51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Firenski »

Możesz ponowić akcję i wysyłając dwóch robotników, odrzucić surowiec i otrzymać kolejny 1PZ. Ten surowiec nie zajmuje slota, tylko go odrzucasz.

Edit: Heh... Veridiana była szybsza :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: siawq »

Wszystko jasne. Dzięki.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: siawq »

Witajcie

Mam pytanka odnośnie dwóch kart z nowej ery(foto poniżej)

Obrazek

MELINA: po wyłożeniu na stół mogę sobie w każdym slocie przechować odpowiadający produkt, robotnika. I tak nieskończoną ilość razy o ile jest slot?

RADIOAKTYWNA OSADA: po wystawieniu karty na stół jednorazowo mogę sobie pobrać robotnika, 2 x uniwersalne, umowę i podbój kiedy będę chciał?
Czy mogę podobnie jak w melinie przechować sobie rzeczy jak w slotach z tym, że jednorazowo.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk


Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

siawq pisze: MELINA: po wyłożeniu na stół mogę sobie w każdym slocie przechować odpowiadający produkt, robotnika. I tak nieskończoną ilość razy o ile jest slot?
Tak, ale możesz mieć najwyżej dwóch robotników i najwyżej dwa surowce (uniwersalne lub konkretne). Dokładanie i zdejmowanie jest darmowe, to nie jest akcja.
siawq pisze: RADIOAKTYWNA OSADA: po wystawieniu karty na stół jednorazowo mogę sobie pobrać robotnika, 2 x uniwersalne, umowę i podbój kiedy będę chciał?
Czy mogę podobnie jak w melinie przechować sobie rzeczy jak w slotach z tym, że jednorazowo.
Tak, trzymasz tak długo, aż użyjesz. Nie można potem znowu dokładać.

Zegar - chroni przed utratą. Dłoń - jednorazowość.
siawq pisze: Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Czy można to wyłączyć?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

TomB pisze:
siawq pisze: RADIOAKTYWNA OSADA: po wystawieniu karty na stół jednorazowo mogę sobie pobrać robotnika, 2 x uniwersalne, umowę i podbój kiedy będę chciał?
Czy mogę podobnie jak w melinie przechować sobie rzeczy jak w slotach z tym, że jednorazowo.
Tak, trzymasz tak długo, aż użyjesz. Nie można potem znowu dokładać.
Tzn gdy wykładasz kartę to wszystkie wymienione żetony wykładasz na tą kartę i możesz sobie z niej podbierać co Ci na niej zostało kiedy zechcesz i nie zostaje to sprzątnięte na koniec tury. Nie ma jednak rysunka slotów, więc ani tych, ani innych rzeczy tam dołożyć nie możesz.


A tak mnie samego naszło pytanie... Jak mamy taką np. Radioaktywną Osadę to możemy z niej zdjąć surowce nie używając ich? Np kiedy chcemy ją przebudować albo wiemy, że ktoś chce ją zaraz spalić? A jeśli tak, to możemy to zrobić bezposrednio po deklaracji przeciwnika, że pali tą Lokację?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

jolietjake pisze:A tak mnie samego naszło pytanie... Jak mamy taką np. Radioaktywną Osadę to możemy z niej zdjąć surowce nie używając ich? Np kiedy chcemy ją przebudować albo wiemy, że ktoś chce ją zaraz spalić? A jeśli tak, to możemy to zrobić bezposrednio po deklaracji przeciwnika, że pali tą Lokację?
To chyba bez znaczenia, bo to, co jest na karcie (punkty lub surowce) w momencie jej usuwania (przebudowy lub spalenia) przenosisz na kartę frakcji.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Punkty tak, ale czy jesteś pewien co do surowców? No bo np surowce leżące na kartach akcji z ikoną zegaru (z 51. i Wintera) są nie do odzyskania, nawet w ten sposób.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

jolietjake pisze:Punkty tak, ale czy jesteś pewien co do surowców? No bo np surowce leżące na kartach akcji z ikoną zegaru (z 51. i Wintera) są nie do odzyskania, nawet w ten sposób.
Według instrukcji (51-szy Stan i Nowa Era) żetony zasobów i punkty z karty przebudowanej (lub spalonej w Nowej Erze) wędrują na kartę frakcji.
Zasoby chronione zegarem tracą jedynie ochronę i na końcu rundy, jeśli nie zostały wykorzystane, przepadają. Ale to dopiero na końcu, w fazie czyszczenia, a nie w momencie usuwania karty.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

jolietjake pisze: A tak mnie samego naszło pytanie... Jak mamy taką np. Radioaktywną Osadę to możemy z niej zdjąć surowce nie używając ich? Np kiedy chcemy ją przebudować albo wiemy, że ktoś chce ją zaraz spalić?
A czy w ogóle można przebudować Radioaktywną osadę?
Melinę wykładamy na stół pustą tak?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Bea pisze: A czy w ogóle można przebudować Radioaktywną osadę?
Uniwersalną Przebudową jeśli się nie mylę
Bea pisze:Melinę wykładamy na stół pustą tak?
Tak, jak nie ma łapki to nie dostajemy nic :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

