Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

lomek pisze:Akcje na planszy zagrywa się w kolejności ich numeracji. Z numerem 1 jest wydarzenie a z numerem 2 jest siedziba biskupa, więc najpierw patrzysz jakie jest wydarzenie, a dopiero potem robisz akcję z siedzibą biskupa.
No to dokładnie tak jak opisuje bazik, trzy posty wcześniej..
Aetius
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2007, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Aetius »

czołem
jestem nowy na forum ale pierwsze kroki kieruję tutaj z racji tego że w poniedziałek mam umówione kupno tejże gry i chciałbym się spytać czy w stolicy jest ktoś kto mógłby mnie wprowadzić w tajniki i ewentualnie pograć.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re:

Post autor: Don Simon »

Aetius pisze:czołem
jestem nowy na forum ale pierwsze kroki kieruję tutaj z racji tego że w poniedziałek mam umówione kupno tejże gry i chciałbym się spytać czy w stolicy jest ktoś kto mógłby mnie wprowadzić w tajniki i ewentualnie pograć.
pozdrawiam
Zapraszamy na spotkania - szczegoly w odpowiednim watku.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gabriel »

Wybaczcie odgrzewanie wątku:

Mam wątpliwości odnośnie kart umożliwiających wykonanie czegoś w dowolnym momencie. Np. w przypadku wyłożenia na planszę budowniczego - czy mogę go wyłożyć np. w trakcie dobierania kart surowców/rzemieślników? Czy wyłożyć go w trakcie losowania ich z woreczka?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Browarion »

Przyznam, że nie bardzo rozumiem o co chodzi.
Budowniczych losujesz z woreczka już po tym kiedy na planszę (i obok niej - rzemieślnicy / zasoby) wyłożysz odpowiednie karty / surowce dla danej tury. Potem są oni aktywowani w kolejnosci.
Wracając do losowania - losujesz, wystawiasz na zegar (chyba że zdecydujesz, że dany budowniczy wraca do puli i losujesz raz jeszcze (co można zrobić tylko raz - to tak dla przypomnienia)) i właściciel budowniczego decyduje: stoi na zegarze czy opłacasz odpowiedni koszt i wtedy stawiany jest w wybranym niezajętym polu.

Mam nadzieję, że to pomoże w odpowiedzi na twoje pytanie
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Vilk »

Gabriel pisze: Mam wątpliwości odnośnie kart umożliwiających wykonanie czegoś w dowolnym momencie. Np. w przypadku wyłożenia na planszę budowniczego - czy mogę go wyłożyć np. w trakcie dobierania kart surowców/rzemieślników? Czy wyłożyć go w trakcie losowania ich z woreczka?
Chodzi ci zapewne o karty z oznaczeniem 1x (do jednokrotnego wykorzystania w dowolnej rundzie). W podstawowej wersji są takie trzy.
Karty: Twoja lojalność wobec Króla w jego czarnej godzinie zostaje wynagrodzona i Arcybiskup Tomasz błogosławi cię! określają, kiedy mogą zostać zagrane w czasie dowolnej rundy.
Pierwsza - po rzucie kostką, określającym wysokość podatków.
Druga - po odkryciu wydarzenia, którego skutków nie chcesz odczuć.
Trzecią (Brat Remigiusz wstawia się za tobą podczas posiedzenia klasztornej rady!) można zagrać po wylosowaniu i ustawieniu twojego budowniczego na torze kosztów.

Generalnie, jeżeli karta nie mówi o czymś. co ma się stać natychmiast, to jej tekst ma zastosowanie w odpowiedniej fazie rundy (np. jeżeli masz otrzymać jakieś surowce, to podczas zbierania surowców, jeżeli mówi o ustawianiu budowniczego (Brat Remigiusz...) to podczas wystawiania budowniczych itd.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gabriel »

Już wyjaśniam - chodzi mi głównie o kartę związaną z wystawieniem na planszę budowniczego. Z Twojego posta wynika, że zagrywam ją PO wylosowaniu budowniczego z woreczka (tym samym nie płacąc nic za wystawienie). Natomiast: czy mogę go wystawić w tej fazie, kiedy sobie dobieramy karty surowców i myślimy nad rzemieślnikami (w efekcie czego do woreczka trafia mniej pionków do losowania). Ma to dosyć istotny wpływ na dalsze decyzje w grze imho.

