Najlepsza gra Stefana Felda;)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Veridiana »

A my ostatnio wróciliśmy znowu do Macao. Genialne :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: cezaras »

a my ostatnio tłuczemy Trajana :):):)
ileż partii trzeba rozegrać, żeby mieć kontrolę nad rozgrywką (taką wiecie rozumiecie: wiem co robię, co chcę zrobić i co chcą robić moi rywale)

jak sobie patrzę, że w pierwszym moim rankingu Feldowym Trajana umieściłem na 7mym miejscu to aż mi się nie chce wierzyć, że to ja napisałem
ale to nie schizofremia
to dorastanie do tego akurat Felda :lol:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kwiatosz »

Z jakiegoś powodu przejrzałem temat od początku - proszę jakie dramatyczne zmiany potrafią zajść w rok :mrgreen:
KubaP pisze:Feld wzbudza strasznie skrajne emocje - ja nie grałem jeszcze w żadną jego grę
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

kwiatosz pisze:Z jakiegoś powodu przejrzałem temat od początku - proszę jakie dramatyczne zmiany potrafią zajść w rok :mrgreen:
KubaP pisze:Feld wzbudza strasznie skrajne emocje - ja nie grałem jeszcze w żadną jego grę
Każdy może przejść duchową przemianę.

Swoją drogą, ciekawe, jakiż to był powód ;)

I by nie offtopować od razu wrzućmy aktualizację:

1. Trajan ex aequo Zamki Burgundii
3. Cała reszta (serio, uwielbiam grać we wszystkie te gry), czyli:
- Macao
- Bora-Bora
- Amerigo
- Bruggia
- Speicherstadt
- Notre Dame
- Luna
- Rialto (tak, tak, to nie pomyłka, doceniłem po dłuższym czasie)
4. Roma, Filary Ziemi i It Happens
5. Nie podeszły mi za bardzo:
- Strasbourg (nie wiem, czemu, pewnie miałem za wysokie oczekiwania) oraz W Roku Smoka (za wysoka negatywna interakcja, nie lubię tego w grach, a w grach Pana Stefana już w ogóle - to ma być pojedynek umysłów, a nie rzucanie sobie kłód pod nogi!)

Wciąż nie grałem w Imię Róży i Um Ruhm und Ehre.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: romeck »

No to i na mnie przyjszła pora. Jak dotąd nie grałem i świadomie nie zamierzam grać w słabą grę Sztefana, więc poniższy ranking to drabinka gier, które mi się zasadniczo podobają. :)

1. Zamki Burgundii
2. Rialto (tak, tak, to nie pomyłka, to rewelacyjna i przemyślana gra, ale docenić ją można po rozegraniu przynajmniej kilku partii, kiedy to zaczyna się ją rozumieć)
3. Trajan
4. Notre Dame
5. Bora Bora
6. W roku smoka (to, że wylądowała na końcu nie oznacza, że jest jakaś gorsza, aczkolwiek nie nauczyłem się w nią jeszcze świadomie wygrywać)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: lhw »

Przeczytałem instrukcje i recenzje do znacznej części gier Felda i najchętniej zakupiłbym większość z nich, jednak jak to w życiu bywa nie zawsze tak się da, przez co zmuszony byłem do dokonywania trudnych wyborów. Moja kolekcja tego autora ogranicza się na dzień dzisiejszy do 3 pozycji, więc niech to będzie taka moja krótka top-lista :-)

1. Bora Bora. Nabywając tę pozycję zastanawiałem się jeszcze nad inną grą o mechanice z kostkami - Zamki Burgundii - jednak od tych ostatnich odstraszył mnie trochę ich szaro-bury wygląd. Bora Bora pod tym względem prezentuje się znakomicie a jej mechanika, oprócz może kilku drobiazgów które czasem potrafią irytować, jest bardzo dobrze dopracowana. Sporo różnych dróg do zwycięstwa i różne początkowe ustawienia powodują, że regrywalność jest na bardzo dobrym poziomie a i same zasady nie są jakoś przesadnie skomplikowane. Jedna z lepszych gier w mojej kolekcji.

2. W Roku Smoka. Ciekawy mechanizm walki z kataklizmami w których zwalczaniu pomagają nam nasi starannie dobierani i utrzymywani dworzanie. Losowa kolejność następowania po sobie zdarzeń powoduje, że każda rozgrywka wygląda zupełnie inaczej a możliwych ich kombinacji w końcu trochę jest. Nawet niewielka zmiana odnośnie tego co jest wcześniej a co później, wymaga niekiedy całkowicie innego podejścia do planowania i ustalenia innych priorytetów działań. Poza tym trzeba umiejętnie dobierać służbę decydując czy zatrudnić bardziej wydajnego dworzanina ryzykując przy tym blokowanie lepszych w danym momencie kart, czy może lepiej mieć mniej ale większą szansę na wybranie tego co nas interesuje.

