through the ages

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: through the ages

Post autor: Victor Strogow »

Dla tych, którzy już w gorączce odkładają kasę na nową kobyłę FFG, dobra wiadomość. Kilka tygodni temu na BGG pojawiła się seria nowych-starych kart do Through the Ages bardzo ładnie przygotowanych graficznie przez Richarda Karlsena (m.in. tu i tu, reszta w pojedynczych rysunkach, znajdziecie bez trudu). Karty polecam ściągnąć, wydrukować, zapakować w koszulki przynajmniej talie kart cywilnych i podmienić część starych kart na nowe dokładając do koszulek nowe wydruki. Karty Karlsena utrzymane są w konwencji graficznej TtA, a oparte są na pomysłach fanowskich oraz dodatkach polskim i czeskim. Co prawda Wieliczkę zastąpiło Machu Picchu, a PkiNa Empire State Building, ale to chyba żadna strata. ;)

Osobiście miałem dość niektórych nigdy niebranych cudów i liderów i z przyjemnością wywaliłem je z gry zastępując i dokładając nowe karty. Do wyboru mamy około 20 cudów i 25 liderów, do tego jednostki morskie z propozycją nowych zasad. Ciekawi liderzy I ery (np. Magellan, Isabella i Manco Capac) zupełnie zmieniają akcenty w grze: teraz częściej warto szybko zmienić lidera starożytnego. Interesujący Ashoka, a zwłaszcza Confusious z ery A świetnie się z nimi komponują. Również era III dostała wzmocnienie w postaci np. Roosevelta (większe możliwości polityczne) i budowniczego cudów – Le Corbusiera. Sądząc po kilku pierwszych próbach, skutkuje to pojawieniem się nowych interesujących taktyk na rozgrywkę. Cudów zresztą też watro kilka dodać/wymienić (np. Notre Dame czy Statue of Liberty), bardzo to odświeży grę.

Dochodzą też jednostki morskie. Nie ma do nich taktyk, ale okręty ogólnie są mocniejsze od jednostek lądowych (może to być opcja dla osób narzekających "że karta taktyki na rękę nie przyszła"), pomagają przy kolonizacji i dają szansę na dodatkowy bonus przy dokładaniu wydarzeń.

Ja po kilku grach stwierdzam: jest super!
Ostatnio zmieniony 03 sie 2010, 16:11 przez Victor Strogow, łącznie zmieniany 1 raz.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: bart8111 »

O, to FFG wydaje Cywilizację?, coś chyba przegapiłem. Mapy terenu jakby żywcem przeniesione z komputerowej wersji. Ciekawe jak to im wyjdzie.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

Victor Strogow pisze: Osobiście miałem dość niektórych nigdy niebranych cudów i liderów i z przyjemnością wywaliłem je gry zastępując i dokładając nowe karty. Do wyboru mamy około 20 cudów i 25 liderów, do tego jednostki morskie z propozycją nowych zasad.
A mozesz podpowiedziec ktore konkretnie karty wyrzuciles i ktore wrzuciles na ich miejsce?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: through the ages

Post autor: Victor Strogow »

Don Simon pisze:A mozesz podpowiedziec ktore konkretnie karty wyrzuciles i ktore wrzuciles na ich miejsce?
To jest oczywiście kwestia gustu i pewnego stylu grania w grupie. Nie chciałbym tutaj rozpętywać znów dyskusji o użyteczności danych kart, podam więc po prostu moją propozycję:

Era A:
Hammurabi -> Confusious
Aleksander -> Ashoka, Hatshepsut albo Pericles
Library of Aleksandria -> Teotihuacan
Colossus -> Oracle
(choć te nowe cuda ery A mnie nie przekonują)
Trireme każdy dostaje na starcie, jako kolejną technologię początkową.

