Patenty dwuosobowe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Dandee »

TOMI pisze:Abalone - fajna szybka prosta gierka - jedna z tych w które One wygrywają częściej
Moja "Ona" do Abalone podchodzi jak do jeża. Owszem gra ale nie dla frajdy lecz dla sprawdzenia siły intelektu. Po takim boju do "ostatniej kulki" przez pewien czas musimy grać w coś lżejszego.
Na przykład:
TOMI pisze:Zagubione miasta - lekka i krótka, taka do poobiedniej kawy
i w wariancie 1:1 do szybkiej gry niezastąpiona, choć dla mnie za prosta. Dopiero przy Zagubionych... ujawnia się syndrom "Ona ZAWSZE wygrywa".

Kto ma drugą połowę także lubiącą fantasy, to powinna sprawdzić się Lord of The Rings - Confrontation. Szybka, bezlitosna, klimatyczna, krótka, w sam raz na szybką rozgrywkę, dająca możliwość "odegrania się", bo partia składa się z gry i rewanżu. Strony są dobrze zbalansowane, są postaci uniwersalne i mocno wyspecjalizowane, a co najważniejsze - nie ma postaci niepokonanej. Bardzo fajnie uzupełniają się umiejętności postaci (vide "związek Froda z Samem :wink: ), co pozwala zbudować sobie ulubione zagrania. Nie bez znaczenia dla mojej żony jest kapitalne wykonanie ilustracji kart postaci.
Polecam
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Gabriel »

Niewiasta jest stopniowo wdrażana i dlatego planuję w przyszłości nabycie po kolei Dungeoneera. Jesteśmy po BMC, ZM, Filarach Ziemi, Abalone, Przez Pustynię i aktualnie będziemy trenować Eufrat&Tygrys. Dungeoneer na romantyczne wieczory 1:1 :). Dziewczyna lubi klimaty Fantasy i gra coraz ostrzej, dlatego może być coś bardziej konfrontacyjnego. Sądzicie, że to dobry pomysł, czy może wcześniej coś "pośredniego"?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Dandee »

Gabriel pisze:Dziewczyna lubi klimaty Fantasy i gra coraz ostrzej
U nas Lord of The Ring - Confrontation sprawdza sie całkiem-całkiem na "romantyczne" wieczory. Gra trzyma w napięciu, opcja partyjka i rewanż redukuje napięcia typu: "bo ty miałeś silniejsze postaci". Po czterech rozgrywkach Dorota postanowiła wrócić do źródeł i odkurzyła trylogię dziadka Tolkiena.
Polecamy
"Fabricati diem, punk"
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Rahit »

Witam!!!
Ja z prosba o pomoc w wyborze gry na dwie osoby.

Nasze poczatki (moje i zony) byly jak wiekszosci chyba czyli Warcaby, eurobiznes itp. Po wizytacji na waszym forum jakies pol roku temu zakupilismy GOA i Memoir 44. Co do tej pierwszej to od razu przypadla nam do gustu i gramy w nia niemal codziennie, memoir na poczatku robilo wrazenie na zonie, ale po jednej partii juz do niej nie usiadla.

Myslimy o kilku grach tj:
Carcassome- ale nie wiem czy to nie jest taka gierka na kilka razy, z drugiej strony na lekkie i przyjemne wieczorki mamy eurobiznes.
Mr.Jack- choc do konca nie jestesmy do niej przekonani.
Wysokie Napiecie.
Agricola
Age of Empires III: Age of Discovery- nie wiem czy przypadnie do gustu zonie.
Caylus-to jak narzie najbardziej powaznie brana pod uwage gra.

Czekam rowniez na inne propozycje. Wazne aby gra miala wyczuwalny klimat i fabule, najlepiej z jakims watkiem ekonomiczno-strategicznym, rowniez interakcja pomiedzy graczami jest mile widziana. Zzwyczaj gramy we dwojke tak wiec raczej prosze sie sugerowac tym zeby byla dobrze grywalna dla par.

Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: mst »

Z wątkiem i fabułą oraz ogromną interakcją, chociaż bez elementu ekonomicznego dla dwójki graczy gorąco polecam Mr.Jack. Dodatkowym atutem jest możliwość dokupienia w przyszłości znacznie poszerzającego możliwości dodatku.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Andy »

No właśnie. Dlaczego nie jesteście przekonani do Mr. Jacka? Jeśli z powodu tematyki, to - podzielając Wasze zastrzeżenia - chcę mocno podkreślić, że w grze nie ma żadnych okrucieństw, fabuła jest potraktowana pretekstowo, a gra przy identycznej mechanice mogłaby dotyczyć np. demaskowania Obcego wśród uczciwych mieszkańców Kansas, heretyka wśród bogobojnych mnichów lub wtyczki Układu we władzach partii politycznej.

Gra świetna, mózgożerna i szybka.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Dandee »

Rahit pisze:Carcassome- ale nie wiem czy to nie jest taka gierka na kilka razy
U nas Carcassonne weszło do żelaznego weekendowego repertuaru. Zawsze można według upodobań doprawić je dodatkami, co przedłuża znacznie żywotność tytułu, a jest spośród czego wybierać.
Dla dwóch osób przeznaczona jest wersja Carcassonne-Zamek autorstwa Knizii.
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Andy »

Dandee pisze:Dla dwóch osób przeznaczona jest wersja Carcassonne-Zamek autorstwa Knizii.
Z tego można by wnioskować, że w podstawową wersję Carcassonne nie da się grać we dwie osoby. Tymczasem jest to równie dobra (choć inna) gra dla dwóch, jak i dla większej liczby osób.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Dandee »

Andy pisze:Z tego można by wnioskować, że w podstawową wersję Carcassonne nie da się grać we dwie osoby.
Za szybko wnioskujesz :wink:
Grywamy z żoną w Carcassonne często, a w zamek sporadycznie, mimo że jest zaprojektowany na dwie osoby.
Do rozgrywek Carcassonne Dorota zazwyczaj dobiera sobie dodatek wedle nastroju, przez co grywamy ofensywnie z wieżą, lekko i przyjemnie saute, szybko z kupcami i budowniczymi, strategiczniej z gospodami i katedrami, kupcami i budowniczymi oraz opactwami i burmistrzami.
Z faktu, że Carcassonne jest ulubioną grą mojej żony, nie mogę wnioskować, że równie spodoba się innym.
Dla mnie Carcassonne rozwija skrzydła w grze z udziałem kilkorga graczy.
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Filippos »

Ja bym raczej powiedział że przy więcej niż trzech graczach carcassonne staje się zbyt losowe.

O grach na dwie osoby to było chyba już kilkanaście wątków na forum. Ten dotyczy patentów dwuosobowych w grach przeznaczonych na więcej osób, więc może wróćmy do tematu.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Andy »

Filippos pisze:O grach na dwie osoby to było chyba już kilkanaście wątków na forum. Ten dotyczy patentów dwuosobowych w grach przeznaczonych na więcej osób, więc może wróćmy do tematu.
Mam wrażenie, że dyskutując o Carcassonne jako grze również dla dwóch osób utrzymujemy się w głównym nurcie tematu poświęconego m.in. (według definicji zawartej w pierwszym poście):
c) umieszczniu namiarów na gry, które same z siebie świetnie sprawdzają się w wersjach dla dwóch osób
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Filippos »

Andy pisze:
Filippos pisze:O grach na dwie osoby to było chyba już kilkanaście wątków na forum. Ten dotyczy patentów dwuosobowych w grach przeznaczonych na więcej osób, więc może wróćmy do tematu.
Mam wrażenie, że dyskutując o Carcassonne jako grze również dla dwóch osób utrzymujemy się w głównym nurcie tematu poświęconego m.in. (według definicji zawartej w pierwszym poście):
c) umieszczniu namiarów na gry, które same z siebie świetnie sprawdzają się w wersjach dla dwóch osób
Racja. Honor zwracam zatem. Mea maxima culpa
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Rahit »

co do mr.jacka to wlasnie nie wiem czy klimat do as przemowi i brak jakiejs ekonomii.
Zaczyam przekoywac sie do carcassonne, no i cieglo myslimy o caylus-ie.

