Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

Jeśli mowa o błędach to czy na karcie Kość Pamięci Dysona nie powinno być sprzęt zamiast hardware? Chyba tego nie przetłumaczyli.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Inermis pisze:Omg... eva to nie agenda. Błąd tłumacza nie zmieni tego faktu.
Omg... polskojęzycznnych graczy na polskojęzycznych turniejach obowiązują polskojęzyczne zasady, karty, FAQ i erraty. Zwłaszcza z polskojęzycznym sędzią.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Inermis »

donmakaron pisze:Omg... polskojęzycznnych graczy na polskojęzycznych turniejach obowiązują polskojęzyczne zasady, karty, FAQ i erraty. Zwłaszcza z polskojęzycznym sędzią.
Trochę kenofobią to zabrzmiało. :roll:
Zgadzam się z tym że na turniejach to akurat zawsze wiążąca jest znajomość zasad przez sędziego.
Więc jak sędzia powie że EVE jest ICE to jest i taka zasada będzie obowiązywać, bez względu na to czy turniej jest PL czy ANG, i jakkolwiek by to głupie nie było. :wink:
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Nie chodzi mi o ksenofobię, tylko sytuację, w której na turnieju jest sędzia nie posługujący się językiem angielskim. Ma zawierzać graczom, forumowiczom czy stosować zasady z instrukcji i treść kart? Trochę czepianie się, ale przecież może zaistnieć taka sytuacja. Jakby sędzia na turnieju powziąłby decyzję tylko na podstawie opinii czy wiedzy innego gracza a nie swojej czy nie korzystając z oficjalnych rulingów, to chyba zaśmiałbym się w głos wychodząc z sali. Oczywiście zaraz bym wrócił, bo przecież trzeba pograć, wygrać i dobrze się bawić, ale taka sytuacja dyskredytowała by dla mnie sędziego i turniej.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Szczerze to nie wyobrażam sobie sędziego, który nie zna gry. To tak jakby w futbolu sędzia kompletnie nie znający zasad gry nie uznał gola bo obrońca powiedział mu, że był spalony.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: hadrian »

mat_eyo pisze:Szczerze to nie wyobrażam sobie sędziego, który nie zna gry. To tak jakby w futbolu sędzia kompletnie nie znający zasad gry nie uznał gola bo obrońca powiedział mu, że był spalony.
Przykład nieadekwatny. Jak będzie duża pula kart to sędzia raczej nie będzie znał wszystkich.
"Ta karta bierze na cel karty typu Aktywa, tak? Kampania Ewy ma napisane Aktywa? Nie. Dziękuję, koniec sporu."
I to będzie rozstrzygnięcie zgodne z zasadami. Dlatego przed turniejem Galakty powinno to być wyjaśnione w FAQ, dla formalności właśnie.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Dokładnie. Sędzia zna zasady dobrze i wie, że Aktywa i Projekty różnią się trochę i mogą być chociażby targetowane przez inne karty, więc nie pozwoli Ewce być targerowaną przez kartę działającą na Aktywa. Znajomość zasad nie ma tu nic do rzeczy, to raczej znajomość kart.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Geez poważnie? Więc sędzia znający zasady nie wie jak wyglądają karty projektu a jak aktywa?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Zwracam uwagę na założony niedawno wątek erratowy polskiej edycji Netrunnera: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 69#p448169 Jeśli znajdziecie jeszcze jakieś usterki w tłumaczeniu instrukcji albo kart - zgłaszajcie tam, będę uzupełniał erratę.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

mat_eyo pisze:Geez poważnie? Więc sędzia znający zasady nie wie jak wyglądają karty projektu a jak aktywa?
Zna i jego słowo jest ostateczne, ale gracze mogą się dziwić dlaczego twierdzi, że karta opisana jako Projekt jest Aktywami. Tak samo sędzia może nie wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji, bo nie ma wyjaśnienia od wydawcy. Tak samo gracze mogą wymuszać na nim jakieś dziwne orzeczenia, bo przecież ta karta to projekt nie aktywa, uprą się i będzie trzeba się wykłócać. Samo życie ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Ok, rozumiem. Oczywiście, że przydałaby się oficjalna errata od Galakty. Btw może ja jestem jakiś dziwny, ale dla mnie osoba przychodząca na turniej (więc teoretycznie ktoś ograny) i próbująca świadomie coś dla siebie ugrać wykorzystując błędny tekst na karcie to po prostu idiota i oszust.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

No i sprawa rozwiązana ;)
mat_eyo pisze:Ok, rozumiem. Oczywiście, że przydałaby się oficjalna errata od Galakty. Btw może ja jestem jakiś dziwny, ale dla mnie osoba przychodząca na turniej (więc teoretycznie ktoś ograny) i próbująca świadomie coś dla siebie ugrać wykorzystując błędny tekst na karcie to po prostu idiota i oszust.
Zdziwiłbyś się jak wielu idiotów i oszustów jest na świecie ;) I na turniej przychodzą nie tylko ograni ludzie. Naprawdę.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Ok w takim razie pasuję i przyznaję rację ;) całe szczęście, że jest już oficjalna errata od Glakaty.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

Nie wiem czy już to znacie, ja po raz pierwszy widzę. Nadciągają karty neutralne wliczające się do limitu wpływów:
http://www.fantasyflightgames.com/ffg_c ... source.png
Ciekawe rozwiązanie.
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: xel4 »

Miałem wczoraj wyśmienitą grę;D trzy runu na HQ w trzech rundach i wyciągam 3x agendy :D
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: djedi gamer »

xel4 pisze:Miałem wczoraj wyśmienitą grę;D trzy runu na HQ w trzech rundach i wyciągam 3x agendy :D
Dla Ciebie wyśmienita i fartowna, a dla korpa wkurzająca.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

djedi gamer pisze:
xel4 pisze:Miałem wczoraj wyśmienitą grę;D trzy runu na HQ w trzech rundach i wyciągam 3x agendy :D
Dla Ciebie wyśmienita i fartowna, a dla korpa wkurzająca.
... i losowa. :wink:
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: xel4 »