Kłótnie z przegranymi rodzą różne pytania - dla pewności wolę sprawdzić ;).
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: wc »

Wg mnie ta karta pozwala tylko na niezapłacenie za postawienie na planszy Twojego już wylosowanego budowniczego - raz w ciągu gry. Nie ma raczej mowy o stawianiu budowniczego w fazie wysyłania robotników a nawet o postawieniu budowniczego poza kolejnością bez konieczności jego wylosowania. To by poważnie zmieniało zasady, a sama karta byłaby dziwnie potężna i bez powodu zmieniająca reguły. My tak w każdym razie gramy :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: deexer »

Gabriel pisze: Natomiast: czy mogę go wystawić w tej fazie, kiedy sobie dobieramy karty surowców i myślimy nad rzemieślnikami (w efekcie czego do woreczka trafia mniej pionków do losowania). Ma to dosyć istotny wpływ na dalsze decyzje w grze imho.
Tak jak pisał Vilk - daną kartę można zagrać w tylko odpowiedniej fazie. Ich natychmiastowe działanie odnosi się raczej do faktu, że masz możliwość podjęcia decyzji czy z nich korzystach i wtedy działają natychmiast - tak jakby znosząc dany efekt retrospektywnie - podatek, wydarzenie. W przypadku budowniczego grasz tą kartę po ustawieniu na torze kosztów - gdy chesz wystawić budowniczego bez opłat (ale wiesz ile by Cię ewentualnie kosztował gdybyś nie użył karty). Wydaje mi, że pionki trafiają do woreczka na koniec danej tury (u mnie zbieramy je po kolejnych fazach), więc nie może być tak, że w fazie "surowców" nagle używasz budowniczego. Wydaje mi się, że jedyną kartą, która działa "z wyprzedzeniem" jest "matka Jacka" ;) (- nie pamiętam dokładnie nazwy), która bodajże przed fazą losowania budowniczych pozwala Ci podejrzeć kartę wydarzenia.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gabriel »

Jest już karta umożliwiająca podglądanie karty wydarzeń - ta kobitka co przepowiada przyszłość z podstawowej wersji. Myślałem, że też można podejżeć kiedy się chce. Hmmm... mylący jest napis "w dowolnej chwili". Np. załóżmy sytuację, że cała plansza jest już "ustawiona", gracz patrzy jacy rzemieślnicy na niej i od razu w swojej kolejce zagrywa kartę i wystawia budowniczego (nie ryzykuje, że ktokolwiek mu go sprzątnie). Tak samo np. z rezerwowaniem metalu na dworze królewskim.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: asiok »

Może ktoś będzie miał jakąś koncepcję....
Karta "Hrabia Bartholomew jest prawowitym panem Shiring" ma opis:

"W każdej rundzie, poza swoim normalnym zyskiem, otrzymujesz 2 złote monety".

I pytanie - w którym momencie otrzymuję te monety? Czy mogę je otrzymać na początku rundy (aby mieć zapas na ewentualną zapłatę podatku) czy też dopiero na koniec przy etapie budowy katedry? Do tej pory graliśmy tak, że otrzymywało się te pieniądze dopiero na koniec ale może to niesłuszne jest?

Jeżeli macie wersje "niepolskojęzyczne" spójrzcie proszę - może tam będzie to uszczegółowione...

Dzięki z góry
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Perpetka »

IMO przed podatkiem (tak jak przywileje dające surowce przed budową katedry), ale na BGG wisi to pytanie bez odpowiedzi, w tym elemencie się nie postarali z instrukcjami...
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: BloodyBaron »

każda metoda dobra, pod warunkiem, że doprecyzuje się reguły przed rozgrywką :)
ale faktycznie - nie byłoby źle, gdyby na kartach dopisano cyfrą i literką numer kroku, w którym karta przynosi korzyść - to samo dotyczy np. żebraka.
_________
Moje gry
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: deexer »

asiok pisze: "W każdej rundzie, poza swoim normalnym zyskiem, otrzymujesz 2 złote monety".
My zinterpretowaliśmy ten zapis na tej samej zasadzie, jak karty dające dodatkowe surowce. Zysk czerpiesz bodajże w trzecim 'kroku' z przendzalni i w tym momencie otrzymujesz dodatkowe monety. Zgadzam się jednak z BloodyBaronem, każda interpretacja jest ok o ile ustalicie ją przed rozgrywką.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: krokodiler »

