51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Może będzie coś o tym w instrukcji, żeby np nie używać tych kart w połączeniu z samą Nową Erą? No bo nie po to się ich pozbyto w NE by teraz dorzucać tylko dwóch... No chyba, że masz też Wintera to nie będzie w tym problemu.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

Nowa Era
Należy odłożyć do pudełka karty: Parlament, Szeryf Barnes, Wielebny Artax, pozostałe zaś potasować z kartami z gry podstawowej.
Tak to opisano w instrukcji.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Jest na necie gdzieś instrukcja wrzucona?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

O ile wiem, to jeszcze nie.
Ale korektę ktoś robił... ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1364
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 306 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Portal Games »

WRS pisze:
Nowa Era
Należy odłożyć do pudełka karty: Parlament, Szeryf Barnes, Wielebny Artax, pozostałe zaś potasować z kartami z gry podstawowej.
Tak to opisano w instrukcji.
Dokładnie tak, jak napisał WRS.
jolietjake pisze:Jest na necie gdzieś instrukcja wrzucona?
Dziś będzie do pobrania z naszej strony - oczywiście jak tylko ją wrzucimy, poinformujemy o tym na forum.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1364
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 306 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Portal Games »

Poniżej obiecana instrukcja razem z instruktażowym filmem. Miłej lektury/oglądania.

http://portalgames.pl/pl/karty-na-stol-ruiny/
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Pytanko do osób, które mają 51 i Nową Ere, czy używacie wszystkich kart? Czy warto grać z liderami?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

Liderzy (i 51st State) generują zupełnie inną rozgrywkę.
Liderzy potrafią zmiażdżyć losowością (jeśli komuś wejdzie kilku liderów, a innym nie), ale traktuję to jako specyfikę rozgrywki, a nie wadę.
Winter poprawia balans liderów, bo można ich dobrać z Frozen City, czyli jak nie trafi się w fazie wypatrywania, to jest jeszcze szansa.

51st State oferuje całe mnóstwo zupełnie innych kart niż NE+Winter. To jest argumentem za graniem w każdą z tych gier - są różnorodne, oferują zupełnie inne wyzwania. W NE musisz brać pod uwagę atak i obronę, współpracę i jej niszczenie z przeciwnikami. 51st State jest zdecydowanie bardziej skupiony na własnym poletku.

Nie łączyłem jeszcze 51 i NE, ale jak dostanę w swoje łapki Ruiny, to tak zrobię. Wówczas powstanie mi gruuubaśna talia, która losowość będzie równoważyć różnorodnością.

Jeśli pytasz w kontekście zakupu już teraz, to ja polecam:
NE + Winter oraz pewnie Ruiny i małe dodatki
A z 51st State poczekałbym na - mam nadzieję przygotowywane co najmniej koncepcyjnie - wydanie BigBox.
Ta gra na to zasługuje.
Jeśli natomiast lubisz już ten świat, to bierz wszystko.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Do Nowej Ery (z Winterem) nie tylko nie odrzucam Liderów z 51. Stanu, co jak na razie TYLKO ICH dodaje :D Reszta kart z 51. Stanu, na razie czeka na lepsze czasy i kiedyś zmieszam wszystko do kupy. Boję się trochę jak to wyjdzie i czy taką wielką talią będzię lepiej grało niż np "sam Winter", "same Ruiny", etc.
W każdym razie jeśli masz już Wintera, a co za tym idzie - grę z planszą Frozen City, to jak najbardziej polecam granie z Liderami. Wyeliminowana jest losowość ich dociągu (przy grze na 2/3 graczy każdy ma wręcz równe szane na złapanie 3/2 liderów w ciągu gry), a są naprawdę ciekawym elementem rozgrywki.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Firenski »

Wybaczcie, ale ja nie rozumiem tych wszystkich kombinacji :)
My gramy od początku wszystkimi dostępnymi kartami (51, NE, Zima i mini dodatki) i jest wyśmienicie. Nie wyobrażam sobie odkładania jakichkolwiek kart. Liderzy z dodatkiem Zima nie sprawiają już żadnych losowych kłopotów ;) W tym zestawie to według mnie jedna z najlepszych karcianek na świecie!
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Furia »

Firenski pisze:Wybaczcie, ale ja nie rozumiem tych wszystkich kombinacji :)
My gramy od początku wszystkimi dostępnymi kartami (51, NE, Zima i mini dodatki) i jest wyśmienicie. Nie wyobrażam sobie odkładania jakichkolwiek kart. Liderzy z dodatkiem Zima nie sprawiają już żadnych losowych kłopotów ;) W tym zestawie to według mnie jedna z najlepszych karcianek na świecie!
Gorąco popieram!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Czy w takim razie opłaca sie kupować Zime jeśli mam tylko Nową Ere i Ruiny?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
scathlock
Posty: 32
Rejestracja: 17 wrz 2013, 18:05

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: scathlock »

evenstar pisze:Czy w takim razie opłaca sie kupować Zime jeśli mam tylko Nową Ere i Ruiny?
Jak najbardziej. Zima jest super dodatkiem, choć niepotrzebnie wydanym w dużym pudełku. Pamiętam, że po dodaniu Zimy do NE gra zyskała dużego kopa i naprawdę często w nią gramy.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Tak, Zima obowiązkowo. Zmiany tylko na lepsze. Dużo lepsze :)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

