Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: windziarz44 »

Fajnie, że Marco będzie po polsku, fajnie że w dużo niższej cenie.
Zastanawiają mnie rzeczy. Pierwsza to fakt, że na pudełku nie ma wzmianki o hans im glueck.
Dwa, to że Hans zgodzili się na zmianę jakości wydania. To nie jest jakość Hansowa, przynajmniej jeśli chodzi o pudełko.

Mimo to, pogadawszy chwilę na Pionku z uroczymi Paniami ze stoiska, pozostałem w takim przyjemnym stanie, że ktoś z rodzimego podwórka się po to zgłosił.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Nie widziałem wydania Hans im Glueck, ale elementy w polskim wydaniu są solidne: gruba solidna tektura, pionki elegancko wycięte i pomalowane. Wygląda to dobrze. Jedyny problem to ten, że dostałem jednego wielbłąda za mało i jeden worek pieprzu gratis :wink: Ale to chyba nie będzie miało jakiegoś wpływu na rozgrywkę.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: AnaMan »

To samo z komponentami mam w niemieckiej wersji.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: carlos »

AnaMan pisze:To samo z komponentami mam w niemieckiej wersji.
W angielskiej też tak jest. :)
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: AnaMan »

carlos pisze:
AnaMan pisze:To samo z komponentami mam w niemieckiej wersji.
W angielskiej też tak jest. :)
To może powinni wydać erratę do instrukcji? ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: MichalStajszczak »

windziarz44 pisze:ktoś z rodzimego podwórka się po to zgłosił
Niezupełnie rodzimego - Albi to jednak czeska firma
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Ja słyszałem o SCD na poziomie 179.

A jakość wydania - nie zauważyłem żadnej różnicy w stosunku do niemieckiej wersji.
Jedyna "inność" to to, że wielbłądy są bardziej żółte niż pomarańczowe, przez co na pierwszy rut oka można je pomylić ze złotem.
Drobnym zarzutem (ale to do każdej wersji) jest trochę za małe "powiększenie" drewienek będących trzykrotnością jednego elementu.

No i przemiłe Panie z Albi sprzedały wszystko co przywiozły :-)
Ale nie wiem czy to nie był jeden karton...

Marco Polo to świetna gra i fakt że została wydana w Polsce to bardzo dobry news.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Ink »

Tomzaq pisze:Jedyny problem to ten, że dostałem jednego wielbłąda za mało i jeden worek pieprzu gratis
Krótko mówiąc ktoś Wam podpieprzył wielbłąda.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pan_satyros »

wc pisze:Ja słyszałem o SCD na poziomie 179.
No i przemiłe Panie z Albi sprzedały wszystko co przywiozły :-)
Ale nie wiem czy to nie był jeden karton...
Tak miały tylko dwa kartony, bez polskich instrukcji ale z gotowymi już pomocami graczy - specjalnie wygospodarowane na Pionka. Oficjalna premiera będzie nieco później, gdyż czekają bodaj na tłumaczenie zasad od Słowaków (w pudełku będą 3 instrukcje PL, CZ, S).
Obsługa przesympatyczna ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: MichalStajszczak »

fahrad pisze:W związku z tym 20 grudnia (rozumiem, że tego roku - to jakaś potwierdzona wiadomość ? Pytam dlatego, że praktycznie byłem już zdecydowany zamówić edycję niemiecką z Amazone.de i to teraz, aby zagrać sobie w święta, ale jeżeli na święta miałaby pojawić się polska edycja, to wtedy "wezmę na wstrzymanie"
Jednak okazało się, że problemów z polską instrukcją nie dało się przezwyciężyć i gra będzie dopiero po Nowym Roku.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

pan_satyros pisze:
wc pisze:Ja słyszałem o SCD na poziomie 179.
No i przemiłe Panie z Albi sprzedały wszystko co przywiozły :-)
Ale nie wiem czy to nie był jeden karton...
Tak miały tylko dwa kartony, bez polskich instrukcji ale z gotowymi już pomocami graczy - specjalnie wygospodarowane na Pionka. Oficjalna premiera będzie nieco później, gdyż czekają bodaj na tłumaczenie zasad od Słowaków (w pudełku będą 3 instrukcje PL, CZ, S).
Obsługa przesympatyczna ;)
O, a ja nie dostałem pomocy graczy :(
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pan_satyros »