BloodyBaron pisze:(...) - to samo dotyczy np. żebraka.
Żebrak akurat jest w instrukcji rozwinięty: na koniec rundy, o ile na Rynku pozostały surowce.
Natomiast co do hrabiego i innych bonusowych kart: ja gram tak, że zyski z nich wpadają wtedy, kiedy jest to najbardziej logiczne (nie wiem jak to lepiej określić :) ). Kasa - w przędzalni, surowce - podczas ich pozyskiwania itp.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Perpetka »

Dużo osób tak gra, więc coś w tym musi być :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: BloodyBaron »

krokodiler pisze:
BloodyBaron pisze:(...) - to samo dotyczy np. żebraka.
Żebrak akurat jest w instrukcji rozwinięty: na koniec rundy, o ile na Rynku pozostały surowce.
Natomiast co do hrabiego i innych bonusowych kart: ja gram tak, że zyski z nich wpadają wtedy, kiedy jest to najbardziej logiczne (nie wiem jak to lepiej określić :) ). Kasa - w przędzalni, surowce - podczas ich pozyskiwania itp.
niby tak - ale co znaczy dokładnie :"na koniec rundy"? czy to jest równoznaczne z: po zakończeniu rundy czy przed zakończeniem rundy? a może przed rozpoczęciem nowej rundy?

rynek surowców jest "na koniec rundy", i konwersja surowców na VP też jest na koniec rundy i limit surowców sprawdza się "na koniec rundy". W którym więc dokładnie momencie można sobie wziąć surowiec? Nie ma rady - trzeba dogadać to przed partią.

W grze tak bardzo poukładanej w sekwencje kolejnych akcji potrzebna jest lepsza nieco precyzja w definiowaniu tych dodatkowych przychodów z kart.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: krokodiler »

BloodyBaron pisze:niby tak - ale co znaczy dokładnie :"na koniec rundy"? czy to jest równoznaczne z: po zakończeniu rundy czy przed zakończeniem rundy? a może przed rozpoczęciem nowej rundy?
rynek surowców jest "na koniec rundy", i konwersja surowców na VP też jest na koniec rundy i limit surowców sprawdza się "na koniec rundy". W którym więc dokładnie momencie można sobie wziąć surowiec? Nie ma rady - trzeba dogadać to przed partią.
Moim zdaniem to znaczy "po rozegraniu wszystkich pól budowniczych z planszy" - czyli po Rynku, po konwersji (czyli ten surowiec nie jest dostępny w tej rundzie!) i po "Następnym graczu rozpoczynającym" - po prostu jako "najostatniejszą" akcję :), czyli - powiedzmy - "przed rozpoczęciem nowej rundy" z Twoich opcji powyżej. A jak przed wzięciem już masz 5 surowców - no to klops...
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: moonman »

pytanie dot. pola 2. Siedziba Biskupa: Ochrona przed wydarzeniem

otóż gramy tak, że jeśli ktoś tam ustawił budowniczego to w przypadku wydarzenia negatywnego może się przed nim ochronić - lub jeśli nie chce się bronić to bierze dowolny surowiec z rynku (wtedy negatywne wydarzenie ma na niego normalny wpływ)

jeśli jest pozytywne wydarzenie (pieczęć) - to gramy tak, że gracz, który postawił u Biskupa budowniczego - poddaje się jego działaniu ORAZ bierze wybrany żeton surowca z rynku.

no i wczoraj nowy gracz stwierdził, że on gra tak, że trzeba wybrać: albo wydarzenie albo surowiec. W przypadku negatywnego - w instrukcji jest jasno napisane, że się wybiera.

W przypadku pozytywnego? hmm. dla mnie to oczywiste, że poddajemy się jego działaniu oraz otrzymujemy surowiec z rynku. Inaczej to pole straciłoby na wartości. Ale wole się upewnić przed następną rozgrywką. Więc jak to jest w przypadku pozytywnego wydarzenia (z pieczęcią)?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: BloodyBaron »

moonman pisze: W przypadku pozytywnego? hmm. dla mnie to oczywiste, że poddajemy się jego działaniu oraz otrzymujemy surowiec z rynku. Inaczej to pole straciłoby na wartości. Ale wole się upewnić przed następną rozgrywką. Więc jak to jest w przypadku pozytywnego wydarzenia (z pieczęcią)?
Gdyby nie było, tak jak piszesz (tj. jeśli wydarzenie pozytywne, to surowiec za darmo), to to pole byłoby bardzo słabe.
_________
Moje gry
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Perpetka »