Era I:
Khan -> Magellan
Joanna d'Arc -> Manco Capac
Barbarossa -> Isabella I of Castille
jeżeli nie przepadacie za Michelangelo to zastąpiłbym go też Suleimanem
Great Wall -> Notre Dame
Taj Mahal -> Machu Picchu

jeżeli podobnie jak ja raczej nie gracie w 4 osoby, wykorzystałbym karty 4+ i dodał 4 z nich do talii wsuwając w nie Great Lighthouse, Chichen Itza i dwie jednostki Caravel

Era II
Tutaj nie trzeba wielu zmian, jest masa starych dobrych liderów, dla mnie jedynie Bach jest do odstrzelenia, choć nie mam jakiegoś idealnego pomysłu kim go zastąpić. Może być np. Karl XII.
Kreml -> Statue of Liberty
i podobnie, cztery karty 4+ zastąpiłem cudami Christ the Redeemer, Arc de Triomphe i dwoma Galeonami.
Tych dwóch ostatnich cudów nikt jeszcze u nas nie wziął, Redeemer mogłby się przydać osobie ze świątyniami punktującej np. na Isabelli, ale jest to do przetestowania.

Era III
Churchill -> Roosevelt
Za karty 4+: Le Corbusier, Empire State Building, Missile Cruiser x 2.
Ciekawie wyglądają też: Kennedy, Nixon, bin Laden i Stalin.

Niemniej, Szymon, najlepiej chyba wydrukować wszystko i potestować. Ja z przyjemnością poczytam tutaj o doświadczeniach z Waszej grupy, które pewnie będą trochę inne niż nasze.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

Victor Strogow pisze:Niemniej, Szymon, najlepiej chyba wydrukować wszystko i potestować. Ja z przyjemnością poczytam tutaj o doświadczeniach z Waszej grupy, które pewnie będą trochę inne niż nasze.
Dzieki za sugestie. W naszym wypadku jest ten problem, ze zwykle gramy partie 4-os., wiec nie mam nadmiaru kart, ktore moglbym wykorzystac do wprowadzenia nowych. Ale cos sie pomysli ;).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

Don Simon pisze:
Victor Strogow pisze:Niemniej, Szymon, najlepiej chyba wydrukować wszystko i potestować. Ja z przyjemnością poczytam tutaj o doświadczeniach z Waszej grupy, które pewnie będą trochę inne niż nasze.
Dzieki za sugestie. W naszym wypadku jest ten problem, ze zwykle gramy partie 4-os., wiec nie mam nadmiaru kart, ktore moglbym wykorzystac do wprowadzenia nowych. Ale cos sie pomysli ;).
Rozważamy zakup jednego egzemplarza na potrzeby wprowadzenia nowych kart, właściwie jestem juz zdecydowany wiec możemy się jakoś złożyć nas tu na miejscu będzie na pewno dwóch do składki :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: through the ages

Post autor: cezner »

Pisze się trzeci do składki :-)
Oczywiście mowa jest o edycji amerykańskiej?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

cezner pisze:Pisze się trzeci do składki :-)
Oczywiście mowa jest o edycji amerykańskiej?
No więc ja mam na myśli edycję PL (cywilizacja ).
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: through the ages

Post autor: cezner »

A to szkoda.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

salou pisze:
cezner pisze:Pisze się trzeci do składki :-)
Oczywiście mowa jest o edycji amerykańskiej?
No więc ja mam na myśli edycję PL (cywilizacja ).
No to jesli mowa o wersji PL to przy rozsadnym koszcie chetnie rozwaze dolaczenie do skladki.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: through the ages

Post autor: sheva »

w razie czego tez byłbym skłonny rozważyć taką opcje :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: through the ages

Post autor: farmer »

Dopiszcie i mnie - na zestaw kart umożliwiający dołożenie wszystkich dodatkowych karteczek :).
Jeśli znaczniki będą niepotrzebne, to również przyjąłbym ich "swoją" część ;>.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

No to jest nas pięciu :)

Dzięki grzeczności Victora :) być może uda się zdobyć wszystkie nowe propozycje kart. Dam wam znać.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: through the ages

Post autor: B »

Ja mam idealnie nadające się polskie TTA na sprzedanie, za śmieszną kasę dodatkowo :) Kilka kart lekko zwarpowanych myślę nikogo nie przestraszy?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

B pisze:Ja mam idealnie nadające się polskie TTA na sprzedanie, za śmieszną kasę dodatkowo :) Kilka kart lekko zwarpowanych myślę nikogo nie przestraszy?
Jak dla mnie bomba. Ja swoich kart i tak nie koszulkuje, wiec nawet lepiej, jesli beda "lekko zuzyte" :).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: through the ages

Post autor: B »

Oferta wisi w dziale 'kupię/sprzedam', myślę że grę możnaby nawet na części rozpruć - karty osobno, kostki osobno (wiem że są fani tych ostatnich).

