[W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Smerf Maruda »

Tam do kata, jeśli zebrałaby się ekipa do P., jak i do Sz., to nie odmówię tego pierwszego. Zobaczmy na miejscu.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Smerf Maruda »

Dziękuję współgraczyni i współgraczom. W Periklesa dostałem bęcki, w ND jeszcze większe, ale wieczór - jak zawsze - był bardzo udany.

Staszek, daruj, mam nadzieję, że mimo wszystko Szogun się udał :-)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: staszek »

Dzięki za Szoguna.Niestety graliśmy tylko pół gry czyli jak u Vivaldiego-cztery pory zamiast ośmiu.
Gra bardzo fajna,napewno jescze kiedyś będę chciał zagrać.Niestety gra ma jedną wadę-nie da się chyba jej skończyć w czasie krótszym niż 3 h(przy wariancie 4 osobowym)
Mam nadzieję Łukasz,że kiedyś jeszcze w Szoguna zagramy,a jako przeprosiny przyjmę piątkową naukę gry w Brassa :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

staszek pisze:Niestety gra ma jedną wadę-nie da się chyba jej skończyć w czasie krótszym niż 3 h(przy wariancie 4 osobowym)
Strasznie wolno graliście najwyraźniej. Ja pamiętam rozgrywki rzędu 2,5-3,5 godziny i wcale nie były jakieś szybkie. Zwłaszcza, że mi się zdarza zadumać nad planszą 8)

Zgodnie z zapowiedzią walczyliśmy z Valmontem w pierwszym scenariuszu CoH. Ja w kolorze feldgrau, on bronił Matuszki Rasiji. Początek miałem mocny - pierwszy strzał i od razu rosyjscy strzelcy w środkowym "korytarzu" między lasami zakończyli swoją obecność na planszy (Valmont wyciągnął jedyny żeton z 20 z napisem "killed"). Potem szybko zdobyłem punkt kontrolny, a Valmont znów udowodnił, że jest w stanie wylosować ten żeton ponownie. Niestety moje zabijackie zapędy były zbyt mocne i niepotrzebnie poleciałem do przodu goniąc za Rosjanami, zamiast się cofnąć i bronić zdobytego, punktowanego miejsca. Valmont to skrupulatnie wykorzystywał, i w ostatniej rundzie wykosił mi ostatnią grupę z LMG i odzyskał punktowany teren, wygrywając 7 do 5. Ech, widać muszę się jeszcze dużo nauczyć pod względem strategii taktyki i wbić sobie do głowy pewne reguły, o których jakoś w praktyce prawie zapominam. Mimo porażki gra znowu mnie pochłonęła i chcę więcej. Dzięki za rozgrywkę 8)

Edycja: jednak Valmontowi się nie podobało, widząc jaką dał ocenę na BGG. Albo inaczej, pewnie podobało się, tylko nie akceptuje losowości :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Smerf Maruda »

Geko pisze:Strasznie wolno graliście najwyraźniej. Ja pamiętam rozgrywki rzędu 2,5-3,5 godziny i wcale nie były jakieś szybkie. Zwłaszcza, że mi się zdarza zadumać nad planszą 8)
Ehehehe.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Jakie tam ehehehe? W 3 godz. zrobić tylko jeden rok z gry? Tzn., że średnio prawie godzinę rozgrywali jedną porę roku? Strasznie długo. Ja rozumiem walki, ale budowanie budynków, czy zbieranie dochodów robi się w zasadzie na zasadzie "wszyscy jednocześnie". Najdłużej trwa planowanie akcji. Trochę krócej walki, ale przecież są po dwie na gracza i nie zawsze się chce walczyć.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Smerf Maruda »

