Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lubel »

Prowadzi ktoś swoje statystyki porażek, żeby wiedzieć, jaki jest procent zwycięstw ? Bo u mnie wychodzi na 40 gier tylko 9 zwycięstw co daje 22,5 % sukcesów. Wcześniej grałem nie licząc partii, ale mniej więcej tak samo statystycznie. Grałem dotychczas wyłącznie w podstawkę, w różnym składzie osobowym i chyba 2 scenariuszy nie ruszyłem. A u Was jak to wygląda ?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Z tym jest różnie. W Rozbitków wygrywam już za każdym podejściem z różnymi ekipami i licząc nieudane pierwsze rozgrywki to po kilkunastu partiach 75% mam na "win". Im większy numer scenariusza tym gorzej i statystyka oscyluje na poziomie 30% wygranych (także w Beaglu).
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

Z podstawki w pierwszy scenariusz już nie gramy, bo uznaliśmy go za 'zbyt łatwy' ale to dopiero po kilku rozgrywkach. Gramy kolejno w następne i utknęliśmy na "Kannibalach". Nie udało nam się go przejść. Co do dodatku to jak na razie absurdalnie trudnym jest scenariusz ze statkiem (chyba 3.). Nie mam pojęcia jak go przejść. Co runda 2 albo 1 uszkodzenie więc co rundę trzeba naprawiać, do tego usuwać przeszkody wodne plus zagrożenia z uszkodzeń plus szukanie jedzenia, plus .... :) Generalnie statystyki są mniej więcej w proporcjach 70-30 na korzyść gry, którą uważam za ciężką w porywach do bardzo ciężką ale w sumie lubię to.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hipke »

YuZ pisze:Z tym jest różnie. W Rozbitków wygrywam już za każdym podejściem z różnymi ekipami i licząc nieudane pierwsze rozgrywki to po kilkunastu partiach 75% mam na "win". Im większy numer scenariusza tym gorzej i statystyka oscyluje na poziomie 30% wygranych (także w Beaglu).
Ciekawe. A możesz zdradzić taktykę?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Siekiera w 4. turze najpóźniej, trzymanie od początku wysokich morale, dach na 1 w 4. turze, na 2. w 6 turze , nawet kosztem stosu czy ran. Jeśli jest Kucharz w grze, to żeby raczej miał te 3 żetony determinacji na samogon, żeby zniwelować wpływ złej pogody, zwłaszcza w turach 3-6
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hipke »

A kiedy zaczynasz odkładać drewno na stos?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Hipke pisze:Ciekawe. A możesz zdradzić taktykę?
Wiadomo, że taktyka różni się w zależności od wydarzeń. Ale jest kilka rzeczy, które koniecznie trzeba wykonać jak najszybciej: podnieść (i utrzymywać) morale na poziomie 2 (!), odkryć Góry i wynaleźć siekierę (!). Dalej, przed pierwszą rundą deszczową zbudować dach, najlepiej na poziom 2 i najlepiej alternatywnym sposobem (skóry, karty wydarzeń lub z wykorzystaniem cechy cieśli do tańszego budowania) nad schronieniem na terenie z pożywieniem i drewnem. Następnie lina i maszt (+ wnyki przy większej ilości graczy). W między czasie podnosimy palisadę na 1 poziom (ogniem, nie marnując surowców i spełniając jeden z warunków zwycięstwa) i broń na min. 2-3 (także w miarę możliwości przedmiotami). W 2/3 scenariusza powinniśmy już mieć ustabilizowaną "fabrykę" +2 drewna, +2 jedzenia co fazę produkcji. Skupiamy się na zbieraniu jak największej ilości drewna co turę w międzyczasie radząc sobie z wydarzeniami.

Czego trzeba unikać w tym scenariuszu za wszelką cenę? Negatywnych skutków pogody. "Przepuszczenie" 1-2 chmur to strata większa niż się wydaje. Pierwsza połowa scenariusza to dach na 2 min. Od rundy 7 konieczna jest rozbudowa do min. 3. Zabezpieczenie się przed pogodą praktycznie gwarantuje nam realizację założeń taktycznych.

EDIT:
Hipke pisze:A kiedy zaczynasz odkładać drewno na stos?
Pierwsze dwie kolumny, przed budową masztu z "wolnych środków" (priorytetem zawsze jest dach). Często trafia się oliwa na drugą kolumnę. A po wybudowaniu masztu (trzecie kolumna stosu), kiedy tylko można (najczęściej 10 i 11 runda).
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hipke »

Dzięki za rady. Przy najbliższej okazji przetestuję tą strategię ;-)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jelithe »

Ostatnio po dłuższej przerwie graliśmy w 3 osoby w Rozbitków (bez Piętaszka czy psa) i scenariusz poszedł nam zaskakująco łatwo. Kilka razy ubiliśmy zwierza, więc mieliśmy skóry na budowę schronienia i dachu (no i oczywiście jedzenie). Do drewna zrobiliśmy skrót by mieć +2 co turę. Ogólnie żadnych problemów nie napotkaliśmy. Nawet kostki pogody były dla nas łaskawe. Na pewno pomogły dobrze odkryte kafelki z dużą ilością żetonów odkryć. Najwyraźniej czasami odrobina szczęścia wystarcza tej grze ;-)

Za to pierwsze podejście do kampani zakończyło się fiaskiem. Graliśmy w dwie osoby + Darwin, koń i chirurg. Zaledwie kilka roślin udało nam się zebrać nim wyspa nas ukatrupiła. Na pewno nie wykorzystaliśmy w pełni chirurga. Wytworzyliśmy klatkii, ale brakowało nam broni, by pójść złapać bestię. Ogólnie ciężko. Myślę, że trzeba zagrać kilka razy, by dojść jak zoptymalizować wykorzystanie dostępnych akcji. To z pewnością jest wyzwanie dla dwóch graczy.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Na 2 osoby powinno się grać 2 postaci + Piętaszek + Darwin + członkowie załogi (0, 1 , 2). Dlatego może Wam nie poszło :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jelithe »

