Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Sir_Horatio
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2020, 21:39

Re: Gloomhaven

Post autor: Sir_Horatio »

Czy jak mam sam ruch to musze sie ruszyc czy moge nic nie robić
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 963
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 363 times

Re: Gloomhaven

Post autor: yrq »

Sir_Horatio pisze: 02 wrz 2020, 10:30 Czy jak mam sam ruch to musze sie ruszyc czy moge nic nie robić
To jest zawsze ruch do tylu pól ile napisane. Także 0.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven

Post autor: gnysek »

Dodatkowo, jest też w instrukcji taka zasada:
Gracze mogą decydować, że nie będą zagrywać jakiejś akcji z karty, muszą jednak wykonać wszystkie akcje, które mogą mieć negatywny wpływ na nich samych lub ich sojuszników (np. obrażenia, utrata kart, spowodowanie negatywnego stanu ).
Wykonanie ruchu aby mieć niekorzyść/wejść na pułapkę nie jest negatywnym wpływem, więc nie trzeba się przymusowo poruszyć, żeby źle stanąć, co wynika właśnie z tego, że robimy ruch między 0 a tym co pozwala karta.
Podbipięta
Posty: 17
Rejestracja: 27 mar 2020, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Podbipięta »

Witam , może mam banalne pytanie ,ale mam nadzieję ,że ktoś pomoże.
Jak gracie gdy scenariusz wymaga od was dołożenia dodatkowych przeciwników , nie mówiąc już o podstawkach na nie , a ich po prostu już nie macie ?
Tzn. są już na stole a nowych nie jesteście w stanie dołożyć bo ich już nie ma .
Co wtedy ? Okresie temat i nie dokładacie czy tak jak ja np. robiłem każdy potwór którego zabiłem starałem się umieszczać na planszy w innym miejscu , nawet bez podstawki .
Będę wdzięczny za odpowiedź .
P.S taka sytuacja miała miejsce przy graniu scenariusza "Rynek Gloomhaven B "
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Podbipięta pisze: 14 wrz 2020, 09:55 Witam , może mam banalne pytanie ,ale mam nadzieję ,że ktoś pomoże.
Jak gracie gdy scenariusz wymaga od was dołożenia dodatkowych przeciwników , nie mówiąc już o podstawkach na nie , a ich po prostu już nie macie ?
Tzn. są już na stole a nowych nie jesteście w stanie dołożyć bo ich już nie ma .
Co wtedy ? Okresie temat i nie dokładacie czy tak jak ja np. robiłem każdy potwór którego zabiłem starałem się umieszczać na planszy w innym miejscu , nawet bez podstawki .
Będę wdzięczny za odpowiedź .
P.S taka sytuacja miała miejsce przy graniu scenariusza "Rynek Gloomhaven B "
Podstawki nie mogą być ograniczeniem, powinieneś czymś je zastępować. Liczba potworów jest za to ograniczona liczbą tekturowych standees - jeśli masz umieścić nowe potwory, a brakuje na tyle standees, umieść najpierw ile możesz potworów (w pierwszej kolejności elitarne), a jak ich braknie, to nie dokładasz więcej ani nie proxujesz.
Wojciszej
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2020, 22:28

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Wojciszej »

Hej, mam małe pytanie odnośnie zastosowania przedmiotów podczas ataku potworów. Chodzi mi głównie o karty z możliwością odświeżania, takie jak "Kuta tarcza" czy "Skórzana zbroja".

Kiedy mogę zagrać taką kartę? Podczas swoich akcji, czy podczas ataku potwora? Zgodnie z instrukcją (s. 20) premię obronną stosujemy na końcu, po uwzględnieniu modyfikatorów atakującego.

W skrócie: potwór mnie atakuje, odkrywamy kartę z talii modyfikatorów ataku i jest np. +1. Czy mogę dopiero teraz zagrać kartę i dać potworowi "niekorzyść" czyli dobrać jeszcze jedną kartę i wybrać gorszą?

Czy może trzeba to zagrać przed odkryciem pierwszej karty z talii modyfikatorów? A może jeszcze wcześniej np. podczas swojej akcji (np. zakładamy, że istnieje możliwość ataku na nas, więc niejako zagrywamy kartę w ciemno)?