A co w niej jest takiego zajebistego?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

evenstar pisze:A co w niej jest takiego zajebistego?
Zima wprowadziła kilka dobrych zmian do systemu gry
1. Grę na okresloną liczbe rund zamiast zakończenia po osiągnieciu selu punktowego (30 lub 33 PZ). Według zasad Zimy gra sie konczy po 6 rundzie- ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby umówić się na mniejsza np. 4.
2. Liste bonusów - w każdej rundzie gracze dostają określony bonus który pozwala lepiej wyrównać szanse.
3. bardziej wyrównany dostep do kart liderów i kontaktów - karty te leża otwarte na dodatkowej planszy.
Moim zdaniem wszystkie zmiany sa zmianami na lepszy, a ponadto żaden z nich nie wymaga kupowania zimy żeby go zastosować. Z ze zmianami 1 i 2 związany jest gadżet - kostka ( nie do rzucania, ale użyta jako licznik rund), a do zmiany 3 "potrzebna" jest planszetka - która w Zimie była na kartonie żałosnej wręcz jakości.
Tak więc poprawki w zasadach z Zimy - "Stanowczo TAK", dodatkowe karty "też fajne, ale można się obyć" . Tak naprawdę Mając 51 Stan lub/i Nowa Erę trzeba ściągnąć instrukcję do Winter i zastosować pokazane tam zmiany. Dodatkowe karty z Zimy i Ruin moga pomóc w regrywalności ,ale nie są niezbędne.
scathlock
Posty: 32
Rejestracja: 17 wrz 2013, 18:05

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: scathlock »

evenstar pisze:A co w niej jest takiego zajebistego?
Nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły, ale generalnie dwa aspekty są
istotne:
1. Usprawnienie gry
2.Wzbogacenie gry
ad. 1
- mniej losu, więcej planowania - liderzy i karty natychmiastowe tworzą
osobną pulę we Frozen City
- w każdej rundzie gracze dostają dodatkowe zasoby z Frozen City dzięki
czemu gra jest bardziej płynna i łatwiej można wystartować
ad. 2
- nowa frakcja Texas, silna i przyjemna do grania
- a zajebiste są prawie wszystkie nowe karty np. Dark Visions, Prawdziwi
Patrioci, Camino Real, Karawaniarze, Buldożer, Dostawcy itd.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Hiu »

z tym, ze zima jest niedostepna :D i wg zrodla - "niepredko" sie pojawi
takze cieszcie sie ruinami...
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Furia »

i-szop pokazuje dostępność w kilku sklepach.
ciemin
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2014, 14:50

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ciemin »

Mozna grac z liderami nie majac 51 stanu? Widzialem, ze tam jacys liderzy w winterze i ruinach sa, ale wystarczajaca by grac nie majac 51 stanu? Bo jak rozumiem to pozostale karty z 51 stanu nie sa zbytnio potrzebne. (od dzsiaj mam NE+winter, jeszcze nie gralem. ruiny w drodze).
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

Można grać z liderami nie mając 51. Stanu, ale musisz mieć Wintera. Jesli ma się tylko Nową Erę i Ruiny to się nie da.
Nie powiedziałbym, żeby reszta kart z 51. Stanu była jakaś "niepotrzebna", też jest tam trochę kart innych niż te z Nowej Ery, jeśli chce się troche urozmaicić.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1364
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 306 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Portal Games »

Na naszej stronie do wglądu zdjęcia Ruin

http://portalgames.pl/pl/ruiny/#Pliki
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Hiu »

Portalowe Ludzie,
pare stron temu pisalem cytuje "portal to nie ffg"
cofam to :)
- filmik promocyjny - byl? byl - i to made in portal a nie copy from inne zrodlo.
- updejy byly? byly
- nawet pudelko na karty takie jak od LCG z FFG :)
Jakby tylko troche wiecej info bylo przed wydaniem (np ze strony lub na blogu u trzewika (ewentualnie FB, ewentualnie wszedzie) - jakies weekly release update na miesiac - dwa przed wypuszczeniem pudla (zeby podpalic tlumy). Nie chce ciagle polowa na informacje, szukac po katach, roznych zrodlach - albo wpasc juz na pudelko jak sie wyda. Chce na pudlo czekac i dostawac skrawki informacji i oczekiwac z niecierpliwoscia - jak to zrobic, zeby czas przyspieszyc (tak jak to robi FFG - co uwazam juz za przestepstwo) :) Przyznam sie, ze o ruinach malo wiedzialem... a przegladam duza ilosc zrodel. Moze pominalem, moze w oko nie wpadlo. Nie wiedzialem.

Ale czekam :)
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Było sporo podgrzewania na Twitterze grafikami, ale faktycznie, może wśród polskich geeków Twitter jest nieco mniej popularny niż na zachodzie. Przy kolejnej produkcji będzie więcej na FB PL.

Póki co melduję, że Ruiny są gotowe i dziś zostały wysłane do sklepów z grami (które zamówiły) oraz do graczy, którzy zamówili w przedsprzedaży z Portalu. Życzę udanego grania w weekend oraz w kolejnych tygodniach.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

Gratuluję pomysłu Ruin. Świeża krew wpompuje nowe życie do kapitalnej karcianki jaką jest całe universum NE.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