Nie no bez przesady:) Wybuchnęliśmy śmiechem i zagraliśmy jeszcze raz;)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

Bea pisze:
djedi gamer pisze:
xel4 pisze:Miałem wczoraj wyśmienitą grę;D trzy runu na HQ w trzech rundach i wyciągam 3x agendy :D
Dla Ciebie wyśmienita i fartowna, a dla korpa wkurzająca.
... i losowa. :wink:
To co ja miałem powiedzieć: standardowa talia 49 kart - ok. 20 lodów. Pierwsze 5 kart - żadnego lodu, muligan - żadnego lodu. Rozpoczynamy grę, dociągam 3 kart - żadnego lodu... Runner korzysta i robi 4 runy na HQ - wyciąga dwie agendy. Kolejna tura, znowu dociągam 3 karty - żadnego lodu i w tym momencie się poddałem... Choć działa to i w drugą stronę: wygrałem korporacją w pierwszym ruchu :P Jinteki vs Kształcerze - za 3 clicki zainstalował mini rig i ostatnim wbił na niebronione R&D. Wyciągnał Fetal AI :D 3 net dmg, wypłaszczenie, dziękujemy ;)
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: xel4 »

Brylantino pisze: To co ja miałem powiedzieć: standardowa talia 49 kart - ok. 20 lodów. Pierwsze 5 kart - żadnego lodu, muligan - żadnego lodu. Rozpoczynamy grę, dociągam 3 kart - żadnego lodu... Runner korzysta i robi 4 runy na HQ - wyciąga dwie agendy. Kolejna tura, znowu dociągam 3 karty - żadnego lodu i w tym momencie się poddałem... Choć działa to i w drugą stronę: wygrałem korporacją w pierwszym ruchu :P Jinteki vs Kształcerze - za 3 clicki zainstalował mini rig i ostatnim wbił na niebronione R&D. Wyciągnał Fetal AI :D 3 net dmg, wypłaszczenie, dziękujemy ;)
Taki urok naszej ukochanej gry:) Ile razy zdażały się gry długie i wyrównane;) myślę, że było ich o wiele więcej niż tych błyskwicznych:)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

Jinteki chyba mnie nie lubi... jeszcze żadną frakcją tak często nie dostawałem złego ustawienia kart... Ilościowo nie różni się ta talia od innych korporacji, ale już dzisiaj miałem z 3 gry, gdzie w R&D ustawiły się 5-6 agend pod rząd i tylko je dociągałem, przez co nie miałem nic innego na ręce :/ Złe tasowanie odpada, bo to były partie na OCTGN :P
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Brylantino pisze:Choć działa to i w drugą stronę: wygrałem korporacją w pierwszym ruchu :P Jinteki vs Kształcerze - za 3 clicki zainstalował mini rig i ostatnim wbił na niebronione R&D. Wyciągnał Fetal AI :D 3 net dmg, wypłaszczenie, dziękujemy ;)
Na przyszłość - Runner ma prawo odmówić kradzieży agendy, jeśli wymaga to od niego dodatkowego kosztu (np. dodatkowych kredytów jak Fetal AI czy Red Herringów), nawet jeśli go stać na ten dodatkowy koszt. Tak więc dostając z Fetala 2 dmg, mógł zrezygnować z kradzieży i nie dostać ostatniego ciosu, który jak mniemam był kluczowy (choć wcale nie musiał być) - w sumie to nie wiem jak było u was, znaczy się ile kart miał na ręce. Ale latanie na Jinteki z dwoma kartami w garści to proszenie się o Snare :P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Bea »

donmakaron pisze:
Brylantino pisze:Choć działa to i w drugą stronę: wygrałem korporacją w pierwszym ruchu :P Jinteki vs Kształcerze - za 3 clicki zainstalował mini rig i ostatnim wbił na niebronione R&D. Wyciągnał Fetal AI :D 3 net dmg, wypłaszczenie, dziękujemy ;)
Na przyszłość - Runner ma prawo odmówić kradzieży agendy, jeśli wymaga to od niego dodatkowego kosztu (np. dodatkowych kredytów jak Fetal AI czy Red Herringów), nawet jeśli go stać na ten dodatkowy koszt. Tak więc dostając z Fetala 2 dmg, mógł zrezygnować z kradzieży i nie dostać ostatniego ciosu
Serio? Jest to gdzieś napisane, że runner może zrezygnować z kradzieży agendy? Bo w instrukcji tylko znalazłam, że kradzież agendy jest obowiązkowa, jeśli się ją spotka.

Edit: znalazłam wyjaśnienie tutaj. http://netrunnercards.info/find/?q=Fetal+AI
Trochę to się chyba kłóci z ogólnymi zasadami z instrukcji. To jest z oficjalnego FAQ?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Oficjalne FAQ wyjaśnia, że kradzież zgodnie z instrukcją jest obowiązkowa, ale płacenie dodatkowego kosztu nie jest obowiązkowe. Jeśli się zrezygnuje zapłacić koszt - nie kradnie się agendy.

Can the Runner decline to pay 5 credits to steal an agenda that is accessed in a server with Red Herrings? The rules say that the Runner cannot decline to steal an agenda.
Red Herrings requires the payment of an additional cost, and the Runner can choose to not pay this cost. While the Runner cannot decline to steal an agenda, he can decline to pay the additional cost, and therefore the agenda is not stolen. This also applies to Fetal AI.
ODPOWIEDZ