Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

Rozegrałem chyba pierwsza grę w 5 osób. Całkiem ciekawie. Było kilka "zaskoczek". Pierwszą z nich duża rozbieżność w punktach na koniec gry. Najmniej 16 najwięcej 46. Druga to, że osoba na drugim miejscu miała punktów 30 (ja miałem 29) i posiadała (uwaga, uwaga) 4 karty żebrania (sic!). No i teraz moje pytanie. Co się dzieje gdy karty żebrania się skończą? Należy dać graczom jakieś karty zastępcze symbolizujące karty żebrania, czy po prostu jak się skończą to się już ich nie dobiera? Jakoś nie mogłem się tego doczytać w instrukcji, albo nie znalazłem.
12' inches and single
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

Karty są nieskończone, gdzieś jest to zapisane
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: krokodiler »

W instrukcji chyba nic nie ma na ten temat, ale jest wątek na BGG.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Są przecież żetony mnożenia 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: zephyr »

Ja dalej jestem za opcją zmienić graczy (albo doczytać zasady), naprawdę 3pkt za każde brakujące żarcie to na tyle makabryczny przelicznik że branie kart żebrania zwykle oznacza że ktoś czegoś nie rozumie, albo mu nie poszło.

Jak przeglądałem komponenty przed rozgrywką zdziwiłem się, że kart jest tak mało, teraz czasem zapominam wyjąć ich z pudełka.
30pkt i 4 karty żebrania ???
to wygląda jakby powinno być 35-40pkt i 0-1 karta... ale w sumie partii nie widziałem, może jakaś zupełnie inna niż te co grałem
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

zephyr pisze:30pkt i 4 karty żebrania ??? to wygląda jakby powinno być 35-40pkt i 0-1 karta... ale w sumie partii nie widziałem, może jakaś zupełnie inna niż te co grałem
Generalnie koleżanka się nie spodziewała, że ktoś skorzysta z akcji duże / małe ulepszenie i nie miała za co kupić paleniska do przerobu zwierzątek ;) Ale i tak na drugim miejscu skończyła mając -12 punktów z kart żebrania. Szacunek.

Ja miałem fanfarona w pomocnikach i 4 ( słownie cztery ) karty małych usprawnień przechodnie. I weź tu kombo zrób :D
12' inches and single
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: Agricola

Post autor: siepu »

Dzisiaj grałem partię trzyosobową - kluczowym surowcem w tej wersji jest trzcina, której po prostu nie ma w grze. Udało mi się wziąć ją 2x2 (w drugiej i czwartej turze) dzięki czemu w piątej turze zbudowałem 2 izby, a w szóstej urodziłem czwartego człowieka. I nagle na turę przed żniwami się zorientowałem, że kompletnie nie mam jedzenia :) Skończyłem grę z 38 punktami i 3 kartami żebrania (moje pierwsze w życiu).
Zdarza się.
Awatar użytkownika
awojdi
Posty: 78
Rejestracja: 18 maja 2009, 11:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: awojdi »

Byłem przy tym, rewelacyjny wynik jak na 3 żebraków.

Nadal boli mnie jednak kwestia powiększania rodziny ;)

Być może ten wątek się już przewijał, ale jeżeli mam wolne dwie izby? To mogę powiększyć rodzinę tylko o jednego potomka?
Nigdzie w instrukcji nie widziałem zapisu, że musi to być tylko jeden członek rodziny (w instrukcji pojawia się wyrażenie potomstwo, co wskazuje na możliwość liczby mnogiej).
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

awojdi pisze:Być może ten wątek się już przewijał, ale jeżeli mam wolne dwie izby? To mogę powiększyć rodzinę tylko o jednego potomka?
Nigdzie w instrukcji nie widziałem zapisu, że musi to być tylko jeden członek rodziny (w instrukcji pojawia się wyrażenie potomstwo, co wskazuje na możliwość liczby mnogiej).
Wtedy rozwojem pomimo braku miejsca można by było od ręki do pięciu członków dobić ;). Jeden człowiek z jedną akcją.
12' inches and single
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: zephyr »

Jest pomocnik który umożliwia rodzenie 2 dzieci jedną akcją... i gdzieś to było dyskutowane, jak nie w instrukcji to na którymś forum.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

zephyr pisze:Jest pomocnik który umożliwia rodzenie 2 dzieci jedną akcją... i gdzieś to było dyskutowane, jak nie w instrukcji to na którymś forum.
Matka bliźniąt, talia Z o ile się nie mylę ;)
12' inches and single
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: krokodiler »

Czy graliście może w Agricolę z dodatkiem Through the Seasons? Wygląda ciekawie. Na pewno pozwala na uzyskanie wyższych wyników dzięki dodatkowym akcjom na każdą porę roku i modyfikacji tych standardowych, nieznacznie zwiększa też ilość surowców w grze (po zliczeniu wszystkich + i -). Podzielcie się wrażeniami.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: mn3006 »

