Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pluck
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pluck »

O co chodzi z draftem?
4karty na reke i placenie 3M za kazda ktora zlstawiamy?
Ostatnio zmieniony 04 mar 2017, 23:38 przez Pluck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: lesar »

Draft: z 4 kart każdy wybiera 1 i przekazuje karty drugiemu graczowi, następnie z 3 wybiera się kolejną itd. To co wybierzemy możemy zakupić za 3M od sztuki.
To wydłuża rozgrywkę, pozwala na inny dobór kart ale też jest denerwujące jak wpadają fajne karty a tylko 1 trzeba wybrać na początek i resztę przekazać przeciwnikowi - wtedy on może skorzystać. Ale też mogą wrócić z powrotem.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 339 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Nidav »

Za draftem w TM przemawia do mnie też to, że dochodzi ciekawy motyw interakcji przy doborze kart - czasami lepiej jest brać kartę, która mniej (lub nic) da osobie ją wybierającą tylko po to, żeby nie wziął jej przeciwnik. Wymusza to bardziej taktyczne podejście i obserwowanie karcianego poletka innych graczy ;)
Pluck
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pluck »

Rozumiem, ciekawe podejscie.
Ale to jest modyfikacja nieopisana w instrukcji, tak? W kazdym razie sprobuje :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Pluck pisze:Rozumiem, ciekawe podejscie.
Ale to jest modyfikacja nieopisana w instrukcji, tak? W kazdym razie sprobuje :)
Z tego, co pamiętam, jak najbardziej opisana w instrukcji. Jako wariant.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tony23 »

Stara karta :
Obrazek

vs Nowa

Obrazek

skopiowane z FB
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Zapytałem o to kilkanaście minut temu w wątku wydawcy, bo nie wiem, czy Rebel tu zagląda ;).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1731
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 87 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Znaczeniowo nic się tutaj nie zmienia.
No, chyba, że ktoś to zinterpretuje to tak, iż chodzi o wcześniej zagrane karty.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Zmienia się mnóstwo, bo jeśli ta karta działa wstecz, a ja mam już zagranych 6 symboli naukowych, to działanie jest totalnie inne ;).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1731
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 87 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

No właśnie to napisałem posta wyżej :twisted:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Ciekawe, jak wygląda treść angielskiej karty z drugiej edycji. Wygląda mi to na celową zmianę działania karty mającą na celu jej wzmocnienie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Ile razy wam się zdarza mieć zbędne karty na ręce? Uniwersytet w wersji dotychczasowej przydatny był co najwyżej do wymiany kart dociągniętych za darmo wskutek działania innej karty lub bonusu z planszy. Jeśli nowa wersja działa wstecz to korzystanie z niej to jakiś akt rozpaczy.

Ja zwykle narzekam na nadmiar dobrych kart, więc ani wymiana, ani poszukiwania draftem nie wydają mi się atrakcyjne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

To jest mocna karta, nie widzę sensu jej wzmacniania. Za 8 kasy (z możliwością zapłaty stalą) dostajesz 1 pz i co najmniej jedną możliwość wymiany karty.
tomb pisze:Ile razy wam się zdarza mieć zbędne karty na ręce? Uniwersytet w wersji dotychczasowej przydatny był co najwyżej do wymiany kart dociągniętych za darmo wskutek działania innej karty lub bonusu z planszy. Jeśli nowa wersja działa wstecz to korzystanie z niej to jakiś akt rozpaczy.

Ja zwykle narzekam na nadmiar dobrych kart, więc ani wymiana, ani poszukiwania draftem nie wydają mi się atrakcyjne.
Zdarza się, oj zdarza. Czasem nie wyrobisz się z maksymalnymi wymaganiami karty, czasem w trakcie zmieniasz plan i karty na ręku stają się mnie przydatne. Nie mówiąc już o kartach dociąganych w wyniku innych kart - zawsze lepiej jest taką kartę wymienić, niż sprzedać za 1 kredyt.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Nie twierdzę, że się w ogóle nie przydaje, ale jest to dość chimeryczne koło ratunkowe. Ja gram zwykle bezpiecznie, więc rzadko zostaję ze zbędną kartą, ale np.ostatnio kupiłem kartę, której już od wielu pokoleń nie można było zagrywać - pomyliłem maksymalny tlen z temperaturą. I wtedy Uniwersytet był jak znalazł.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

