Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: piogal »

Chyba jednak mocno przesadzają co niektórzy. Ja mam M&M praktycznie od angielskiej premiery i wątpliwości odnośnie zasad miałem może parę razy. Gra jest imo w `100% grywalna i bardzo dobra. Do tego stopnia, że kupię też wersję PL, żeby pograć z dzieciakami, które powinny już spokojnie dać radę :-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Mice and Mystics

Post autor: arturpe »

piogal pisze:Chyba jednak mocno przesadzają co niektórzy. Ja mam M&M praktycznie od angielskiej premiery i wątpliwości odnośnie zasad miałem może parę razy. Gra jest imo w `100% grywalna i bardzo dobra. Do tego stopnia, że kupię też wersję PL, żeby pograć z dzieciakami, które powinny już spokojnie dać radę :-)
Sadzisz ze siedmiolatka da sobie rade?

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: piogal »

Mysle ze spokojnie z jakąś tam delikatną pomocą na początek :-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Poochacz »

maciejo pisze:Nie moja wina,że nie kumasz,chociaż nie wiem czemu po tym jak piszesz,że Robinsona załapałeś od razu.Gratulacje 8)
Dziękuję.
maciejo pisze:Tu nie chodzi o skomplikowanie instrukcji.Mam wiele gier gdzie komplikacja reguł wyżera czache od środka ale to nic nie szkodzi jak wszystko jest logiczne napisane i działa :!:
Właśnie dlatego napisałem że skoro jesteś posiadaczem tej gry to najlepiej będzie jeśli sam sprawdzisz na ile niezrozumiałe są zasady.
maciejo pisze:Co do powodów,które mną kierowały przy zakupie to nic Ci do tego :!:
Widzę że uśmiech na końcu mojej wypowiedzi to dla Ciebie za mało żeby zrozumieć żart. Od teraz będę je oznaczał pogrubioną czcionką.
maciejo pisze:Nie wiem dlaczego niektórzy na tym forum zamiast pomagać tylko mądrują i zaśmiecają wątki popirdółkami nie na temat.
O kurczę - to nie piszemy tu o Mice and Mystics? Szlag :roll: Dałem Ci radę ale skoro tak do niej podchodzisz to Twoja sprawa i Twój problem ale nie miej pretensji do recenzentów że mają inne podejście
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: maciejo »

rattkin pisze:
xilk pisze: Hmm, a mógłbyś podać przykład takich wątpliwości? Skoro grałeś i zauważyłeś te niejasności, to na pewno pamiętasz jakiś taki przykład, który dobrze obrazuje te niejasności w zasadach.
Tego było tak dużo, że nie sposób chyba przywołać. Dużo wątpliwości jest wokół rozbijania grupy na dwie części, bo wykoleja to totalnie mechanikę gry w niektórych miejscach (a jest wymagane w części chapterów), a wyjaśnienia są niewystarczające. Inny wątek (z wielu jakie utworzyłęm i z ogroma innych, jakie utworzyli inni), np. tutaj - http://boardgamegeek.com/thread/1175556 ... -few-plays .

Tutaj kilka FAQ nieoficjalnych - maja po kilkanaście stron, są dość kiepsko skompilowane (wycinki odpowiedzi na forach, często nawet nie od Jerry'ego), a, od siebie powiem, że w nich są odpowiedzi tylko na niektóre pytania
http://boardgamegeek.com/filepage/86050 ... ilation-mm
http://boardgamegeek.com/filepage/87282 ... rry-hawtho
Dla porównania skromniutki faq od PH, w wersji 1.0 (czyli nigdy nie uaktualniany) - http://www.plaidhatgames.com/images/gam ... /mmfaq.pdf

