Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomuch »

Poza tym Portal mógł zamówić (np.) 100 zestawów dodatkowych kart, myśląc, że zejdzie 100 egzemplarzy w portalowej przedsprzedaży. Zeszło (np.) 60, więc 40 zestawów zostało. Mają teraz gnić w piwnicy??
W następnej przedsprzedaży już będzie (np.) tylko 70 sztuk, więc może już nie być szansy kupna w sklepiku...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Trolliszcze »

tomuch pisze:W następnej przedsprzedaży już będzie (np.) tylko 70 sztuk, więc może już nie być szansy kupna w sklepiku...
Znając życie, będzie tylko 70 sztuk, a na preordery znajdzie się 100 osób i wybuchnie kolejna afera na całą Polskę :D
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomuch »

Trolliszcze pisze:
tomuch pisze:W następnej przedsprzedaży już będzie (np.) tylko 70 sztuk, więc może już nie być szansy kupna w sklepiku...
Znając życie, będzie tylko 70 sztuk, a na preordery znajdzie się 100 osób i wybuchnie kolejna afera na całą Polskę :D
To niech to Portal potratuje jako reklamę. Wszyscy się następnym razem rzucą na przedsprzedaż u nich, żeby zdobyć dodatek, a oni cichaczem zamówią 150 zestawów ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: rastula »

Trolliszcze pisze:
tomuch pisze:W następnej przedsprzedaży już będzie (np.) tylko 70 sztuk, więc może już nie być szansy kupna w sklepiku...
Znając życie, będzie tylko 70 sztuk, a na preordery znajdzie się 100 osób i wybuchnie kolejna afera na całą Polskę :D


Leser will rise again ;)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: macike »

A mi wreszcie udało się zagrać w jakimś większym gronie (3p) - pierwsze 2 scenariusze.

Do tej pory jeszcze tak łatwo nie było. Nawet na przeklętej wyspie, gdzie pierwsze 3 (a może i 4) wydarzenia były z książką i co odkryliśmy, to zasnuła mgła, a jedyne okoliczne źródło drewna wyczerpało się w 2 rundzie.

BTW solo z wyspą męczyłem się parę razy, bo niepotrzebnie upierałem się tam osiedlać. Jak odpuściłem, poszło lekko, łatwo i przyjemnie.
W kolejnym scenariuszu Jane (czy jak jej tam...) udało mi się uratować i odpłynąć z wyspy przy pierwszym podejściu.

Pora na Wyspę ognia...

PS
Jak dla mnie gra znakomicie kreuje klimat zagrożenia... zawsze mam poczucie "jazdy na krawędzi". Póki co najlepsza gra na zarządzanie ryzykiem. :)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sowacz »

Mam pytanie odnośnie drugiego scenariusza. Graliśmy ostatnio i przerwaliśmy w połowie dochodząc do wniosku, że nie uda się nam na pewno tego wygrać.

Przez 4 kolejne tury wychodziły karty wydarzeń z ikoną książki, a więc na każdym odkrytym terenie mapy była jedna kostka mgły. W żaden sposób nie mogliśmy ich ściągnąć, gdyż do użycia Sacred Bell, który ściąga 3 kostki wymagane było odkrycie odpowiedniego typu terenu - kostki mgły mają właściwość, która anuluje typ terenu, na którym się znajduje, a więc sytuacja patowa. Nie mogliśmy używać Sacred Bell do usuwania mgły ponieważ mgła, która leżała na wszystkich żetonach terenów uniemożliwiała nam jej użycie. W każdej turze oczywiście nie produkowaliśmy, bo mgła leżała na terenie z obozem. Do zbierania surowców trzeba było wysyłać o jednego więcej pionka, co powodowało, że nie było "kasy" na budowanie schronienia, broni itd.

I teraz moje pytanie: czy pojawienie się szansy wygrania 2 scenariusza zależy tylko i wyłącznie od szczęścia w ułożeniu kart w talii wydarzeń (liczenie na to, że karty z ikoną książki nie pojawią się w kilku pierwszych turach gry)?
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: zielok »

Mgłę można umieścić na mapie w miejscu gdzie nie przeprowadzaliśmy akcji eksploracji.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sowacz »

zielok pisze:Mgłę można umieścić na mapie w miejscu gdzie nie przeprowadzaliśmy akcji eksploracji.
Ok, to wszystko zmienia ;)
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: prz22 »

