Magnum Sal (Marcin Krupiński, Filip Miłuński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Witold Janik »

Proponuję zajrzeć na BGG :twisted:
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Magnum Sal

Post autor: sheva »

To się nazywa polityka wydawnictwa, wydawca zamiast grzecznie giąć się w pas potencjalnemu klientowi odsyła go do KONKURENCYJNEGO serwisu ZAGRANICZNEGO! Kapitalizm panie... :twisted: możecie spodziewać się procesu :lol: dobra żarty na bok teraz chce tłumaczenia autorów usłyszeć czemu nie ma MOICH zielonych :twisted:
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

W egzemplarzach które mieliśmy w Essen rozpieczętowane grosze były wycięte równo. W moim prywatnym egzemplarzu już niestety nie :( (i też bym wolał żeby grosze były większe)

Kolory graczy - Filip lubi fioletowe - we wszystkich jego grach są fioletowe. Pomarańczowe to forma podziękowania dla jednego z testerów. I wtedy stwierdziliśmy że damy takie kolory żeby nie mieszały się z kolorami kostek ;) (a że był pomarańczowy to żółtego już nie mogliśmy dać :( )

Co do regrywalności i dodatkowych żetonów kopalni. Pomysł na początku był taki że właśnie damy kilka dodatkowych żetonów. Pierwsza rzecz o jaką zaczęliśmy się martwić to balans żetonów kopalni z żetonami zamówień. Ale nie to zaważyło. Po kilkunastu (a potem kilkudziesięciu) partiach stwierdziliśmy że regrywalność jest na tyle duża że nie ma sensu kombinować z czymś więcej. Regrywalność generowana jest przez narzędzia dostępne w fazie, trochę przez losowe ułożenie kopalni i przede wszystkim przez samych graczy.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Magnum Sal

Post autor: clown »

A czy mógłbyś Yoszu wyjaśnić na czym polega "regrywalność generowana przez samych graczy"?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Witold Janik »

Myślę, że chodzi mu o coś takiego jak jest w szachach ;)
:lol:
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Magnum Sal

Post autor: Filippos »

Witold Janik pisze:Myślę, że chodzi mu o coś takiego jak jest w szachach ;)
:lol:
:lol:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

przepraszam - potok świadomości mi wyszedł :) Każdy z graczy ma jakąś strategię (np przeczekam II fazę żeby zaatakować na początku trzeciej) ale gra jest też mocno taktyczna. Każda partia wygląda inaczej bo nie ma stałej strategii którą mogą obierać gracze - non stop należy reagować na to co robią inni gracze. Oni reagują na to co ja robię itd.

A tak w ogóle to mam nadzieję że inni będą się wypowiadać o Magnum Sal - ja się już nagrałem dosyć :lol: i oczywiście nie jestem obiektywny :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Magnum Sal

Post autor: clown »

No tak właśnie myślałem, choć przez chwilę zastanawiałem się, czy przypadkiem nie odkryłeś koła na nowo :wink:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
niczka

Re: Magnum Sal

Post autor: niczka »

Mi gra bardzo przypadła do gustu- proste zasady,ale cięższa rozgrywka:)
nie czytałam wątku od początku, więc może się powtórzę- ale bardzo mnie intryguje zielona sól:) czy to jakieś historyczne zjawiska, czy po prostu kolor ładny?:)
Bo jak zielonego nie ma to ja też nie mam czym grać;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Halit - jak można zobaczyć na zdjęciach Halit (czyli sól kamienna) występuje również w kolorach zielonym, czerwonym czy niebieskim.

Zielona sól nie jest po prostu czysta (dlatego jest warta w grze mniej niż najczystsza biała) - zawiera domieszkę miedzi.
Początkowo zamiast brązowych kostek (czyli beczek z miałką solą) miała być sól czerwona, zmieniliśmy ... już nie pamiętam dlaczego :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
niczka

Re: Magnum Sal

Post autor: niczka »

dzięki!:) to bardzo ładna zielona sól;) teraz będę szpanowała wiedzą podczas rozgrywki;)
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Megamaniac »

Sól jest niezdrowa i powoduje nadciśnienie ;). W sumie należy jej unikać - najlepiej nie solić wcale lub bardzo mało.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Magnum Sal

Post autor: sheva »

Megamaniac pisze:Sól jest niezdrowa i powoduje nadciśnienie ;). W sumie należy jej unikać - najlepiej nie solić wcale lub bardzo mało.
Zatem będę grał sobie zamiast solić :)
Yosz pewnie dlatego, że akurat czerwona w Wieliczce nie występuje :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Furan »

yosz pisze:zawiera domieszkę miedzi.
Konkretnie kompleksu chloro-hydroksymiedziowego. Czy tam tylko (uwodnionego) chlorku miedzi. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Maras »

