Rozczarowanie Roku 2011

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: jax »

Ja tam nie wiem o jakim kulcie nowości mowa. Zawsze jak pytam KTO niby jest wyznawcą tego kultu, nigdy nie uzyskuję odpowiedzi. Czyli albo kultu nie ma albo jest albo jest tak zakonspirowany, że nikt nie wie kto do niego należy (ale że istnieje to każdy 'wie' :) ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Vester »

Jeśli ktoś się nabija z kultu nowości (cokolwiek się za nim kryje), niech przestanie oglądać videorecenzje Dice Tower i czytać recenzje weteranów BGG, którzy mają po kilkaset tytułów na półkach i marnują swój czas, by pomagać innym. Konserwatyzm i postępowość są dwiema stronami tego samego medalu. Pierwsi niech piszą o strategiach i fortelach, drudzy niech piszą rzuty okiem i recenzje na gorąco. A jeśli kogoś drażni fakt, że ludzie różnią się temperamentami i potrzebami, to mu współczuję, bo IMHO, napędem cywilizacji jest różnorodność.
A tak na marginesie, czy ktoś może mi podać genezę określenia 'euro-dziewczynka' i czy tylko mnie ono drażni? Czy są jakieś równie mądre zamienniki na wargamerów i ameritrashowców?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Trolliszcze »

Regularnie oglądam recenzje Vasela i szczerze mówiąc, nigdy nie odniosłem wrażenia, że Tom jest jakoś szczególnie ukierunkowany na nowe i niespotykane mechaniki, tematy itd. Owszem, lubi czasem pomarudzić, że znów autor gry każe mu wozić towary statkami albo budować te zamki, ale nigdy to nie wpływa na jego ocenę samej gry. Vide niedawna recenzja "Zamków Burgundii" - mimo że skarżył się i skarżył na te zamki we wstępie, w podsumowaniu uznał grę za bardzo udaną.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Vester »

Dystans to mam do określeń typu nerd, kalkulator albo kultysta nowości. Nazywanie dziewczynkami ludzi, którzy grają w die machera, age of steam, tta itp jest zwyczajnie na wyrost. No ale wiem, ze niektorzy forumowicze sami siebie tak nazywają, więc ich prawo. W moich uszach euro-dziewczynka brzmi rownie fajnie jak euro-gej. Jestem tolerancyjny, zeby nie bylo, ale gdy ktos wchodzi mi na glowę, to go strząsam. Chyba ze jest to dziecko, wtedy fory.
ODPOWIEDZ