Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

Mam wątpliwość odnośnie nowego scenariusza wyspa skarbów junior: czy żeby skończyć grę, należy tylko przeczytać list marynarza i zebrać kasę, czy również trzeba się odnieść do polecenia listu i zacząć grę od nowa?
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

Daj link do tego scenariusza ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bary »

Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Tomson »

Mam dwa pytania dotyczące dodatkowych scenariuszy (7 i 8)

- King Kong:
1) czy specjalna akcja polowania za pomocą której łapiemy małpę to tylko przypisanie dwóch pionów, posiadanie trzech pułapek, obniżenie poziomu broni o 5 i otrzymanie ewentualnych ran czy też dodatkowo ciągniemy kartę z talii polowania i walczymy z bestią?
2) żeton znaleziska "przedmiot zgubiony przez filmowców" (sprawdz co posiada pierwszy w kolejności żywy filmowiec) - otrzymujemy to co posiada pierwszy żywy filmowiec w momencie wyciągnięcia żetonu czy w momencie jego użycia?

- dr. Livingstone:
1) czy treść badania piątego obozowiska (a co za tym idzie warunków zwycięstwa) poznajemy dopiero w momencie przeprowadzenia akcji eksploracji piątego totemu czy też możemy je podejrzeć już po zbadaniu czwartego? Na karcie scenariusza jest informacja, że po zbadaniu czwartego obozowiska gracze poznają finałowe zadanie, natomiast w relacji Henry'ego Stanley'a czytamy, że do ostatniego punktu mamy przejść podczas badania piątego obozu.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Mam wątpliwość związaną z dodatkiem (HMS Beagle)
W drugim scenariuszu kampanii należy rozmieścić powalone wysokie drzewa (używane do naprawy masztu) na kafelkach ze źródłem drewna i totemem. Czy określenie instrukcji należy traktować jako operator logiczny (koniunkcja), czyli że kafelek terenu musi spełniać oba warunki jednocześnie (tak by wynikało nominalnie z tekstu), czy też wystarczy, że spełnia jeden z nich (jest na nim źródło drewna lub totem)?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Kafelek terenu musi spełniać oba warunki jednocześnie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Dzięki.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Nabuchodonozor »

Nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na to pytanie, ale dla mnie było wczoraj niejasne jak działa górna część karty wydarzenia "Rozszalała rzeka". Dla przypomnienia jest tam mniej więcej napisane, że w tej rundzie nie otrzymuje się połowy sumy surowców zbieranych na etapie produkcji zaokrąglając w górę. Jak to interpretować? Chodzi o połowę każdego rodzaju surowca (czyli w efekcie jeśli produkuje się 1 pożywienia i 1 drewna to nie dostaje się nic) czy też połowę sumy wszystkich rodzajów i w tej sytuacji gracz wybiera czy nie dostaje pożywienia czy też drewna? Początkowo byłem bardziej skłonny przychylić się do tej drugiej wersji, ale na tym forum w dziale "realacje z gier" zobaczyłem że jeden z użytkowników nie dobrał w tej rundzie niczego i stąd moje wątpliwości.

Drugie moje pytanie dotyczy piwnicy. Zrobiłem następujące zagranie:
1) wysłałem piętaszka z psem na polowanie (gra solo)
2) sam zrobiłem piwnicę na pewniaka
3) w fazie rozpatrywania akcji najpierw rozpatruje się polowanie. tak się złożyło, że bestią był goryl za którego otrzymuje się aż 5 pożywienia. Dzięki wcześniej użytej butelce, oraz zdobytej szabli piętaszek z psem pokonali goryla otrzymując tylko jedną ranę i w jeszcze nie dostępnych surowcach wylądowało mnóstwo żarełka
4) następnie wybudowałem piwnicę i ona tez wylądowała tam gdzie jedzenie.
5) skończyła się faza akcji w związku z czym piwnica została zrobiona, jej właściwość działa i jedzenie które stało się już dostępne... no właśnie- według mnie automatycznie 5 bananów zmieniło się w 5 sucharów
czy to poprawna strategia?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Odnośnie Rozszalałej Rzeki - połowa sumy (wybierasz co chcesz - ale oczywiście nie wolno brać z powietrza - jeśli produkujesz 3 jedzenia i 1 drewno - połowa sumy - 2 sztuki - nie możesz wziąć 2 drewna bo tyle nie produkujesz, możesz wziąć albo 2 jedzenai albo jedzenie i drewno) Temat był szeroko dyskutowany parę stron temu.

Dwa, jedzenie się psuje w fazie Nocy, więc chyba nie ma żadnych wątpliwości :) Oczywiście Piwnica działa, bardzo dobre zagranie.
Awatar użytkownika
SuperTramp
Posty: 75
Rejestracja: 16 mar 2012, 22:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: SuperTramp »

2 Pytania odnośnie wariantu solo:
- Dostałem żeton "stara maczeta" dający mi jeden poziom broni - czy muszę mieć jakąś broń fizycznie, np:pistolet czy włócznie żeby skorzystać z niego?
- Wg instrukcji w fazie morale powinienem zwiększyć morale o 1 - czy odnosi się to każdej rundy, czy tylko jednorazowo w 1 rundzie?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

- nie musisz, zaznaczasz w tabeli plus jeden
- co rundę, w fazie morale: morale plus jeden
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

W naszym sklepiku pojawiły się kolejne karty promocyjne! Tym razem wykonując akcję eksploracji na kafelku z plaża możemy znaleźć pozostałości po rozbitym okręcie!

