Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 121
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: zuroslawski »

Mam pytanie odnośnie specjalizacji Badacza: Czy badacz w ramach swojego ruchu może przekazać więcej niż jedną kartę dowolnego miasta?
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Pandemic

Post autor: Shogman »

zuroslawski pisze:Mam pytanie odnośnie specjalizacji Badacza: Czy badacz w ramach swojego ruchu może przekazać więcej niż jedną kartę dowolnego miasta?
Tak, ale każda kosztuje go 1 akcję
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 121
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: zuroslawski »

Dzięki za info. Właśnie o tą informację mi chodziło:)
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 121
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: zuroslawski »

Jeszcze parę pytań aby rozwiać moje wątpliwości z wczorajszej rozgrywki:

1. Dociągając 2 karty, karty zdarzeń wpływają na limit wyciągniętych kart? czy po prostu karta zdarzeń odkładana jest z boku i ciągnę karty dalej aby wyciągnąć 2 karty albo miasta albo epidemii?

2. Podczas zarażania następnych miast przy wyciągnięciu karty epidemii, specjalista ds. kwarantanny może ochronić miasto przed zarażeniem jeśli znajduje się w zarażanym mieście bądź sąsiednim?

3. Jeśli w danym mieście znajdują się już 2 znaczniki choroby i to miasto jest zarażane podczas epidemii wówczas, przynajmniej tak graliśmy, następuje rozprzestrzenianie choroby, a do tego miasta dokładany jest jeden znacznik, aby w tym miescie znajdowaly sie 3 znaczniki?

Proszę o pomoc i rozwianie watpliwości.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Odp: Pandemic

Post autor: kaszkiet »

1. Karty zdarzeń wliczają się do limitu ręki.
2. Tak.
3. Jeśli piszesz o karcie ze spodu, która dodaje 3 znaczniki, to gracie prawidłowo.
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: dwainlittle »

A ja mam takie dwa pytania:
1. Dociaganie kart infekcji ma miejsce za kazdym razem po wykonaniu akcji przez jednego gracza czy na koniec tury gdy wszyscy gracze zrobia swoje akcje?
2. Po wyciagnieciu karty epidemia w kroku zarazania - w sytuacji gdy w dociagnietym miescie nie bylo jeszcze choroby czy po umieszczeniu w nim 3kistek choroby dochodzi do rozprzestrzeniania czy dopiero kolejna kostka (4ta ktorej sie nie umieszcza na planszy) spowoduje rozprzestrzenianie sie choroby?
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: kolderek »

1. każdy gracz dociąga karty infekcji
2. gdy się dostawia 4 kostkę następuje rozprzestrzenianie choroby
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: dwainlittle »

Dziekuje za wyjasnienie (tak juz dzis gralismy i pojawila sie nowa watpliwosc). Czy akcje graczy moga sie przeplatac czy najpierw akcje robi jeden gracz dopiero gdy skonczy - gracz kolejny? Np: gracz A przesuwa sie do Miami (1) gracz A buduje w Miami stacje badawcza jest kierownikuem budowy wiec nie odrzuca karty Miami (2) gracz B przesuwa sie do Miami (1) gracz B przekazuje graczowi A karte Miami (2) gracz A wynajduje szczepionke na chorobe posiadajac 5 kart jednego koloru. Chyba nie mozna w ten sposob przeplatac akcji pomiedzy graczami?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: Paskudnik »

Można zmieniać kolejność graczy w danej rundzie, jednak przeplatanie akcji wydaje mi się zbyt daleko posuniętą swobodą obywatelską ;) Z drugiej strony, raczej nie jest to wprost zabronione przez instrukcję (bo kto by na coś takiego wpadł :P ).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic

Post autor: Eltonos »

Paskudnik pisze:Można zmieniać kolejność graczy w danej rundzie
Jak to? Nie jest przypadkiem tak, że wybieramy gracza rozpoczynającego, następnie rusza się gracz po lewej itd? W ogóle o jakie rundy chodzi?;)
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: kolderek »

jest tura gracza:
1. zrobić 4 akcje
2. dociągnąć 2 karty
3. dociągnąć karty infekcji

i raczej w turze jednego gracza inny gracz nie może nic robić.

co do zmiany kolejności graczy to nie pamiętam czy jest to w instrukcji ale my zawsze graliśmy bez żadnych zmian.
zmiana kolejności pewnie by ułatwiła rozgrywkę, nie mówiąc już o przeplataniu tur graczy :-)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic

Post autor: TV3 »

W instrukcji wyraźnie napisali:

"Każda tura gracza podzielona jest na 3 etapy:
1. Akcje (wykonaj maksymalnie 4 akcje).
2. Dociąganie (weź 2 nowe karty).
3. Nowe infekcje.
Po zainfekowaniu miast, swoją turę rozpoczyna kolejny
gracz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)
"

Dowolne wybieranie graczy - kto po kim ma jechać - jest niezgodne z instrukcją. Jak w większości gier - jedzie się po kolei. W ogóle skąd taki pomysł? :)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: Paskudnik »

TV3 pisze:W instrukcji wyraźnie napisali:

"Każda tura gracza podzielona jest na 3 etapy:
1. Akcje (wykonaj maksymalnie 4 akcje).
2. Dociąganie (weź 2 nowe karty).
3. Nowe infekcje.
Po zainfekowaniu miast, swoją turę rozpoczyna kolejny
gracz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)
"

Dowolne wybieranie graczy - kto po kim ma jechać - jest niezgodne z instrukcją. Jak w większości gier - jedzie się po kolei. W ogóle skąd taki pomysł? :)
Też nie wiem, ale nawet sam miałem okazję tak zagrać w Agresorze i nie było źle :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Pandemic

Post autor: _juri »

Spotkałem się z wieloma podbramkowymi sytuacjami w grze gdzie takie "dowolne" wybranie sobie kolejność kto po kim ułatwiało by mocno wygranie, jak ktoś lubi sobie ułatwiać rozgrywkę wbrew zasadom to jego wybór.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: Paskudnik »

Na pewno jest to ułatwienie, jednak nie aż takie jak by się wydawało ;) Tamtą partię (na 6 epidemii) koncertowo przerżnęliśmy w mniej niż połowie kart, ja grając dziadkiem śmietnikowym nie zdążyłem nawet ani razu użyć jego specjalnej zdolności :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Pandemic

Post autor: Shogman »

Dawno nie grałem, zapomniałem:
Czy do wyeliminowania choroby potrzebna jest wcześniej zrobiona szczepionka?
Aragorn89
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2014, 13:19

Re: Pandemic

Post autor: Aragorn89 »

Choroba jest wyeliminowana gdy jest wylezione na nie lekarstwo a na planszy nie ma już żadnego znacznika danej choroby.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Pandemic

Post autor: Shogman »

Czyli dobrze myślałem :P
Znajoma się uparła i nie chciała grać póki nie przyznałem jej racji
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: Paskudnik »

Przecież takie rzeczy można łatwo sprawdzić w instrukcji, która zwykle powinna się znajdować w tym samym pudełku co i gra :P A do Pandemii akurat instrukcja jest krótka i przejrzysta :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Pandemic

Post autor: Shogman »

Nie mogliśmy tego znaleźć, a czytać od deski do deski nam się nie chciało. Ponad 30 rozgrywek, a ja nie byłem pewny co do tak podstawowej zasady :P
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Pandemic

Post autor: ciupakabrans »

siemka, kupiłem sobie pandemie na, w związku z czym mam kilka pytań. Przed zakupem czytałem że nie jest w cale tak łatwo wygrać, a na nasze 5 rozgrywek wygraliśmy 3:) I gra wydaje mi się zbyt banalna:) wracając do moich pytań:

1. Karty zdarzeń - rozumiem co robią ale
a) czy mogę ją wykorzystać w trakcie tury innego gracza?
b) jak ją wykorzystam to mam ją odrzucić?
2. Różnica między choroba wyeliminowana a wyleczona? - rozumiem że jeśli wyeliminuje chorobę ( odłożę 5 kart tego samego koloru) to w fazie infekcji miasta tego koloru nie są już zarażane, ani nie rozprzestrzeniania się na nie choroba - tak? Ale nie rozumie co daje choroba "wyleczona" - wiem tylko że wyleczona jest w tedy jak na danym kolorze miast pozbyliśmy się kosteczek - ale co to ma dawać?


