Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

Veridiana pisze:zagrania, takie jak ogólne majstrowanie z żelazem, które dematerializuje się w jednym miejscu i materializuje w innym. więc bez przesady z tą fabułą... :wink:
Dla mnie się to wydaje dość intuicyjne. Żelaza potrzebujesz na tyle mało, że jesteś w stanie przewieźć je po prostu samochodami - stąd nie potrzebujesz specjalnej infrastuktury do przetransportowania żelaza. Z węglem jest inaczej - potrzebujesz go na tyle dużo, że musisz dostarczać je kanałami, a potem koleją (kiedy transport wodny okazał się niewystarczający)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

Płacisz płacisz, koszta są wliczone w cenę bardziej zaawansowanych zakładów :)
Transport też nie polega na teleportacji. Po prostu ilość żelaza jest stała i w miarę niewielka, więc nie potrzeba zapewniać stałego ciągu transportowego w postaci kanału/kolei.

Ale sformułowanie "Musisz skądś wziąć kostkę żelaza..." jeśli jest to dosłowny cytat faktycznie brzmi zabawnie.
Aż jestem ciekaw jak tłumacz poradził sobie z zabudową cudzych kopalń i stalowni oraz "genialnym" połączeniem Liverpool->Brickenhead

[edit]
o, yosz był szybszy
ale samochody podczas rewolucji przemysłowej to raczej nie bardzo...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

yosz pisze:
Veridiana pisze:zagrania, takie jak ogólne majstrowanie z żelazem, które dematerializuje się w jednym miejscu i materializuje w innym. więc bez przesady z tą fabułą... :wink:
Dla mnie się to wydaje dość intuicyjne. Żelaza potrzebujesz na tyle mało, że jesteś w stanie przewieźć je po prostu samochodami - stąd nie potrzebujesz specjalnej infrastuktury do przetransportowania żelaza. Z węglem jest inaczej - potrzebujesz go na tyle dużo, że musisz dostarczać je kanałami, a potem koleją (kiedy transport wodny okazał się niewystarczający)
chyba gdzies w instrukcji jest nawet wspomniane, ze zelazo jest odpowiednikiem wykonanych z niego narzedzi dostepnych powszechnie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

zephyr pisze:[edit]
o, yosz był szybszy
ale samochody podczas rewolucji przemysłowej to raczej nie bardzo...
No tak, powinienem był napisać coś może o koniach :mrgreen:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Brass

Post autor: Smerf Maruda »

Mam pytanie odnośnie zabierania kosteczek węgla z kopalni.

Powiedzmy, że kopalnia jest połączona jedynie z portem (a więc i z rynkiem zamorskim), a ja chcę wybudować, powiedzmy, tor kolejowy poczynając od terytorium zewnętrznego, niech będzie, że od strony Szkocji. Czy w tej sytuacji mogę kosteczkę węgla zabrać z kopalni (via rynek zamorski) i nic nie płacić czy raczej powinienem ją wziąć z toru sprzedaży, płacąc odpowiednią kwotę?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

Bierzesz z toru sprzedaży. Żeby wziąć kostkę z kopalnii musisz mieć do niej połączenie (może to być też połączenie przez terytorium zewnętrzne, ale w ten sposób, że Twoje tory wchodzą z jednej strony, a wychodzą z drugiej strony tego samego terytorium). Nie wystarczy mieć połączenia do portu z kopalnii. I pamiętaj, że żeby wybudować tory z terytorium zewnętrznego, musisz mieć już jakiś tor dochodzący do tego terytorium zewnętrznego (chyba że budujesz tor DO terytorium zewnętrznego z jakiegoś innego miejsca na planszy gdzie dochodzą Twoje tory, albo stoi jakiś Twój budynek)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Brass

Post autor: staszek »

To i ja mam pytanie co do Brassa-po kilku miesiącach odświeżam wątek więc przepraszam za ewentualną powtórkę-nie potrafiłem się dokładnie dowiedzieć na czym polega różnica między pierwszą i drugą edycją Brassa-czy nie jest to tylko poprawa jakiś tam błędów w instrukcji czy nazewnictwie ?
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass

Post autor: grucha »

Ja takze dorzuce jedno pytanie. Czy sprzedajac bawelne musze korzystac ze swoich polaczen czy tak jak w przypadku wegla moga to byc "drogi" innych graczy ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass

Post autor: skanna »

Mogą być cudze, byle prowadziły do portu.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Brass

Post autor: melee »

Lub za granicę oczywiście ;)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Witold Janik »

staszek pisze:To i ja mam pytanie co do Brassa-po kilku miesiącach odświeżam wątek więc przepraszam za ewentualną powtórkę-nie potrafiłem się dokładnie dowiedzieć na czym polega różnica między pierwszą i drugą edycją Brassa-czy nie jest to tylko poprawa jakiś tam błędów w instrukcji czy nazewnictwie ?
Zmiany są tylko kosmetyczne + klaryfikacja zasad dotyczących Birkenhead :lol: + to, że stocznie 1 poziomu można postawić tylko w fazie kanałów STASZKU :D
http://www.boardgamegeek.com/thread/386398

