Steam (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Steam

Post autor: bazik »

wszystkie jak dotad z tego co widzialem reguly do rozszerzen Bezier-a dla Steam dzialaja tylko z pelnymi regulami, nie dzialaja z wersja prosta regul. na bgg alspach przyznal ze jest zaskoczony ze ludzie graja w basic rules, i przyznal ze jego zasady z tym dialektem regul nie beda dzialac.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: yosz »

ale to już nie jest prawdą w przypadku nowych rozszerzeń (poszedł po rozum do głowy? :>) w najnowszym podcaście Garrets' Games And Geekiness, małżeństwo prowadzące ten podcast opowiada, że odwiedził ich właśńie Ted i nauczył grać w Basic Steam'a + zostawił kilka rozszerzeń (w tym te planowane na tegoroczne Essen) do potestowania.

Steam właśnie będzie pewnie głównie kupowany przez osoby, które były odstraszone od AoS przez jego ciężkość.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Steam

Post autor: ozy »

Na GF pojawiła się recenzja gry. Dużo bardziej wyczerpuje temat niż tekst na Gildii.

http://www.gamesfanatic.pl/2009/09/04/steam-recenzja/
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: yosz »

Ma ktoś ochotę zagrać przez forum? http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=9&t=8533
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Steam

Post autor: Piotro »

Czy ktoś testował wersję dla 2 osób która znajduje się na BGG? Z tego co rzuciłem okiem to zmiana dotyczy tylko jakiegoś grupowania akcji, i chyba nie ma nic o pomniejszaniu obszaru mapy.
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Steam

Post autor: konev »

Czy znawcy tematu kolejkowego mogą mi polecić dobrą mapę dla 2 graczy? Z tego co kojarzę mapy z rozszerzeń Age of Steam będą się nadawały. Ideałem byłoby gdyby mapa była dostępna do wydrukowania.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Steam

Post autor: cezner »

Na stronie wcześniejszej Ozy dał linki na BGG do rozszerzenia na dwie osoby przystosowanego do Steam i z gotową mapą do wydrukowania:

Mapa: http://www.boardgamegeek.com/filepage/43885

Konwersja zasad: http://www.boardgamegeek.com/filepage/39717

I pomocniczo oryginalne zasady: http://games.bezier.com/PDFs/Jamaica-Pu ... oRules.pdf
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Steam

Post autor: ozy »

Cezner, a grałeś już w oparciu o te zasady i mapę? Jakie wrażenia?
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Steam

Post autor: cezner »

Niestety, jeszcze nie grałem. W ten weekend łoiłem w Le Havre pożyczonego od Klemy.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: yosz »

Tylko, że mapa która podajecie w tych linkach nie jest mapą Print & Play. Po prostu ktoś zrobił redesign mapy i ją umieścił na BGG. Darmową mapą na dwie osoby jest AoS: Scotland.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Steam

Post autor: konev »

Wielkie dzięki...
Tak jak widzę wątki o mapie Scotland to każdy ma jakieś swoje home rules. Granie w dodatkowe mapy do AoS to najwidoczniej jedno wielkie testowanie :)... spróbuję dzisiaj zagrać.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Steam

Post autor: melee »

Cudów się nie spodziewajcie, rozgrywka w 2 osoby jest mocno średniawa... Akurat w Szkocję nie grałem.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Steam

Post autor: konev »

Spodziewam się, że rozgrywka będzie taka sobie. Łatwiej mi jest po prostu znaleźć jednego gracza niż 2 czy 3. Zagramy sobie by poznać reguły i się do nich przyzwyczaić.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Steam

Post autor: steady »

melee pisze:Cudów się nie spodziewajcie, rozgrywka w 2 osoby jest mocno średniawa... Akurat w Szkocję nie grałem.
W AoS St Lucia jest jedną z moich ulubionych map i ja strasznie lubię grać w dwie osoby :).
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Steam

Post autor: melee »

Widać, że cierpicie na brak graczy :wink:
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Steam

Post autor: steady »

melee pisze:Widać, że cierpicie na brak graczy
Cierpimy, cierpimy bardzo, ale St Lucia jest swietna po prostu, nie tylko ze względu na okoliczności. kiedyś miałem czadową partię która skończyła się po pierwszej turze bankructwem - fajnie jest zaczynać między górami :).
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Steam

Post autor: bazik »

tak, z zalozenia nie gramy z ola w 2 osoby, ale st lucia byla naprawde bardzo bardzo dobra.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: Firenski »

Mam pytanie.
Czy dodatek Barons tylko dodaje zasady (kupowanie i sprzedawanie akcji), czy także ujmuje jakieś zasady z podstawki.
Po przejrzeniu instrukcji w j. angielskim nie jestem pewien, ale brakuje mi akcji specjalnych (czy jakoś tak nazywanych).
Nigdy nie grałem w Steama, ale zastanawiam się nad kupnem podstawki i dodatku.
Czy ktoś mógłby wytłumaczyć podstawowe różnice jakie wnosi dodatek.
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Steam

