmowanie, można w ustawieniach wyłączyć cele i przejmowanie, w końcu wyraźnie widać jakie akcje wybrał bot, ustawienia gry się zapisują i nie trzeba za każdym razem ustawiać, że się chce grać z dodatkiem i pewnie jeszcze parę innych poprawek weszło.

Edit: oj, przespałem moment, w którym Andy o tym pisał :? za to przez chwilę mogłem się czuć dumny z mojego odkrycia :mrgreen:
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

ty wybierasz 2 akcje
robot losuje 2 akcje

wykonujecie od 1 do 4 faz (w zależnosci od powtórek)
jeśli robot wybrał tą fazę to robi to co jest opisane na górze kartki robota
jak się tylko podpina to to co jest na dole
(co oznaczją piktogramy opisuje instrukcja)

AD1
hmm... nie mam pojęcia, ale ponieważ robot i tak nie produkuje to powiedziałbym że 1 > 0 więc jak coś wyprodukowałeś to dostajesz 2 karty
AD2
skłaniałbym się do opcji
1 towar -> 0x2 = 0
2 towary -> 1x2 = 2
3 towary -> 2x2 = 4
itd.
AD3
za IL zgarniasz wszystkie bonusy
jedyne 2 różnice
- nie dostajesz bonusu za zagranie fazy settle 2 razy
- moce wystawionego w setlu świata nie liczą się jeszcze przy wystawianiu drugiego świata
(co może teoretycznie być plusem np przy wystawianiu światów z minusem do siły militarnej, ale generalnie nie jest)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

zephyr pisze: za IL zgarniasz wszystkie bonusy
jedyne 2 różnice
- nie dostajesz bonusu za zagranie fazy settle 2 razy
...bo to jest ta sama faza settle. :)

Jeśli ktoś ma IL i zagra dwa razy settle, to może w obu tych fazach wystawić po dwa światy, biorąc premię tylko za pierwsze z nich i nie korzystając z powerów pierwszego w momencie wystawiania drugiego. Oczywiście power z pierwszego świata pierwszej fazy settle może zostać użyty przy wystawianiu obu światów w drugiej fazie settle.

Po prostu są to dwie zupełnie niezależne od siebie fazy settle.

Tak tylko dla doprecyzowania. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Male uzupelnienie odnosnie mining conglomerate w grze z robotem. Z tego co pamietam w instrukcji pisze ze jezeli wyprodukowales conajmniej 2 brazowe dobra otrzymujesz bonus.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Wczorajsze dwie partie R4tG z córką udowodniły mi dwie kwestie (bo trzecia - że Race to the best game ever - jest oczywista :D):

1. Można mieć Alien Toy Shop i przegrać - jak się głupio gra. :mrgreen: Partia trwała 15 minut i skończyła się, gdy mieliśmy na stole po 6 kart (koniec chipów). Coś tam źle policzyłem, szybko skończyłem i przegrałem... 20 do 21! :D

2. Można się miotać między różnymi strategiami, zmieniać je kilkakrotnie, momentami wyprawiać się po cele, przymierzać się do takeoverów i rezygnować z nich, a na koniec wygrać z 66VPs - jak ja w drugiej partii!

I love this game! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Race for the galaxy

Post autor: Galax »

zephyr napisał(a):
za IL zgarniasz wszystkie bonusy
jedyne 2 różnice
- nie dostajesz bonusu za zagranie fazy settle 2 razy
...bo to jest ta sama faza settle.
W instrukcji nie pisze dokładnie że bonus może zostać użyty tylko raz(oprócz konsumpcji). Czyli rzeczywiście macie rację że za IL zgarniam bonusy. Np. Mam wystawioną kartę -2 do kosztu świata, wybieram kolonizacje płace za pierwszy świat -2 czyli za drugi też -2. Albo mam wystawioną kartę z bonusem "dobierz za wystawienie świata". Wystawiam pierwszy świat biorę kartę zaraz drugi to też biorę kartę. Czyli IL jest bardzo mocną kartą.
Male uzupelnienie odnosnie mining conglomerate w grze z robotem. Z tego co pamietam w instrukcji pisze ze jezeli wyprodukowales conajmniej 2 brazowe dobra otrzymujesz bonus.
Mógłbyś podać stronę albo cytat bo jakoś w instrukcji tego nie znalazłem.
I love this game!
Tak jak my wszyscy. :mrgreen:

Dzisiaj zagrałem po raz 12 z robotem i wkońcu drugi raz wygrałem. Co prawda był remis 32 do 32 ale uratowało mnie 8 kart na ręce i 2 towary a on miał tylko 8. Czuję że jeszcze nie jeden raz dzisiaj go złoję. Ale jeszcze o coś muszę zapytać:
1.Robota nie obowiązuje limit technologii w układzie?
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Hej,

Sorry za zamieszanie cos mi sie chyba pomylilo. W instrukcji nic nie ma na ten temat. Na BGG autor napisal:
http://www.boardgamegeek.com/article/2739224#2739224
Czyli wystarczy wyprodukowac chociaz jedno brazowe dobro, skladam samokrytyke!
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Race for the galaxy

Post autor: Galax »

Dzięki za linka, nic się nie stało. :wink:
W sumie rozegrałem z robotem już 17 partii i tylko trzy wygrałem. Ale na pocieszenie dzisiaj robota poprostu zmiażdżyłem. Było 61 do 29 Vp i tym samym pobiłem mój poprzedni rekord który wynosił 51 Vp. Karty podeszły mi poprostu idealnie. Strategia alienowa sprawdziła się w 100% choć głupotą by było nie zagrać nią. Za samą kartę Alien Tech Institute miałem 32 VP. :wink: To się nazywa szczęście i o dziwo nie zdobyłem ani jednego VP z żetonów. Tutaj zdjęcie tego wręcz arcydzieła: http://fotoo.pl/zdjecia/files/2009-09/f439b2cc.jpg :D
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Ja wczoraj w 2 osoby zrobilem 80 punktow - moj rekord.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Race for the galaxy