Pozdro!
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: gnysek »

po uwzględnieniu modyfikatorów atakującego.
masz odpowiedź w swoim pytaniu :) aczkolwiek w jakiej kolejności tego nie zrobisz, chyba na jedno wyjdzie, bo niekorzyść i tak się zsumuje z tym co już jest, jak masz pecha to mu jeszcze wzmocnisz atak ;)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: donmakaron »

Instrukcja strona 28, Items:
Characters can use items at any time, within the constraints of what is written on the item card, including
in the middle of a card ability. However, if an item affects an attack (e.g. adds a bonus, an effect, advantage,
or disadvantage), it has to be used before an attack modifier is drawn.
Jeśli efekt przedmiotu wpływa na atak (n. dodaje bonus wartości ataku, dodatkowy efekt czy przewagę), musi być użyty przed dobraniem modyfikatora dla tego ataku. Czyli używasz tuż przed atakiem danego potwora czy bohatera.
Wojciszej
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2020, 22:28

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Wojciszej »

gnysek pisze: 21 paź 2020, 16:35
po uwzględnieniu modyfikatorów atakującego.
masz odpowiedź w swoim pytaniu :) aczkolwiek w jakiej kolejności tego nie zrobisz, chyba na jedno wyjdzie, bo niekorzyść i tak się zsumuje z tym co już jest, jak masz pecha to mu jeszcze wzmocnisz atak ;)
hmmm... jeżeli potworowi wyciągnę karte np. +1, to zagranie karty dającą mu "niekorzyść" ma chyba sens, bo sporo jest kart +0 lub -1, a wtedy chyba te niższe bralibyśmy pod uwagę - więc zamiast X+1 obrażeń, wyszło by X-1 lub X+0:) zawsze też może wpaść +2 lub x2 :) jak się ma pecha:)


dzięki za szybkie odpowiedzi. Wszystko się wyjaśniło. Faktycznie, nie doczytałem tego w instrukcji.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Admirał Thrawn »

Mam takie pytanie z kategorii inne.
Prowadzę dwie postacie solo i grałem już nimi ze 30 scenariuszy (więcej niż 30 licząc przegrane) chciałbym spróbować zagrać też innymi postaciami, a z celem życiowym jednego z bohaterów, nie będę w stanie go zmienić chyba do końca gry, czy mogę, i co ważniejsze, czy powinienem to robić. W teorii mógłbym zrealizować ten cel ot, tak, tylko wtedy musiałbym przegrać 12 scenariuszy (ten sam scenariusz 12 razy przechodzony, za każdym razem przegrany, żeby tylko zrobić cel życiowy). Jest to karta celu ,,A study of anatomy” i zakłada, że jedna z postaci z drużyny zostanie wyczerpana 15 raz, problem w tym, że moje postacie bardzo rzadko padają z wyczerpania, a jeśli nawet, to pierwszy pada Kwatermistrz, który właśnie ma ten cel i w tym tempie nigdy go nie ukończy.
Co o tym myślicie? Co powinienem zrobić?
Czy powinienem, po prostu ominąć ten cel?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 963
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 363 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: yrq »

Admirał Thrawn pisze: 26 paź 2020, 08:30
Spoiler:
Zgodnie z zasadami nie możesz zmienić celu życiowego.
Żeby przegrać scenariusz zgodnie z zasadami potrzebujesz paru tur: jakiekolwiek akcje (najlepiej z lost), quick rest, przyjmujesz obrażenie żeby wylosować inną kartę, obrażenie negujesz zrzucając kartę z ręki na lost. W efekcie tracisz co najmniej dwie karty na rundę i jesteś exhausted. Druga postać robi to samo, byle tylko nie wyczerpać się wcześniej.
W ciągu godziny zrobione 15 razy.

A jak nie chcesz tracić czasu to po prostu uznaj, że zrealizowałeś ten cel.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: donmakaron »

A nie możesz zrobić trzeciej postaci i usadzić na ławę tego adepta anatomii? Tak jakby do gry dwuosobowej jeden gracz dołączał a drugi opuszczał grę.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: gnysek »

Dowolną postać można zostawić w mieście nie ważne w ile osób grasz i stworzyć nową postać (nawet tej samej klasy) nawet jak grasz solo. Po prostu dwie postaci tej samej klasy nie są w stanie grać na raz w jeden scenariusz. Nie musisz tamtej postaci już nigdy używać. Nigdzie nie ma zasady, że gracz musi grać tą samą postacią, możesz mieć stworzonych ich 10 i co scenariusz wybierać które idą a które nie. Jedyna trudność jeśli jest kilka postaci tej samej klasy, to dobrze ogarnąć i notować których kart używa.
Najwyżej jakaś postać na zawsze zostanie "na ławeczce" :)
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Admirał Thrawn »

Chodzi mi o to, żeby zagrać nowymi klasami, a nie tylko tymi dwoma albo startowymi. A żeby zdobyć nowe klasy trzeba wypełnić cel życiowy. Pewnie, że mógłbym zrobić nową postać tej samej klasy lub startowej z innym celem życiowym, tylko wtedy musiałbym od nowa robić jej cel życiowy, żeby odblokować nową postać, a nie o to chodzi, bo w takim tempie, to ja odblokuję tę postać jakoś przy kilku ostatnich scenariuszach.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: gnysek »

Każda postać ma bodaj dwie karty celów życiowych które umożliwiają ich odblokowanie, oraz trzy postaci mają drugą opcjonalną drogę do odblokowania, więc chyba założenie gry takie było, że nie jest łatwo je odblokować.