Post autor: Piotro »

Steam na 2:
Obrazek

Rozegraliśmy partię 2 osobową przy takich zasadach:
-Wschodnia część mapy USA/Kanada, lewą stronę mapy wyznaczała kolumna heksów z Nowym Jorkiem i Albany, z tym że sam NY nie uczestniczył w grze. Były zatem dwa czerwone miasta i po jednym z każdego innego koloru.
-Tak jak w jakimś 2 osobowym wariancie AoS na wybrane przez nas akcje kładliśmy znaczniki, które oznaczały, że w następnej kolejce nie można ich użyć ponownie (dopiero przy jeszcze następnej turze)
-Graliśmy 8 tur
-Na początku przydzieliliśmy do każdego miast o jedną kostkę mniej.
-W zaopatrzeniu było normalnie 3 kostki. Wszystkie zaopatrzenia były pełne.

Gra zakończyła się jak na obrazku powyżej. A teraz konkluzje, być może będą pomocne i uda się wypracować jakiś wspólny system do gry na 2 osoby zanim ukaże się dodatek lub nowe mapy.
-Mapa, według mnie, przy takim formacie jaki wybraliśmy, działała bardzo dobrze – było miejsce na przepychanki, a każdy zaczynał w południowej części mapy, dzięki czemu dochodziło do interakcji.
-Zmniejszona liczba początkowych towarów w miastach byłą chyba niewystarczająca i od połowy gry trzeba było używać Zasobów i Urbanizacji – chyba, że tak ma być – to w ogóle była moja pierwsza gra w Steram. Tu pamiętać należy, że ty akcji i tak można było używać co 2 tury. Niemniej wyszło całkiem dobrze – wstawianie nowych zasobów z reguły było pomocne dla obu graczy. W grze dochodziło do sytuacji w której na planszy pozostawał tylko 1 towar.
-Ilość tur gry wydaje się być optymalna, chociaż w ostatniej turze nikt z nas nie budował, można by więc pokusić się o granie w 7 tur.
-Ilość zestawów zaopatrzenia można by zmniejszyć do np. 8.

Muszę spróbować gry na 2 osoby z pełnym rozstawieniem początkowym (2,3). Rozmiar mapy i sposób zagrywania akcji wydaje się być dobry.
Na bgg ktoś proponował inne rozwiązanie z akcjami – grupował je na zasadzie podobnej do W roku smoka.
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: yosz »

Firenski pisze:Mam pytanie.
Czy dodatek Barons tylko dodaje zasady (kupowanie i sprzedawanie akcji), czy także ujmuje jakieś zasady z podstawki.
Po pierwsze na mapach, które są w Steam Barons będziesz mógł zagrać normalną partię w Steama czy to na zasadch podstawowych czy standardowych. Jeżeli zechcesz zagrać na nowych zasadach ze Steam Barons, wówczas nie ma licytacji kolejności, nie ma akcji specjalnych. Gracze nie są właścicielami konkretnej linii (koloru), ale co rundę mogą kupować udziały w dowolnej ilości linii kolejowych. Następnie gracz, który ma największe udziały w danej linii może wybudować tory i przewozić towary. W zależności jak mu poszło akcje tej firmy będą rosnąć lub spadać i udziałowcy (gracze, którzy posiadają udziały w takiej linii będą zarabiać dodatkową kasę). Osoba, która kontroluje daną linię, będzie się pewnie zmieniać firmy będą zyskiwać i tracić na wartości. Tak naprawdę jest to zupełnie inna gra tyle że tymi samymi komponentami, bo nacisk w Steam Barons jest położony na zupełnie co innego
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: Firenski »

Dzięki yosz.
Teraz już wiem o co chodzi.
Zastanawiam się nad kupnem.
A może w pakiecie podstawka+dodatek będzie taniej. :wink:
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Steam

Post autor: zephyr »

Co do stawiania połączeń to ja tam widzę łatwy punkt. przypominam że każde połączeni to punkt, na koniec gry sieć jest zwykle wystarczająca i często o budowie decyduje nie tyle potrzeba połączenia co punkty za tory.

Pomysł z niepowtarzaniem akcji brzmi sensownie, tylko trzeba wprowadzić jakoś inaczej płacenie za licytację, bo obaj całość strasznie bije w kogoś kto nie dostał lokomotywy (zwłaszcza że w następnej turze nie będzie dostępna)

Ale jednak polecam grę w większym towarzystwie, na więcej graczy gra chodzi inaczej i na 2 osoby lepiej grać w mapy do tego projektowane.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Steam

Post autor: ozy »

Pytałem o Steam Barons w wersji Phalanxa, ale niestety w tym roku dodatek nie trafi do naszego wydawnictwa.
Martin chce sprzedać cały swój nakład, dopiero potem będzie proponował współudział. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Steam

Post autor: Smerf Maruda »

Jak Steam Barons mają się do Chicago Express?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Steam

Post autor: yosz »

A kto to może wiedzieć zanim się zagra?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