tomb pisze:Ile razy wam się zdarza mieć zbędne karty na ręce?
Dość często zostaję z kilkoma zbędnymi kartami. Zdarza się, że w trakcie zabawy zmienia mi się strategia albo odpuszczam rywalizację o coś i karty są zbędne.
Podejrzewam jednak, że tutaj to gafa tłumaczącego, nie zmiana działania.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Yavi pisze: Podejrzewam jednak, że tutaj to gafa tłumaczącego, nie zmiana działania.
Też tak myślę.
A sama karta, jak pisał mat_eyo, i tak jest mocna ze względu na 1 pkt. za 8 kasy oraz symbole pasujące do tytułu budowniczego i nagrody naukowca. Dlatego prawie zawsze ją gram, tyle że rzadko używam jej umiejki.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

tomb pisze:
Yavi pisze: Podejrzewam jednak, że tutaj to gafa tłumaczącego, nie zmiana działania.
Też tak myślę.
A sama karta, jak pisał mat_eyo, i tak jest mocna ze względu na 1 pkt. za 8 kasy oraz symbole pasujące do tytułu budowniczego i nagrody naukowca. Dlatego prawie zawsze ją gram, tyle że rzadko używam jej umiejki.
Gafa tłumaczącego, któremu zachciało się poprawić prawidłowo przetłumaczoną kartę z poprzedniego druku, na którą nie były zgłoszone żadne błędy? Nie kupuję tego panowie. Ja Wam mówię, to jakiś tajemny spisek masonerii i cyklistów! ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3371
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1123 times
Been thanked: 1291 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

To nie może być gafa tlumacza. Po co tlumaczyli by na nowo uprzednio przetłumaczona poprawnie kartę?
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Mikanit »

Niebieskie karty dzialaja w przyszlosci. Cos tu nie gra
Rumia
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

seki pisze:To nie może być gafa tlumacza. Po co tlumaczyli by na nowo uprzednio przetłumaczona poprawnie kartę?
Bo ludzie narzekali, że karta jest dla nich niezrozumiała :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Na podstawie dyskusji na grupie facebookowej i zamieszczonej tam korespondencji z jednym z twórców wywnioskowałem, że tekst na karcie powinien brzmieć mniej więcej tak (zapis stworzyłem sam, więc może być nieprecyzyjny):

Uniwersytet Marsjański
Efekt trwały: kiedy zagrywasz kartę z przynajmniej jednym symbolem nauki (z tą włącznie), za każdy znajdujący się na niej symbol nauki możesz odrzucić kartę z ręki i dobrać w jej miejsce nową kartę z talii projektów.

Chyba tak to trzeba rozumieć. A zatem tekst na obu polskich kartach jest nieprecyzyjny. :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze:Na podstawie dyskusji na grupie facebookowej i zamieszczonej tam korespondencji z jednym z twórców wywnioskowałem, że tekst na karcie powinien brzmieć mniej więcej tak (zapis stworzyłem sam, więc może być nieprecyzyjny):

Uniwersytet Marsjański
Efekt trwały: kiedy zagrywasz kartę z przynajmniej jednym symbolem nauki (z tą włącznie), za każdy znajdujący się na niej symbol nauki możesz odrzucić kartę z ręki i dobrać w jej miejsce nową kartę z talii projektów.

Chyba tak to trzeba rozumieć. A zatem tekst na obu polskich kartach jest nieprecyzyjny. :)
Dokładnie tak, z tym zastrzeżeniem, że zagrywając kartę z dwoma symbolami nauki efekty rozpatrujemy pojedynczo. Czyli najpierw dobieram i odrzucam jedną kartę, później drugi raz, a nie dobieram od razu dwie i odrzucam dwie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 578 times
Been thanked: 1030 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Zamówiłem w 3Trollach w przedsprzedaży i ciągle jeszcze czekam na swoją paczkę. Na szczęście miniony weekend miałem imprezowy więc brak gry aż tak nie doskwierał. Przeglądam sobie instrukcję i elementy gry na fotkach. To musi mi na razie wystarczyć ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3371
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1123 times
Been thanked: 1291 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

RUNner pisze:Zamówiłem w 3Trollach w przedsprzedaży i ciągle jeszcze czekam na swoją paczkę. Na szczęście miniony weekend miałem imprezowy więc brak gry aż tak nie doskwierał. Przeglądam sobie instrukcję i elementy gry na fotkach. To musi mi na razie wystarczyć ;)
Łącze się w bólu. Mam tak samo z zamowieniem w 3trollach. Na szczęście i tak weeekend miałem mocno zajęty więc i tak bym nie ruszył. Wiedz jednak, że nie jesteś sam :)
Pluck
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pluck »

ja kilkakrotnie ponaglałem 3trole i dostałem już w zeszły piątek ;)
ODPOWIEDZ