Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MariuszH
Posty: 15
Rejestracja: 09 sie 2007, 22:02
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MariuszH »

Witajcie :)

Mam pytanie w związku z Racem. Chciałem zakupić podstawkę wraz z dodatkami, ale okazuje się że strasznie ciężko bądź nawet niemożliwe jest "dostanie" pierwszego dodatku The Gathering Storm. Trochę szkoda, bo dodaje tryb dla 1 gracza ( dla poćwiczenia gry w chwilach samotności ;P ). Ale czy opłacało by się zakupić podstawkę i np. Rebel vs Imperium ? Czy jednak zależności pomiędzy pierwszym a drugim dodatkiem są na tyle duże że będzie brakowało tego "ogniwa" ?

Pozdrawiam "caylusomaniaków" :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Klika sklepów online wykazuje, że ma GS na stanie: http://i-szop.pl/szukaj/1/gathering+storm
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MariuszH
Posty: 15
Rejestracja: 09 sie 2007, 22:02
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MariuszH »

Dziękuję za pomoc. Nie znałem wcześniej tej wyszukiwarki.
Pozdrówko :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Don Simon »

O zasady pytamy w oddzielnym dziale.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: Zimoch »

Andy pisze:Gracz na BGG zgłosił wynik 162:62 przeciw AI:


Nie podejrzewam, żeby ten wynik został szybko pobity!
O kurcze pobił mnie :) - widać że da się wyciągnąć jeszcze więcej przy odpowiednich bonusach - on zebrał raptem 2 - powiem szczerze, że z tą wersja trudniej bije się rekordy - komputer jest bardziej "cwany" :)

Mój obecny rekord to skromniutkie 108 w Brinku ale przy 3ch graczach. - muszę poćwiczyć na 2ch;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: pan_satyros »

Miałby ktoś czas i ochotę przetłumaczyć instrukcję do "The Brink of War" ?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: BloodyBaron »

Rozegraliśmy dziś z żoną pierwszą partię Race'a z dwoma dodatkami (GS i RvI) - na razie jeszcze bez przejęć, i robię wielkie WHOAAA! Gra jest wyrąbista! To, czego mi trochę brakowało w gołej podstawce - interakcji, bo grając tylko we dwie osoby dotychczas graliśmy na 1 kartę akcji w turze na gracza - i w sumie było bardzo pasjansowo - podobało nam się, ale dzięki celom dużo uważniej śledzi się to, co robi drugi gracz, a nowe karty dodają mnóstwo możliwości fajnych kombosów i zagrań. Talia niby duża, ale nie odczuwa się zwiększenia losowości - karty tak fajnie się zazębiają w tej grze, że nie czuje się tego, że potrzebna w danym momencie jest jakaś jedna, bardzo konkretna - jest kilka różnych, które będą pasować do układu.

Wygrałem partię 63 do 51 w ostatniej turze odpalając podwójnego settle z Improved Logistics i wystawiając 4 światy, które łącznie dały mi ok. 20 punktów (w tym Rebel Stronghold ;) ) Moja żona tymczasem dzielnie wygrywała ze mną wyścig o kolejne cele, miała bardzo zbalansowane tableau i mimo sporej różnicy punktowej mogłaby spokojnie wygrać, ale przybrakło jej konsekwencji w szukaniu kart, które pozwoliłyby zdobyć więcej punktów pod koniec gry.

Pluję sobie w brodę, że zgodziłem się że dziś gramy tylko raz ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

BloodyBaron pisze:Rozegraliśmy dziś z żoną pierwszą partię Race'a z dwoma dodatkami (GS i RvI) - na razie jeszcze bez przejęć, i robię wielkie WHOAAA!
Haha, wpadłeś :) RFTG to absolutnie najlepsza gra 2-osobowa jak dla mnie, sam z żoną gram wyłącznie w to. Wersja z zagrywaniem 2 kart jest ultra szybka i pozwala na fajne kombosy w ramach jednej tury. Jeszcze musicie BoW spróbować :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Jeżeli spodobało Wam się z 2 dodatkami to zobaczycie co będzie po BoW. Gra dostaje takiego kopa, że hej. A interakcja z Planet Busterem jest przepiękna :D (miałem jedną partię którą wygrałem bo udało mi się kumpla utemperować właśnie "Gwiazdą Śmierci" - tak 4 razy :P - z czego pierwszy był najważniejszy bo nie mógł dzięki temu skończyć gry)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

BloodyBaron pisze:grając tylko we dwie osoby dotychczas graliśmy na 1 kartę akcji w turze na gracza
To swoją drogą był poważny błąd.