To fajnie, że Cube coś tam doda od siebie przy tłumaczeniu, ale nie sądzę by to znacząco uratowało sprawę. FAQ jest niezbędny albo wpada się w pułapkę "e no to zagrajmy jak nam się wydaje". Ja osobiście tego nie znoszę, a w dodatku tutaj to czasem komplikuje jeszcze dalej (jedna zła interpretacja, generuje za 15 min kolejne pytania i to już jest gonienie w piętkę).
maciejo pisze: Ludzie,napiszcie proszę czy da się w te gre wogóle grać po przeczytaniu instrukcji :!:
Jeżeli nie jest to możliwe to zaoszczędzicie wielu graczom frustracji i straty pieniędzy wydanych na ewidentny BUBEL.
Jestem po lekturze instrukcji i wydawało mi się,że to ogarniam :evil: ale po przeczytaniu waszych postów to nie chce mi się nawet tego rozkładać.
Trudno mi się ustosunkować. Nie chcę tu robić antyreklamy gry, która ma się ukazać niedługo po polsku. Da się grać, jasne, sam podręcznik jest w miarę ok. Ale wystarczy, że w pierwszym rozdziale wejdziesz do kuchni Miz Maggie, pojawi się Brodie i zaczynają się piętrzyć pytania. Możesz jednak do kuchni nie wchodzić i pierwszy rozdział przejść możliwie bezboleśnie (choć na ostatnim kafelku też jest trochę niejasności co do line of sight, itd.). Mogę w pewnym sensie stanowić bufor na takie problemy, ponieważ ogromną większość tych pytań zadałem sam i mogę już znać odpowiedzi. Chętnie pomogę, w ramach możliwości i czasu - a każdemu Magię i Myszy polecam gorąco. Uprzedzam jednak, że trzeba mieć świadomość, że to nie jest gra, w której wszystko jest jasne od A do Z i może to powodować frustrację. Niestety. Ja przez to przebrnąłem (choć właściwie cały czas przy okazji grania w kolejne scenariusze, pojawiają się kolejne pytania), ale być może nie każdemu będzie się chciało.

Daleki jednak byłbym od:

- nazywania tej gry bublem. Ma dużo niejasności, ale przy odpowiednim zacięciu, da się je ustalić. A gra jest zbyt fantastyczna, by ją omijać, z tego powodu (choć przy prawie każdej innej, byłby to do dla mnie powód wystarczający).
- kwestionowania rzetelności Piotra z GameTrolTV. Zaasdy i niejasności pojawiają się w specyficznych przypadkach, w różnych momentach gry, szczególnie dalej. Piotr mógł grać tylko pierwszy scenariusz i uniknąć problemów.
vojtas pisze: Nigdy na BGG nie powstał projekt, który miałby na celu zintegrowanie zasad oryginalnych i fanowskich? Skoro powstają scenariusze do gier i przeróżne mody, to dlaczego nie zbiór zasad, dzięki którym gra ładnie by hulała, a gracze dysponowali dokładnymi wyjaśnieniami? :)
2 FAQ powyżej mogą stanowić coś w rodzaju takiego projektu. Zasad fanowskich wystrzegam się z zasady, ponieważ przeważnie są kompletnie do kitu (brak poważnego testowania, tylko takie luźno rzucane pomysły). Poza tym, zasad jako takich nie trzeba modyfikować. One są napisane dobrze, są wyważone i nie są "zepsute". Tu jest ok. Po prostu nie ma wyjaśnień do wszystkich niedomówień po drodze i w tym cały kłopot. Nic, czego by się nie dało rozwiązać solidnym FAQ. No ale oficjalny jest zrobiony na odwal się. Trzeba korzystać z tych FAQ fanowskich albo pytać szybko na forach BGG. Przeglądają je obecni testerzy Downwood Tales i często (choć nie zawsze) potrafią odpowiedzieć na pytanie.
Te kilka zdań wystarcza.
Uważem,że gra to jednak straszny BUBEL i nie chodzi tu o te źle napisaną instrukcje (bo to każdemu może się zdarzyć) ale o niechęć wydawcy do pomocy co w rezultacie uniemożliwia granie.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2014, 17:47 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Mice and Mystics

Post autor: TTR_1983 »

Ludzie! Jesteście nienormalni. Gra się jeszcze nie ukazała, nikt instrukcji nie widział a to co się tutaj dzieje to jakaś masakra. Jak będą pytania, wątpliwości to Cube myślę stworzy polski FAQ, który będzie na bieżąco aktualizowany. Nie wyobrażam sobie, żeby miało być inaczej. Gra tania nie jest, więc takie rzeczy jak FAQ mogą wpływać na sprzedaż gry w Polsce.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Ehh .. Tak dla uspokojenia emocji - jeśli będzie taka potrzeba to oczywiście polski FAQ sie ukaże . Pozdrawiam i polecam wstrzymać sie z komentarzami na temat polskiej wersji do jej premiery
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: xilk »