Grałem (kilka razy w 2 osoby). Jest przyjemnie, ale w sumie chyba łatwiej - bo łatwiej o nowych ludzi...
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

Czy ktoś będzie zamawiał nowe planszy graczy do Agri? :) http://www.gamesfanatic.pl/2009/06/26/a ... iag-dalszy

Prosiłbym o kontakt na priv - chętnie się dołączę do paczki by było taniej : ))
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Arhtu »

A po co to komu? kolejna głupota, tak jak talia x.
-
Awatar użytkownika
awek
Posty: 67
Rejestracja: 13 cze 2009, 18:25
Lokalizacja: Swarzędz/Poznań

Re: Agricola

Post autor: awek »

Arhtu pisze:A po co to komu? kolejna głupota, tak jak talia x.
Co to kto lubi. Jedni kupują sobie ciuchy Lacosty inni kupują sobie lanserskie plansze do Agricoli. I jednym i drugim nie można zabronić a tym bardziej krytykowanie kogoś z tego tytułu jest dziecinne. A talia X mnie osobiście bardzo się podoba (chociaż nie grałem). Mój osobisty faworyt - "I'm your father"(wersji niemieckiej nie znam ;) ) .

Z innej beczki. Ktoś może się orientuje czy można w Polsce w miarę niewielkim kosztem kupić folijki na karty takie, żeby pasowały na te z Agricoli? Niestety jestem strasznym estetą. Te do standardowych karcianek (MtG, WoW) są zdecydowanie za duże, a te do tych niestandardowych (YGO) są za "niskie" (na szerokość idelane), co zaburza moje poczucie estetyki ;) . Z góry thx. za odpowiedź :) .
"The only way to get smarter is by playing a smarter opponent"
Kolekcja
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: buras »

awek pisze: Co to kto lubi. Jedni kupują sobie ciuchy Lacosty inni kupują sobie lanserskie plansze do Agricoli. I jednym i drugim nie można zabronić a tym bardziej krytykowanie kogoś z tego tytułu jest dziecinne. A talia X mnie osobiście bardzo się podoba (chociaż nie grałem). Mój osobisty faworyt - "I'm your father"(wersji niemieckiej nie znam ;) ) .
ja osobiście się zgodziłem na zamówienie . I krytykowanie czyjegoś zdania równa się z czyjąś mało pojętą inteligencją ....
Awatar użytkownika
awek
Posty: 67
Rejestracja: 13 cze 2009, 18:25
Lokalizacja: Swarzędz/Poznań

Re: Agricola

Post autor: awek »

buras pisze: I krytykowanie czyjegoś zdania równa się z czyjąś mało pojętą inteligencją ....
Nie krytykowałem czyjegoś zdania, a jedynie sposób przekazu. Może niezbyt dobitnie to zaznaczyłem i stąd jakieś Twoje daleko idące osądy na temat mojej inteligencji :) .
"The only way to get smarter is by playing a smarter opponent"
Kolekcja
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: staszek »

nieco z innej beczki
jaki wynik da się ugrać w jednoosobową grę rodzinną?-grałem co prawda jeden raz,ale do 50 mi daleko.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Andreus »

Mi się udało 57 chyba ugrać, ale wiem, ze można więcej, Bazik chyba pisał kiedyś o rezultatach powyżej 70 czy 80 punktów, ale nie wiem, jak on to robi
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

niecałe 100 osiągnąć jest dość łatwo, ponad 100 (a nawet sporo więcej) tylko przy specyficznych układach pomocników
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Ale to w serii te 100, zdobywając kolejne karty. Od razu - nie wydaje mi się ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

No nie, o ile pamiętam jakoś w 3-ej, 4-ej partii w serii
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: krokodiler »

Wywaliłem swój post, bo daleko mu do doskonałości :wink:
W swoich rozważaniach pominąłem w ogóle kwestię dużych usprawnień w punktowaniu - a to już za dużo wariacji.
Z tamtej wypowiedzi podtrzymuję to, że 56 punktów to teoretyczny i bliski maksymalnemu wynik z samej w miarę logicznie wykorzystanej planszy. Drugie w 100% prawdziwe zdanie było takie, że Staszek pytał o wersje rodzinną. No i to, że nie bardzo widzę sens rozgrywania serii gier rodzinnych. I niech tak zostanie. :)
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Perpetka »

staszek pisze:nieco z innej beczki
jaki wynik da się ugrać w jednoosobową grę rodzinną?-grałem co prawda jeden raz,ale do 50 mi daleko.
Graliśmy z kumplem (tak, we dwoje - wspólnie móżdżyliśmy). To było jakieś 75, 76 czy ileś.

Problem z solową rodzinną - istnieje jakaś pochodząca z forum nieopisana w instrukcji dodatkowa zasada by Uwe, że w 1 osobowej magazyn nie gromadzi żarcia.
ODPOWIEDZ