Reszta - cóż, jest tak jak sam zobserwowałeś i jak to opisali Nataniel i yosz. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: BloodyBaron »

Andy pisze:
BloodyBaron pisze:grając tylko we dwie osoby dotychczas graliśmy na 1 kartę akcji w turze na gracza
To swoją drogą był poważny błąd.
dlaczego? instrukcja zachęca do takiego podejścia na początek, też nie widzę w tym nic zdrożnego. Pewnie, że lepiej jest z dwoma akcjami na gracza, ale chciałem złapać najpierw sedno. Zagraliśmy raptem 10-12 razy.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Ja tak zagrałem pierwszą i być może (już nie pamiętam) druga partię, potem tego nie próbowaliśmy. Nie wiem dlaczego ten tryb jest "dla doświadczonych graczy", wg mnie nie wymaga specjalnego doświadczenia, a jest o wiele lepszy od "standartowego".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Andy pisze:Ja tak zagrałem pierwszą i być może (już nie pamiętam) druga partię, potem tego nie próbowaliśmy. Nie wiem dlaczego ten tryb jest "dla doświadczonych graczy", wg mnie nie wymaga specjalnego doświadczenia, a jest o wiele lepszy od "standartowego".
Gdzieś na BGG czytałem, że to jest *normalny* tryb na 2 graczy, tyle, że Tom Lehmann poleca pierwsze parę partii zagrać klasycznie (jedna akcja na turę), żeby załapać (odpada wtedy troszkę nieoczywistości związanych np. z różnicą między wywołaniem obu eksploracji a wywołaniem obu kolonizacji), ale ludzie to inaczej zrozumieli i przylgnęła nazwa "two player advanced" - no i w efekcie ludzie się boją tego trybu.

Faktem jest, że jest on ciut trudniejszy (więcej do ogarnięcia - łatwiej przewidzieć 1 akcję przeciwnika niż 2), ale bez przesady. Ja też wolę tak grać na 2 osoby. Jak ktoś się czegoś obawia, zawsze może poćwiczyć z AI Keldona lub z robotem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Sami autorzy nazwali ten wariant "for experienced players" i opisali na końcu instrukcji w oddzielnym rozdziale.

Ale zgadzam się, że początkowo może sprawić trudność zrozumienie, czym różni się zagranie dwóch exploracji czy dwóch konsumpcji od dwóch dewelopów czy settlów. Niemniej po załapaniu istoty gry trzeba jak najszybciej przesiąść się na wariant "dwuakcyjny", bo to on właśnie jest pełnowartościowy w grze dwuosobowej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Andy pisze:Sami autorzy nazwali ten wariant "for experienced players" i opisali na końcu instrukcji w oddzielnym rozdziale.
Tak, ale "for experienced players" a "two-player advanced" to jednak nie to samo. To trochę tak, jakby Agricolę "z kartami" traktować jako coś ekstra w porównaniu do "normalnej" gry bez kart. Jest na odwrót: z kartami jest normalnie, a bez kart dla początkujących. Z R4tG dla 2 graczy jest analogicznie: po jednej akcji to dla początkujących, a po dwie - "normalnie".
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: BloodyBaron »

Poszedłszy za ciosem, odpaliłem dziś pierwszy raz Race'a przeciw robotowi. Moc była ze mną, karty przypasowały (wystawione 3 devy 6-owe, z których każdy dał mi min. 11 punktów, dzięki podchodzącym kartom) i złoiłem łobuza (trudność średnia, choć na najwyższej też bym wygrał - miał 3 devy 6-owe): 60 do 39.
Podobało mi się i na pewno popróbuję jeszcze. Zastanawiam się tylko nad czynnikiem losowym tego grania solo - do losowości kart dochodzą kostki i ciekaw jestem, na ile to jednak fuks (przy sensownej grze bez głupich błędów i zbędnych ruchów) determinuje sukces. Wynik sugeruje, że wygrałem w cuglach.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