@rattkin:
Co do "Trzeba korzystać z tych FAQ fanowskich albo pytać szybko na forach BGG.". Cóż, jeśli mówimy o Magii i Myszy, czyli wersji polskiej gry, to większość osób właśnie chce kupić ją ze względu na tłumaczenie na język ojczysty. Zatem trochę głupio, aby mieli ludzie wersję polską gry, a potem znów łamali głowy na języku angielskim, czytając fanowskie FAQ, czy zadając pytania na BGG. Oczywiście jestem daleki od dramatyzowania na poziomie takim, jak maciejo. Gra bublem raczej nie jest, bo z tego co podesłałeś, to wiele rzeczy to bardziej niedomówienia, niż faktyczne problemy z zasadami.
mulek18 pisze:Ludzie! Jesteście nienormalni. Gra się jeszcze nie ukazała, nikt instrukcji nie widział a to co się tutaj dzieje to jakaś masakra.
Nikt nie widział instrukcji po polsku, bo się nigdzie nie ukazała. Jednak jak sam Krwawisz napisał, tłumaczenie nie usunęło wszystkich niedomówień w zasadach, bo mieli ograniczoną liczbę stron na instrukcję. Zatem już w tym stwierdzeniu widać, że polski FAQ będzie potrzebny, więc pierwsza wersja powinna być już robiona, a nie że Cube będzie czekało, aż ludzie zaczną sami pytać o każdą zasadę, a jak nie zapytają o coś, to w FAQ tego nie będzie.
mulek18 pisze:Gra tania nie jest, więc takie rzeczy jak FAQ mogą wpływać na sprzedaż gry w Polsce.
Jak sam zauważyłeś: "gra tania nie jest". Efekt jest taki, że właśnie ludzie domagają się dopracowania, w tym FAQ przed premierą. Wybacz, ale nie każdy chce kupić grę za spore pieniądze tylko po to, aby potem czekać na odpowiedź od Cube, które będzie na bieżąco tworzyć FAQ dopiero po premierze gry. Najpierw długo człowiek czeka na samą premierę gry, bo termin ciągle jest przekładany, a potem dowiaduje się, że FAQ powinien mieć ze 10 stron, aby wszystko wyjaśnić. Osobiście problemu z czytaniem zasad nie mam, bo grałem w Robinsonów i to w różne scenariusze. Jednak jeśli Magii i Myszy mają być problemy takie, że czegoś nie będzie, to ludzie nie będą zachwyceni, zważywszy na fakt, że Magia i Myszy to droższa gra, niż Robinsonowie...
Krwawisz pisze:Ehh .. Tak dla uspokojenia emocji - jeśli będzie taka potrzeba to oczywiście polski FAQ sie ukaże.
Wiesz, stwierdzenie "jak będzie potrzebny". Cube niby testowało grę, więc powinni wiedzieć, czy po zrobieniu tłumaczenia, FAQ będzie potrzebny. A jeśli jest wiedza teraz, że będzie potrzebny, to powinien być on zrobiony/udostępniony przed premierą gry, a nie po niej. Po premierze, to można go uaktualniać, a nie czekać ze wszystkim, aż zaczną napływać pytania...
Krwawisz pisze:Pozdrawiam i polecam wstrzymać sie z komentarzami na temat polskiej wersji do jej premiery
Czyli do "wkrótce" :P
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Ja przeszedłem grę nie raz i nie miałem problemów z zasadami, wiec moje prywatne zdanie jest takie, ze potrzebny nie jest. Ale jak powiedziałem - jeśli jest/bedzie potrzeba to FAQ sie ukaże
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: vojtas »

Krwawisz pisze:jeśli jest/bedzie potrzeba to FAQ sie ukaże
Tak z ciekawości - co konkretnie musi się stać, by FAQ się ukazał? Jakąś sondę będziecie robić?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje, FAQ odnosi sie do czesto zadawanych pytan. Na dzien dzisiejszy takich pytan nie ma, gdyz gra nawet sie jeszcze nie ukazala. Tak jak wspomnialem - podczas tlumaczenia staralismy sie uzupelniac czesc informacji, ktorych zabraklo w wersji angielskiej. Podobnie sprawa ma sie z kartami gdzie czasem wrecz dodawalismy elementy, ktore w wersji angielskiej byly niejasne. W zwiazku z tym mam nadzieje ze polska instrukcja w zupelnosci wystarczy zeby spokojnie cieszyc sie gra, co zreszta potwierdzaja osoby, ktore mialy juz okazje zagrac. Jesli jednak zaczna do nas dochodzic glosy ze wciaz sa niejasnosci natychmiast pojawi sie FAQ, ktory bedziemy aktualizowac na biezaco.
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Poochacz »