Post autor: LostLukas »

Galax pisze:Dzięki za linka, nic się nie stało. :wink:
W sumie rozegrałem z robotem już 17 partii i tylko trzy wygrałem. Ale na pocieszenie dzisiaj robota poprostu zmiażdżyłem. Było 61 do 29 Vp i tym samym pobiłem mój poprzedni rekord który wynosił 51 Vp. Karty podeszły mi poprostu idealnie. Strategia alienowa sprawdziła się w 100% choć głupotą by było nie zagrać nią. Za samą kartę Alien Tech Institute miałem 32 VP. :wink: To się nazywa szczęście i o dziwo nie zdobyłem ani jednego VP z żetonów. Tutaj zdjęcie tego wręcz arcydzieła: http://fotoo.pl/zdjecia/files/2009-09/f439b2cc.jpg :D
Wedle moich obliczeń zdobyłeś 49Vp. Wydaje mi się, że coś się pomyliłeś z tym ATI, bo z niego powinieneś zdobyć 20 Vp.
Jeszcze swojego starego rekordu nie pobiłeś :P ale robota w tej partii na pewno :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

LostLukas pisze:Wydaje mi się, że coś się pomyliłeś z tym ATI, bo z niego powinieneś zdobyć 20 Vp.
Może światy które zapunktowały z ATI (będą żółtymi światami / windfallami) liczyłeś też jako karty ze słowem Alien. Tylko, że tam jest słowo Other, czyli w tym miejscu punktują 3 karty (samo ATI i dwa szare światy ze słowem Alien)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Race for the galaxy

Post autor: Galax »

Dzięki że mówicie bo rzeczywiście policzyłem wszystkie karty alien za 2Vp jedna. Teraz już będę wiedział że ta zasada odnosi się do kart nieprzeliczonych wcześniej. Oraz że ta zasada odnosi się do wszystkich technologii za 6. :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Galax pisze:Oraz że ta zasada odnosi się do wszystkich technologii za 6. :wink:
Ogólna zasada jest taka, że żadna karta nie może zapunktować dwa razy w ramach jednego 6-dev
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Race for the galaxy

Post autor: Galax »

Ogólna zasada jest taka, że żadna karta nie może zapunktować dwa razy w ramach jednego 6-dev
Ok,dzisiaj napewno dobrze zliczyłem punkty i uwaga: wygrałem 71 do 32VP z człowiekiem, mimo iż mój rywal jest prosty do ogrania to i tak pobiłem swój poprzedni rekord. Cele jakoś tak łatwo wchodziły wcale nie grałem pod nie. Karty podeszły idealnie, miałem nawet ATS ale go sprzedałem. :wink: Nie zdobyłem ani jednego VP a mój rywal tylko 1 VP. Do zdjęcia zdjełem towary i uporządkowałem układ. A to zdjęcie: http://fotoo.pl/zdjecia/files/2009-09/510c8c2f.jpg

Znalazłem na BGG bardzo dobry filmik ukazujący grę z robotem, niby gram dobrze ale z jednym ale. Gdy gracz wybierze 2 kolonizacje lub rozwoje a robot skopiuje jedną z tych akcji lub wybierze dwie te same dlaczego gracz na tym filmie dostaje bonus za drugą wybraną akcje? Według instrukcji jeśli gracz wybrał dwie kolonizacje lub rozwoje a drugi gracz wybierze jedną z tych akcji wtedy nie otrzymujemy bonusu za drugą, na tym filmie ewedentnie gracz dostaje bonus za drugi rozwój. Dlaczego? Z robotem ta zasada nie obowiuzuje? Może dlatego ciągle z nim przegrywam?
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

Pierwszy :D nowa wersja rftgAI http://keldon.net/rftg/
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Race for the galaxy

Post autor: Dzej »

:x Matko boska. Nie zdarzę w stara pograć a już nowa wychodzi :shock:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1353
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: nahar »

Mhm, a czy w wersji komputerowej z dwóch postów wyżej działają przejęcia?
Odznaczyłem w opcjach disable takeovers ale nie potrafię ich uskutecznić.

Jeśli dobrze rozumiem to imperium cloaking tech działa tak że discardujemy ją ze stołu i zabieramy innemu graczowi świat militarny jeśli mam większą siłę całkowitą?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

nahar pisze:Jeśli dobrze rozumiem to imperium cloaking tech działa tak że discardujemy ją ze stołu i zabieramy innemu graczowi świat militarny jeśli mam większą siłę całkowitą?
Nie. Po pierwsze zabieramy świat militarny osobie, która ma dodatnią siłę militarną (nie liczy się siła wyspecjalizowana). I musisz mieć większą siłę od jego siły + koszt planety militarnej (jej obrona), którą chcesz przejąć. No i jeżeli chcesz zrobić przejęcie to w fazie Settle nie możesz nic wystawić
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: bartek_mi »

z innej beczki - korzystacie z jakis counterkow zamiast "dóbr" z kart?
ja zaczalem i mi sie podoba :) - nie zalaniaja mi grafik i "tableu" jest ciut bardziej skompresowane.

poki co zrzucam jednak karty na "discarda" zeby nie psuc losowosci ale czy to jest istotne?
widzieliscie moze jakies wypowiedzi na ten temat na bgg?
Dice Hate Me :(
ODPOWIEDZ