Metallum

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Metallum

Post autor: michalldz90 »

dzięki za informacje ;) poszedł mail w takim razie :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: Metallum

Post autor: Muad'Dib »

W końcu się zebrałem do napisania paru słów. Od dawna przymierzałem się do tej gry i w maju w końcu udało mi się zagrać. Od tamtego czasu nie miałem okazji aż do zeszłego weekendu. Jak dla mnie gra jest przednia i bardzo żałuję, że Galakta strasznie mało ją promuje (czy cokolwiek w ogóle promują?). Czasem jeżdżę na zagraniczne zjazdy karciane gdzie zabieram ze sobą polskie gry do promowania ich i zachęcenia ludzi ;) Przy Metallum jest o tyle trudniej, że karty mają tekst więc musiałbym opracować angielskie tłumaczenie ale może się do tego zabiorę.

Dzięki wojo za super grę i liczę, że wypłynie na szersze wody, choć z biegiem czasu szanse na to maleją :(
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Metallum

Post autor: vojtas »

Trzewik powiedział we vlogu, że Portal bez wahania wydałby Metallum, gdyby tylko twórcy przyszli do niego z prototypem. Tak mu się podoba. :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: Metallum

Post autor: Muad'Dib »

Który to odcinek, żebym sobie posłuchał?:)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Metallum

Post autor: vojtas »

Muad'Dib pisze:Który to odcinek, żebym sobie posłuchał?:)
To dokładnie ten fragment:
https://youtu.be/e5Xo6QfaTdE?t=207
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Metallum

Post autor: 100ch »

Z tego co pamiętam to Portal miał prototyp Metallum u siebie Wspominał o tym Trzewik zdaje się w którymś z odcinków podcastu 2 Pionki Jeśli się mylę to niech mnie ktoś sprostuje

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Metallum

Post autor: Dellas »

Z tego co pamiętam to Portal miał prototyp Metallum u siebie Wspominał o tym Trzewik zdaje się w którymś z odcinków podcastu 2 Pionki Jeśli się mylę to niech mnie ktoś sprostuje
Ignacy Trzewiczek wspominał że żałuje iż to nie on wydał Metallum, bo wtedy gra miałaby lepsza promocję na świecie (wg. wyżej wspomnianego). Metallum wygrało konkurs na najlepszy prototyp gry zorganizowany przez Galaktę i jako nagrodą w tymże konkursie wydaną tą grę.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Metallum

Post autor: Vester »

Może pora, by Portal robił własne konkursy dla projektantów?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: kwiatosz »

Z tego co Trzewik mówi to mają kogoś oddelegowanego do testowania prototypów (przepraszam, nie pamiętam imienia) i ten ktoś cały czas testuje ciągle nadchodzące prototypy - więc to nie jest tak, że Trzewik żałuje, ale nie sprawdza. W ostatnich 2p mówił, żeby jednak autorzy nieco się ogarnęli, bo nawet te wybrane już lepsze są i tak słabe i bez szans na wydanie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Metallum

Post autor: rattkin »

Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy opinia Ignacego/Portalu jest aż tak istotna. Portal też wypuszczał gnioty, Portal przepuścił King of Tokyo, a Rattle Battle właśnie smutno tonie w recenzjach.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: kwiatosz »

No z pewnoscia jest istotna dla szans wydania przez Portal :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Muad'Dib wielkie dzięki za miłe słowa. Jak będę w Galakcie (mam do odbioru zamówienie) to postaram się zapytać czy nie mają przypadkiem kilku "wolnych" tali ENG do Metallum. Jeżeli tak to postaram się załatwić i podesłać Ci.

Tak dla wyjaśnienia: prototyp Metallum nie trafił do Portalu, Galakta była jedynym wydawnictwem jakiemu go przedstawialiśmy (właśnie przez konkurs, który nas zmotywował do "ukończenia" gry, nad która pracowaliśmy w sumie latami).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: Metallum

Post autor: Muad'Dib »

wojo pisze:Muad'Dib wielkie dzięki za miłe słowa. Jak będę w Galakcie (mam do odbioru zamówienie) to postaram się zapytać czy nie mają przypadkiem kilku "wolnych" tali ENG do Metallum. Jeżeli tak to postaram się załatwić i podesłać Ci.
Jeśli byłaby taka opcja to super, byłbym bardzo wdzięczny ;) Mimo niewielkiej ilości partii zdecydowanie należy do moich ulubionych gier w tej chwili ;)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Metallum

Post autor: vojtas »

wojo pisze:Tak dla wyjaśnienia: prototyp Metallum nie trafił do Portalu, Galakta była jedynym wydawnictwem jakiemu go przedstawialiśmy (właśnie przez konkurs, który nas zmotywował do "ukończenia" gry, nad która pracowaliśmy w sumie latami).
Pracujecie nad czymś nowym? :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Metallum

Post autor: rattkin »

Wg mnie również jedna z bardzo niewielu gier na 2 z fajną interakcją, inną niż "ja mam mojego infantylnego czarodzieja, a Ty masz swojego, i kto magicznie pozbawi kogo życia. Jakiekolwiek udoskonalenia chętnie powitam, choć wydaje mi się, że gra jest raczej zamkniętą całością. Ale coś nowego może?
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Metallum

Post autor: myszor »

michalldz90 pisze:dzięki za informacje ;) poszedł mail w takim razie :)
Jak się zakończył temat tego maila do Galakty w sprawie karty promo?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Metallum

