Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Trolliszcze »

ChlastBatem pisze:
morris pisze:Ale w sensie na grubość czy długość? Jeśli wypraska jest taka sama jak w pierwszym wydaniu, to na długość wszystkie karty się mieszczą, ale na grubość Miedziaki i Srebrniki się nie mieszczą.
Czyli reasumując nie ma opcji na zmieszczenie kart w wyprasce? Bo trzymać miedziaki i srebrniki poza pudełkiem to trochę słabo.
Wytnij sobie dziurę, to się zmieszczą.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: ChlastBatem »

Trolliszcze pisze:
ChlastBatem pisze:
morris pisze:Ale w sensie na grubość czy długość? Jeśli wypraska jest taka sama jak w pierwszym wydaniu, to na długość wszystkie karty się mieszczą, ale na grubość Miedziaki i Srebrniki się nie mieszczą.
Czyli reasumując nie ma opcji na zmieszczenie kart w wyprasce? Bo trzymać miedziaki i srebrniki poza pudełkiem to trochę słabo.
Wytnij sobie dziurę, to się zmieszczą.
Bardzo udana porada. Winszuję!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Trolliszcze »

Nie żartuję, zakoszulkowane karty do Ticketa (dodatek Indie/Szwajcaria) też się nie mieszczą w oryginalnej wyprasce, więc wyciąłem scyzorykiem dziurę i już się mieszczą.
Nie wiem, czemu uznałeś to za złośliwość. Może po prostu powaliła Cię prostota tego rozwiązania?
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Ayaram »

No cóż, za cenę trochę brzydszej wypraski zyskujemy praktyczność i wygodę wypraski przy jednoczesnej ochronie kart, chyba nie taki zły deal :wink:

Chociaż sam w przyszłości jak ukaże się więcej dodatków pomyślę chyba o jakieś własnej wyprasce. Trzymanie tyle pudeł dla jednej gry to przy moich kłopotach z miejscem trochę słabo :wink:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

Ayaram pisze:Chociaż sam w przyszłości jak ukaże się więcej dodatków pomyślę chyba o jakieś własnej wyprasce. Trzymanie tyle pudeł dla jednej gry to przy moich kłopotach z miejscem trochę słabo :wink:
Obrazek
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: DarkSide »

Niedopasowanie wypraski dla miedziaków i pozostałych kart monet to chyba jedyny minus tego wydania. No ewentualnie karty mogłyby być o 1 mm dłuższe albo koszulki o krótsze ;)
Niestety nie dostałem promosek :(
Czy Ci co je mają znalezli je w pudełku czy były dołączone na zewnątrz w paczce? Ile jest kart promocyjnych, też 10?

Czy jedyną funkcją kart z innym rewersem jest to by w czasie rozgrywki kłaść ją rewersem do góry, by widzieć koniec stosu? Ewentualnie zostawiać w wyprasce by szybciej ułożyć karty w odpowiednich miejscach po rozgrywce? Ale z drugiej strony po co od razu zmieniać kolor rewersu?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

To są karty do losowania 10 zestawów kart Królestwa. Oczywiście zamiast nich można używać aplikacji na komórkę (np. Dominion Shuffle)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: DarkSide »

morris pisze:To są karty do losowania 10 zestawów kart Królestwa. Oczywiście zamiast nich można używać aplikacji na komórkę (np. Dominion Shuffle)
ok, tylko nie rozumiem idei innego kolorystycznie rewersu. Przecież to nie ma żadnego znaczenia. A nawet nie musiałoby być dodatkowej karty, tylko losować spośród tych, którymi się normalnie gra.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: tomb »

DarkSide pisze:
morris pisze:To są karty do losowania 10 zestawów kart Królestwa. Oczywiście zamiast nich można używać aplikacji na komórkę (np. Dominion Shuffle)
ok, tylko nie rozumiem idei innego kolorystycznie rewersu. Przecież to nie ma żadnego znaczenia. A nawet nie musiałoby być dodatkowej karty, tylko losować spośród tych, którymi się normalnie gra.
Wydaje mi się, że to po to, żebyś nie wtasował ich do zwykłych kart i nie zaczął grać 11-oma kopiami jednego wzoru. Gdyby to przypadkiem nastąpiło, to zorientujesz się po innym rewersie karty w twojej talii.


