Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Co tam nowego słychać w kwestii Atlantydów PL? Instrukcja już jest? Preordery można robić? Urlop bez kompa to był zły pomysł. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

Wrzesień dopiero, wg. filmików od Trzewiczka, więc trochę za wcześnie na preordery. ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

zakwas pisze:Wrzesień dopiero, wg. filmików od Trzewiczka, więc trochę za wcześnie na preordery. ;)
Angielska już od półtora tygodnia dostęna, ale widzę, że polska zaliczy mały poślizg skoro dopiero wrzesień. Trudno. Dzieki za info! :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Bary pisze: Angielska już od półtora tygodnia dostęna,
Dostępna w sensie, że można ją kupić od ręki czy w preorderze?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

W preorderze.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: powermilk »

Bary pisze:W preorderze.
Ale z odbiorem na Gen Conie, o ile się nie mylę.
Zuntir
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2015, 20:21
Has thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Zuntir »

Ja rozumiem, że USA to większy rynek a sama wersja angielska jest międzynarodowa, ale trochę wkurzające są te opóźnienia polskich wersji czy to instrukcji czy też to, że na drugi pakiet imperialny będziemy dłużej czekać bo u Amerykanów był poślizg z pierwszym. :/
gervaz
Posty: 346
Rejestracja: 26 wrz 2009, 09:07
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: gervaz »

Też bym chciał już zagrać - ale czekam cierpliwie. Na jesień będzie jak znalazł.
http://bitewniakowepogranicza.blogspot.com/

Blog z pogranicza gier bitewnych i reszty rozrywki bez prądu (w tym picia).
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pkajak »

Krótka prezentacja Atlantydów prosto z GenConu. https://www.youtube.com/watch?v=QM0Xy5mdyC8
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Fajnie, ale kupujac dodatek Altantydzi sa w plecy w stosunku do innych najcji o 10 kart. Czyli grajac Rzymem odrzucam najgorsze karty frakcyjne i dorzucam 10 pod Atlantydow. Ci ostatni tego zrobic niestety nie moga.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pkajak »

Pixa pisze:Fajnie, ale kupujac dodatek Altantydzi sa w plecy w stosunku do innych najcji o 10 kart. Czyli grajac Rzymem odrzucam najgorsze karty frakcyjne i dorzucam 10 pod Atlantydow. Ci ostatni tego zrobic niestety nie moga.
Oj tam! Atlantydzi o 10 kart do tyłu, ale za to gracze o jedną frakcję do przodu! :D
Może wszystkie karty Atlantydów są na poziomie tych z podstawowych frakcji, które nie zostałyby odrzucone? :wink:
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Drakkainen »

Reid666 pisze:Podczas lektury angielsiej instrukcji do Atlantydów zaskoczył mnie trochę wpis dotyczący reguł budowania talii:
STANDARD
This format only is allowed to be played in tournaments.
You may mix the Common and Faction cards from the Imperial
Settlers base game with the corresponding cards from exactly
1 expansion only.
Jeśli dobrze rozumie to w czasie jednej rozgrywki możemy łączyć z tylko jednym dodatkiem. Trochę zaskakujące rozwiązanie...

O tyle dziwniejsze że Atlantydzi zawierają dodatkowe 10 kart które należy traktować jako część dodatku KPP. Jednak według zasad turniejowych nie można łączyć tych dodatków ze sobą!

Jak dla mnie rozwiązanie co najmniej kontrowersyjne.
Jakiś czas tu nie zaglądałem cierpliwie czekając na Atlantydów (bo już pogodziłem się że 2 dodatek imperialny będzie później) i muszę przyznać że po przeczytaniu tego posta dosłownie mnie zatkało. Jak dla mnie największe rozczarowanie planszówkowe tego roku. Jeśli Portal zamierza iść tylko w dodatki frakcyjne to ok, jeden duży dodatek na raz, ale blokowanie przy tym pakietów imperialnych? To burzy dla mnie całą wizję tej gry i całkowicie demotywuje do kupna kolejnych niefrakcyjnych rozszerzeń.