Magnum Sal już trafiła do mojej kolekcji. Miałem okazję dziś rozegrać pierwszą partię. Podzielam poglądy poprzedników, fajnie działające euro o średniej ciężkości ale z dużą możliwością wyboru akcji (mimo małej planszy). Gra faktycznie nie odkrywa Ameryki ale za to ma okazję sławić polskich autorów gier w Ameryce :) .
Podoba mi się rola pomocników (leżysz i zbijasz kasę - tak po naszemu) ale tylko przydałaby się ich większa rotacja podczas rundy np. karta narzędzi z czerwoną kartką - Zwolnienie ze służby.
Podczas gry wyczuwalny jest mix i czuć inspirację innymi grami, ale wg. mnie nic w tym złego. Bardzo cenie sobie Cubę właśnie za umiejętne wykorzystanie istniejących mechanizmów w nowej odsłonie.
Jedyny i to poważny zarzut mam do krawędzi kart narzędzi, nie wiem czy to tylko przypadek, czy mój egzemplarz jest "feralny" ale większość tych kart ma odciśniętą ramkę od prasy prawdopodobnie przy wyciskaniu wypraski. Psuje to trochę efekt całości. W odległości jakieś 2-3 milimetry od brzegu karty jest odciśnięta matryca i w ten sposób powstała odciśnięta ramka przy brzegu kart na szczęście na rewersie. Mam nadzieje, że nie ma takich egzemplarzy więcej bo psuje to trochę ogóle wrażenie.
Ogólnie przyznam, że gra robi bardzo dobre wrażenie, brawa dla wydawcy i brawa dla autorów - dobra robota.
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Magnum Sal

Post autor: Dr Doom »

yosz pisze:I wtedy stwierdziliśmy że damy takie kolory żeby nie mieszały się z kolorami kostek ;) (a że był pomarańczowy to żółtego już nie mogliśmy dać :( )
Zatkało mnie. Po prostu nie wierzę!
Nie ma żółtego.
Przykro mi yosz, to dyskwalifikuje grę w moich oczach. :evil:

I play yellow!

Kupowanie gry, w którą nie będę mógł zagrać mija się z celem. 8)
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: mst »

Zawsze można się uniezależnić od pomysłów wydawców - bazik, na któregoś Pionka przywiózł ze sobą worek różnych pionków w kolorze żółtym - nawet jeśli ktoś podebrał mu oryginalne żółte pionki miał swoje w trochę innym odcieniu. :D
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Magnum Sal

Post autor: Odżi »

Ależ deklasacja w drugiej rozgrywce - 124 do 58 - ołjes :D nie mogę przeginać, bo pani już więcej nie będzie chciała ze mną grać :P
niczka

Re: Magnum Sal

Post autor: niczka »

u nas na dwóch graczy często bywa taka różnica:) ale na 4 już się wyrównuje.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: mbork »

O, qrczę, jak to nie ma zielonych pionków? Aaaaa...

No dobra, i tak kupię. Najwyżej pożyczę meeple z Carcassonne.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Magnum Sal

Post autor: ozy »

yosz pisze:A tak w ogóle to mam nadzieję że inni będą się wypowiadać o Magnum Sal - ja się już nagrałem dosyć :lol: i oczywiście nie jestem obiektywny :)
Chciałeś być Autorem, to nie marudź, tylko grzecznie odpisuj. :P Ciesz się, że nie musisz odpowiadać na głos, tylko możesz pisać. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Browarion »

ozy pisze:Chciałeś być Autorem, to nie marudź, tylko grzecznie odpisuj. :P Ciesz się, że nie musisz odpowiadać na głos, tylko możesz pisać. ;)
ROTFL :twisted: :mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Na pytania o reguły z miłą chęcią zawsze odpowiem. Ale wrażenia z rozgrywki mam nadzieję już inni będą pisać i co o grze myślą :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Tycjan »

Wczoraj rozegrałem pierwszą (tej jednej na międzypionku nie liczę bo grałem z poważnym błędem w zasadach) w 2 osoby. Trochę się bałem że przy takiej ilości osób to nie będzie to, ale pozytywnie się zaskoczyłem. Gra się ciekawie, choć widać że przy większej ilości będzie lepiej/ciasno/trudniej. Jest sporo wyborów co zrobić i w jakiej kolejności. Wszystko wydaje się być "na miejscu" zarówno lokacje wraz z ich możliwościami jak i działanie mechanizmu wydobycia soli. Do myślenia, ale na rozsądnym poziomie zajechania mózgu. Ogólnie grało nam się bardzo dobrze.

Jedyne co mnie martwi (przy 2 osobach) to czy ilość 7 narzędzi nie jest ilością za dużą. Ja sam kupiłem ich 9, a przeciwnik 6 czyli dosyć sporo. Odbiło się to na pkt. jak i na naszych możliwościach specjalnych. Ale to była pierwsza rozgrywka więc to mogą być mylne odczucia.

Takie pytanie, czy dobrze zrozumiałem: po wykupieniu 3 pracowników (dla 2 osób, w karczmie) już więcej ich nikt nie może kupić, aż do następnej tury kiedy wszystko się "resetuje"?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Tak - nie można. Tego nie napisaliśmy wyraźnie w instrukcji ale jak kupi się górnika za 8 to znacznik schodzi z toru i nie można w danej fazie wynająć więcej górników. Niektórzy grali że można w nieskończoność kupować za 8 - to nie jest jakiś straszny błąd bo to i tak kupa kasy - nie zepsuje to gry.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