PS. Poza tym w Brassa można grać online (nie wiem jak, ale jakoś tam grają).
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: Geko »

Witold Janik pisze:+ to, że stocznie 1 poziomu można postawić tylko w fazie kanałów
A tak nie było? Mi się wydaje, że było tylko w druku był błąd i nie było znaczka kanałów na żetonach, ale instrukcja to wyraźnie podkreślała.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

To był błąd w druku - wszystkie żetony pierwszego poziomu są w wersji Canal Only
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Brass

Post autor: melee »

Dziś pierwsza parta w Brass'a, w której zobaczyłem wynik >200 punktów. Wyniki: 216, 192, 156.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

niezle. jaka strategia? szybki rozwoj przedzalni i budowanie tylko tych 3 i 4 poziomu? i w ile osob?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Brass

Post autor: melee »

wyniki wskazują na 3 osoby ;)
strategia bez strategii: ogólny rozwój i dużo wszystkiego :D
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

melee pisze:wyniki wskazują na 3 osoby ;)
bez komentarza :oops:
antypirx

Re: Brass

Post autor: antypirx »

melee pisze:Dziś pierwsza parta w Brass'a, w której zobaczyłem wynik >200 punktów. Wyniki: 216, 192, 156.
znam zawodnika, który twierdzi, że przebija 200pkt w grze w 4 osoby (uważam to za niemożliwe, jeśli oczywiście wszyscy pozostali nie grają pod maksymalny wynik jednego). mój rekord we trzech 197 :)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Brass

Post autor: Smerf Maruda »

antypirx pisze:znam zawodnika, który twierdzi, że przebija 200pkt w grze w 4 osoby (uważam to za niemożliwe, jeśli oczywiście wszyscy pozostali nie grają pod maksymalny wynik jednego). mój rekord we trzech 197 :)
Tu są statystyki z Brassa on-line: http://brass.orderofthehammer.com/stati ... 1&UserID=0

Nie twierdzę, że zawodnik kłamie; jego przeciwnicy jednak musieli się maksymalnie podkładać.

Mój rekord na trzech to coś powyżej 200, ale grałem przeciwko osobom grającym po raz pierwszy lub drugi. Z przeciwnikami bardziej zaznajomionymi z grą mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Brass

Post autor: melee »

Krótko, nie mam niestety czasu na szczegóły:

Age of Industry: czytając zasady właściwie wszystkie zmiany w zasadach wydawały mi się nietrafione. W praktyce jest dobrze. W osoby początkowo wydawało się, że nie ma gdzie budować - ale szybko nie było gdzie budować. Gra jest w odczuciu zupełnie inna: karty mniej narzucają przez zastąpienie miast regionami (dobra zmiana), statki są bardzo fajne, stal stała się ważniejszym surowcem (zasady transportu jak przy węglu), akcje nie są już tak rzadkim zasobem. Duża zmiana jeśli chodzi o finansowanie: przez całą grę zupełnie nie ma się kasy. Pożyczki chcesz (chyba) spłacać jak najszybciej. Tory nie są tak istotne, służą właściwie po to, aby dopychać się do nowych miast. Nie bardzo się opłaca czekanie na masową sprzedaż dóbr (teraz obok bawełny są skrzynki), bo musisz szybko zarobić. Nie ma losowości popytu zagranicznego. Graliśmy na tej bardziej zaawansowanej mapie, mimo znacznych uproszczeń nie widzę tego zupełnie jako gry "rodzinnej" - trzeb dobrze planować i pilnować funduszy. Może na tej drugiej mapie jest łatwiej. Wyniki w 3 os.: 42, 44, 48.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Posiada ktoś wersję fr/nl ? Rożni się czymś prócz napisów na pudełku ? Jestem już niemal zdecydowany na zakup i potrzebuje potwierdzenia.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: ragozd »

Potwierdzam uwagi melee o AoI - dodatkowo 2 rozne plansze daja 2 odmiene modele rozgrywek - jedna prawie bez kopalni, druga bez statkow
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Pytanie do osób posiadających grę w edycji niemieckiej (Kohle) czy poza kilkoma napisami na planszy (oraz instrukcji) w grze występują elementy w użyciu których język odgrywa jakąś rolę ?
Czym różni się 1 ed od 2 ? Kohle patrząc na rok wydania to niemieckie wydanie 1ed.
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: krystek »

A można zdobyć Age of Industry :cry: Chętnie bym dołożył się do zamówienia gdyby ktoś robił :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

Poczekajcie. Mayfair ma to wydać więc będzie też bardziej dostępne w sklepach. W jakimś podcaście słuchałem że ma być w druku pod koniec sierpnia więc w sklepach powinno być we wrześniu. Lepiej poczekać te półtora miesiąca niż przepłacać za sprowadzanie z UK
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