Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
AcikCieslik
Posty: 200
Rejestracja: 17 wrz 2005, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: AcikCieslik »

Jestem po 8 partiach. Gra zrobila na mnie wrażenie, myślałem zanim zagrałęm, że jest dużo gorsza. Mam pytanie o końcowy wynik. Mi wychodzi średnio powyżej 32 pkt a max to chyba 43. Jak daleko mi do masterowania i jakie macie wyniki?
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rathi »

Gralem juz kilkadziesiat razy, wiekszosc w skladzie 2-osobowym. Srednia to okolo 35.
Maksymalny wynik jaki mialem, to okolo 60-70, ale wtedy dochodzily mi same wysoko punktowane karty.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Race for the galaxy

Post autor: Earl_MW »

Wprawdzie nie mogę się pochwalić kilkudziesięcioma partiami, ale z dziesięć-piętnaście rozegrałem. Grając w cztery osoby zwykle wystarczyło mieć około 40 punktów, żeby wygrać. Ostatnie pięć partii rozegraliśmy z Najpiękniejszą-z-żon we dwójkę, za każdym razem wyciągając coś koło 70 punktów (rekordowo 84). Nie wiem, czy to kwestia tego, że nasz poziom się podnosi, czy że w partiach dwuosobowych nabija się więcej...

Earl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: bogas »

Ja zagrałem coś ponad 20 partii i zaobserwowałem, że nie ma jakiejś granicy punktów, przy której można by sądzić, że to wystarczy do zwycięstwa. Sporo zależy od współgraczy. Czasem nikomu specjalnie się nie spieszy, każdy przewinie sporo kart zanim wybierze te najlepiej pasujące itd. i w takim przypadku udało nam sie osiągnąć maks 60 pkt. (84 punkty leżą poza sferą marzeń. W naszm przypadku nie ma takiej opcji żeby tyle wyciągnąć. Czasem się nam nie spieszy, ale nie aż tak :wink: ) Parę razy zdarzyły się też partie iście ekspresowe, w których 23 punkty wystarczyły do zwycięstwa. A zwykle oscylujemy w granicach 35-45 punktów.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MataDor »

W RftG nie występuje coś takiego jak zależność coraz większej ilości zdobywanych punktów od doświadczenia gracza.
Rozegrałem do chwili obecnej 223 partie w Race’a (80% to pojedynki 1na1) i uważam się raczej ;) za gracza bardzo doświadczonego. Przyznam że ilość punktów zależy tylko od tego jaką strategię przyjmują poszczególni gracze (no i jakie karty dostają na początku ;) ). Czasami ktoś pędzi szybko do przodu starając się jak najszybciej skończyć, gry kończą się przy ilości około 26-30 pkt, a czasami 60-50. Przyznam że z wynikiem powyżej 70 pkt się jeszcze nigdy nie spotkałem i nie wiem jak miało by się takowy wynik osiągnąć, albo ktoś coś źle gra, albo gracze nie grają przeciw sobie tylko współpracują celem osiągnięcia takowego rekordu.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Race for the galaxy

Post autor: Earl_MW »

bogas pisze:(84 punkty leżą poza sferą marzeń. W naszm przypadku nie ma takiej opcji żeby tyle wyciągnąć. Czasem się nam nie spieszy, ale nie aż tak :wink: )
Kiedy to wcale nie była taka wolna partia ;) Jako że graliśmy ją przedwczoraj, mam na świeżo w pamięci, podumałem chwilę nad kartką, popatrzyłem w talię i wyszło mi, że nie 84, a 86 punktów zostało ugrane:
- gram Nową Spartą
- w początkowych turach dzięki New Military Tactics stawiam Rebel Outpost, a potem Rebel Warrior Race
- zaraz za moment dokładam drugą New Military Tactics i dorzucam Rebel Miners i Lost Alien Battle Fleet (w tym momencie mam już trzy planety produkujące różne towary - jeden z nich jest windfall, ale to nie boli przy wykorzystaniu bonusu producenta)
- wykładam Diversified Economy, od tej chwili mam gdzie sprzedawać moje trzy towary, a za każdym razem, gdy je produkuję, dostaję trzy karty. A właściwie cztery, bo zaraz wykładam Rebel Underground
- produkując radośnie mam przyjemne z pożytecznym, bo wpadają świeże karty i towary się produkują. Towary, dzięki Diversified Economy przynoszą 6 punktów przy każdej sprzedaży
- dokładam Galactic Federation, co zmniejsza mi koszt wszystkich developmentów o 2
- przy wykorzystaniu bonusu developera radośnie dokładam sobie Galactic Imperium i New Galactic Order w cenie 3 sztuka
- odkrywam Lost Alien Warship, mam 11 kart przed sobą, koniec już bliski
- w ostatniej turze mam zamiar odkryć jeszcze dwie planety, ale Najżońsza jest tak miła, że zagrywa jeszcze developowanie. To dorzucam Alien Robot Scout Ship, Alien Tech Institute i Rebel Homeworld.