3. Luna. Tę grę nabyłem trochę z ciekawości, bo w końcu jak często spotykamy ludzików skaczących po małych wysepkach rozmieszczonych dookoła większej? Po kilku grach okazało się że jest to dobra pozycja, wymagająca planowania całych sekwencji ruchów i dobrego zarządzania nowicjuszami. Co prawda na początku może wydawać się trudna, gdyż możliwych do wykonania akcji trochę jest, jednak gdy już odkryje się podstawowe zależności między nimi i co z czym opłaca się łączyć, gra się już płynnie i nie myśli nad każdym ruchem osobno. Nie ma tu może długofalowych i głębokich strategii, jednak bezpośrednia interakcja przy walce o miejsca w świątyni albo o wpływy kapłanki powoduje, że gra nie jest wieloosobowym pasjansem.

Niestety w inne gry Felda nie miałem okazji zagrać, jednak liczę że z czasem to się zmieni :-)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: pingus »

To jak podobają mi się bardzo zamki burgundii, ale na myśl o tym, że miałbym grać w trajana boli mnie głowa to jaką grę Felda polecacie? :)
Grałem jeszcze w "W roku smoka" było niezłe, ale nie zachwycające i w Notre Dame (b. dawno temu więc niewiele pamiętam - na pewno nie było złe).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mig »

pingus pisze:To jak podobają mi się bardzo zamki burgundii, ale na myśl o tym, że miałbym grać w trajana boli mnie głowa to jaką grę Felda polecacie? :)
Grałem jeszcze w "W roku smoka" było niezłe, ale nie zachwycające i w Notre Dame (b. dawno temu więc niewiele pamiętam - na pewno nie było złe).
Wziąć Apap i jednak zagrać w Trajana ;)

I jeszcze Macao.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: carlos »

Lepszy będzie Ibuprom... ew. Bora Bora. :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mig »

mig pisze:1. Trajan
2. Miasto Spichrzów
3. W roku smoka
4. Notre Dame
5. Bora Bora
6. Rialto
W ramach uaktualnienia:
1. Trajan
2. Miasto Spichrzów
3. Macao
4. W roku smoka
5. Zamki Burgundii
6. Notre Dame
7. Bora Bora
8. Rialto
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: romeck »

Jubileuszowy post nr 1000 postanowiłem zadedykować Stefanowi Feldowi, uaktualniając moją listę TopFeld.

Nadal nie ma na tej liście złej gry, albo takiej, która mi się nie podoba. Jest to "tylko" drabinka tytułów, od których zacznę w razie, gdyby nadchodzący koniec świata zmusił mnie do wyboru. :)

1. Zamki Burgundii
2. Rialto
3. Luna (Bez kart, bez kości - co to za Feld? Ale jak to pięknie działa!)
4. Trajan
5. Notre Dame
6. Bora Bora
7. W roku smoka
8. Macao (Świetna gra, ale mam jej troszeczkę do zarzucenia)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mr.big »

Temat przewertowałem , przeanalizowałem i stwierdziłem że i ja coś Felda zakupię :)
Padło na Zamki.
Zamówiłem, czekam z niecierpliwością aż przyjdzie SMS że gra czeka do odbioru w Paczkomacie :)
Niestety w najbliższym czasie jedyną opcją grania w planszówki będzie gra tylko 2-osobowa, z żoną. Wyczytałem że Zamki chodzą na 2 osoby. Mam nadzieję że to prawda....
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Epyon »

Ostatnio po dłuższej przerwie zagrałem w Zamkii i Rialto i w ZB zakochałem się na nowo, urzekła mnie ponownie elegancja tej gry. Natomiast Rialto na początku przeze mnie mniej docenione również zyskało - jest trochę lżejsze, ale jakże idealnie skrojone na miarę, jak to ktoś wyżej napisał, naprawdę przemyślana gra.

Jeszcze do Bora-Bora i Brugge trzeba wrócić, bo się trochę przykurzyły na półce...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: cezaras »

mr.big pisze: Wyczytałem że Zamki chodzą na 2 osoby. Mam nadzieję że to prawda....
chodzą znakomicie
i chociaż to troszkę inna gra (bo np. nie będzie części bonusów, albo zabraknie zwierzątek do zapełnienia pola)
to ma niewątpliwą zaletę, że trwa dużo krócej niż w 4 osoby - a w momencie, gdy grasz pierwszy raz to ma znaczenie... (po kilku partiach, gdy wszyscy znają, to idzie zdecydowanie szybciej)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: romeck »

gacek9 pisze:Ja uwielbiam grac w macao chyba najlepsza gra w karty jak dla mnie :)
Widzę trzy możliwości:
1. Jesteś żartownisiem, ale tylko Ty to w sobie widzisz
2. Jesteś bystrzachą, ale nie doczytałeś
3. Jesteś tu przypadkiem i niedługo umieścisz w swoim profilu odnośnik do jakiejś strony, która nikogo nie obchodzi
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: romeck »

