Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Czochrun pisze:Co jest takiego fascynującego z Osadnikach? Czy to faktycznie taki klon Nowej Ery czy jest to jeszcze lepsze?
Co by nie strzępić języka - myślę, że powinieneś przeczytać TO. Masz tam wszystko ładnie opisane wraz z wypunktowaniem różnic między O:NI a NE.
Sobuel
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2014, 20:44

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Sobuel »

Spoiler:
Generalnie wydaje mi się, że z dodatkiem trochę za łatwo przychodzą zasoby, tj. karty z otwartą produkcją są za tanie (szczególnie egipski skarbiec, który ułatwia punktowanie na sfinksach i alei sfinksów, a i też mieliśmy oazę w grze). Dziś miałem niemal identyczną sytuację- moi barbazyńcy przegrali z egiptem 88 do 136. Egipt wystawił 25 kart frakcyjnych i 4 zwykłe na koniec, a ja 22 frakcyjne.
Zastanawiam czy nie lepiej byłoby grać bez budowania talii, wrzucając wszystko do talii, albo ze zwiększoną ilością kart w talii. Teraz największym determinantem zwycięstwa wydaje się być kolejność wychodzenia kart, bo koniec końców i tak prawie w każdej grze przelatujemy całą talię albo jej znaczną część. Ale może takie było założenie, że celem jest zbudowanie wszystkich kart frakcyjnych, tak żeby ten silniczek zadziałał wedle planu, jedyną przeciwnością jest kolejność kart w talii naszej i to co wyjdzie w talii zwykłej. W końcu mamy równo 5 tur na wykorzystanie potencjału naszej talii, a nieokreśloną ilość tur jak w 60 kartowych taliach "normalnego" LCG'a.

Ok, chyba sam sobie odpowiedziałem na moje przemyślenia ;) Tak czy inaczej dodatek na pewno sporo zmienia w sposobie grania, może będę musiał teraz barbarzyńcami więcej plądrować u przeciwnika by go powstrzymać, niż samemu plądrować rękę i ciułać tak punkty.

Gra na pewno ewoluuje i to sprawia, że jest jeszcze ciekawsza :)

[edit: literówka]
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: YuZ »

AkitaInu pisze:Ale koniec końców - dodatek sprawił że gra jest troche za łatwa (albo tor punktacji powinien być na 100 punktów ;))
Co o tym sądzicie?
Wnioskuję o dodanie do następnego dodatku dodatkowych znaczników na tor punktacji dla każdej frakcji - "+100". ;)

Moje rekordy w grach solo: Egiptem - 238 pkt, Rzym - 198, Japonia - 186. W multi zwykle kończę z wynikami 140 - 160 pkt. Zdecydowanie dodatek podkręcił budowane silniczki. Czy gra stała się za łatwa? Nie sądzę. Przy agresywnie grających graczach nadal mocno trzeba się napocić by uniknąć szybkiej utraty czy przejęcia kluczowych budynków by silniczek mógł dobrze pracować.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: AkitaInu »

Ilu kart frakcyjnych uzywacie przy takich wynikach? I jeszcze jedno. Czy pladrujecie lokacje tylko ze swojej reki czy tez te swoje Juz wybudowane? Pomijam lokacje przeciwnika

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Peter128 »

Nie da się plądrować swoich wybudowanych Lokacji. Poza kartą Barbarzyńców "Hołota",która na to pozwala.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: AkitaInu »

Peter128 pisze:Nie da się plądrować swoich wybudowanych Lokacji. Poza kartą Barbarzyńców "Hołota",która na to pozwala.
Wiem ale słyszałem ze to jeden z najczęstszych bledow w osadnikach ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: YuZ »

AkitaInu pisze:Ilu kart frakcyjnych uzywacie przy takich wynikach? I jeszcze jedno. Czy pladrujecie lokacje tylko ze swojej reki czy tez te swoje Juz wybudowane? Pomijam lokacje przeciwnika
Standardowo 30. Przy większej ilości talia staje się zbyt rozmyta by szybko trafić odpowiednie na pierwsze rundy karty. Zwykle te 30 kart udaje się zbudować. Mowa głównie o Egipcie, którym w ostatniej rundzie za pomocą jednego z budynków frakcyjnych (nazwa wypadła mi z pamięci, nie mam w tej chwili gry przy sobie) odrzucam swoje umowy za 4 VP każda (standardowo 2 VP + 1 VP z każdego z dwóch Sfinksów, akcja zwielokrotniona Basenem). Po wyczerpaniu talii frakcyjnej odrzucone umowy trafiają z powrotem do talii skąd po dociągnięciu ich buduję każdą za 6 VP w sumie (2 VP za opłacenie jedną sztuką złota z jednego z budynków (nie pamiętam nazwy) + 2 VP za dwa Sfinksy + 2 VP bo tyle jest warty zbudowany frakcyjny na koniec gry).
Grając Egiptem z rękę plądruję zwykle tylko w pierwszej i drugiej rundzie gdy brak surowców z produkcji. Kolejne plądry idą już w przeciwnika za pomocą Rydwanów wspomaganych Basenem. Plądrować swoje lokacje Egiptem teoretycznie można przejmując Świątynią RA barbarzyńską Hołotę, ale nigdy tak nie zrobiłem, nie potrzebowałem, nie widziałem sensu (wysoki koszt w ludziach, którzy potrzebni są na dociąg kart).
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: viagrom »