Zapraszamy do sklepiku!

Link: http://bit.ly/1Grm9uu
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

SuperTramp pisze:2 Pytania odnośnie wariantu solo:
- Dostałem żeton "stara maczeta" dający mi jeden poziom broni - czy muszę mieć jakąś broń fizycznie, np:pistolet czy włócznie żeby skorzystać z niego?
TV3 pisze:- nie musisz, zaznaczasz w tabeli plus jeden
Dodać należy że nie ma obowiązku wykorzystywać żetonu od razu. Ponieważ żetony można użyć w dowolnym momencie (po przesunięciu do puli przedmiotów dostępnych), to warto go zostawić do ostatniej chwili, aż faktycznie będziemy potrzebowali wysokiego poziomu broni. Jeśli wykorzystamy od razu, a trafi się wydarzenie, które każe obniżyć poziom broni to w zasadzie żeton poszedł na marne.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
SuperTramp
Posty: 75
Rejestracja: 16 mar 2012, 22:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: SuperTramp »

Jeszcze jedno pytanie.
- w akcji zbierania zasobów wypadło mi na kości "?" , a na szarym polu z kartami miałem już żeton "?" pochodzący z wydarzenia. Którą część karty muszę rozpatrzyć: górną (z symbolem koszyczka), czy dolną (z symbolem wydarzenia)?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bary »

Górną. Ten żeton nie ma nic wspólnego z tym, którą akcje z karty czytasz. Oznacza on jedynie tyle, że ciągnąłbyś kartę nawet w przypadku, jak by Ci na kości "?" nie wypadło. Więcej info w instrukcji (piszę, bo pytasz o dość podstawowe kwestie :)).
Ostatnio zmieniony 12 mar 2015, 12:53 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

W fazie eksploracji, produkcji i zbierania czytasz zawsze część górną. Część dolna jest "aktywowana" gdy wylosujesz ją z talii wydarzeń (na początku każdej rundy), ponieważ czasem się zdarza, że wtasowujesz taką kartę do talii wydarzeń.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
SuperTramp
Posty: 75
Rejestracja: 16 mar 2012, 22:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: SuperTramp »

Kolejne pytanie:
1 scenariusz - gra solo
Dobieram wydarzenie z symbolem "książki" na górze - w 1 scenariuszu nic się nie dzieje, ale czy muszę rozpatrywać tekst pod książką? Np: karta Trucizna - jest symbol "książki" ,a pod nim :"każdy gracz otrzymuje 1 ranę"?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bary »

SuperTramp pisze:czy muszę rozpatrywać tekst pod książką?
Tak. Znaczek książki daje w większości scenariuszy jeszcze dodatkowy efekt oprócz tego z karty (opisany w scenariuszu).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
SuperTramp
Posty: 75
Rejestracja: 16 mar 2012, 22:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: SuperTramp »

Chyba już ostatnie pytanie na dziś:

Czy można wykorzystać więcej niż jedną zdolność specjalną naszej postaci na rundę? (instrukcja mówi ,że nie więcej niż jeden raz tę samą zdolność - czy w związku z tym mogę ,np wykorzystać wszystkie 4 zdolności raz na rundę - jeżeli mam wystarczającą ilość żetonów determinacji?)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bary »

SuperTramp pisze:Czy można wykorzystać więcej niż jedną zdolność specjalną naszej postaci na rundę?
Tak, możesz wykorzystać każdą ze zdolności raz na rundę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Matti_C »

W scenariuszu 2 trzeba wybudować 5 krzyży. Można budować więcej niż jeden na turę ale tylko jeden na polu. Czy każdy krzyż jest oddielną akcją budowy , czy mając wielokrotność potrzebnego drewna mogę postawić w jednej akcji budowy kilka krzyży w obozowisku i najbliższej okolicy?
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: adman »

W scenariuszu jest napisane:
"Każdy krzyż musi być zbudowany na innym kafelku.
Krzyż może być zbudowany na kafelku z obozem lub kolejnych wg standardowych reguł - z uwzględnieniem zasad odległości."

Czyli każdy krzyż jest oddzielną akcją budowy wykonywaną na kolejnych kafelkach wyspy.
Więc każdą taką akcję musisz traktować indywidualnie (przydzielanie postaci, materiału).
Podobnie jak przy budowie obozu lub broni. Możesz podnosić poziomy o kilka jednego dnia, ale każda akcja jest traktowana oddzielnie.
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Matti_C »

Jeszcze jeden problem ze scenariuszem 2. Eksplorowałem tereny tak, by znaleźć łąkę , by móc wynaleźć linę niezbędną do stawiania dzwonów usuwających mgłę. Zanim odnalazłem łąkę trafiłem na 2 totemy. Na odnalezionej łące był kolejny totem wiec wg scenariusza nad tą łąką wisi mgła. (Po grze miałem sprawdzić czy są jakieś kafle łąk bez totemów ale zapomniałem , jak ktoś może to będę wdzięczny) Jak w tej sytuacji wynaleźć linę? Da się jakoś odblokować to pole bez dzwonu?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bary »

Są bodajże dwa kafle łąki bez totemu. Chyba nic lepszego, niż poszukiwanie kolejnej łąki nie pozostaje (chyba że trafisz ozdobny dzwon). Pechowo Ci się ułożył scenariusz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