51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

To nie blad, poprostu przed Nowa Era nie bylo sytuacji kiedy wartosc 4 by sie przydala.

Napisz na BGG do autora tych frakcji, na pewno podzieli sie plikami graficznymi do robienia wlasnych frakcji.

Oficjalny tryb solo byl juz do pierwszej gry z serii - 51. Stanu. Oczywiscie po wywaleniu paru kart (lub wymysleniu im alternatywnej funkcji) mozesz uzywac tego trybu solo takze do Nowej Ery. Do Wintera raczej nie, chyba ze jakos ograniczysz mozliwosci Frozen City. Instrukcje wariantu solo powinienes znalezc w plikach do 51. Stanu na stronie Portala.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Miałem raczej na myśli pliki do robienia własnych kart gry, nie tylko frakcji. Jakiś gotowy podkład dla Gimpa/Photoshopa, gdzie można wstawić grafikę i teksty.

A tryb solo był, ale jest bezużyteczny dla zasad NE i Zimy. Myślę o sztucznym graczu, przeciwko któremu gramy, a nie wyłącznie śrubujemy wynik.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: espresso »

Poczytaj TEN wątek, pojawiło się tam kilka pomysłów na tryb solo do NE.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Ten tryb solo wykorzystany w NE nie rozni sie za wiele od trybu solo wykorzystanego w 51, wiec nie gadaj glupot, ze bezuzyteczny. Sztuczny gracz jest tam obecny. Jesli bardzo brakuje Ci umow i podbojow z innymi, to zwieksz liczbe kart sztucznego gracza w jakims stopniu. Nie wiem czemu Winter tez bezuzyteczny skoro to de facto dodatek tez do 51 a nie tylko do NE i z kartami i koscia mozna normalnie fajnie pograc solo (jedynie Frozen City trzebaby wyrzucic lub zmienic,tak jak mowilem)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Sugerujesz, że w zasadach solo jest sztuczny przeciwnik. To niech mi spali lokację!
Piszesz, że nie ma problemu w grze solo z Zimą, wystarczy wyrzucić lub zmienić Frozen City.

OK, dzięki.

Pomysł, o jakim pisali Bea i Dabi, jest mi dużo bliższy.


Dotychczasowy tryb solo ma solidną wadę. Polega na optymalizacji i granie w niego przez doświadczonego gracza jest ciekawe tylko przy grze w otwarte karty. Rozgrywka tym, co sobie przypadkowo dociągniemy to już tylko żonglerka kartami.
I trudno, moim zdaniem, zaimplementować zasady NE (bezpośrednia interakcja - palenie) i Zimy (plansza Frozen) do trybu solo, aby trzymało się to kupy, było ekscytujące i stanowiło wyzwanie inne, niż suche liczenie punktów.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: walkingdead »

Z góry przepraszam jeśli pytanie absurdalne,ale zupełnie nie jestem zorientowana w temacie grania online.
Czy 51 stan albo Nowa Era są/albo planuje się,że będą dostępne na androida?
Bardzo bym chciała spróbować,a ostatnio zupełnie nie mam czasu/sposobności na gry w wersji tradycyjnej.
Dzięki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Bea »

Gdzieś o Winter wyczytałam takie słowa:
Dodatek został zaprojektowany z myślą o graczach preferujących spokojny, planowy rozwój ponad szaloną agresję.
Czy to oznacza, że interakcja, która pojawiła się w Nowej Erze została w jakiś sposób ograniczona?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Veridiana »

Bynajmniej. Zdanie bez sensu jak dla mnie, bo Zima jest festiwalem wyrywania sobie czerwonych kart z ręki :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Bea »

A podboje? Dalej działają tak samo?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: tomb »

Bea pisze:Gdzieś o Winter wyczytałam takie słowa:
Dodatek został zaprojektowany z myślą o graczach preferujących spokojny, planowy rozwój ponad szaloną agresję.
Czy to oznacza, że interakcja, która pojawiła się w Nowej Erze została w jakiś sposób ograniczona?
Dodatek wydłuża grę - gra się 6 rund, a nie do pierwszej osoby z wynikiem 30 - nie ogranicza ręki do 10 kart i pozwala lepiej budować pomysł na rozwój (kontrolowany dociąg liderów i kart jednorazowych). Teraz można spokojnie uzyskiwać wyniki w okolicach 80 pkt.
Żadnych zmian względem NE nie ma, choć my gramy tylko w połączeniu z 51. Stanem i przy takiej konfiguracji zacytowane przez Ciebie zdanie doskonale opisuje nowy charakter rozgrywki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Bea »

Czy są gdzieś dostępne jakieś fanowskie frakcje?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:Czy są gdzieś dostępne jakieś fanowskie frakcje?
Tak, jak wszystko z takich rzeczy - na BGG :wink: Jakiś czas temu pisałem o tym:
jolietjake pisze:Jak to ŚGP na fb już zashare'owało, na BGG pojawiło się parę ciekawych fanowskich frakcji do Nowej Ery (z czego 3 mogą być również użyte do 51. Stanu). Najciekawiej IMHO wygląda Posterunek, który dostaje ten najcienniejszy surowiec, jakim są nowe karty, a przyłączać lokacje może dzięki kiepskim kartom z ręki (prościej niż Federacja Appalachów). Koszty akcji przyjemne, ale wartości akcji już nie - więc frakcja nie wydaje się być over-powered na pierwszy rzut oka. Outpost wydaje się, że będzie powoli się rozpędzał, ale dobrze radził sobie w późniejszych etapach gry. Druga ciekawa frakcja to California ze względu na nieużywany dotąd pomysł na różne wartości żetonów i odpowiadających im akcji. Niestety wydaje mi się, że pomysł został tu źle wykorzystany, bo sytuacja, w której bardzo nam się śpieszy z akcjami na własnym podwórku nie jest bardzo częsta, a przez takie skonstruowanie frakcyjnych akcji kontaktów gra Californią się wydłuży, będzie powolniejsza i mozolniejsza. Gdyby to otrzymywane żetony miały niższą wartość, a nie akcje... no to na takim czymś możnaby zbudować ciekawą, oryginalną frakcję, w której zbieranie żetonów kontaktu z paru różnych źródeł byłoby utrudnione i przede wszystkim byłaby możliwość ograniczenia siły podboju innych graczy bez ogranicznia siły podboju własnych kart.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Bea »

