Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominant Species

Post autor: Geko »

Senaszel pisze: Moja druga gra, ale zauważyłem kingmaking
Jak w grze opartej na kontroli obszarów można zauważyć kingmaking? Przecież istotą takich gier są przepychanki o obszary i zawsze ktoś komuś pomaga lub szkodzi, a komuś nie pomaga lub nie szkodzi. Zresztą tak jest praktycznie w każdej grze wieloosobowej. Nie wiem, co się wszyscy tak uparli i nazywają normalne właściwości gier wieloosobowych kingmakingiem. Kingmaking jest wtedy, jak już wiesz, że nie wygrasz, widzisz kto z dwójki, trójki lub więcej graczy może wygrać (widzisz ile mają i dostaną punktów) i świadomie dajesz komuś więcej punktów swoim ruchem. A jako przykład wyeliminowania kingmakingu podawane jest Puerto Rico, gdzie punkty są tajne. Więc jeśli nie liczysz cały czas, kto na daną chwilę ile będzie miał punktów i swoim ruchem komuś bardziej pomożesz (ale robisz ruch optymalny dla siebie, a ta pomoc dopiero wyjdzie przy końcowej punktacji), to nie jest żaden kingmaking.

A co do samej gry, to obejrzałem długą prezentację Undead Vikinga i jak najbardziej doceniam projekt i klimat gry. Ale do grania mnie nie ciągnie, bo to po prostu rozbudowane przepychanki o dominację na obszarach połączone z walką o akcje.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Dominant Species

Post autor: jax »

są już nowe grafiki do nowej edycji DS:
http://www.boardgamegeek.com/image/1170 ... size=large

jak dla mnie wymiatają :)

na szczęście Jensen daje do zrozumienia, że jest szansa na zakup samej nowej talii kart - jeśll okaże się to prawdą, to dla mnie ta talia to zakup obowiązkowy! :) dotychczasowe grafiki na kartach były nędzne i był to najsłabszy punkt DSa
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Dominant Species

Post autor: berni »

jax pisze: jak dla mnie wymiatają :)
Może grafiki lepsze, ale zmiana kolorystyki wpływa niekorzystnie na czytelność. Na tych jasnych bez problemu można przeczytać tekst, na ciemnych jest to bardziej uciążliwe.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominant Species

Post autor: Ryu »

Mi się nowe karty bardzo podobają ale zostanę przy swoich cudnych polskich :mrgreen:
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: killy9999 »

O, do GMT dociera że w grze przydaje się dobra oprawa graficzna :mrgreen:
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Dominant Species

Post autor: uyco »

Nie narzekajcie, DS jest słodki :D Standard wykonania gier GMT powinien być przechowywany pod Paryżem jako wzór, zwłaszcza pudełka i plansze (te mounted oczywiście). W połączeniu z doskonałą grywalnością mi to na razie w pełni rekompensuje brak powalającej grafiki.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Dominant Species

Post autor: Królik »

killy9999 pisze:O, do GMT dociera że w grze przydaje się dobra oprawa graficzna :mrgreen:
Gry GMT to raczej wzór solidnego wydania i nic do nich docierać nie musi. DS się wyprzedał w tempie ekspresowym broniąc się mechaniką, a masa "ślicznych" gier zalega w sklepach.
Dodam że ostatnie nabytki z GMT tj. Sekigahara i Urban Sprawl zostały uznane przez żonę za jedne z najładniejszych gier w kolekcji mimo braku grafik Menzla :wink:
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: killy9999 »

Królik pisze:Dodam że ostatnie nabytki z GMT tj. Sekigahara i Urban Sprawl zostały uznane przez żonę za jedne z najładniejszych gier w kolekcji mimo braku grafik Menzla :wink:
Co prawda to prawda, u mnie Sekigahara została przez drugą połówkę uznana za bardzo ładnie wykonaną (szczególnie plansza).
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Leviathan »

killy9999 pisze:
Królik pisze:Dodam że ostatnie nabytki z GMT tj. Sekigahara i Urban Sprawl zostały uznane przez żonę za jedne z najładniejszych gier w kolekcji mimo braku grafik Menzla :wink:
Co prawda to prawda, u mnie Sekigahara została przez drugą połówkę uznana za bardzo ładnie wykonaną (szczególnie plansza).
To samo u mnie. Osobiście jestem zdania, że to najładniejsza gra, jaką miałem w rękach.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Dominant Species

Post autor: jax »

nowa mapa do DS:
http://www.boardgamegeek.com/image/1195 ... size=large

o ile karty zdecydowanie wolę nowe, to na nowej grafice mapy (i hexów) zupełnie mi nie zależy, zanadto przekombinowane, wolę prostotę starej wersji
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Dominant Species

Post autor: adikom5777 »

Jak to mowia, o gustach sie nie dyskutuje. Mnie osobiscie nowa mapa podoba sie bardziej i chetnie wymienie swoja nie tak dawno kupiona druge edycje na trzecia
Awatar użytkownika
adamk1988
Posty: 21
Rejestracja: 12 lis 2011, 20:01
Lokalizacja: Knurów

Re: Dominant Species

Post autor: adamk1988 »

Na kiedy jest planowana ta 3 edycja? Nie umiem doszukać tego na gmt.

edit: wydaje mi się, że odszukałem, że to Marzec 2012
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dominant Species

Post autor: Monk »