No i oto kończę grę mając na stole 14 kart wartych łącznie 31 punktów. Do tego:
- Alien Tech Institute daje kolejne 9
- Galactic Imperium następne 13
- New Galactic Order jeszcze 12
- Galactic Federation dodatkowe 9.

Wcześniej dwa razy sprzedałem swoje towary (łącznie za 12 punktów) i oto mam 86. Generalnie bezboleśnie, praktycznie co turę dokładając dwie karty (dwa razy produkowałem, dwa razy konsumowałem i dwa razy sprzedałem windfallowy żółty towar.). Da się? Da się ;)

Earl
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waffel »

Stefan ze Szwecji pojawiający się czasem w Warszawie mówi, że ugrał raz ponad 90. Tłumaczył mi, co i jak, ale nie ogarniam tej gry za bardzo więc możecie osobiście dopytać go na BGG - występuje tam jako studset bodajże.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: melee »

chyba nie wolno wystawić dwóch takich samych kart (New Military Tactics)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MataDor »

melee pisze:chyba nie wolno wystawić dwóch takich samych kart (New Military Tactics)
Nie można mieć na stole 2 takich samych kart w tym samym momencie. Ale jeśli chodzi np. o New Military Tactics to można wyłożyć jedną, zużyć, i wyłożyć następną.

Jak wrócę do domu to sprawdzę dla pewności jaki mamy najwyższy wynik (wszystkie partie mam zapisane z wynikami), bo może mnie pamięć zawodzi :D
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Tommy »

MataDor pisze: (wszystkie partie mam zapisane z wynikami)......................... :D
:shock: :shock: :shock: każda partia każdej gry? czy tylko w RFTG dostał się taki zaszczyt klasyfikowania rozgrywek?

Sorry za offtopic, ale ostatnio zauważam u wielu osób tendencję do katalogowania totalnie wszystkiego związanego ze swoimi grami w planszówki. Spoko, ja kocham gry/granie etc. ale nie jestem w stanie sobie wyobrazić co by mnie zmusiło do takich statystyk.

PS. bałbym się, że potem dopadłby mnie syndrom, że na siłę grałbym w coś na ilość, albo szukał szybko każdej możliwej nowości - widziałem gdzieś jak koleś sie rozpisywał, że zagrał w chyba 40 nowych tytułów w jakimś miesiącu .... słabo....... :D - no i oczywiście podniesie mu to statystykę. Kompletnie tego nie czuję.

A żeby nie było tak całkiem offtopicowo - czy uważacie, że RFTG o którym myślę od dawna jest w stanie spodobać się płci przeciwnej? Głównie gram z żoną, więc na dzień dzisiejszy gra przed zakupem musi mieć chociaż cień szansy na to, że "trafi w gusta".
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MataDor »

Tommy pisze:
MataDor pisze: (wszystkie partie mam zapisane z wynikami)......................... :D
:shock: :shock: :shock: każda partia każdej gry? czy tylko w RFTG dostał się taki zaszczyt klasyfikowania rozgrywek?
W każdej grze w pudełku mam kartkę papieru (lub więcej jak miejsca nie starcza juz na zapisywanie ;) ) na której zapisuję datę rozgrywki, kto grał, kto wygrał, na jakiej kto był pozycji i jaki kto miał wynik. Swoją drogą uwielbiam statystyki.
Zajmuje to kilkadziesiąd sekund więc nie ma mowy o stracie czasu.
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2008, 15:38 przez MataDor, łącznie zmieniany 1 raz.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Don Simon »

Tommy pisze:A żeby nie było tak całkiem offtopicowo - czy uważacie, że RFTG o którym myślę od dawna jest w stanie spodobać się płci przeciwnej? Głównie gram z żoną, więc na dzień dzisiejszy gra przed zakupem musi mieć chociaż cień szansy na to, że "trafi w gusta".
Standardowo - najlepiej pozyczyc i sprobowac. Ewentualnie kupic w ciemno, sprobowac i zostawic albo odsprzedac. Co czlowiek to opinia.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Race for the galaxy

Post autor: Earl_MW »

Tommy pisze:A żeby nie było tak całkiem offtopicowo - czy uważacie, że RFTG o którym myślę od dawna jest w stanie spodobać się płci przeciwnej? Głównie gram z żoną, więc na dzień dzisiejszy gra przed zakupem musi mieć chociaż cień szansy na to, że "trafi w gusta".
Sam kupowałem poniekąd z duszą na ramieniu, bo Najżońsza, jak większość niewiast, na okołokosmiczne tematy patrzy raczej chłodno. Po pierwszej partii nie chciałem się głośno przyznawać, ale byłem raczej rozczarowany. Jak się okazało, Najżońsza też się nie zachwyciła. Eeeetam, losowe to takie, nawet pół taliiśmy nie przelecieli, durnota, panie. Ale okrutnie mnie męczyło, że na forum tyle ciepłych zdań wyczytałem, a to taka kupa. Daliśmy grze drugą szansę, przy założeniu, że spróbujemy znaleźć drugie dno...

