(Warszawa) Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Karol Madaj »

Ja będę. Wezmę ze sobą przedłużenie do Kolejki. Wypadły cztery z pięciu kart przepychanek, doszła karta "dług wdzięczności" według pomysłu draco i cała talia klimatycznych wydarzeń losowanych z oddzielnej puli codziennie jedna. Chętnie przetestuję w wersji na 6 osób.

Możecie też przetestować na mnie jak odbiera tę grę z dodawaniem i odejmowaniem człowiek, który nie grał i nie rozumie o czym mowa w tym wątku :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: MichalStajszczak »

Karol Madaj pisze:Możecie też przetestować na mnie jak odbiera tę grę z dodawaniem i odejmowaniem człowiek, który nie grał
A w dodatku humanista :D
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

Humanista tez tę grę wymyślił więc powinno być ok :D Dasz radę Karol! :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

MichalStajszczak pisze:
Karol Madaj pisze:Możecie też przetestować na mnie jak odbiera tę grę z dodawaniem i odejmowaniem człowiek, który nie grał
A w dodatku humanista :D
Humanista (ja) wygrał w sumęróżnić z umysłem ścisłym (Michał), ha!
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Karol Madaj »

Filippos, dla mnie po wymyśleniu tej gry przestałeś być "prawdziwym humanistą".
A Stalker to już mnie dawno zawiódł w tym względzie :wink:

Ale nie myślcie sobie, mam akurat 10 palców u rąk, więc jestem dobrej myśli :D
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

Karol Madaj pisze:Filippos, dla mnie po wymyśleniu tej gry przestałeś być "prawdziwym humanistą".
A Stalker to już mnie dawno zawiódł w tym względzie :wink:

Ale nie myślcie sobie, mam akurat 10 palców u rąk, więc jestem dobrej myśli :D
Każdy ma prawo czasem zbłądzić. Obiecuję że następna gra już będzie stricte tematyczna. :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Karol Madaj »

Dzięki za spotkanie. Wczoraj było kameralnie. Ola, Filip, draco, stalker i Ja. Zagraliśmy w Czufut Kale. Po zmianach z dostawianiem znaczników na cudzych budynakach na planszy zaroiło się od kostek a gra okazała się przy 5 graczach zbyt losowa.

Potem zagraliśmy w Kolejkę z dodatkiem. Wydarzenia działają. Można faktycznie dodać jedno czy dwa coby było trochę niepewności w piątek. Karty przepychanek jeszcze płynne. Zastanawiam sie czy "rozmowy kolejkowe" nie powinny kosztować odrzucenia jednej karty bez zagrywania. To by nieco wyrónało balans użycia kart w tygodniu ogółem.

Jeden z testerów korespondencyjnych podrzucił mi pomysł donosu na spekulanta, który na jedną turę wyrzuca spekulanta z kolejki. Można to wstawić do przetestowania do talii zamiast "długu wdzięczności".

No i pojawił sie pomysł deck buildingu. Do przemyślenia.

Na koniec analizowaliśmy wpływ SAZ na migracje międzywdawnicze projektantów zachodnioniemieckich po czym, w tym samym duchu, przeprowadzaliśmy inne równie pouczające analizy :wink:
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

Pamiętaj o flaszce i wyjeździe na wczasy do krajów demokracji ludowej ;)

Spotkanie było miłe, ale chyba mieliśmy mniej energii, niż zazwyczaj. Wyglądam już następnego tygodnia i nowych prototypów :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
gibon
Posty: 201
Rejestracja: 07 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: gibon »

Witam wszystkich serdecznie. Obserwuję od pewnego czasu relacje z Waszych spotkań. Znakomicie, że powstała taka inicjatywa. Jeśli Wasze grono nie jest zamknięte, to chciałbym w miarę możliwości wziąć udział w spotkaniach testowych. Ze swojej strony oferuję nowe spojrzenie na Wasze pomysły. Liczę w zamian na możliwość przetestowania kilku moich pomysłów. Czy można się przyłączyć?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: konev »

Weekend jakiś zaspany to ja odpowiem.

Zapraszamy oczywiście na testy i chętnie zerkniemy na Twoje pomysły :). Aktualnie spotkania są w środy o godzinie 17.30 w Monsoon Cafe (mam nadzieję, że jeszcze będzie tak w tą środę przynajmniej). Zazwyczaj jest wzmianka w tym wątku przed każdym spotkaniem (kto, z czym i po co). Zasada jest tylko jedna: my testujemy Twoje pomysły - Ty testujesz nasze pomysły :).