Jak dla mnie zarówno stara wersja jak i nowa kulawe pod względem oprawy wizualnej. W takim przypadku wolałbym czytelniejszą wersję, czyli starą. A sama gra wydaje się ciekawa, chętnie bym wypróbował.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominant Species

Post autor: Ryu »

Ja z kolei powiem, że nowa wersja bardzo mi się podoba. Jedyne co bym zmienił to wygląd 3 terenów: dżungli, gór i lasu żaby były bardziej przejrzyste i tyle.
Karty też super. W ogóle fajnie wygląda. Choć ja swojej "autocadowskiej" wersji DS nie zmienię :)
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Dominant Species

Post autor: sheva »

Mnie się bardzo podoba choć zaczynam się bać o czytelność gry bo pierwsza i druga edycja były w tej materii dla mnie wzorem!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominant Species

Post autor: Senaszel »

Nowa wersja przepiękna ale razi mnie kontrast pomiędzy ciemnymi kartami a jasną planszą. Taile terenu jeszcze lepsze niż ostatnio.

Zagrałoby się...
Wingmakers
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Dominant Species

Post autor: adikom5777 »

i niedługo z takimi samymi grafikami będzie wersja na iPada
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dominant Species

Post autor: schizofretka »

Czy out of stock na GMT przy 3rd printing oznacza to co myślę? Nakład się wyprzedał zanim jeszcze go wydrukowali? Nie znam się na P500, ale kilka osób tutaj ma doświadczenie w zamawianiu - nie zebrałaby się ekipa chętnych na nowy druk/zestaw upgrade'owy?

Przy okazji zanabyłbym wersję karcianą.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Dominant Species

Post autor: KubaP »

Zagrałem wczoraj po raz pierwszy z Rybą i Staszkiem. Bardzo wymagająca i długa gra i fajna i w ogóle...

ALE

Mam takie wrażenie, że cała rozgrywka jest trochę... niepotrzebna. Bo i tak to ten, kto na końcu jest na planszy najbardziej rozrośnięty wygrywa. Ja się wczoraj całą grę ciągnąłem w ogonie, żeby na koniec zapunktować jakoś makabrycznie. A tylko dzięki desperackiej obronie połączonych sił Staszka i Ryby nie dostałem jeszcze kolejnych 45 punktów za tundrę.

Podkreślam, gra super, ale takie mam pierwsze wrażenia. Myślicie, że im dalej w las, tym większa szansa na zmianę opinii?
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Dominant Species

Post autor: staszek »

mówisz Kuba o końcowej Dominacji-ale zauważ,że gdyby nie dwa elementy pożywienia-czyli jedna karta wzięta przez Rybę, byłoby inaczej.Do takiej dominacji dochodzi się długo-miałeś chyba 11 stożków.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Dominant Species

Post autor: KubaP »

staszek pisze:mówisz Kuba o końcowej Dominacji-ale zauważ,że gdyby nie dwa elementy pożywienia-czyli jedna karta wzięta przez Rybę, byłoby inaczej.Do takiej dominacji dochodzi się długo-miałeś chyba 11 stożków.
Zgadzam się. Chcę tylko powiedzieć, ze ostatnie punktowanie wywraca grę do góry nogami kompletnie. Nie wiem, czy nie jest przegięte. Bo ja całą grę sobie bimbam, coś tam zbiorę, gdzieś się położę, a Ryba mozolnie punktuje i punktuje, żeby na końcu wylądować na ostatnim miejscu? No coś tu nie gra...
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Dominant Species

Post autor: staszek »

punkty za dominacje i za tundry czyli te wynikające z tabelki na planszy, są najważniejsze w grze i całą grę gra się po to,żeby je zdobyć-może nie jest to do końca prawda,ale prawie...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Dominant Species

Post autor: jax »

staszek pisze:punkty za dominacje i za tundry czyli te wynikające z tabelki na planszy, są najważniejsze w grze i całą grę gra się po to,żeby je zdobyć-może nie jest to do końca prawda,ale prawie...
Nie gra się po to żeby je zdominować. Przy doświadczonych graczach nie da się. Na koniec rozgrywki punkty za dominacje będą zblizone. Decyduje cała rozgrywka.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominant Species

Post autor: Ryu »

W 100% popieram Jaxa. Po pierwszej rozgrywce ciężko wyrobić sobie poprawną opinię wg mnie. Ja po I grze stwierdziłem że niektóre karty są przegięte. Potem zagrałem kilka razy - teraz uważam, że nie są. Są świetne i to niemalże wszystkie (czasem to zależy od sytuacji na planszy).
A że inni gracze pozostawili Cię samego, żebyś zapunktował i na tundrach i na zwykłych terenach to cóż... Fart? Szczęście początkującego? Niedopatrzenie?
Ale powiem od razu że nie wszyscy współgracze tak robią, oj nie wszyscy... Na Lidze u nas każdy liczy punkty na bieżąco i nie ma sytuacji że dominujesz wszędzie ;)

Zdecydowanie polecam jeszcze kilka partii :mrgreen:
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Dominant Species

Post autor: staszek »

na Tundrze na koniec nie zapunktował i wybiliśmy go gdzie się dało,ale te Dominacje były w 6 przypadkach właśnie na tundrze.Mnie się udało być na 7 tundrach po prostu,ale na żadnej nie miałem dominacji.
ODPOWIEDZ