Mam pytanie o karty z otwartą produkcją. Na przykładzie egipskiej karty Skarbiec - "Otwarta produkcja: 1 złota".
To oznacza, że gracz egipski otrzymuje w fazie produkcji 1 złoto? Jakby to była zwyczajna karta produkcyjna?

Czy tylko tyle że inni gracze za robotnika dostają złoto (maks. 2 na rundę)
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: baldar »

viagrom pisze:Mam pytanie o karty z otwartą produkcją. Na przykładzie egipskiej karty Skarbiec - "Otwarta produkcja: 1 złota".
To oznacza, że gracz egipski otrzymuje w fazie produkcji 1 złoto? Jakby to była zwyczajna karta produkcyjna?

Czy tylko tyle że inni gracze za robotnika dostają złoto (maks. 2 na rundę)
Właściciel Skarbca otrzymuje 1 złoto w fazie produkcja.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

viagrom pisze:Mam pytanie o karty z otwartą produkcją. Na przykładzie egipskiej karty Skarbiec - "Otwarta produkcja: 1 złota".
To oznacza, że gracz egipski otrzymuje w fazie produkcji 1 złoto? Jakby to była zwyczajna karta produkcyjna?

Czy tylko tyle że inni gracze za robotnika dostają złoto (maks. 2 na rundę)
Po pierwsze - instrukcja.
Po drugie, normalnie dostajesz złoto. ;)

Edit: ubiegniętym!
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: YuZ »

viagrom pisze:Mam pytanie o karty z otwartą produkcją. Na przykładzie egipskiej karty Skarbiec - "Otwarta produkcja: 1 złota".
To oznacza, że gracz egipski otrzymuje w fazie produkcji 1 złoto? Jakby to była zwyczajna karta produkcyjna?
Czy tylko tyle że inni gracze za robotnika dostają złoto (maks. 2 na rundę)
Rozwijając powyższe odpowiedzi. Otrzymujesz produkowane dobro w momencie zbudowania lokacji i w każdej fazie produkcji. Pozostali gracze otrzymują produkowane dobro po wysłaniu robotnika do tej lokacji, jednocześnie Ty otrzymujesz robotnika. Karta z otwartą produkcją może "pomieścić" dwóch takich robotników innych graczy.

Przykład:
runda 1: stawiasz Skarbiec -> 1 złota dla Ciebie; gracz 2 i 3 wysyłają po jednym robotniku, kładą ich na Skarbiec -> po 1 złota dla gracza 2 i 3, a 1 + 1 robotnik z puli dla Ciebie; gracze nie mogą już wysłać robotników, ponieważ na Skarbcu jest już dwóch.
Profit dla Ciebie w tej rundzie: 1 złota i dwóch robotników.

runda 2: faza produkcji -> 1 złota dla Ciebie; pozostali gracze nie wysyłają robotników.
Profit dla Ciebie w tej rundzie: 1 złota.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: kozz84 »

Są jakieś przecieki kiedy następny dodatek albo co ile będą wychodzić?
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

kozz84 pisze:Są jakieś przecieki kiedy następny dodatek albo co ile będą wychodzić?
Średnio 3 dodatki rocznie, w tym jeden będzie zawierał nową frakcję. Źródło konwentowe, nie mogę ujawnić. :P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rastula »

vojtas pisze:
kozz84 pisze:Są jakieś przecieki kiedy następny dodatek albo co ile będą wychodzić?
Średnio 3 dodatki rocznie, w tym jeden będzie zawierał nową frakcję. Źródło konwentowe, nie mogę ujawnić. :P


czyli w tym roku jeszcze 2 ? ;D
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Statystyka nie kłamie... :-)
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: hadrian »

vojtas pisze:
kozz84 pisze:Są jakieś przecieki kiedy następny dodatek albo co ile będą wychodzić?
Średnio 3 dodatki rocznie, w tym jeden będzie zawierał nową frakcję. Źródło konwentowe, nie mogę ujawnić. :P
Już gdzieś padło, że duży dodatek z frakcją będzie szykowany na GenCon, jeden mały pewnie na Essen lub tuż po, więc trzeci (czyli pierwszy) wyjdzie na wiosnę ;)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Maxxx76 pisze:Statystyka nie kłamie... :-)
Zależy jaka statystyka. :)
Statystycznie ja i mój pies mamy średnio po trzy nogi. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Każda :-)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Peter128 »

Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Peter128 pisze:Kampania do Osadników solo!

http://portalgames.pl/pl/3-historie-i-3-prezenty/
Wydrukowane. Co prawda gry jeszcze nie mam, ale czuję, że dziś wieczorem to się zmieni.
Portal - wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

Peter128 pisze:Kampania do Osadników solo!

http://portalgames.pl/pl/3-historie-i-3-prezenty/
Dzięki za podrzucenie linka na forum.
Zacieram rączki :D
Pierwsza gra za mną (póki co oczywiście niewiele różniła się od oryginalnej rozgrywki), jutro kolejna :]
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: jax »

Rozegrałem pierwszą grę kampanii :)
Wybrałem trudna frakcję - Rzymian. Sąsiadowali ze mną Japończycy a przeciw mnie byli... Rzymianie (najwyraźniej jacyś buntownicy :) ). Tylko 4 rundy gry, więc trzeba się sprężać. Wygrałem w prowincjach 14-11 i okazało się że podbiłem Pradawne Ruiny (zaczynam z 3 darmowymi fundamentami w kolejnej grze - komu jak komu ale Rzymianom się to przyda :) ).
Wydarzenie przed rozgrywką nr 2: Dyplomacja - Inwestycja (zaczynam z 1 extra kartą innej frakcji i mogę wydać 8 surowców na graniczny most aby kolejną rozgrywkę rozpocząć z 3 extra kartami innej frakcji). Zobaczymy jak pójdzie ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dexterus »

Też zacząłem swoją przygodę z kampanią Rzymianami (bez kart z dodatku), sąsiadując z Barbarzyńcami (z imperialnej perspektywy większość nie-Rzymian była barbarzyńcami, więc uznałem to za rasę generic ;) ).

Początek spoko, karty układały się idealnie i na koniec 4 rundy miałem naciukane 60 punktów. Po czym wylosowałem wydarzenie 4.4, czyli zaczynam kolejną grę bez kart frakcyjnych... No i się skończyło rumakowanie ^^'

Oceniając "na świeżo" zasady kampanii, zastanawiałem się czy nie dałoby się jakoś zmodyfikować reguł wg których determinuje się zdobytą prowincję. Lub chociaż ogranicza losowość (obecnie jedynie czyni to dość drogie Ulepszenie "Zwiadowcy"). Prawdą jest bowiem, że aspekt losowości, duży przecież w samej grze, znacząco podbija jeszcze rzut na wydarzenia. Rzucanie na prowincję to już trochę ZA dużo. Wszakże po to się kontynuuje ekspansję, by zabezpieczyć "aktywa" witalne dla utrzymania i rozwoju Imperium; dlatego między innymi "ci prawdziwi" Rzymianie zatrzymali się na Renie, nie widząc w Germanii nic wartego wysiłku. Wg powyższego systemu, Imperium Romanum by szło na pałę, olewając np. Grecję, za to wybierając się na podbój Kaledonii / Szkocji ^^'

Na mój gust to zbyt duża zmienność. Łatwo sobie wyobrazić, jak różny byłby przebieg kampanii (trzymajmy się Rzymu) zaczynającej się od podbicia Bogatych Ziem oraz Dumnych Ziem, a jak takiej, w której wylosowano na dzień dobry Krainę Spokoju, potem Pustynię.

Nie mówię, żeby całkowicie zostawić do wyboru gracza; ale jednak pewien rodzaj "fortune management" by się przydał ;) Już mi nawet jakieś rozwiązania świtają w głowie, ale może niech się najpierw coś nagram :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Gambit »

Wiem, że wszyscy wszystko już o tej grze powiedzieli i napisali, ale i ja ją ostatnio zrecenzowałem:
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 90
Rejestracja: 31 maja 2014, 16:52
Lokalizacja: Olsztyn/Inowrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Diesel »

Gambit pisze:Wiem, że wszyscy wszystko już o tej grze powiedzieli i napisali, ale i ja ją ostatnio zrecenzowałem:
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
W moim czterech kątach bardzo się ta recenzja podobała, jak rozmowa z kumplem przy planszy :)
Ciekawy świata.. planszówkowego ;)
Nie odmówię rozgrywki w dobrym towarzystwie, daj znać na fb: https://www.facebook.com/DawidSzatkowski
ODPOWIEDZ