To chyba póki co wszystko,prosi bym o rozwianie moich watpliwości:)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: Paskudnik »

ciupakabrans pisze:na nasze 5 rozgrywek wygraliśmy 3:) I gra wydaje mi się zbyt banalna:)
Na ile epidemii w talii graliście? Jeśli na 5 albo 6 to mam wrażenie, że coś nie tak jednak robiliście. Jeśli na 4 to nigga please.
ciupakabrans pisze:1. Karty zdarzeń - rozumiem co robią ale
a) czy mogę ją wykorzystać w trakcie tury innego gracza?
b) jak ją wykorzystam to mam ją odrzucić?
Jak najbardziej można je zagrywać poza swoją turą, po wykorzystaniu normalnie odkłada się je na stos kart wykorzysanych. Wyjątkiem jest Dziadek ŚmietnikowySzef planu B, który po użyciu w ramach swojej specjalnej akcji eliminuje je całkowicie z gry.
ciupakabrans pisze:2. Różnica między choroba wyeliminowana a wyleczona? - rozumiem że jeśli wyeliminuje chorobę ( odłożę 5 kart tego samego koloru) to w fazie infekcji miasta tego koloru nie są już zarażane, ani nie rozprzestrzeniania się na nie choroba - tak? Ale nie rozumie co daje choroba "wyleczona" - wiem tylko że wyleczona jest w tedy jak na danym kolorze miast pozbyliśmy się kosteczek - ale co to ma dawać?
Jest odwrotnie niż myślisz: choroba wyleczona jest wtedy, gdy odrzucasz 5/4 kart w odpowiednim kolorze w stacji badawczej. Eliminacja następuje wtedy, gdy po wyleczeniu choroby uda się wysprzątać wszystkie kostki danej choroby z planszy.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Pandemic

Post autor: ciupakabrans »

Paskudnik pisze:
ciupakabrans pisze:na nasze 5 rozgrywek wygraliśmy 3:) I gra wydaje mi się zbyt banalna:)
Na ile epidemii w talii graliście? Jeśli na 5 albo 6 to mam wrażenie, że coś nie tak jednak robiliście. Jeśli na 4 to nigga please.
Na pewno robiliśmy to źle że po wystąpieniu epidemi nie dociągaliśmy jeszcze 2ch kart z wierzchu kupki epidemii:)
Paskudnik pisze:
ciupakabrans pisze:1. Karty zdarzeń - rozumiem co robią ale
a) czy mogę ją wykorzystać w trakcie tury innego gracza?
b) jak ją wykorzystam to mam ją odrzucić?
Jak najbardziej można je zagrywać poza swoją turą, po wykorzystaniu normalnie odkłada się je na stos kart wykorzysanych. Wyjątkiem jest Dziadek ŚmietnikowySzef planu B, który po użyciu w ramach swojej specjalnej akcji eliminuje je całkowicie z gry.
a) rozumiem
b) a co do tego Szefa planu B - czemu się ją całkiem odrzuca z gry?? Przecież i tak karty wykorzystane nie powracają do gry, chyba że coś przeoczyłem znów w instr ;/
Paskudnik pisze:
ciupakabrans pisze:2. Różnica między choroba wyeliminowana a wyleczona? - rozumiem że jeśli wyeliminuje chorobę ( odłożę 5 kart tego samego koloru) to w fazie infekcji miasta tego koloru nie są już zarażane, ani nie rozprzestrzeniania się na nie choroba - tak? Ale nie rozumie co daje choroba "wyleczona" - wiem tylko że wyleczona jest w tedy jak na danym kolorze miast pozbyliśmy się kosteczek - ale co to ma dawać?
Jest odwrotnie niż myślisz: choroba wyleczona jest wtedy, gdy odrzucasz 5/4 kart w odpowiednim kolorze w stacji badawczej. Eliminacja następuje wtedy, gdy po wyleczeniu choroby uda się wysprzątać wszystkie kostki danej choroby z planszy.
Tutaj też błąd robiliśmy - napisze teraz jak to widzę i prosze o stwierdzenie czy tak ma być:
Żeby nie można było dokładać kostek z kupki kart infekcji - dany kolor musi być wyleczony (4/5 kart), oraz musi być wyeliminowany, czyli na danym kolorze na planszy nie mogą być kostki - i tylko w tym wypadku się nie dokłada kostek ani choroby na tych terytoriach się nie przemieszczają? W momencie jak dana choroba jest tylko wyeliminowana LUB tylko wyleczona, kosteczki dokłada się normalnie - dobrze to teraz rozumie?
I jeszcze, kiedy choroba jest wyleczona, to pionek stojący na danym mieście (koloru wyleczonego) jedną akcją usuwa wszystkie kostki z tego miasta, tak? I tylko tyle daje SAMO wyleczenie?
Awatar użytkownika
splanszowani
Posty: 42
Rejestracja: 22 gru 2014, 01:18

Re: Pandemic

Post autor: splanszowani »