Geko pisze:Jakie tam ehehehe? W 3 godz. zrobić tylko jeden rok z gry? Tzn., że średnio prawie godzinę rozgrywali jedną porę roku? Strasznie długo. Ja rozumiem walki, ale budowanie budynków, czy zbieranie dochodów robi się w zasadzie na zasadzie "wszyscy jednocześnie". Najdłużej trwa planowanie akcji. Trochę krócej walki, ale przecież są po dwie na gracza i nie zawsze się chce walczyć.
Jarek, nie śmiałem się z tego, co napisałeś, broń Boże... Bardziej chodzi mi o skład szogunowej drużyny 8)

Michał, tylko się nie obrażaj!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Smerf Maruda pisze: Jarek, nie śmiałem się z tego, co napisałeś, broń Boże... Bardziej chodzi mi o skład szogunowej drużyny 8)
A myślałem, że chciałeś powiedzieć, że to co napisałem jest nierealne :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: staszek »

Słuchajcie,niedokładnie mnie zrozumieliście-my graliśmy nieco mniej bo zaczeliśmy ok.17.30 tłumaczenie zasad,a ok.20.10 skończyliśmy pierwszą turę-także połowę pierwszej gry ok.2godz 15 minut może troszkę dłużej.odjąłem więc trochę pomnożyłem przez 2 i wyszło mi conajmniej 3 godziny.
co do Smerfowego ehehe,wiedziałem,że nie poddaje w wątpliwość prawdomówności Geka ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: jax »

Geko pisze: Ech, widać muszę się jeszcze dużo nauczyć pod względem strategii taktyki i wbić sobie do głowy pewne reguły, o których jakoś w praktyce prawie zapominam. Mimo porażki gra znowu mnie pochłonęła i chcę więcej. Dzięki za rozgrywkę 8)
Ja chyba śnię 8) Jeśli dobrze rozumiem 3x raz pod rząd była porażka Niemców w 1-szym scenariuszu? W tym 1-szym scenariuszu, gdzie Niemcy roznoszą Rosjan jak chcą? :o
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

jax pisze:
Geko pisze: Ech, widać muszę się jeszcze dużo nauczyć pod względem strategii taktyki i wbić sobie do głowy pewne reguły, o których jakoś w praktyce prawie zapominam. Mimo porażki gra znowu mnie pochłonęła i chcę więcej. Dzięki za rozgrywkę 8)
Ja chyba śnię 8) Jeśli dobrze rozumiem 3x raz pod rząd była porażka Niemców w 1-szym scenariuszu? W tym 1-szym scenariuszu, gdzie Niemcy roznoszą Rosjan jak chcą? :o
Nie 3, tylko 2. I nie pod rząd. Raz był remis. Drugi raz nie skończyliśmy (grałem Rosjanami) i sytuacja była wyrównana w połowie gry. Poza tym z tym roznoszeniem Rosjan, to wcale nie jest dla mnie takie oczywiste. Owszem, Niemcy taniej strzelają, ale przecież muszą od początku przeć do przodu i przejąć punktowany teren (póki tego nie zrobią, punktują Rosjanie). A rozłożenie terenu po rosyjskiej stronie wcale im tego nie ułatwia. LKM tanio i daleko strzelają, ale jak Rosjanie (którzy mają dużo strzelców) podejdą na CC (co mogą robić ze względu na zalesienie) to nie jest wesoło (-2 do FP, +4 FP dla Rosjan).
Poza tym Jax, weź pod uwagę, że piszesz z pozycji gracza znającego nieźle grę. Mi jeszcze zdarza się zapomnieć, np. że gdy przeciwnik wchodzi w CC, to możemy się cofną tylko na 3 hexy za nami. Albo, że mogłem przecież uciekać z CC. Albo, że Maxim musi płacić aż 2 za ruch. W pierwszej grze z Ja_nem (Niemcy przegrali 3 do 4) przez chyba dwie rundy robiliśmy oportunity action na aktywnej jednostce. A poza tym głupio poleciałem jedną jednostką do przodu.
We wczorajszej grze z Valmontem dobrze parłem wszystkimi do przodu, miałem szczęśliwy pierwszy strzał z LMG (jedna jednostka rosyjska zginęła) i szybko zdobyłem punktowany teren. Błędem było tylko niepotrzebne parcie dalej (chęć eliminacji Rosjan) - akurat w tamtym terenie Rosjanie mają lepiej, biorąc pod uwagę, że dostają dwie jednostki strzelców. I Valmont to ładnie wykorzystywał (a ja zrobiłem kilka błędów) i w efekcie w ostatniej rundzie przejął punktowane miejsce i zabił mi ostatnią jednostkę, co dało mu dwa punkty przewagi (7 do 5). Powinienem się cofnąć i skupić na utrzymaniu terenu kontrolnego.
Ja w takie gry nigdy nie grałem, więc nie mam tu doświadczenia. I tyle.