Macie moze jakies namiary a instrukcje do mr.jack w necie po polsku do poczytania?
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: tassman »

Jestem raczej wybrednym graczem i starym strategiem ale z powodu [tego pozytywnego] zony i dziecka zmuszony [tez pozytywnie :)] szukac i kupowac gry dla 2ga. I tu moge bez strachu polecic omawiana wyzej Cytadele. Rowniez na dwie osoby mozna grac i strategicznie i agresywnie.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Don Simon »

Rahit pisze:co do mr.jacka to wlasnie nie wiem czy klimat do as przemowi i brak jakiejs ekonomii.
Zaczyam przekoywac sie do carcassonne, no i cieglo myslimy o caylus-ie.
W Carcassonne nie ma w ogole ekonomii i klimatu.

Caylus jest duzo, duzo ciezszy, ale z pewnoscia bardzo dobry.

Proponuje kupic jedna z nich, przetestowac i albo sprzedac z niewielka strata albo zostawic.
Gry naprawde na wartosci traca minimalnie i w przypadku tych latwo dostepnych nie ma co dumac, tylko trzeba kupowac i probowac (jesli sie oczywiscei nie ma mozliwosci sprobowania bez kupna).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Veridiana »

Odświeżam.
Nie przebrnęłam przez cały temat, ale też wątpię, aby ktoś miał dylemat z tyloma kryteriami co ja :lol:

Mam bardzo wymagającą osobę do grania (czyt. wymyślatą/marudną). I szukam dla nas gry, która:
- kosztuje do 60zł
- jest grą karcianą, BEZ planszy (oczywiście, plansza może być budowana z kart, to już inna para kaloszy)
- jest w klimacie FANTASY
- ma niezbyt skomplikowaną instrukcję (najlepiej nieprzekraczającą 5 zdań, ale takiej chyba nie znajdę... :wink: )
- dobrze się w nią gra w 2 osoby (co jest oczywiste w tym temacie)

Przejrzałam listy w sklepach internetowych i nic nie spełniało wszystkich warunków. A buuu. Czy taka gra w ogóle istnieje?
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: rokter »

cytadela.
polski naklad wprawdzie wyczerpany (poniżej 60 zł), ale angielska wersja dostępna (za 80 zł):
http://www.hobbit.net.pl/citadels-p-4943.html
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Odi »

Cytadela. Niektórzy doświadczeni gracze wariantu dwuosobowego nie cenią, ja i moi znajomi (gracze okazjonalni, osadnikofile) bardzo go lubią.

Schotten-Totten/Battleline (dwie gry o praktycznie identycznych zasadach, ale z inną szata graficzną asterixopodobni Szkoci/starożytność)

Niczego bliższego Twoim wymaganiom nie znam/nie grałem
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: melee »

ale w cytadeli klimat fantasy nie jest zbyt mocny ;)
to już lepiej nasz wiedźmin..
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: piechotak »

Dungeoneer - spełnia wszystkie twoje wymagania oprócz jednego - jasno napisanej instrukcji.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Tommy »

Gdyby nie Fantasy to powiedziałbym, że zaginione miasta - dla mnie hit ostatnich wakacji - brałem ZM dosłownie wszędzie.
Instrukcja prosta, ale nie prostacka, a już sama rozgrywka - (wielu trywializuje, ale oni chyba albo źle podeszli do gry, albo nie są wstanie zobaczyć ogromu komplikacji zawartego w tak prostych regułach właśnie na 5 zdań) - bardzo miodna!