Paskudnik pisze: Tutaj też błąd robiliśmy - napisze teraz jak to widzę i prosze o stwierdzenie czy tak ma być:
Żeby nie można było dokładać kostek z kupki kart infekcji - dany kolor musi być wyleczony (4/5 kart), oraz musi być wyeliminowany, czyli na danym kolorze na planszy nie mogą być kostki - i tylko w tym wypadku się nie dokłada kostek ani choroby na tych terytoriach się nie przemieszczają? W momencie jak dana choroba jest tylko wyeliminowana LUB tylko wyleczona, kosteczki dokłada się normalnie - dobrze to teraz rozumie?
I jeszcze, kiedy choroba jest wyleczona, to pionek stojący na danym mieście (koloru wyleczonego) jedną akcją usuwa wszystkie kostki z tego miasta, tak? I tylko tyle daje SAMO wyleczenie?
to może na jakimś przykładzie opisze, bo widzę, że dalej coś się miesza ;)

Bierzemy pod odstrzał czerwoną chorobę.

- Masz 4/5 kart czerwonych.
- lecisz/idziesz do stacji badawczej i w ramach akcji wynajdujesz szczepionkę na czerwoną chorobe.
- Od teraz, każdy gracz jedną akcją usuwa wszystkie znaczniki czerwonej choroby z danego miasta.
- Czerwona choroba dalej rozprzestrzenia się na "normalnych" zasadach.
- Udało się usunąć z mapy wszystkie czerwone kostki choroby. Czerwona choroba jest wyeliminowana. Teraz jak pociągniesz kartę infekcji z czerwonym miastem to po prostu ignorujesz ją i odrzucasz.
- ( co do tych terytoriów co piszesz, bo nie do końca Ciebie zrozumiałem, więc napisze dla jasności.) Jeśli np. w Kalkuta są już 3 znaczniki (Czarne) i dojdzie tam kolejny, to w ramach rozprzestrzeniania się, ląduje czarna kostka, na terenie czerwonym (Hong Kong i Bangkok), z racji, że to sąsiadujące miasta. (I na pozostałych sąsiadach Kalkuty zresztą też ;) ).

pozdrawiam
Nasz blog: Splanszowani.pl
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Pandemic

Post autor: ciupakabrans »

splanszowani pisze:
Paskudnik pisze: Tutaj też błąd robiliśmy - napisze teraz jak to widzę i prosze o stwierdzenie czy tak ma być:
Żeby nie można było dokładać kostek z kupki kart infekcji - dany kolor musi być wyleczony (4/5 kart), oraz musi być wyeliminowany, czyli na danym kolorze na planszy nie mogą być kostki - i tylko w tym wypadku się nie dokłada kostek ani choroby na tych terytoriach się nie przemieszczają? W momencie jak dana choroba jest tylko wyeliminowana LUB tylko wyleczona, kosteczki dokłada się normalnie - dobrze to teraz rozumie?
I jeszcze, kiedy choroba jest wyleczona, to pionek stojący na danym mieście (koloru wyleczonego) jedną akcją usuwa wszystkie kostki z tego miasta, tak? I tylko tyle daje SAMO wyleczenie?
to może na jakimś przykładzie opisze, bo widzę, że dalej coś się miesza ;)

Bierzemy pod odstrzał czerwoną chorobę.

- Masz 4/5 kart czerwonych.
- lecisz/idziesz do stacji badawczej i w ramach akcji wynajdujesz szczepionkę na czerwoną chorobe.
- Od teraz, każdy gracz jedną akcją usuwa wszystkie znaczniki czerwonej choroby z danego miasta.
- Czerwona choroba dalej rozprzestrzenia się na "normalnych" zasadach.
- Udało się usunąć z mapy wszystkie czerwone kostki choroby. Czerwona choroba jest wyeliminowana. Teraz jak pociągniesz kartę infekcji z czerwonym miastem to po prostu ignorujesz ją i odrzucasz.
- ( co do tych terytoriów co piszesz, bo nie do końca Ciebie zrozumiałem, więc napisze dla jasności.) Jeśli np. w Kalkuta są już 3 znaczniki (Czarne) i dojdzie tam kolejny, to w ramach rozprzestrzeniania się, ląduje czarna kostka, na terenie czerwonym (Hong Kong i Bangkok), z racji, że to sąsiadujące miasta. (I na pozostałych sąsiadach Kalkuty zresztą też ;) ).

pozdrawiam
Dzięki Panowie już wszystko rozumie:)
ODPOWIEDZ