Właściwie to jest jeszcze jedna niepisana zasada... testerzy ZAWSZE mają rację :twisted: :lol:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

konev pisze:Zasada jest tylko jedna: my testujemy Twoje pomysły - Ty testujesz nasze pomysły :).
Tzn. w bardzo złym tonie jest przyjść ze swoim prototypem, przetestować i powiedzieć, że już papa i zniknąć na miesiąc ;)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
gibon
Posty: 201
Rejestracja: 07 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: gibon »

to się rozumie. na początek nie przyniosę nic swojego. z chęcią potestuję Wasze gry. jak sobie zasłużę to przedstawię kilka swoich pomysłów i zastanowimy się od czego zacząć.
W tę środę raczej nie dam rady.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: konev »

stalker pisze:
konev pisze:Zasada jest tylko jedna: my testujemy Twoje pomysły - Ty testujesz nasze pomysły :).
Tzn. w bardzo złym tonie jest przyjść ze swoim prototypem, przetestować i powiedzieć, że już papa i zniknąć na miesiąc ;)
"W bardzo złym tonie" to łagodnie powiedziane stalker. Taki osobnik, będzie mógł co najwyżej pomarzyć o wydaniu swojej gry. Jedyne co będzie w stanie wydawać to drobne na bramce autostrady A4 :twisted: .
gibon pisze:to się rozumie. na początek nie przyniosę nic swojego. z chęcią potestuję Wasze gry. jak sobie zasłużę to przedstawię kilka swoich pomysłów i zastanowimy się od czego zacząć.
W tę środę raczej nie dam rady.
Ależ oczywiście, że możesz przynieść coś swojego. W ramach jednego spotkania ty zdążysz potestować i Twoje pomysły też mogą być przetestowane. Zazwyczaj jest sporo na to czasu, tak więc się nie krępuj :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
gibon
Posty: 201
Rejestracja: 07 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: gibon »

Dość późno kończę pracę w środę ale postaram się zajrzeć i chociaż przedstawić. Po Waszych postach widzę, że obycie w planszówkach macie monumentalne, więc nie przyniosę na razie żadnego prototypu co by się nie wygłupić. Jeśli będzie chwila to opowiem o kilku pomysłach. Jeśli uznacie coś za godne zerknięcia to spróbuję spreparować to na przyszłość, a z drugiej strony może odwiedziecie mnie od rzeczy bezsensownych. Widzę po sobie że jak coś wymyślę to najczęściej już w jakiejś postaci to istnieje, poza drobnymi wyjątkami. Możliwe, że będziecie też w stanie wyeliminować te wyjątki z mojej listy. Z drugiej strony jednak wymieszanie istniejących mechanik i stworzenie nowej gry wcale nie musi świadczyć o braku kreatywności czy też przesądzać o nie atrakcyjności takiego produktu. Chyba większość gier tak powstaje. Gdyby twórcy filmowi nie mieszali gotowych pomysłów to kinematografia skończyłaby się w latach 50.
Monsoon to koło Orco Tower?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

Gibonie to dokładnie ten Monsoon - zapraszamy. Ja osobiście stoję wręcz na stanowisku, ze projektant który nie korzysta z rozwiązań stosowanych w innych grach po prostu się na grach nie zna. :wink: Oczywiście super jest wymyślać całkiem nowe mechaniki, ale jak wiemy zdarza się to jednemu na stu. :)

Ja będę w środę chyba bo pierworodny się nie śpieszy wciąż na świat. :) Przyniosę PlusMinusa i może taką nową karcianeczkę, o ile do jutra nie odkryję że jest bez sensu. :wink:

W PlusMinusie chyba nadchodzi czas zmian - jestem bliski ucięcia agresywnego warunku zwycięstwa w ogóle. Coraz bardziej mi wychodzi że psuje on grę i że na konsekwentnie graną od początku strategię na agresora nie ma ratunku.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

Ale ja własnie chcę mieć taktykę na agresora a nie tylko liczenie punkcików! Nudziarz! :P
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

stalker pisze:Ale ja własnie chcę mieć taktykę na agresora a nie tylko liczenie punkcików! Nudziarz! :P
Ja też bym chciał różne rzeczy od życia, w tym i dwie strategie w plusminusie :wink: , ale niestety póki co wychodzi że taktyka na agresora:

- jest wygrywająca
- wymusza porzucenie własnej taktyki na graczu zaatakowanym
- nie ma eleganckiego fixu który sprawiłby że dwie strategie staną się równe

W efekcie psuje to grę ponieważ jeśli jeden gracz decyduje się na agresywną strategię drugi musi się bronić i jeśli spóźni się o jeden ruch i/lub źle podejdą mu kafle na pewno przegra.