MisterC pisze:Ja nie jestem miły i widzę też czwartą ;)
W takim razie kto jest ten miły? Że niby ja? :twisted:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: DarkSide »

Z uwagi na pokazanie dwóch nowych Feldów "La Isla" (lekka) i "Badacze Głębin", mam pytanie do feldomaniaków jak się te dwa tytuły układają w waszym osobistym rankingu? :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: rastula »

DarkSide pisze:Z uwagi na pokazanie dwóch nowych Feldów "La Isla" (lekka) i "Badacze Głębin", mam pytanie do feldomaniaków jak się te dwa tytuły układają w waszym osobistym rankingu? :)

jeszcze się nie ukladają :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: romeck »

rastula pisze:
DarkSide pisze:Z uwagi na pokazanie dwóch nowych Feldów "La Isla" (lekka) i "Badacze Głębin", mam pytanie do feldomaniaków jak się te dwa tytuły układają w waszym osobistym rankingu? :)

jeszcze się nie ukladają :)
Innymi słowy, nadal pracują na swoje pozycje. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: staszek »

staszek pisze:Poznałem Miasto Spichrzów-wskakuje do pierwszej piątki

1.W Roku Smoka
2.Notre Dame
3.Bora Bora
4.Strasbourg
5.Miasto Spichrzów
6.Trajan
7.Luna
8.Zamki Burgundii
9.Amerigo
10.Rialto
11.Macao
12.Bruggia
13.Roma

W związku z pytaniami o miejsce Aquasphery na liście, aktualizacja :-)
1.ItYotD 2.Bora 3.Aquasphere 4.ND .....15.It happens
Reszta bez zmian
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

Aktualizacja (pozycje 3-11) są od siebie oddalone bardzo, bardzo niewiele:

1. Trajan ex aequo Zamki Burgundii
3. Aquasphere
4. Bora Bora
5. Amerigo
6. Macao
7. Speicherstadt
8. Brugia
9. Notre Dame
10. Rialto
11. Luna
12. Roma II
13. Roma
14. It Happens
15. W Roku Smoka
16. Strasbourg
17. La Isla

Nie grałem wciąż w Imię Róży :(
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Paskudnik »

KubaP pisze:Nie grałem wciąż w Imię Róży :(
to można łatwo naprawić - przyniosę np. w piątek do Agresora jeśli chcesz, najlepiej by było zagrać w 5 osób. Ciężko, żeby ta gra za pierwszym razem zachwyciła (chyba że wyglądem planszy i klimatem) - trudno się gra przeciwko mechanice, jak to u Felda.

Jeśli to miałby być poniedziałek to podaj godziny - mi jest ciężko się w tym dniu wyrwać, bo mam inne rzeczy, ale może się uda.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: staszek »

To i ja chętnie-też mi Róży brakuje do kolekcji. :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

Paskudnik pisze:
KubaP pisze:Nie grałem wciąż w Imię Róży :(
to można łatwo naprawić - przyniosę np. w piątek do Agresora jeśli chcesz, najlepiej by było zagrać w 5 osób. Ciężko, żeby ta gra za pierwszym razem zachwyciła (chyba że wyglądem planszy i klimatem) - trudno się gra przeciwko mechanice, jak to u Felda.

Jeśli to miałby być poniedziałek to podaj godziny - mi jest ciężko się w tym dniu wyrwać, bo mam inne rzeczy, ale może się uda.
Dzięki, bardzo chętnie, ale nie w najbliższe dwa piątki (Falkon i Gramy) oraz nie w najbliższy poniedziałek (zaczynam nową pracę i nie wiem, jak będę kończył, wolę się nie umawiać). Na pewno się przypomnę!
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Paskudnik »

KubaP pisze:
Paskudnik pisze:
KubaP pisze:Nie grałem wciąż w Imię Róży :(
to można łatwo naprawić - przyniosę np. w piątek do Agresora jeśli chcesz, najlepiej by było zagrać w 5 osób. Ciężko, żeby ta gra za pierwszym razem zachwyciła (chyba że wyglądem planszy i klimatem) - trudno się gra przeciwko mechanice, jak to u Felda.

Jeśli to miałby być poniedziałek to podaj godziny - mi jest ciężko się w tym dniu wyrwać, bo mam inne rzeczy, ale może się uda.
Dzięki, bardzo chętnie, ale nie w najbliższe dwa piątki (Falkon i Gramy) oraz nie w najbliższy poniedziałek (zaczynam nową pracę i nie wiem, jak będę kończył, wolę się nie umawiać). Na pewno się przypomnę!
Luzik - nie sprzedaję, nie ucieknie :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
ODPOWIEDZ