Pomijając już temat zasad... Czy ktoś posiada może lub posiadał dodatek Downwood Tales? Komponentów jest chyba więcej niż w podstawce, księga opowieści jest osobna ale wg opisu niezbędne jest posiadanie wersji podstawowej. W jaki sposób dodatek wykorzystuje "Mice and Mystics"?
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: xilk »

vojtas pisze:
Krwawisz pisze:jeśli jest/bedzie potrzeba to FAQ sie ukaże
Tak z ciekawości - co konkretnie musi się stać, by FAQ się ukazał? Jakąś sondę będziecie robić?
Nie zdziwię się, jak uzależnią to od ilości sprzedanych sztuk, czy to w przedsprzedaży, czy po premierze... :roll: :lol:
Krwawisz pisze:Ja przeszedłem grę nie raz i nie miałem problemów z zasadami, wiec moje prywatne zdanie jest takie, ze potrzebny nie jest. Ale jak powiedziałem - jeśli jest/bedzie potrzeba to FAQ sie ukaże
Swoją drogą trochę dziwne to podejście. Wersja angielska potrzebowała FAQ, to polska niby nie będzie potrzebować? Może nie grałeś w scenariusze, w których problemy z zasadami się zaczynają? Nie wiem. Rozumiem, że tłumaczenie FAQ wymaga wysiłku, ale rety... Cube wydaje tą grę, więc nie może się ograniczać wyłącznie do przetłumaczenia samej gry. FAQ o którym była wcześniej mowa były już dawno, więc dla mnie logicznym jest krokiem, że do polskiego wydania też się przyda plik PDF, który będzie można za darmo pobrać ze strony wydawnictwa lub zostanie w jakiś inny sposób udostępniony osobom kupującym grę. Jednak o tym trzeba myśleć podpisując umowę na wydanie gry, a nie po jej premierze.
Krwawisz pisze:Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje, FAQ odnosi sie do czesto zadawanych pytan.
Problem w tym, że pytania padały też w wersji angielskiej, która była mocno ograna, a jak sam pisałeś wcześniej "nie wszystko z FAQ zostało zmieszczone w polskiej instrukcji, bo była ograniczona ilość stron".
Krwawisz pisze:W zwiazku z tym mam nadzieje ze polska instrukcja w zupelnosci wystarczy zeby spokojnie cieszyc sie gra, co zreszta potwierdzaja osoby, ktore mialy juz okazje zagrac.
Wiesz, pytanie ile te osoby grały. Jeden scenariusz to około 2 godzin, więc raczej trudno wszystko zauważyć.
Poochacz pisze:Pomijając już temat zasad... Czy ktoś posiada może lub posiadał dodatek Downwood Tales? Komponentów jest chyba więcej niż w podstawce, księga opowieści jest osobna ale wg opisu niezbędne jest posiadanie wersji podstawowej. W jaki sposób dodatek wykorzystuje "Mice and Mystics"?
Na pewno będziesz potrzebował figurki bohaterów, czy może przeciwników. Do tego karty i możliwe, że też moduły planszy z podstawowej wersji, przynajmniej tak się domyślam, bo same komponenty tego dodatku widziałem jedynie na wideorecenzji.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Polecam raz jeszcze przeczytac to co napisalem. Nigdzie nie napisalem ze faq na pewno sie nie przyda czy ze go nie opublikujemy. Wrecz przeciwnie. Napisalem ze instrukcja tlumaczona byla z angielskim faq w rece i gdzie sie dalo poprawialismy. Jesli to za malo to bedzie faq. Pozdrawiam
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: xilk »

Krwawisz pisze:Polecam raz jeszcze przeczytac to co napisalem. Nigdzie nie napisalem ze faq na pewno sie nie przyda czy ze go nie opublikujemy. Wrecz przeciwnie. Napisalem ze instrukcja tlumaczona byla z angielskim faq w rece i gdzie sie dalo poprawialismy. Jesli to za malo to bedzie faq. Pozdrawiam
No oby to wystarczyło. Bo sorry, ale jak gram z kumplami, czy to ze stałą paczką, czy to z dalszymi znajomymi, to wszelka elektronika idzie w kąt. Dlatego osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, że zaczynamy rozgrywkę w Magię i Myszy, a potem nagle przerywamy, bo musimy włączyć laptopa, aby poszukać angielskiego FAQ i odnaleźć odpowiedź na swoje wątpliwości, a potem to przetłumaczyć.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

No to teścik - @Krwawisz: wylapaliscie w polskiej wersji takie kwasy jak pomieszana kolejność opisow kafelkow i pokrecony ukad poczatkowy kafelkow - oba w rozdziale 5?