Tomzaq pisze:
pan_satyros pisze:
wc pisze:Ja słyszałem o SCD na poziomie 179.
No i przemiłe Panie z Albi sprzedały wszystko co przywiozły :-)
Ale nie wiem czy to nie był jeden karton...
Tak miały tylko dwa kartony, bez polskich instrukcji ale z gotowymi już pomocami graczy - specjalnie wygospodarowane na Pionka. Oficjalna premiera będzie nieco później, gdyż czekają bodaj na tłumaczenie zasad od Słowaków (w pudełku będą 3 instrukcje PL, CZ, S).
Obsługa przesympatyczna ;)
O, a ja nie dostałem pomocy graczy :(
napiszesz to doślą razem z zasadami ;)
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: mawi »

Czy ktoś wie gdzie można kupić dodatek ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: BartP »

mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: mawi »

BartP pisze:Na http://cundco.de/
Niestety tam nie ma:

"Dieser Artikel steht derzeit nicht zur Verfügung!"

Dlatego też pytam o miejsce dostępności zakupu dodatku
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Tony23 »

KubaP pisze: Dla równowagi: gardzę Marco Polo i Mombasą, więc wniosek chyba jest taki, że po prostu cudowne jest to nasze hobby, w którym każdy może znaleźć dla siebie inną przyjemność ;)
Dlaczego gardzisz Marco Polo?
niby żadnej odkrywczej mechaniki, takie solidne euro z ciekawym elementem (karty postacie).

Jak dla mnie taki fajny gateaway dla nowych graczy: ludzie lubia kostki, zbieranie surowców, wypełnianie kontraktów, nieskomplikowane zasady i szybka rozgrywka. Do tej pory u nowych sie sprawdza
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: KubaP »

Tony23 pisze:
KubaP pisze: Dla równowagi: gardzę Marco Polo i Mombasą, więc wniosek chyba jest taki, że po prostu cudowne jest to nasze hobby, w którym każdy może znaleźć dla siebie inną przyjemność ;)
Dlaczego gardzisz Marco Polo?
niby żadnej odkrywczej mechaniki, takie solidne euro z ciekawym elementem (karty postacie).

Jak dla mnie taki fajny gateaway dla nowych graczy: ludzie lubia kostki, zbieranie surowców, wypełnianie kontraktów, nieskomplikowane zasady i szybka rozgrywka. Do tej pory u nowych sie sprawdza
Wkurza mnie nieumiejętna implementacja kostek (niemożność przeturlania z jedynki na szóstkę i na odwrót) i sposób wybierania pierwszego gracza w danej rundzie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Trolliszcze »

KubaP pisze:Wkurza mnie nieumiejętna implementacja kostek (niemożność przeturlania z jedynki na szóstkę i na odwrót)
Zawsze można grać Rashidem i dowolnie je sobie obracać. Niestety, co potwierdzają kolejne gry, granie Rashidem wcale nie gwarantuje zwycięstwa, no ale [delikatna złośliwość] nie każdy potrafi dobrze wykorzystać niskie rzuty [/delikatna złośliwość] :P
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: KubaP »

Trolliszcze pisze:
KubaP pisze:Wkurza mnie nieumiejętna implementacja kostek (niemożność przeturlania z jedynki na szóstkę i na odwrót)
Zawsze można grać Rashidem i dowolnie je sobie obracać. Niestety, co potwierdzają kolejne gry, granie Rashidem wcale nie gwarantuje zwycięstwa, no ale [delikatna złośliwość] nie każdy potrafi dobrze wykorzystać niskie rzuty [/delikatna złośliwość] :P
Twoich złośliwostek już chyba nikt nie traktuje poważnie, więc luz ;)

Jasne, że niskie rzuty mogą być spoko, ale po prostu przy założeniu, że ktoś rzuca przez całą grę same szóstki, a ktoś same jedynki, to ta pierwsza osoba raczej wygra. Gdyby była możliwość obracania 6/1 i z powrotem, tematu by nie było.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Trolliszcze »

KubaP pisze:Jasne, że niskie rzuty mogą być spoko, ale po prostu przy założeniu, że ktoś rzuca przez całą grę same szóstki, a ktoś same jedynki, to ta pierwsza osoba raczej wygra. Gdyby była możliwość obracania 6/1 i z powrotem, tematu by nie było.
W teorii być może masz rację, w praktyce to się nie zdarza (lub tak rzadko, że z punktu widzenia statystyki jest to sytuacja bez znaczenia).
Jestem wręcz gotów zgłosić się na ochotnika do testu formalnego: będę rzucać 25-ma kostkami k6 (5x 5 rund w grze) i sumować wyniki. Zobaczymy, co pokażą kości. Cyganka prawdę Wam powie xD