RftG jest losowy - są takie rozkłady że żaden mistrz nie wygra a są samograje które przy umiarkowanej znajomości gry dają duże szanse na zwycięstwo, czasem jedna karta (zwłaszcza dev 6) potrafi dać 20 pkt i przydatny bonus, czasem potrzeba czegoś powszechnego (typu +2 do ataku albo trochę konsumpcji) a jak na złość nie chce sie wylosować mimo explore +5

IMO bardziej niż różnica punktów liczy się częstotliwość wygrywania - to pokazuje że nawet bez przychylnego rozdania gracz umie znaleźć kombinacje które mają sens i dobrze rozegrać wybór akcji

A jeśli chodzi o robota to mam do niego uraz - wystawia losową kartę i dostaje z niej losową ilość pkt zupełnie ignorując co na niej jest - równie chętnie wystawi w końcówce doomed world za -1 co w pierwszej turze rebel outpost za 9... ignoruje też umiejętności co sprawia że nie ma dedukowania który skill by mu się najbardziej przydał
olewa też standardową dynamikę settle/produce/consume - nie potrzebuje setli do produkcji, przy produkcji zwiększa gospodarkę niezależnie od planet, a consume x2 który zwiększa gospodarkę to jakiś dowcip
Nie reaguje też na akcje gracza więc może grać explore mimo że jemu nie daje to nic a gracz dostaje 3 karty z 7 czy inną mega pakerność.

Zamiast innego pasjansa można pograć, ale nawet AI jest dużo sensowniejszym pomysłem.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

zephyr: chyba nie do końca masz rację. Robot to co innego niż żywy przeciwnik, to jasne, i jeśli patrzeć przez pryzmat "normalnych" reguł, to robot oczywiście bezczelnie oszukuje; jednak mimo to jest sympatycznym pasjansem:
1. Spora losowość daje jednak trochę emocji: czy wypadnie x2 i odpadnę, czy może wypadnie produce i mam szansę?
2. Konfiguracja maty robota w zależności od świata startowego to znakomity, klimatyczny pomysł.
3. Last but not least: robot *bardzo* uczy patrzeć, jakie akcje dają korzyść przeciwnikom, i pomaga nauczyć się jednego: w R4tG nie wybiera się akcji, która da mi najwięcej, tylko taką, która maksymalizuje różnicę korzyści mojej i przeciwnika. No i uczy szybkości: jedna "stracona" tura w grze z robotem i przegrałeś.
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Od jakiegoś czasu gram z komputerem i bardzo, bardzo Mi się gra podoba :) zastanawiam się nad zrobieniem samoróbki, bo na razie inne wydatki a taka samoróbka nie wiele Mnie wykosztuje :)
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Wątpię byś znalazł skany wszystkich kart.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Nataniel pisze:Wątpię byś znalazł skany wszystkich kart.
Na Ai nie ma wszystkich kart?


ps. http://boardgamegeek.com/image/354582/r ... the-galaxy

ale i tak wezmę z Ai lepsza jakość ;]
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Masz opcje bezproblemowego robienia samoróbki z ponad setką praktycznie unikatowych kart ???

O_o

Zrób dla mnie Yomi :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

zephyr pisze:Masz opcje bezproblemowego robienia samoróbki z ponad setką praktycznie unikatowych kart ???

O_o

Zrób dla mnie Yomi :P
to tylko 10 stron kolorowego wydruku :D

Mam bardzo wydajny tusz w drukarce, który do tego jest bardzo tani, nie jest to dla Mnie żaden problem :)

jednak pożyczę skany z BGG bo te z AI po nieznacznej zmianie roz. tracą na jakości: fot poniżej (telefon 2mp)

http://img441.imageshack.us/img441/2905/08012011001.jpg
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: SeeM »

Slyszal ktos cos o nowych grach z serii? Brink mial zakonczyc pierwsza 'edycje' i widac zakonczyl, ale mialy byc kolejne.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Tom pisał, że wydanie kolejnej gry, tzn. prawdopodobnie trzech następnych dodatków, "pracujących" na tej samej podstawce, to kwestia kilku lat. Przy tym - tak jak piszesz - nie bedą to kolejne dodatki do serii, którą znamy i która jest już zamkniętą całością.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