Mam dwa pytania co do tych wariantowych kart z BGG:
1. czy jest gdzieś jakiś zbiorczy PDF żeby sobie to wygodnie podrukować, czy muszę każdego jpga osobno męczyć?
2. czy ktoś ambitniejszy ode mnie będzie się brał za spolszczenie, żeby mi to głupio z PL wersją nie wyglądało i nie straszyło znajomych?
Marc
Posty: 89
Rejestracja: 18 gru 2008, 11:46
Lokalizacja: Poznań

Re: through the ages

Post autor: Marc »

B pisze:1. czy jest gdzieś jakiś zbiorczy PDF żeby sobie to wygodnie podrukować, czy muszę każdego jpga osobno męczyć?
2. czy ktoś ambitniejszy ode mnie będzie się brał za spolszczenie, żeby mi to głupio z PL wersją nie wyglądało i nie straszyło znajomych?
1. Ja znalazłem tylko dwa arkusze w postaci JPG, ale większość kart jest niestety pojedyncza.

2. Zabrałem się za tłumaczenie części tych kart. Jak zakończę, to wrzucę.
Marc
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: through the ages

Post autor: Victor Strogow »

Mam te karty w wersji angielskiej przygotowane do wydruku w jednym dużym (50 MB) pliku Corela - za radą Salou mogę je udostępnić przez docs.google.com (wymaga to konta na Gmail). Osoby zainteresowane proszę o maila na adres, który mam w profilu - udostępnię wtedy ten plik na podane przez Was adresy Gmailowe.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

Victor Strogow pisze:Mam te karty w wersji angielskiej przygotowane do wydruku w jednym dużym (50 MB) pliku Corela - za radą Salou mogę je udostępnić przez docs.google.com (wymaga to konta na Gmail). Osoby zainteresowane proszę o maila na adres, który mam w profilu - udostępnię wtedy ten plik na podane przez Was adresy Gmailowe.
Potwierdzam :) plik ściągnąłem , karty wydrukowałem na papierze samoprzylepnym, wyciąłem, gra i buczy. Jeszcze raz wielkie dzięki. :mrgreen:
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: through the ages

Post autor: farmer »

Panowie, mógłbym prosić o przesłanie mi pliku na mój adres z profilu?
To go2.pl, przechodzą maile nawet ważace 100 MB...
Plisss

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

farmer pisze:Panowie, mógłbym prosić o przesłanie mi pliku na mój adres z profilu?
To go2.pl, przechodzą maile nawet ważace 100 MB...
Plisss

pozdr,
farm
moje łącze nie da rady wczoraj już próbowałem przesłać i się nie udało
z mojej strony mogę pomóc w ten sposób, wprawdzie nie wiem gdzie przebywasz ale , mogę plik udostępnić w gliwicach
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: through the ages

Post autor: waffel »

Victor Strogow pisze:Mam te karty w wersji angielskiej przygotowane do wydruku w jednym dużym (50 MB) pliku Corela - za radą Salou mogę je udostępnić przez docs.google.com (wymaga to konta na Gmail). Osoby zainteresowane proszę o maila na adres, który mam w profilu - udostępnię wtedy ten plik na podane przez Was adresy Gmailowe.
Nie wymaga :)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: through the ages

Post autor: farmer »

waffel pisze:
Victor Strogow pisze:Mam te karty w wersji angielskiej przygotowane do wydruku w jednym dużym (50 MB) pliku Corela - za radą Salou mogę je udostępnić przez docs.google.com (wymaga to konta na Gmail). Osoby zainteresowane proszę o maila na adres, który mam w profilu - udostępnię wtedy ten plik na podane przez Was adresy Gmailowe.
Nie wymaga :)
A, no to to jest już zupełnie insza inszość ;>.

pzdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: through the ages

Post autor: waffel »

Tzn. trzeba ustalić hasło dla swojego maila, ale nie musi to być @gmail.com. A w ogóle to autor chyba może upublicznić doksa tak, że jest dostępny zupełnie dla wszystkich, nawet bez doksów, jako URL. Ale tego nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: through the ages

Post autor: B »

wrzućcie proszę na jakieś sendspace zeby wszyscy mieli dostęp, bo na bank są wśród nas tacy co się nie zaprzedali google :)
ODPOWIEDZ