Przepraszam za taki gorzki post, ale Osadnicy stali się jedną z moich ulubionych gier, rozegrałem dziesiątki partii ostatnio przestając w oczekiwaniu na zmiany, na wybór nowych kart, na różnorodność. Teraz widzę że różnorodności nie dostanę i jak się umówię na grę z dodatkiem X to będę dokładnie wiedział jakie karty ma jaka frakcja. Oczywiście rozumiem, że takie rozwiązanie może się podobać i że łatwiej jest rozwijać grę, ale dla mnie jest to odebranie graczom sporo zabawy i tyle. :(
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Niestety, ta zasada to lekkie pójście na skróty. :/ Szkoda też, że o drugim pakiecie imperialnym ucichło, chociaż juz jest dawno gotowy. Mógłby nam umilić oczekiwanie na Atlantydów.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Jeśli nie gracie turniejowo, to nie bardzo widzę, w czym problem. Najważniejsze, by każdy gracz był świadomy, co wybiera.
toblakai
Posty: 1288
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 232 times
Been thanked: 251 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Początkowo również nie byłem zadowolony z tego całego zamieszania z oficjalnymi formatami mieszania kart, ale po rozegraniu kilkudziesięciu partii w podstawkę doszedłem do wniosku że ta gra aż tak bardzo nie wymaga dokupywania wszelkich dodatków. Kupiłem 'Każdy potrzebuje przyjaciela', ale drugi pakiet imperialny chyba sobie odpuszczę - nie chce mi się bawić w budowanie talii, a wizja wkładania tylko jednego małego dodatku jakoś mi nie odpowiada. Nie przeszkadza mi mniejsza pula kart dlatego będę uderzał głównie w rozszerzenia dodające nowe frakcje, a dodatkowe karty uzupełniające - wyrównujące liczbę kart względem pakietów imperialnych - zawarte w pudełku będą miłym dodatkiem.

Zdanie mogę zmienić jak zobaczę kolejny pakiet imperialny :D Jeżeli będą dodawać coś nowego, a nie tylko więcej tego samego to się może skuszę.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

vojtas pisze:Jeśli nie gracie turniejowo, to nie bardzo widzę, w czym problem. Najważniejsze, by każdy gracz był świadomy, co wybiera.
Sęk w tym, że pewnie na turniejach będę chciał pograć. Szczerze mówiąc w dalszym ciągu mam wrażenie, że w.w. ograniczenie nie zostało dość dobrze wyjaśnione. Według instrukcji do podstawki można dodać tylko jedno rozszerzenie. Ale czy przez rozszerzenie rozumiemy zarówno duże jak i małe dodatki (pewnie tak)? Dodatkowo, jeżeli za rok wyjdzie nowa frakcja (powiedzmy Marsjanie) to nie będzie można grać Marsjanami przeciwko Atlantydom (wszak obydwie frakcje pochodzą z rozszerzeń)? Vojtas, musisz przyznać, że w tym momencie ograniczenie jest dość bolesne.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Bary pisze: Dodatkowo, jeżeli za rok wyjdzie nowa frakcja (powiedzmy Marsjanie) to nie będzie można grać Marsjanami przeciwko Atlantydom (wszak obydwie frakcje pochodzą z rozszerzeń)? Vojtas, musisz przyznać, że w tym momencie ograniczenie jest dość bolesne.
A czy na turniejach wybiera się jedną frakcję i gra nią cały czas? Bo jeśli tak, to gdy wyjdzie więcej frakcji i powyższe założenie będzie obowiązywać, to turniej będzie praktycznie nie do przeprowadzenia. Co będzie jak większość zechce zagrać rasami z dodatków? Coś tu jednak nie gra...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Czekam tylko kiedy Portal sie w tym wszystkim pogubi. Czy jak wyjdzie II pakiet immperialny to czy do Atlantydow wyjdzie jakies uzupelnienie? To sie wszystko kupy nie trzyma i chyba nie jest do konca przemyslane.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Palmer »