A jak jest z fundamentem? Bo zdaje mi się, że nie można niczego przebudować na fundament. Nawet przebudową uniwersalną?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Chyba nie, ale musiałbym zobaczyć oryginalny wording dla pewności całkowitej :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

jolietjake pisze:Chyba nie, ale musiałbym zobaczyć oryginalny wording dla pewności całkowitej :wink:
Sprawdziłam, z instrukcji wynika, że jest to wyjątek od zasady i nigdy nie można przebudować czegoś na fundament.
jolietjake pisze:
Bea pisze: A czy w ogóle można przebudować Radioaktywną osadę?
Uniwersalną Przebudową jeśli się nie mylę
Jeszcze do tego wrócę. Uniwersalna przebudowa to żeton, tak? Gdzieś jest w instrukcji napisane, że gdy przebudowujemy w ten sposób to symbole na kartach nie muszą się zgadzać?
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: siawq »

Też właśnie tego nie doczytałem i skoro nie ma żadnego znaczka to nie da się jej na nic przebudować. Ogolnie karta RADIOAKTYWNA OSADA sama w sobie jest chyba jedną z lepszych w grze dając tyle zasobów za jedynie 2 zasięgu.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony 11 maja 2013, 22:41 przez siawq, łącznie zmieniany 1 raz.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: siawq »

TomB pisze:
siawq pisze: Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Czy można to wyłączyć?
Chodzi o ten podpis? Oczywiście można go wyłaczyć. Nie myślałem o tym bo opcja właczona jest domyślnie po instalacji a nikomu to nie przeszkadzało.


Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Bea pisze: Jeszcze do tego wrócę. Uniwersalna przebudowa to żeton, tak? Gdzieś jest w instrukcji napisane, że gdy przebudowujemy w ten sposób to symbole na kartach nie muszą się zgadzać?
Jeśli dobrze pamiętam to nie było takiego żetonu, tylko jakaś karta pozwalała wykonać taką akcję. No tak, ten symbol poprostu to oznacza :wink: A w Winterze jest jeszcze "Idealna Przebudowa", czyli taka w której wszystkie symbole na obu kartach się zgadzają. Tyle, że to już warunek, a nie nagroda :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

Ale czy jest gdzieś w instrukcji definicja przebudowy uniwersalnej? Pisze, że symbole nie muszą się zgadzać?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

No a sam sobie to wymyśliłem? :wink: Jest, jest w instrukcji
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Bea pisze:Ale czy jest gdzieś w instrukcji definicja przebudowy uniwersalnej? Pisze, że symbole nie muszą się zgadzać?
Nie wiem, czy Nowa Era ma karty umożliwiające Uniwersalną Przebudowę, ale w przepisach jest o niej mowa przy łączeniu kart z 51-szym Stanem, więc możliwe, że dotyczy tylko kart z 51. Stanu, a w instrukcji do tej gry jest definicja Uniwersalnej Przebudowy.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

TomB pisze:
Bea pisze:Ale czy jest gdzieś w instrukcji definicja przebudowy uniwersalnej? Pisze, że symbole nie muszą się zgadzać?
Nie wiem, czy Nowa Era ma karty umożliwiające Uniwersalną Przebudowę, ale w przepisach jest o niej mowa przy łączeniu kart z 51-szym Stanem, więc możliwe, że dotyczy tylko kart z 51. Stanu, a w instrukcji do tej gry jest definicja Uniwersalnej Przebudowy.
Zgadza się, ta karta jest tylko w 51.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

jolietjake pisze:
TomB pisze:
Bea pisze:Ale czy jest gdzieś w instrukcji definicja przebudowy uniwersalnej? Pisze, że symbole nie muszą się zgadzać?
Nie wiem, czy Nowa Era ma karty umożliwiające Uniwersalną Przebudowę, ale w przepisach jest o niej mowa przy łączeniu kart z 51-szym Stanem, więc możliwe, że dotyczy tylko kart z 51. Stanu, a w instrukcji do tej gry jest definicja Uniwersalnej Przebudowy.
Zgadza się, ta karta jest tylko w 51.
No to teraz wszystko jasne. Ja mówiłam o Nowej Erze a jolietjake o 51. Stanie.
Czyli wniosek taki, że grając w Samą NE Radioaktywnej osady nie da się przebudować.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Byłem świadom, które karty z którego pudła pochodzą, poprostu traktuję to jako jedną grę i tyle :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Bea pisze: Czyli wniosek taki, że grając w Samą NE Radioaktywnej osady nie da się przebudować.
Z 51-szym Stanem też nie, bo w instrukcji do Nowej Ery jest napisane, że
Przebudowa Uniwersalna nie może być używana z Lokacjami w ogóle nie posiadającymi Typu (nie można w ten sposób przebudowywać z lub na Zasieki, Radioaktywną Osadę), ani w celu przebudowy innej Lokacji na Fundament.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

Nie mogłeś wcześniej? :D Przepraszam bardzo więc za wprowadzanie w błąd, nie byłem świadom, że taki zapis istnieje, bo poznałem 51 dopiero po NE.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

jolietjake pisze:Nie mogłeś wcześniej? :D
Dopiero doczytałem, sam gram w 51-szy Stan i problem mnie na razie nie dotyczy. Gra jest super i żal mi za wcześnie dodawać kolejne karty i zasady.

No, ale dobrze, że już się dogadaliśmy.
ODPOWIEDZ