Dzięki Jolietjake, mam jeszcze pytanie laika, czy to się drukuje z obrazka, czy są jakieś specjalne pliki gotowe do wydruku?
I druga sprawa, grał ktoś tymi frakcjami?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: jolietjake »

Nie wiem, poszperaj wśród plików tego kto to wrzuciłeś, możesz napisać do niego czy ma jakieś pliki wyskalowane do wydruku czy coś. Jeśli nie ma takich plików to te obrazki powinny być do wyboru w odpowiedniej rozdzielczości, żeby ładnie je wydrukować i tak.
Ja osobiście nie próbowałem, jeszcze mi się zabawa oficjalnymi rzeczami nie znudziła, więc nie chwytam się za kolejne :wink: Byłbym ostrożny jeśli chodzi o balans, bo w tej grze może być on ciężki do wychwycenia i osiągniecia i może być w fanowskich frakcjach kiepski
Joliet Jake na BGG
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: piogar »

W instrukcji do Nowej Ery jest napisane, ze na stronie Portalu jest filmik pokazujacy przebieg rozgrywki. Nie moge go znalezc - gdzies jest, ale nieuwaznie patrze, czy po prostu go nie ma?
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Sarna »

Nie ma go, ale na yotube są jakieś wideorecenzje, które tłumaczą zasady.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rocy7 »

walkingdead pisze:Czy 51 stan albo Nowa Era są/albo planuje się,że będą dostępne na androida?
Bardzo bym chciała spróbować,a ostatnio zupełnie nie mam czasu/sposobności na gry w wersji tradycyjnej.
Dzięki.
Hmm przypadkowo trafiłem na coś takiego na blogu Trzewiczka screen z 51 app Blog, widocznie powstanie 51 stan jako app na adroida. Ciekawe tylko kiedy?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: powermilk »

Na iOS-a i Androida nawet. Najpóźniej na wakacje tego roku. Ponoć ma być wcześniej, bo mają grywalną betę. Trzewik mówił na PortalKonie.
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Ruiny wchodzą w fazę produkcji! 40 nowych kart, w tym Liderzy, Lokacje, karty kontaktu. Zapraszamy do śledzenia strony produktu.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

trzewik pisze:Ruiny wchodzą w fazę produkcji! 40 nowych kart, w tym Liderzy, Lokacje, karty kontaktu. Zapraszamy do śledzenia strony produktu.
No, nareszcie. Jestem ciekawy, czy jakiś mini dodatek znowu będze do przedsprzedaży.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Banan2 »

trzewik pisze:Ruiny wchodzą w fazę produkcji! 40 nowych kart, w tym Liderzy, Lokacje, karty kontaktu. Zapraszamy do śledzenia strony produktu.
Dla mnie super informacja. Dwie kwestie:
- ikonologia będzie z 51. Stanu czy z Nowej Ery?
- zawartość: 40 kart + instrukcja w pudełku jak do Pośród Gwiazd ? Toż to tam będzie strasznie hulał wiatr :?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: powermilk »

- zawartość: 40 kart + instrukcja w pudełku jak do Pośród Gwiazd ? Toż to tam będzie strasznie hulał wiatr :?
Mogę się mylić, ale z czego co pamiętam, to na PORTALkonie Ignacy mówił, że pudełko jak od army packów z Neuroshimy Hex!.
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Tak, oczywiście te 40 kart nie będzie w pudełku jak Pośród gwiazd! :)
Ruiny będą sprzedawane w takiej formie jak dodatki do gier LCG wydawnictwa FFG - małe tekturowe pudełeczko.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bea »

Przydałoby się jakieś zbiorcze wydanie wszystkiego w jednym pudełku. Takie wydanie co ma w sobie 51 Stan, NE, Zimę i wszystkie karty promo jakie do tej pory wyszły, ale w ujednoliconej szacie graficznej. Taki master set.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Banan2 »

Bea pisze:Przydałoby się jakieś zbiorcze wydanie wszystkiego w jednym pudełku. Takie wydanie co ma w sobie 51 Stan, NE, Zimę i wszystkie karty promo jakie do tej pory wyszły, ale w ujednoliconej szacie graficznej. Taki master set.
Jeśli już to najpierw przydałby się odświeżony 51.Stan (z nową ikonologią). Albo chociaż tylko te karty, na których są "stare" ikony (taki upgrade pack). Wiem, marzenie ściętej głowy, ale strasznie się wściekam, kiedy nowym graczom muszę tłumaczyć, że to i to, to jest to samo :? Na pytanie "dlaczego to jest tak dziwnie zrobione?" to :evil: - sami wiecie...

Ruiny w małym pudełeczku to super news. Ja poproszę o więcej takich pudełeczek :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ODPOWIEDZ