Robinson wyprzedził Battlestar Galacticę na BGG w rankingu, a to oznacza, że właśnie stał się najwyżej notowaną przez graczy kooperacją na świecie;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

prz22 pisze:Robinson wyprzedził Battlestar Galacticę na BGG w rankingu, a to oznacza, że właśnie stał się najwyżej notowaną przez graczy kooperacją na świecie;)
Przewrotnie celebruję ten fakt spędzając wieczór na graniu solo :D
Przed Robinsonem RftG. Przeskoczy, czy nie?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

prz22 pisze:Robinson wyprzedził Battlestar Galacticę na BGG w rankingu, a to oznacza, że właśnie stał się najwyżej notowaną przez graczy kooperacją na świecie;)
Pięknie! Gratulacje :D
Moje dwie ulubione kooperacje razem prawie na szczycie :)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: macike »

sowacz pisze:I teraz moje pytanie: czy pojawienie się szansy wygrania 2 scenariusza zależy tylko i wyłącznie od szczęścia w ułożeniu kart w talii wydarzeń (liczenie na to, że karty z ikoną książki nie pojawią się w kilku pierwszych turach gry)?
Faktycznie i to bezkarnie, dopiero jak wcale nie można dołożyć mgły to się obrywa ranę. :oops: Coś nie doczytaliśmy rozgrywając ten scenariusz, a sytuację mieliśmy podobną 3-4 karty z księgą na początek i zakrywaliśmy tylko odkryte kafelki. Pierwszy (po plaży) odkryty kafelek, to łąki. ZONK. Potem wzgórza i znowu mgła. ZONK.
Parliśmy na eksplorację w poszukiwaniu Ozdobnego Dzwonu i koniec końców się udało. A można było prościej. :oops:

Odpowiadając na pytanie sowacza - da się, nawet, jak jest pod górkę. BTW a wspominałem o wyczerpujących się źródłach drewna i o tym, że większość źródeł drewna była skumulowana na drugim końcu wyspy?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Trolliszcze »

Z tą mgłą to częsty błąd, też tak za pierwszym razem graliśmy. Powinni gdzieś czytelnie na karcie scenariusza napisać, że można kłaść mgłę na terenie jeszcze nieodkrytym, bo nie przyszło mi do głowy zaglądać do instrukcji :D
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: macike »

Trolliszcze pisze:Z tą mgłą to częsty błąd, też tak za pierwszym razem graliśmy. Powinni gdzieś czytelnie na karcie scenariusza napisać, że można kłaść mgłę na terenie jeszcze nieodkrytym, bo nie przyszło mi do głowy zaglądać do instrukcji :D
Jest napisane kafelek/obszar. Gdyby dopisano nieodkryty obszar błędów byłoby mniej. :)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: uocie »

Czy edycje różnią się od siebie na tyle że nie warto brać pierwszej? Wiem że w drugiej poprawiono karty, znaczniki i takie tam, ale chciałem się wymienić na pierwszą edycję, a nie wiem na ile błędy utrudniają grę (wiem o instrukcji, ale można sobie wydrukować zawsze nową)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

W ogóle nie utrudniają.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: uocie »

dzięki :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

uocie pisze:Czy edycje różnią się od siebie na tyle że nie warto brać pierwszej? Wiem że w drugiej poprawiono karty, znaczniki i takie tam, ale chciałem się wymienić na pierwszą edycję, a nie wiem na ile błędy utrudniają grę (wiem o instrukcji, ale można sobie wydrukować zawsze nową)
Poza instrukcja zmiany sa kosmetyczne. Spokojnie mozna brac 1 edycje.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Sandman »

Robinson już w pierwszej 20 na BGG. Sky is the limit? :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kdsz »

Sandman pisze:Robinson już w pierwszej 20 na BGG. Sky is the limit? :)
Przy tej okazji pozwolę sobie zacytować mój post z dnia 5 listopada 2012:
kdsz pisze:Jeśli myślicie o polskim projektancie, który ma szansę wskoczyć ze swoim tytułem do top 20 BGG, to pewnie jest to właśnie Trzewik
Chyba muszę sobie kupić jakąś grę w nagrodę za skuteczne jasnowidzenie ;)


Gratulacje, Trzewik!
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Tak przy okazji, to trzewik miał (ma w sumie) dwie swoje gry w pierwszej piątce The Hotness na BGG a sam jest najbardziej the Hotness osobą na BGG :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Znaczy się niezłe z Trzewika Ciacho :mrgreen:
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: poooq »

Gratulacje. Trzymam kciuki za dalsza wspinaczkę w rankingu.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: hsiale »

Dzisiaj Robinson już 19 :) Dwa kolejne miejsca powinny pójść szybko, dopiero potem jest troszkę większy dystans do przeskoczenia.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

A co najlepsze Avg Rating Robinsona rośnie, ja koczował w okolicach 200 miejsca to było 8,07 8,03 chyba przez moment, potem skoczył na 8.15, 8.17 a dziś juz 8.28. Kurcze, to dobra gra jest. :D
ODPOWIEDZ