Cytadeli na dwie osoby nie polecam absolutnie. Rok temu liczyłem, że to będzie właśnie taka gra jaką okazał się w tym roku ZM ..... zawiodłem się. W większym gronie świetne, na dwie osoby ...... słabe.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: deexer »

Veridiana pisze: Mam bardzo wymagającą osobę do grania (czyt. wymyślatą/marudną). I szukam dla nas gry, która:
- kosztuje do 60zł
- jest grą karcianą, BEZ planszy (oczywiście, plansza może być budowana z kart, to już inna para kaloszy)
- jest w klimacie FANTASY
- ma niezbyt skomplikowaną instrukcję (najlepiej nieprzekraczającą 5 zdań, ale takiej chyba nie znajdę... :wink: )
- dobrze się w nią gra w 2 osoby (co jest oczywiste w tym temacie)
Grą, która spełnia 'prawie' wszystkie Twoje kryteria to Blue Moon City!
- jeżeli chodzi o cenę to niestety jest ona trochę większa aczkolwiek swojego czasu była w "promocji" w Empikach, może też ktoś taniej sprzedaje ją przez forum.
- jest to wybitnie gra karciana z planszą z kafelków :)
- smoki, różne rody, odbudowa magicznego miasta - i masz klimat fantasy
- instrukcja jest w porządku, na początku może wydawać się że zasad jest dużo, ale druga rozgrywka jest już raczej intyicyjna, dodatkowo ewentaulne pytanie o zasady (właściwości kart) w trakcie rozgrywki, nie psuje rozgrywki (pytając o właściwości karty raczej nie zdradzisz swojej strategii)
- w 2 osoby gra się rewelacyjnie!

Dodatkowo karty mają piękną grafikę :) a smoki (figurki) są urocze :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: jax »

deexer pisze:Grą, która spełnia 'prawie' wszystkie Twoje kryteria to Blue Moon City!
- jeżeli chodzi o cenę to niestety jest ona trochę większa aczkolwiek swojego czasu była w "promocji" w Empikach, może też ktoś taniej sprzedaje ją przez forum.
- jest to wybitnie gra karciana z planszą z kafelków :)
- instrukcja jest w porządku, na początku może wydawać się że zasad jest dużo, ale druga rozgrywka jest już raczej intyicyjna, dodatkowo ewentaulne pytanie o zasady (właściwości kart) w trakcie rozgrywki, nie psuje rozgrywki (pytając o właściwości karty raczej nie zdradzisz swojej strategii)
- w 2 osoby gra się rewelacyjnie!
Taa.. jasne, to PRAWIE spelnia tez warunki Runebound (co tam plansza, przeciez jest z heksow).
deexer pisze:Dodatkowo karty mają piękną grafikę :) a smoki (figurki) są urocze :)
Figurki bohaterow w Runebound tez sa urocze a karty maja piekna grafike.

Ludzie, litosci...
To nie plebisct na nasza ulubiona gre.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli w toku doboru gry odpadnie kryterium "bez planszy" to polecam Władcę Pierścieni: Konfrontację - rewelacja na 2 osoby, są karty, jest klimat, instrukcja króciutka i kosztuje poniżej 60 zł.

I tak, jest to moja ulubiona gra :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: deexer »

jax pisze: Taa.. jasne, to PRAWIE spelnia tez warunki Runebound (co tam plansza, przeciez jest z heksow)...
...Figurki bohaterow w Runebound tez sa urocze a karty maja piekna grafike...
...Ludzie, litosci...
To nie plebisct na nasza ulubiona gre.
Nie rozumiem w czym tkwi Twój problem, bo jeżeli przeczytasz dokładnie kryteria to proponowany tytuł poza ceną (w wariancie sklepowym) dokładnie im odpowada (a pytający nie wykluczał planszy). Stąd też to PRAWIE.

Poza tym, tak, jest to jedna z moich ulubionych gier... dziwne, by też było żeby polecać gry których się nie lubi...
ODPOWIEDZ