EDIT: Plus, jeśli ktoś wyrzuci pięć jedynek (szczęściarz!), to może wziąć 10 wielbłądów. Wystarczy rzucić 5 kostkami, drugi rzut powinien być znacznie lepszy (znów ta parszywa statystyka), a jeszcze zostanie pięć wielbłądów. Wiem, bo wyrzuciłem raz 1, 1, 1, 2, 2. Dostałem 8 wielbłądów, przerzuciłem trzy jedynki, wypadło 3, 6, 6. Zostało mi pięć wielbłądów. Zysk!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: KubaP »

Trolliszcze pisze:
KubaP pisze:Jasne, że niskie rzuty mogą być spoko, ale po prostu przy założeniu, że ktoś rzuca przez całą grę same szóstki, a ktoś same jedynki, to ta pierwsza osoba raczej wygra. Gdyby była możliwość obracania 6/1 i z powrotem, tematu by nie było.
W teorii być może masz rację, w praktyce to się nie zdarza (lub tak rzadko, że z punktu widzenia statystyki jest to sytuacja bez znaczenia).
Jestem wręcz gotów zgłosić się na ochotnika do testu formalnego: będę rzucać 25-ma kostkami k6 (5x 5 rund w grze) i sumować wyniki. Zobaczymy, co pokażą kości. Cyganka prawdę Wam powie xD

EDIT: Plus, jeśli ktoś wyrzuci pięć jedynek (szczęściarz!), to może wziąć 10 wielbłądów. Wystarczy rzucić 5 kostkami, drugi rzut powinien być znacznie lepszy (znów ta parszywa statystyka), a jeszcze zostanie pięć wielbłądów. Wiem, bo wyrzuciłem raz 1, 1, 1, 2, 2. Dostałem 8 wielbłądów, przerzuciłem trzy jedynki, wypadło 3, 6, 6. Zostało mi pięć wielbłądów. Zysk!
To tylko argument, który grę pogrąża w moich oczach - znowu okazuje się, że zwycięstwo/przegrana jest bezpośrednim wynikiem rzutów kością, a nie umiejętności.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Trolliszcze »

Oczywiście, podobnie jak w Bora Bora. Możemy kiedyś zagrać jeden na jeden, Ty będziesz mógł używać wyłącznie jedynek, ja szóstek. Zobaczymy, kto wygra (nie ukrywam, że mam swój typ :D). A gdyby już teraz założyć, że wygrałyby same szóstki, to czy Bora Bora jest grą, którą należy gardzić? [napięcie wisi w powietrzu]

Istota tych gier polega m.in. na tym, że nikt nigdy nie wyrzuca samych jedynek z rzędu.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Olgierdd »

KubaP pisze:prostu przy założeniu, że ktoś rzuca przez całą grę same szóstki, a ktoś same jedynki, to ta pierwsza osoba raczej wygra.
Trochę wstyd pisać takie truizmy przy Twoim doświadczeniu planszówkowym ;)

"Przy założeniu, że w Agricoli ktoś dostanie same najlepsze karty rozwoju, a ktoś same najgorsze, to ta pierwsza osoba raczej wygra"
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: cezaras »

Olgierdd pisze:
KubaP pisze:prostu przy założeniu, że ktoś rzuca przez całą grę same szóstki, a ktoś same jedynki, to ta pierwsza osoba raczej wygra.
Trochę wstyd pisać takie truizmy przy Twoim doświadczeniu planszówkowym ;)

"Przy założeniu, że w Agricoli ktoś dostanie same najlepsze karty rozwoju, a ktoś same najgorsze, to ta pierwsza osoba raczej wygra"
dlatego jest draft :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: KubaP »

Olgierdd pisze:
KubaP pisze:prostu przy założeniu, że ktoś rzuca przez całą grę same szóstki, a ktoś same jedynki, to ta pierwsza osoba raczej wygra.
Trochę wstyd pisać takie truizmy przy Twoim doświadczeniu planszówkowym ;)

"Przy założeniu, że w Agricoli ktoś dostanie same najlepsze karty rozwoju, a ktoś same najgorsze, to ta pierwsza osoba raczej wygra"
Rozumiem, że Ty grasz tylko w wojenne gry i inne Grzybobrania, gdzie rzut kostką determinuje zwycięzcę. Ja wolę gry, w których warto pomyśleć, a rzut kostką nie determinuje wyniku (w Zamkach Burgundii jeśli jeden gracz rzuca same jedynki, a drugie same szóstki, to jakoś nie daje to żadnemu z nich przewagi). Pograj w trochę gier jeszcze, może poznasz coś ciekawszego.
ODPOWIEDZ