Poza tym, masz jakieś dane statystyczne na temat tego, że Niemcy powinny bez problemu w 90% wygrać? Czy piszesz tylko wg swojego uznania? Tu mam np. ARR z BGG i jakoś wygrali Rosjanie 7 do 5:

http://www.boardgamegeek.com/thread/374610
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: jax »

Geko pisze:Nie 3, tylko 2. I nie pod rząd. Raz był remis.
Istotnie coś poplątałem wynik drugiej rozgrywki z Polibudy.. (więc tylko 2 zwycięstwa Rosjan).
Ogólnie jak grałem to Niemcy roznosili Rosjan i takie też były spostrzeżenia wszystkich innych, którzy grali w ten scenariusz. Więc na tej podstawie mocno się zdziwiłem. Może analiza na sucho scenariusza nie wskazuje na rzeź Rosjan, ale na wyrównaną rozgrywkę, ale niestety (niestety, bo chciałbym żeby to był scenariusz zbilansowany) nie znalazło to potwierdzenia w moicch rozgrywkach i osób z którymi rozmawiałem. Może bym się tak nie zdziwił gdyby rzeź Rosjan za każdym razem nie była tak wyraźna. Ale fajnie że można jednak nimi wygrać :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Dużo pewnie zależy od stylu gry i przyjętej taktyki. Np. jak grałem z Ja_nem, to w pierwszej rundzie po moim spasowaniu jako aktywnego gracza, on też pasował i kończył rundę. Przy takim stylu musiałem starać się wykorzystać maksymalnie moje zasoby (w tym CAP). Co z kolei było ryzykowne, bo Ja_n mógł sobie jednak nie spasować i grać dalej, mając duże pole do popisu. Dla mnie też to kwestia dobrego oswojenia zasad w praktyce i wykorzystywania ich jak należy. Przede wszystkim zbyt rozrzutnie korzystałem z CAP (w tym na zdobycie inicjatywy).
Po tych kilku partiach wydaje mi się, że Niemcy mają łatwiej ale zakładanie, że powinni za każdym razem roznosić Rosjan wydaje mi się grubo przesadzone. Również dlatego, że mają o 1CAP więcej, a CAP to najcenniejszy zasób w tej grze. Mam wrażenie, że początkowo Niemcy mogą Rosjan trochę przycisnąć (muszą przeć do przodu), ale potem Rosjanie mogą to odrobić i to Niemcy muszą się więcej pocić. No i Rosjanie mogą grać na czas, a Niemcy muszą się na początku spieszyć.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Poniedziałkowe granie ma tę wadę, że trzeba się umawiać w weekend :P . Dlatego niniejszym badam grunt. Słyszałem coś wczoraj o ustawkach na Steam. Jakby co, to jestem chętny, mogę przynieść swój egzemplarz. Chyba, że ktoś jest chętny na Conflict of Heroes (mogę tłumaczyć zasady). Poza tym w inne pozycje alternatywnie też zagram (np. Szogun)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: staszek »