Znaleźliśmy. Bez wahania dałem grze 9 na BGG, a Najżońsza uważa, że to druga z najfajniejszych gier jakie mamy (po Goi).

Earl
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MataDor »

Earl_MW pisze:No i oto kończę grę mając na stole 14 kart wartych łącznie 31 punktów...
Tak się zastanawiałem jak to możliwe żeby skończyć grę z 14 kartami na stole i taką ilością punktów... I w końcu mnie oświeciło ;) Nigdy nie gram ze znajomymi wariantu advanced (dla 2 osób) kiedy wykładasz 2 karty na turę. Jakoś nie odpowiadało nam to od samego początku i nawet nie testowaliśmy. Gra i tak jest mega szybka, a tak to już w ogóle jeden wielki RACE ;)
Czyli teraz mogę zrozumieć te 86 pkt :P

Swoją drogą właśnie sprawdziłem rozpiskę i najwyższy osiągnięty przez nas wynik to 68 pkt.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rathi »

Tommy pisze:czy uważacie, że RFTG o którym myślę od dawna jest w stanie spodobać się płci przeciwnej?
Moja Zona po 2-3 grach meczyla mnie "jeszcze, jeszcze...", mimo, ze wszystkie przegrywala. Dopiero kolo 15 gry udalo jej sie pierwszy raz wygrac. W pewnym momencie mialem przesyt, mimo, ze uwielbiam wygrywac : )
Teraz nadal czesciej wygrywam, ale Zona nadal chce grac : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Geko »

MataDor pisze: Swoją drogą właśnie sprawdziłem rozpiskę i najwyższy osiągnięty przez nas wynik to 68 pkt.
Jakbyś rzucił średnią z ilości punktów zdobytych podczas rozgrywek oraz odchylenie standardowe, to byśmy dużo więcej wiedzieli o punktacji w RftG.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: ragozd »

MataDor pisze: W każdej grze w pudełku mam kartkę papieru (lub więcej jak miejsca nie starcza juz na zapisywanie ;) ) na której zapisuję datę rozgrywki, kto grał, kto wygrał, na jakiej kto był pozycji i jaki kto miał wynik. Swoją drogą uwielbiam statystyki.
Zajmuje to kilkadziesiąd sekund więc nie ma mowy o stracie czasu.
Tez lubie statystyki :) Grales w Agricole? Moglbym prosic o te statystyki na priw?
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Neurocide »

O świetny pomysł z tymi kartkami, znacznie lepszy niż mój z notowaniem na czym popadnie.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

wow, naprawde mozna notowac na kartce?? eureka!
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zara2stra »

Przez was zbankrutuje mój tatuażysta :P

A żeby temat nie zjechał kompletnie na boczny tor - są chętni na RftG jutro i pojutrze na Pionku?
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Ryslaw »

Ja na pewno chętnie zagram w Race (+ możliwe jeszcze jeden kumpel). W sumie nie muszę przez całą imprezę grać w nic innego :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mst »

Interesujący artykuł Toma Lehmanna o tworzeniu dodatku The Gathering Storm pojawił się na Boardgame News.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wallenstein »

Za granicą już niektórzy mogę w niego zagrac. A w środku:
Box:
4 punchboards, I have no idea yet what the tokens are for, they look kind of weird.
15 new worlds
8 new developments
1 set of player cards in light blue
1 card of the card design competition
11 blank world cards, to make your own
7 blank development cards, of which 3 have a cost of 6
2 custom dice

Ciekawe kiedy u nas?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1199
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 296 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: siepu »

Yyy, chwila, czyli ten dodatek składa się z 20 kart?? I pewnie jeszcze dorzucą cenę podobnie jak przy podstawce, czyli 60 pln? No to ja podziękuję, podstawka mi wystarczy.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Geko »

Wychodzi na to, że samego mięska będzie 22-23 karty. Poza tym 9 kart dla piątego gracza, 10 kart celu z których w czasie gry używamy losowo 6 (cele są w stylu kto pierwszy wystawi dane karty/daną ilość kart, ten dostaje parę punktów na koniec gry), poza tym jakieś kostki do gry jednoosobowe i podobno jakieś zmiany w instrukcji. Patrząc na ilość rzeczy cena na pewno nie będzie zachęcająca. Choć pewnie i tak się skuszę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