Oczywiście jest tak, jak piszecie. Pole nazywa się "ochrona przed wydarzeniem", a nie "ochrona przed negatywnym wydarzeniem" - albo chronisz się przed wydarzeniem, albo bierzesz surowiec. Rzadko kto chce się chronić przed pozytywnym :)
Awatar użytkownika
zanskar
Posty: 30
Rejestracja: 29 lip 2009, 10:23
Lokalizacja: zazwyczaj Małopolska :)

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: zanskar »

Moja propozycja jeśli chodzi o Żebraka - "na koniec rundy" interpretujemy w taki sposób, że w momencie, gdy rzemieślnicy budują katedrę (znaczy się przerabiają surowce na PZ :)) Żebrak pozwala wziąć surowiec z Rynku o ile są tam jakieś surowce. Robi to jednak jako ostatni z rzemieślników. Dopiero później, bezpośrednio przed rozpoczęciem nowej rundy, wyliczamy limit 5 surowców jakie można pozostawić w swoich zasobach. W takim przypadku karta działa w odpowiedniej ze względu na swój typ fazie, a nie zaburza rozgrywki swoim niezbalansowaniem (Żebrak w końcu jest bardzo tani i nie powinien chyba być za mocny). Mi się to w każdym razie zgadza z koncepcją wykonywania różnych akcji specjalnych w odpowiedniej fazie np. dodatkowy żeton drewna z karty przywileju bierzemy w momencie gdy pobierane jest drewno z lasu, dodatkowe pieniądze dostajemy gdy jesteśmy przy Przędzalni itd.

A co do Siedziby biskupa - dzięki za poruszenie tego tematu, bo żyłem w nieświadomości :) Niby to logiczne, a jakoś o tym wcześniej nie myślałem i gracz, który lubi okupować to pole zwykle czychał na kartę przywileju z Ellen (pozwala podejrzeć wydarzenie na początku rundy).

Mam za to pytanie o kartę przywileju z Alfredem - pozwala ona wybrać rzemieślników, którzy znajdą się w Shiring (na planszy). Jeśli gramy z kartami z dodatku to mamy ich 6 na każdą rundę. Czy osoba zagrywająca ten przywilej może wybrać dwie karty z 6 do wyłożenia na planszy, czy na początku odrzucić w ciemno 2 i wybrać z 4 pozostałych? Sytuacja oczywiście w przypadku gry 4-osobowej gdy nie mają zasosowania zasady dla 5-6 osób.

P.S. Dodatek niedawno zakupiony tchnął trzecie życie w Filary ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Perpetka »

zanskar pisze:Mam za to pytanie o kartę przywileju z Alfredem - pozwala ona wybrać rzemieślników, którzy znajdą się w Shiring (na planszy). Jeśli gramy z kartami z dodatku to mamy ich 6 na każdą rundę. Czy osoba zagrywająca ten przywilej może wybrać dwie karty z 6 do wyłożenia na planszy, czy na początku odrzucić w ciemno 2 i wybrać z 4 pozostałych? Sytuacja oczywiście w przypadku gry 4-osobowej gdy nie mają zasosowania zasady dla 5-6 osób.

P.S. Dodatek niedawno zakupiony tchnął trzecie życie w Filary ;)
Nadmiarowych rzemieślników odkłada się do pudełka przed rozpoczęciem gry, więc Alfred oczywiście wybiera z 4.
Awatar użytkownika
zanskar
Posty: 30
Rejestracja: 29 lip 2009, 10:23
Lokalizacja: zazwyczaj Małopolska :)

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: zanskar »

Graliśmy dotychczas dwa razy z dodatkiem i jak do tej pory usuwaliśmy nadmiarowych rzemieślników w odpowiedniej do tego rundzie, nie przed grą, więc stąd moja wątpliwość wypłynęła :)

Mina gracza oszczędzającego metal dla ludwisarza, który akurat nie pojawił się w grze wogóle - bezcenne ;)

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa - jest w grze karta przywileju, która pozwala zawsze zapłacić podatek w wysokości 2 monet (chyba brat Remigiusz? :)) Co w sytuacji gdy osoba posiadająca ją staje na polu Poborcy Podatkowego? Zgodnie z zasadami taki przywilej działa cały czas, ale co to wtedy za "przywilej"? ;) Logiczne byłoby normalnie rzucać kostką dla określenia zysku z tytułu poborcy. Ale może źle to sobie wykombinowałem? :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Perpetka »

Poborca otrzymuje zysk "zgodny z wynikiem na kości podatków", a nie "w takiej wysokości, w jakiej miałby zapłacić podatek", więc ten przywilej nijak się tu nie stosuje.
ODPOWIEDZ