Z BGG można wyczytać, że w założeniu autora emeryturka powinna się odbyć po 10-15 scenariuszach, więc zrobienie sobie "house rule" po takiej ilości przygód myślę, że nie będzie nadużyciem, skoro masz już 2x tyle.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: yaro_ »

Kumpel miał ten sam cel, po prostu jak wbił max. level uznaliśmy że zmienia postać i tyle. I nawet okazało się że Isaac nie zadzwonił z reprymendą :)
Serio, graj tak żebyś miał z tego przyjemność. Zasady nie są bezbłędne.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: gnysek »

Cele niestety są jedną z najtrudniejszych rzeczy w grze, bo one są zbyt specyficzne i zamiast wpadać przy okazji, często trzeba się na nie nastawić.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Admirał Thrawn »

Po zagraniu 74 scenariusza nasunęło mi się pytanie.
Spoiler:
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: wait666 »

Mam pytanie odnośnie modyfikatorów ataku graczy. Jakoś nie mogę znaleźć info na ten temat w instrukcji.
Czy po ataku, gdzie losujemy modyfikacje ataku, tasujemy ponownie całą talię modyfikacji po ukończonej rundzie, te co teraz użyliśmy z pozostałymi ?
Czy może jest tak, że te które użyliśmy podczas walki odrzucamy na stos użytych i dopiero jak się wszystkie wyczerpią, to tasujemy całość?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: mecenas »

wait666 pisze: 29 lis 2020, 21:20 Mam pytanie odnośnie modyfikatorów ataku graczy. Jakoś nie mogę znaleźć info na ten temat w instrukcji.
Czy po ataku, gdzie losujemy modyfikacje ataku, tasujemy ponownie całą talię modyfikacji po ukończonej rundzie, te co teraz użyliśmy z pozostałymi ?
Czy może jest tak, że te które użyliśmy podczas walki odrzucamy na stos użytych i dopiero jak się wszystkie wyczerpią, to tasujemy całość?
Tasujesz jak wyciągniesz kartę x2 albo null. Mają w rogu dwie strzałki, podobnie jak karty przeciwników. Oznacza to że na koniec rundy należy prze tasować daną talię
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: wait666 »

No właśnie chyba tak nie jest. Przeglądam właśnie karty Skałoserca modyfikacji i na żadnej nie ma tych strzałeczek. Po za tym, przynajmniej w talii początkowej, nie ma x2 i null. Hmmm...
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020, 22:08 przez wait666, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

wait666 pisze: 29 lis 2020, 22:01 No właśnie chyba tak nie jest. Przeglądam właśnie karty Skałoserca modyfikacji i na żadnej nie ma tych strzałeczek. Po za tym, przynajmniej w talii początkowej, nie ma x2 i null. Hmmm...
To nie są początkowe talie modyfikatorów. Te karty otrzymujesz w nagrodę jako Atuty (ang. Perki, nie wiem jakie jest dokładne tłumaczenie). Początkowe talie modyfikatorów nie są w kopertach poszczególnych klas, nie mają symboli klas, tylko oznaczenia graczy 1-4
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: wait666 »

Tak, widziałem te strzałki w talli u potworów. To może ja coś źle myślę. Wybrałem Skałoserca i rozumiem, że używam kart modyfikacji ataku z jego pudełka? Jeżeli tak, to nie mam w tej taki ani x2 ani null.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

wait666 pisze: 29 lis 2020, 22:14 Tak, widziałem te strzałki w talli u potworów. To może ja coś źle myślę. Wybrałem Skałoserca i rozumiem, że używam kart modyfikacji ataku z jego pudełka? Jeżeli tak, to nie mam w tej taki ani x2 ani null.
nie, używasz 20 kart podstawowych z oznaczeniem np. gracza 1. Karty z symbolem Skałosercego będziesz miał okazję dołożyć do tej talii później w ramach nagrody za zdobycie wyższych poziomów doświadczenia i wypełnianie celów bitewnych.
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: wait666 »

Obrazek
Które 2 karty w tym przypadku mam odrzucić? I od razu drugie pytanie.
Czy jak wylosuje listek w modyfikatorach ataku, to czy mogę go w tym ataku od razu użyć? Czy on tylko ładuje samą moc do silnej i jest do użycia od następnej rundy?
ODPOWIEDZ