Do pozostałych : nie dramatyzujmy. Gra jest jaka jest, a polska edycja ma szanse uczynić ja lepsza, o czym zreszta zapewnił Krwawisz. Ja osobiście nie wierze, ze można grać bezbłędnie bez FAQ. Gdybym to tylko ja miał takie problemy, można by zwalić na jakiś mój zasadowy faszyzm, czy coś takiego. Ale to jest powszechna opinia na BGG i widać to tez w liczbie pytań. Ale sprawnie aktualizowany FAQ powinien załatwić temat.

xilk - do angielskiej wersji byl dołączany w sklepie PH audiobook z odczytywanymi wszystkimi fragmentami opowieści - świetne to jest. Gram z tym zawsze, puszczając na iPadzie, czyli elektronika jednak jest. Byłaby to niezła niespodzianka gdyby Cube nagrał własna wersje po polsku :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Rattkin - szczerze mówiąc, to nie wiem - musze spytać tłumaczy i korektorów. Wiem za to, że kolejne dodruki Myszy mają już naniesione pewne poprawki przez Amerykanów więc bardzo możliwe, że problem, o którym mówisz nie istnieje, gdyż pracowaliśmy na nowszej wersji plików. Wiem też, że większość poprawek jakie mogliśmy i wprowadzaliśmy dotyczy warstwy tekstowej - mieliśmy bardzo ograniczoną możliwość ingerencji np. w układ stron czy grafik (tutaj udało nam się jednak m.in. wywalczyć informację na kartach szczrów o tym, że każda figurka ma 1HP, co z instrukcji nie do końca wynikało).
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

ps. z tego co się dowiedziałem, nie ma żadnych błędów w rozdziale piątym. Chyba, że masz na myśli częsty bład graczy, którzy myślą, że z kafla komnaty królowej nie da się przejść do jadalni, co jest nieprawdą :-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Jeśli coś jest częstym błędem graczy, to konkluzja jest zazwyczaj oczywista - źle wytłumaczone.

Tak, w 5 da sie przejść miedzy jednym a drugim, ale niezrozumiały jest początkowy układ kafelków, który zaciemnia obraz (powoływanie się na pokrętną zasadę flipowania jest słabe - gracze chcą planować w przód). Podobnie niezrozumiała jest kolejność opisu kafli w story booku, która nijak sie ma do kolejności odwiedzania (a poprzednie rozdziały właśnie w tej kolejności sa opisane, co ma swój sens przecież). To takie drobne rzeczy, ktore w wersji PL mogłyby być poprawione (chyba ze juz zostały w nowszej wersji plików).
Ostatnio zmieniony 08 gru 2014, 11:25 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Inny przykład - jedną z kart Brodiego w ch#5 wtasowuje się do boss decku. Ale jak przywoła się Brodiego, to ... no właśnie, co? Technicznie (ponoć, bo i ja tego na pewno nie wiem), trzeba te jego kartę z boss decku wyciągnąć, znaleźć drugą i rozłożyć dwie na inicjatywie. Ilu graczy stwierdzi, że Brodie bedzie tylko z jedną kartą? (skoro druga jest "w użyciu") - i tak dalej i tak dalej.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Co do punktu 1. to wydaje mi sie ze w instrukcji pl ten fragment instrukcji jest bardziej zrozumiały. Co do drugiego to chyba ten temat nie powinien służyć wypisywaniu wszelkich wątpliwosci z wersji angielskiej bo jest do tego osobny dział i pewnie temat. Tak jak powiedzialem. Wiele w wersji pl porawilismy i mam nadzieje ze takich wątpliwosci bedzie mniej niz w ang. A jesli wciaz beda to zareagujemy faq-iem od razu
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: ernin »