Więc naturalną konsekwencją jest to, że chcę sprawdzić wersję bez agresji i zobaczyć jak będzie działać.

A "nudziarz" za co? Masz zły dzień Łukasz?
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

Filippos pisze:A "nudziarz" za co? Masz zły dzień Łukasz?
Nie zamiarzałem Cię obrazić, a jedynie wykrzyknąć pół-żartem, pół-serio, że wycinając tę strategię otrzymamy grę nudniejszą, a ponieważ jesteś jej autorem, nazwałem Cię nudziarzem :) bardzo proszę bez urazy, panie kolego! rozumiem, że jeśli nie będzie lepszego rozwiązania, to gorsze okaże się lepsze, trudno... ale mi go będzie szkoda.

Czy w przypadku wygranej przez agresję liczy się punkty? bo zapomniałem.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

Oki. Rozumiem. No offence. :)

No przy nagłej śmierci nie liczy się punktów. Czyli sugerujesz żeby sprawdzić może wariant taki, że zdobycie bazy przeciwnika daje np 3 punkty i kończy grę, ale niekoniecznie oznacza zwycioęstwo agresora bo nadal liczymy punkty?

Baaaardzo ciekawy pomysł. :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

No tak, tak, bo gdyby tak było, to ja sobie gram ofensywnie, hurrrraaaa.. a przeciwnik buduje większości w swoich kolumnach i ja dojeżdżam do końca... i przegrywam.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

stalker pisze:No tak, tak, bo gdyby tak było, to ja sobie gram ofensywnie, hurrrraaaa.. a przeciwnik buduje większości w swoich kolumnach i ja dojeżdżam do końca... i przegrywam.
No i to właśnie może być świetny bat na agresora. :D Nie wystarczy zdobyć bazy trzeba też zadbać żeby obrońca nie zdążył zbudować przewagi punktowej. Może bardzo fajnie zadziałać - jutro sprawdzamy.

Dzięki!
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
@plusminus:
Nie wiem, czy pomysły były sprawdzane:
- położenia kafelka koło przeciwnika możliwe tylko gdy kafelek kładziony jest większy niż suma kafelków przyległych do niego,
jak kładę kafelek obok 2 kafelków przeciwnika to muszę położyć przynajmniej sumę.
- nie można zabić kafelków sumujących się do 10 (dających punkty)
- można wydać punkt, aby dodać +1 /-1 do właśnie kładzionego kafelka.
Niestety nie będzie mnie w środę. Czy spotkania we wtorki jeszcze się odbywają?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: stalker »

Teraz tylko w środy.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Filippos »

Sir-lothar pisze:Witam,
@plusminus:
Nie wiem, czy pomysły były sprawdzane:
- położenia kafelka koło przeciwnika możliwe tylko gdy kafelek kładziony jest większy niż suma kafelków przyległych do niego,
jak kładę kafelek obok 2 kafelków przeciwnika to muszę położyć przynajmniej sumę.
- nie można zabić kafelków sumujących się do 10 (dających punkty)
- można wydać punkt, aby dodać +1 /-1 do właśnie kładzionego kafelka.
Niestety nie będzie mnie w środę. Czy spotkania we wtorki jeszcze się odbywają?
Pozdrawiam
Łooo - kolejne bardzo ciekawe pomysły! Dzięki wielkie :D
Najbardziej podoba mi się pierwszy. Może bardzo fajnie wzmocnić gracza w defensywie.

Drugi mógłby doprowadzić do statycznych sytuacji - odcinania całych obszarów planszy. Nie wiem czy tego bym chciał. Trzeci jest ciekawy, ale potencjalnie doprowadza do sytuacji, że mogę zawsze wydać punkt żeby go zaraz zdobyć układając "dziesiątkę", czyli przy układaniu 10 mielibyśmy tę zmianę wartości kafelka niejako za darmo - do sprawdzenia czy miałoby to sens.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon cafe

Post autor: Sir-lothar »

ad 3.
wydawało mi się że kafelki mogą mieć wartość od 1 do 9. 0 oraz 10 miałyby być specjalne dlatego, że znajdują się na czerwonych kafelkach specjalnych (lub znajdowały się). przez to 9 można by tylko na - a 1 tylko na +.
ODPOWIEDZ