To, że nowe rasy wychodzą jako dodatki, nie znaczy że ich podstawowe 30kart trzeba traktować jako dodatek.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Palmer pisze:To, że nowe rasy wychodzą jako dodatki, nie znaczy że ich podstawowe 30kart trzeba traktować jako dodatek.
Jasne, dlatego właśnie napisałem, że obecny opis w instrukcji jest zbyt lakoniczny i być może nadinterpretujemy pewne rzeczy.
btw. Kilka postów temu padło dobre pytanie, co jeżeli dwie osoby będą chciały zagrać tą samą frakcją na turnieju. Ciekawe, czy taka opcja będzie możliwa. Jak to wygląda w przypadku tegorocznego turnieju Neuroshimy Hex?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
toblakai
Posty: 1288
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 232 times
Been thanked: 251 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Bea pisze:
Bary pisze: Dodatkowo, jeżeli za rok wyjdzie nowa frakcja (powiedzmy Marsjanie) to nie będzie można grać Marsjanami przeciwko Atlantydom (wszak obydwie frakcje pochodzą z rozszerzeń)? Vojtas, musisz przyznać, że w tym momencie ograniczenie jest dość bolesne.
A czy na turniejach wybiera się jedną frakcję i gra nią cały czas? Bo jeśli tak, to gdy wyjdzie więcej frakcji i powyższe założenie będzie obowiązywać, to turniej będzie praktycznie nie do przeprowadzenia. Co będzie jak większość zechce zagrać rasami z dodatków? Coś tu jednak nie gra...
Tutaj to już mocno przesadzacie - przecież jasnym jest, że w mieszaniu kart chodzi o dodawanie kart pochodzących z poza podstawowego zestawu 30 kart przynależących do danej frakcji. Nie sugerujmy tutaj rzeczy absurdalnych. Portal zdecydowanie się zakręcił ze sposobem dystrybucji małych dodatków i w moim odczuciu niepotrzebnie próbuje nadganiać w dodatkach frakcyjnych. Przypuszczam, że już przy trzecim pakiecie imperialnym zostanie to jakoś unormowane bądź zupełnie z nich zrezygnują - na dłuższą metę to się przecież musi posypać bo przyrost kart do uzupełniania będzie za duży.

Ja bym raczej tutaj widział pakiety imperialne w formie małych paczek kupowanych dla każdej frakcji osobno - może cena by była ciut wyższa, ale przynajmniej każdy by był w stanie kupić te karty których faktycznie potrzebuje.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Palmer »

Bary pisze:
Palmer pisze: Jasne, dlatego właśnie napisałem, że obecny opis w instrukcji jest zbyt lakoniczny i być może nadinterpretujemy pewne rzeczy.
Dzień, jak co dzień, na forum :P
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Bary pisze:[quote="Palmer"
btw. Kilka postów temu padło dobre pytanie, co jeżeli dwie osoby będą chciały zagrać tą samą frakcją na turnieju. Ciekawe, czy taka opcja będzie możliwa. Jak to wygląda w przypadku tegorocznego turnieju Neuroshimy Hex?
w Hexie jeden gracz gral wersja 2.5, a drugi 3.0. W Osadnikach nie ma takiej mozliwosci.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Pixa pisze: w Hexie jeden gracz gral wersja 2.5, a drugi 3.0. W Osadnikach nie ma takiej mozliwosci.
No tak, tylko w Osadnikach nie ma takiej potrzeby, wszak karty graczy nie mieszają się na jednej planszy, jak to ma miejsce w przypadku żetonów Hex-a.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Ayaram »

Bary pisze:Dodatkowo, jeżeli za rok wyjdzie nowa frakcja (powiedzmy Marsjanie) to nie będzie można grać Marsjanami przeciwko Atlantydom (wszak obydwie frakcje pochodzą z rozszerzeń)?
Tak całkiem poważnie mówiąc, to dodanie Marsjan było by epickie. I korzystanie z zasobów ludzi do eksperymentów, Portal PLZ!

Widzę, że chyba jestem jedyną osobą którą cieszy takie podejście do tematu deck-buildingu. Jako fan karcianek z budową własnego decku - DB do gry ekonomicznej mi totalnie nie pasował i nie wyobrażam sobie siebie siedzącego nad kartami i rozmyślającego, jaką by tu wywalić kartę za nową kartę by uciułać jak najwięcej punktów. Dodawanie wciąż nowych kart do stosu to też nie wyjście. A tu będzie łatwo i będzie zapewniało jednak, że rozgrywki nie będą ciągle takie same. Mi pasuje.
ODPOWIEDZ