Ja mam pytanie do starych wyjadaczy - wolicie grać losowo dobranymi kartami królestwa, setami z instrukcji, czy tworzycie swoje?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

DarkSide pisze:
morris pisze:To są karty do losowania 10 zestawów kart Królestwa. Oczywiście zamiast nich można używać aplikacji na komórkę (np. Dominion Shuffle)
ok, tylko nie rozumiem idei innego kolorystycznie rewersu. Przecież to nie ma żadnego znaczenia. A nawet nie musiałoby być dodatkowej karty, tylko losować spośród tych, którymi się normalnie gra.
Kolor jest inny, żeby się komuś nie pomyliło i nie zrobił stosu 11 kart.
Karty do losowania są osobne, żeby nie wyciągać z każdej przegródki po jednej karcie, tylko mieć je (karty do losowania) wszystkie w jednym miejscu.

EDIT: ninja'ed
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

tomb pisze:Ja mam pytanie do starych wyjadaczy - wolicie grać losowo dobranymi kartami królestwa, setami z instrukcji, czy tworzycie swoje?
Najpierw zawsze ogrywam zestawy proponowane, potem losowo. Ewentualnie posiłkuję się zestawami stworzonymi przez innych (np. tu jest spora lista: https://boardgamegeek.com/thread/138305 ... minion-set)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: tomb »

A co sądzisz o jednej słusznej strategii w Dominionie - niektórzy twierdzą, że istnieje taka?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

tomb pisze:A co sądzisz o jednej słusznej strategii w Dominionie - niektórzy twierdzą, że istnieje taka?
Że niby Big Money bije wszystko? Tylko jeśli grasz przeciwko nowicjuszom. I to chyba tylko w podstawowej wersji, gdzie karty są najprostsze. W kolejnych dodatkach już to nie jest takie oczywiste. Było na ten temat dużo artykułów na BGG i dominionstrategy.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: DarkSide »

<facepalm> Ludzie nie mówcie do mnie jak do ograniczonego. Wiem po co tak zrobiono, ale nie rozumiem samego rozwiązania całej kwestii.
Bo co stoi na przeszkodzie by było jednak tylko po 10 kart. Brałoby się po 1 z każdego rodzaju. Po wylosowaniu danego zestawu dokładałoby sie pozostałych 9 i tworzyo stosy 10-kartowe. Pozostałe niewylosowane wracały by do odpowiednich "kupek" do wypraski. Zaoszczedzone karty w druku można by było poświęcić na kolejny rodzaj kart królestwa.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: tomb »

Wszystkie jedenaste karty trzymasz razem. Przed grą wybierasz 10 z nich i w ten sposób wylosowałeś zestaw do gry. Dzięki temu nie musisz wyciągać po 1 egz. każdej karty przed każdym losowaniem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

tomb pisze:Wszystkie jedenaste karty trzymasz razem. Przed grą wybierasz 10 z nich i w ten sposób wylosowałeś zestaw do gry. Dzięki temu nie musisz wyciągać po 1 egz. każdej karty przed każdym losowaniem.
This.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: tomb »

morris pisze:
tomb pisze:A co sądzisz o jednej słusznej strategii w Dominionie - niektórzy twierdzą, że istnieje taka?
Że niby Big Money bije wszystko? Tylko jeśli grasz przeciwko nowicjuszom. I to chyba tylko w podstawowej wersji, gdzie karty są najprostsze. W kolejnych dodatkach już to nie jest takie oczywiste. Było na ten temat dużo artykułów na BGG i dominionstrategy.
Tak myślałem. Grałem do tej pory tylko elektronicznie. Gdy dochodziły karty z kolejnych rozszerzeń, nijak nie mogłem wygrać, idąc w pieniądze.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: crsunik »

Pytanie z innej nieco beczki. Jakich koszulek używacie? Zakoszulkowałem z 90 % kart i zorientowałem się dopiero teraz, że w koszulkach ffg karty nie wchodzą w wypraskę :/
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: ernin »

Do wszystkich gier używam FFG ale tutaj niestety zdecydowałem się na cienkie maydaye właśnie z powodu wypraski :( Jedynie miedziaki i srebrniki nie mieszczą się wszystkie wiec wyciąłem fragment wypraski by się zmieściły.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: DarkSide »

Po kilku weekendowych partiach kilka drobnych uwag estetyczno-pierdołowatych:

- Koszulki Mayday, które można było dokupić przy okazji akcji na wspieram to spisują się wyśmienicie, choć jak wspomniałem wcześniej mogłyby być krótsze z 1mm, ale da się przeżyć. :)
- W instrukcji na str. 4 u góry jest ciąg dalszy opisu różnych typów akcji. Jest m.in. "weź", a na karcie np.: WARSZTAT jest juz "Dodaj kartę...". A chodzi o odniesienie do tej samej akcji. Mały dysonans i niby nic, ale w pierwszych rozgrywkach może spowodować chwilowe zatrzymanie gry i kartkowanie instrukcji. :roll:
- Szkoda, że w instrukcji opis Kart Królestwa nie jest uporządkowany alfabetycznie. Strasznie to upierdliwe. :/
- Karta PRZEBUDOWA sugerowana w pierwszej grze jest mało przydatna, gdyż mało intuicyjna jak na rozgrywkę rozpoznawczą, gdzie rzadko ktoś kombinuje z poświęcaniem jednych kart, by w zamian otrzymać inne. Zdecydowanie bardziej bym polecał LICHWIARZA.
- Wreszcie na sam koniec najbardziej pierdołowata pierdoła: Na str. 1 instrukcji w rozdziale "Zawartość" nie wytłuszczono boldem "252 karty Królestwa" oraz nie wymieniono z nazwy kart Targowiska, przez co nie zgadzała się ilość w spisie (23 typy kart + 12 kart Ogrodów dawało 242 kazrty zamiast 252). Ponadto można by było oddzielić w spisie karty Klątwy i Separatorów by nie było konfuzji co do kwetsii ile czego winno być. Np.: po 12 kartach Ogrodów dorzucić boldem "Pozostałe karty".
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

DarkSide pisze: - W instrukcji na str. 4 u góry jest ciąg dalszy opisu różnych typów akcji. Jest m.in. "weź", a na karcie np.: WARSZTAT jest juz "Dodaj kartę...". A chodzi o odniesienie do tej samej akcji. Mały dysonans i niby nic, ale w pierwszych rozgrywkach może spowodować chwilowe zatrzymanie gry i kartkowanie instrukcji. :roll:
- Szkoda, że w instrukcji opis Kart Królestwa nie jest uporządkowany alfabetycznie. Strasznie to upierdliwe. :/
- Wreszcie na sam koniec najbardziej pierdołowata pierdoła: Na str. 1 instrukcji w rozdziale "Zawartość" nie wytłuszczono boldem "252 karty Królestwa" oraz nie wymieniono z nazwy kart Targowiska, przez co nie zgadzała się ilość w spisie (23 typy kart + 12 kart Ogrodów dawało 242 kazrty zamiast 252). Ponadto można by było oddzielić w spisie karty Klątwy i Separatorów by nie było konfuzji co do kwetsii ile czego winno być. Np.: po 12 kartach Ogrodów dorzucić boldem "Pozostałe karty".
Widzisz Piotrze, miałem te same uwagi :) Znaczy coś w tym jest, a nie że ja byłem zbyt upierdliwy.
DarkSide pisze:- Karta PRZEBUDOWA sugerowana w pierwszej grze jest mało przydatna, gdyż mało intuicyjna jak na rozgrywkę rozpoznawczą, gdzie rzadko ktoś kombinuje z poświęcaniem jednych kart, by w zamian otrzymać inne. Zdecydowanie bardziej bym polecał LICHWIARZA.
O ile mi wiadomo, to proponowane zestawy układał sam Donald Vaccarino, a nie wydawcy poszczególnych wersji językowych gry.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: GFP »

Morris - ja nie uważam, żebyś był upierdlowy. Po prostu wtedy już nic się nie dało zrobić, bo pliki były w druku. W do druku weźmiemy to pod uwagę.

Zestawy to robota Donalda z tego co i mi wiadomo :-)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 262
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: jacus666 »

Czy ktoś wie czy istnieje możliwość zdobycia jeszcze dodatkowych kart "Kasztel" oraz "Gubernator" do nowego Dominiona?
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: GFP »

Karty promocyjne były dostępne tylko i wyłącznie dla osób wspierających.
Szukaj z drugiej ręki ;)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 262
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: jacus666 »

Ktoś orientuje sie moze czy dodatkowe karty z poprzedniej polskiej edycji bedą pasować (nie wyróżniać sie z żadnej strony karty) do nowej wersji Dominiona?
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