Peter128 pisze:Na 2 osoby powinno się grać 2 postaci + Piętaszek + Darwin + członkowie załogi (0, 1 , 2). Dlatego może Wam nie poszło :)
Pewnie tak, ale najwyraźniej o tak późnej godzinie nocnej, w której zaczęliśmy w to grać, uznaliśmy że Piętaszek nie zmieścił się już z nami na statku razem z Darwinem, koniem i chirurgiem ;-)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Dodatkowe karty Bestii do Robinsona są dostępne w sklepiku na www Portal Games.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

Portal Games pisze:Dodatkowe karty Bestii do Robinsona są dostępne w sklepiku na www Portal Games.
Polecam ten minidodatek - bardzo fajnie urozmaicają rozgrywki wieloosobowe, gdy często się poluje.
A i świetnych grafik nigdy za wiele.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hiu »

dobrze widze, ze jest na nich logo dice tower?
czy beda one dolaczane do ksiazki trzewika?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

Hiu pisze:dobrze widze, ze jest na nich logo dice tower?
czy beda one dolaczane do ksiazki trzewika?
One były kiedyś dodawane w ramach akcji wspierania Dice tower
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Wy chyba mówicie o angielskich kartach cech do Robinsona a nie o właśnie wrzuconych kartach bestii...
Piotr Komorowski
Posty: 79
Rejestracja: 17 lut 2013, 10:02
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Piotr Komorowski »

I jak tu zamawiać gry w przedsprzedaży, jak karty dodatkowe później w sklepiku za grosze do kupienia? ;( - tym nie mniej nie jest to post mający uderzać w Portal, bo samo wydawnictwo jest dla mnie wydawnictwem dbającym o klienta i złego słowa nie powiem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Trolliszcze »

Piotr Komorowski pisze:I jak tu zamawiać gry w przedsprzedaży, jak karty dodatkowe później w sklepiku za grosze do kupienia? ;( - tym nie mniej nie jest to post mający uderzać w Portal, bo samo wydawnictwo jest dla mnie wydawnictwem dbającym o klienta i złego słowa nie powiem.
Zamawiając w przedsprzedaży, masz przynajmniej pewność, że bonus dostaniesz. Pozostali jej nie mają :D
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Trolliszcze pisze:Zamawiając w przedsprzedaży, masz przynajmniej pewność, że bonus dostaniesz. Pozostali jej nie mają :D
Tylko, że ta przyjemność kosztowała 3 dychy drożej w porównaniu do 8 zł w tej chwili... ech...
Piotr Komorowski
Posty: 79
Rejestracja: 17 lut 2013, 10:02
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Piotr Komorowski »

Powiem tak: miło by było, gdyby te karty były: a) dodatkiem do przedsprzedaży (wiem za co płace więcej) b) różnica w cenie 30 zeta więcej do tych 8 teraz to masakra c) może wydawca pomyślał by aby karty były czymś wyjątkowym - podwyższyć ich cenę w sklepiku, lub karty przeznaczyć do promocji np zorganizować jakiś konkurs w którym taki dodatek limitowany byłby jako nagroda
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

Rozumiem wasze rozdrażnienie ale trochę luzu. Nie zachowujcie się jakby najważniejsza była dla was świadomość tego, że kupiliście grę w przedsprzedaży i tylko wy w zaciszu swoich domostw będziecie się cieszyć super ekstra dodatkami to raz. Dwa wiadomo, że karty mogłyby być sprzedawane po wyższej cenie ale już teraz kosztują 20 PLN bo trzeba doliczyć kuriera. 20 zł za 8 kart? Nie wydaje mi się to atrakcyjne ;) A co do samego ruchu Portalu to fakt, trochę nie fair - mogli pozostawić jakiegoś smaczka tylko dla pre-orderowców, który nie byłby dostępny później ale nie oburzajmy się na to że jest.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: donmakaron »

Różnica między preorderem z dodatkowymi kartami, a preorderem bez karty wynosiła 30zł? To nie jest tak, że gry kupowane w sklepiku portalowym są po prostu droższe? Czy się mylę?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: rastula »

donmakaron pisze:Różnica między preorderem z dodatkowymi kartami, a preorderem bez karty wynosiła 30zł? To nie jest tak, że gry kupowane w sklepiku portalowym są po prostu droższe? Czy się mylę?

nie są - są sprzedawane w Sugerowanej Cenie Detalicznej


do kosztów kart bonusowych należy również doliczyć koszty wysyłki ...

ale widzę że Portal nie ma lekko - bo w którą strony się nie obrócisz...

Obrazek


a tak na serio... o co wam chodzi ????

macie karty? macie

macie poczucie, że przepłaciliście? to normalne na wolnym rynku... zapłaciliście dokładnie tyle ile uznaliście , że warto zapłacić...


ja zdecydowałem się na zakup dodatku w przedsprzedaży z rabatem stałego klienta w ulubionym sklepie - było taniej niż na Portalu - pomarudziłem Trzewikowi na forum że Portal to, Portal siamto a teraz grzecznie wziąłem te kilkanaście złotych ( drogo :P) i kupiłem sobie 7 kart ... rynek, czasami nawet wolny :P
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Portal dorzuca karty tylko w przedsprzedaży - źle
Portal sprzedaje karty poza przedsprzedażą - źle

Liczyć się trzeba z tym, że wydawnictwo sprzedaje po sugerowanej cenie detalicznej, sklepy trochę taniej i tyle.
ODPOWIEDZ