Mnie bardziej zastanawia czy przedsprzedaż ruszy w tym tygodniu.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: xilk »

rattkin pisze:Do pozostałych : nie dramatyzujmy. Gra jest jaka jest
No właśnie w tym tkwi sęk, że ludzie dramatyzują, gdyż nie chcą kupować gry, która "jest jaka jest", tylko grę dobrą, skoro mają za nią zapłacić (no właśnie ile, to nie wiadomo, ale pewnie ze 250 zł trzeba liczyć...) sporo. Tobie się udało wyłapać okazję z wersją angielską za 215 zł, ale w przedsprzedaży nie ma co liczyć raczej na takie coś...
rattkin pisze:Ja osobiście nie wierze, ze można grać bezbłędnie bez FAQ. Gdybym to tylko ja miał takie problemy, można by zwalić na jakiś mój zasadowy faszyzm, czy coś takiego. Ale to jest powszechna opinia na BGG i widać to tez w liczbie pytań. Ale sprawnie aktualizowany FAQ powinien załatwić temat.
Problem w tym, że jak człowiek zasiada do gry, to chce móc wszystko mieć pod ręką, a nie, że zacznie się rozgrywka i nagle włączasz laptopa, aby najpierw znaleźć FAQ, a potem szukać odpowiedzi na swoje pytanie lub zadać je. Dlatego pisałem, że przydałoby się wcześniej przetłumaczyć angielskie FAQ, aby było ono dostępne już teraz lub tuż po premierze, a nie, że ludzie zaczną zadawać te same pytania, co na BGG, a Cube wtedy zacznie opracowywać FAQ...
rattkin pisze:xilk - do angielskiej wersji byl dołączany w sklepie PH audiobook z odczytywanymi wszystkimi fragmentami opowieści - świetne to jest. Gram z tym zawsze, puszczając na iPadzie, czyli elektronika jednak jest. Byłaby to niezła niespodzianka gdyby Cube nagrał własna wersje po polsku :)
1) Nie przepadam za audiobookami, wolę sam czytać na głos :P Zresztą pisałem o elektronice, w sensie laptopie/komputerze, w którym sprawdzisz właśnie FAQ.
2) Widziałeś ostatni filmik Cube na ich profilu FB? Nie chciałbym podobnych dźwięków na audiobooku... Musieliby zatrudnić jakiś lektorów do polskiego audiobooka.
Krwawisz pisze:Co do drugiego to chyba ten temat nie powinien służyć wypisywaniu wszelkich wątpliwosci z wersji angielskiej bo jest do tego osobny dział i pewnie temat.
Nie, ten temat został założony jeszcze, nim zaczęliście planować polskie wydanie Mice and Mystics. Zresztą zobacz na sam tytuł wątku. Zatem jak najbardziej jest to odpowiedni temat na takie dyskusje.
ernin pisze:Mnie bardziej zastanawia czy przedsprzedaż ruszy w tym tygodniu.
Mnie zastanawia, czy przypadkiem nie ruszy po 15 grudnia... Tak wiem, marudzę. Jednak "pierwsze dni grudnia" mamy za sobą, nawet Cube ma informacje, że Myszy wypłynęły z Chin, a przedsprzedaż nadal nie ruszyła... :roll:
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Jestem na tym forum od lat, duzo wczesniej zanim zaczalem miec cokolwiek wspolnego z wydawaniem gier i o ile mnie pamiec nie myli to do rozstrzygania zasad i pytan odnosnie konkretnych spraw sluzyl inny dzial. I tylk o to mi chodzilo :-)
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: xilk »

Krwawisz pisze:Jestem na tym forum od lat, duzo wczesniej zanim zaczalem miec cokolwiek wspolnego z wydawaniem gier i o ile mnie pamiec nie myli to do rozstrzygania zasad i pytan odnosnie konkretnych spraw sluzyl inny dzial. I tylk o to mi chodzilo :-)
Dyskutujemy o grze i jej angielskiej wersji, czyli jesteśmy w dobrym miejscu. Gdyby ktoś miał problem z konkretną interpretacją zasady, czy to w wydaniu angielskim, czy polskim (choć jeszcze nie wyszło), to wtedy faktycznie warto byłoby napisać w Zasady - pytania i wątpliwości.

Zresztą mógłbyś Krwawisz ustosunkować się do pytania Ernina, tzn.:
Mnie bardziej zastanawia czy przedsprzedaż ruszy w tym tygodniu.
ODPOWIEDZ