Steama z chęcią poznam,ale wstępnie umówiliśmy się ze Smerfem na Automobile-moze jak nie bedzie chetnych to jednak Steam,jakby znowu nie bylo chetnych to w Shoguna tez zagram :)
Awatar użytkownika
Vidocq
Posty: 121
Rejestracja: 12 wrz 2007, 13:07
Lokalizacja: Warszawa Wilanów/Ursynów

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Vidocq »

Ja niestety odpadam ze Steama ze Smurfem albo COH z Geko :(
Żona mnie zaszantażowała :P Bo nam dzieciak z wakacji wraca :( ALbo piątki albo poniedziałki, więc na razie zostanę jednak przy piątkach :)
Udanej zabawy w poniedziałek :(
Nec Hercules contra plures
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Vidocq pisze:Ja niestety odpadam ze Steama ze Smurfem albo COH z Geko :(
Żona mnie zaszantażowała :P Bo nam dzieciak z wakacji wraca :( ALbo piątki albo poniedziałki, więc na razie zostanę jednak przy piątkach :)
Skandal :evil:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Mustafa »

Będę w ten poniedziałek, może uda mi się wziąć jakąś grę np: el grande , mama nadzieje że Stalker się pojawi z Le Havre bo od dawna chciałem poznać tą grę. Jezeli by nie mógł wpaść to będę od 17.00, 1710 i piszę się na cokolwiek 8)
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Jakby Stalker przytargał Lu Avr, to też bym w końcu chętnie spróbował. Choć z tego co kojarzę, to ma wersję germańską, więc będzie dodatkowo zabawa 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: zephyr »

Ja chętnie zagram... hmm w sumie w cokolwiek, przy propozycjach:
Steam, Le havre, Automobile, El Grande
aż ciężko się zdecydować...

Nawet CoH brzmi dziwnie intrygująco, generalnie nie gram w gry wojenne, ale może bym kiedyś spróbował.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
ja bym chętnie spróbował TtA :) , wiem, że nie ma szans skończyć, szans dojść do połowy, ale może jak szybko będą tłumaczone zasady to chociaż uda się rozegrać pierwszą turę :)
Jeśli się nie uda to może La Havre albo Steam z tendencją w stronę Steam'a.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Micelius
Posty: 758
Rejestracja: 19 lut 2009, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Micelius »

Sir-lothar pisze:Witam,
ja bym chętnie spróbował TtA :) , wiem, że nie ma szans skończyć, szans dojść do połowy, ale może jak szybko będą tłumaczone zasady to chociaż uda się rozegrać pierwszą turę :)
No nie przesadzaj - trzy godziny to czas bardzo realny na partię (chyba, że jakieś marudy przeszkadzają :lol: ), więc jakby zacząć o 17...

...ale tak sobie piszę, a tu po pierwsze, jeszcze liżę rany po ostatniej haniebnej porażce w TtA, po drugie, nie mam własnego egzemplarza, po trzecie, jestem w zasadzie umówiony na Szoguna (jak się odbędzie :) ), a po czwarte i najgorsze, moje szanse na przyjście w ten poniedziałek maleją... :?
Niech garby waszych wielbłądów będą zawsze tłuste!
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
skoro nie TtA, to na pewno znajdzie się coś innego do zagrania, np. czy są jeszcze miejsca przy szogunie dla średnio zaawansowanych?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Smerf Maruda »

Steam średnio, wolę Automobile'a. Wezmę to i to (i ND dla Natalii), zobaczymy, co się wykluje.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [W-wa] Poniedziałki w Smoczym Gnieździe (na Koszykowej)

Post autor: Geko »

Smerf Maruda pisze:Steam średnio, wolę Automobile'a.
No ja na odwrót. Więc wezmę Steam i coś krótszego. CoH nie biorę, bo dość ciężkie (w sensie wagi) a raczej chętnego nie ma. Zephyr tylko napisał, że "kiedyś", więc szanse są chyba małe.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Zablokowany