Post autor: michalldz90 »

Niestety nie jest do kupienia. Jedynie do nabycia na stoiskach galakty podczas jakiś imprez związanych z grami planszowymi :\
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

vojtas pisze:Pracujecie nad czymś nowym? :)
Tak pracujemy choć etap jest dość wczesny (nie wynika to z tego że dopiero zaczęliśmy ale tego że gra mocno się przepoczwarza i przez to mamy wciąż wrażenie że jesteśmy na początku). Natomiast wygląda niestety/stety że nasz styl pracy ma to do siebie że gra będzie powstawać przez długi czas :)
michalldz90 pisze:Niestety nie jest do kupienia. Jedynie do nabycia na stoiskach galakty podczas jakiś imprez związanych z grami planszowymi :\
Co do Ataku Robotów to rozmawiałem o ich dystrybucji z Galaktą już bardzo dawno. Wtedy jeszcze nie mieli sprecyzowanych planów ale wspominali o konwentach, turniejach i innych pomysłach. Wiem że odbył się jeden turniej na Galaktikonie i najwyraźniej faktycznie można promo kartę kupić/dostać na konwentach. Natomiast mam do Was prośbę: jeżeli macie pomysł jak sensownie (weźcie pod uwagę żeby to miało sens także dla Galakty/promocji gry) można by ta promkę rozdawać/sprzedawać/losować to podpowiedzcie. Jak wspominałem wybieram się wkrótce do Galakty i postaram się im najlepsze pomysły przedstawić, może uda się do jakiegoś ich przekonać. Teraz wprawdzie pewnie maja na głowie Essen ale może po nim będą mieli trochę czasu aby wcielić coś w życie.

Samemu przyszły mi dwa (odgapione) pomysły
- Metalgłówki (wzięte z hexogłówek do NS:HEX portalu) - seria zadań z których każde przedstawiona sytuacja na planszy, dostępne podprogramy i jakieś zadanie (zdobyć punkty, zminimalizować zysk przeciwnika, przejąć kontrolę). Duża część głębi i możliwości w Metallum wynika z tego co zrobi przeciwnik więc może takie solo zadania nie do końca będą ciekawe ale ...
- Rozgrywka z mistrzem (było GF w Mister Jacka) - czyli rozgrywka społeczność kontra jeden gracz (autor?)

W obu przypadkach aktywni uczestnicy brali by udział w losowaniu promki. Dajcie też znać co myślicie o tych pomysłach.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
bowmanek
Posty: 85
Rejestracja: 29 paź 2014, 01:05
Been thanked: 10 times

Re: Metallum

Post autor: bowmanek »

Game Troll robi co jakiś czas konwent w Warszawie. Organizuje na nim regularnie turniej w NH, a Portal daje mu różne promki (pojedyncze żetony, magnesy, podstawki pod napoje) dla uczestników i dodatki armijne dla zwycięzców. Inni wydawcy również wysyłają mu jakieś mini gry (typu sabotażysta) i promki, aby rozdał uczestnikom konwentu.

Portal w swoim sklepie sprzedaje mnóstwo gadżetów związanych z ich grami.

Możecie zorganizować z Galaktą konkurs fotograficzny typu "Pokaż nam, jak podbijasz kosmos", "Jak zbierasz Metallum" itp. Można zrobić konkurs na najlepsze opowiadanie w świecie gry, recenzje fanów (tutaj znowu wracam do Game Troll, który nie dawno coś takiego wykonał).

Organizacja turniejów w Metallum na konwentach.

Konkurs graficzny na nową planetę.

Konkurs na dodatek do gry.

Polecam również kontakt z redakcją magazynu CD-Action. Dodają na płycie różnego rodzaju materiały przez recenzje filmów i książek, po papierowe RPG, fragmenty książek, czy recenzje czytelników, aż po teksty popularnonaukowe i społeczne. Na pewno zgodzą się na umieszczenie na płycie tekstu o "świetnej, polskiej, planszowej grze sci fi".

To tak na szybko.
Spoiler:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Metallum

Post autor: rattkin »

Czy Galakta nie będzie miała tej karty na Essen, tak jak rok temu? Tam na pewno można wyhaczyć. Napiszcie do ludzi, którzy jadą i mogą dla Was wziąć. Ja też chyba jedną bym mógł - mimo wszystko nie wypada mi prosić o "zestaw dwudziestu".

I nie dajmy sie też zwariować, to tylko jedna mała promeczka. Robienie jakichś cudów wokół, konkursy, itd. to przerost formy nad treścią. Sprzedaż w sklepiku moim zdaniem jest najlepszym wyjściem.
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Metallum

Post autor: myszor »

To ja w takim razie chętnie przygarnąłbym promkę od kogoś z Wrocławia jadącego do Essen ;)
gosiac
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2015, 23:29

Re: Metallum

Post autor: gosiac »

PSI i ATAK ROBOTÓW były dostępne dzisiaj na evencie "Planszówki na Narodowym" w Warszawie. Nie mając na to najmniejszej nadziei zapytałam Pana na stoisku Galakty gdzie można kupić/zamówić dodatki, a on powiedział, że wystarczy go poprosić. Myślałam, że żartuje, ale jak się okazało miał cały karton z dodatkowymi kartami i modułami... Nadal nie wierzę, że od kilku godzin jestem szczęśliwą posiadaczką wymarzonych rozszerzeń :)

Jeśli mogę coś zasugerować to 28 listopada w Warszawie przy ul. Młocińskiej odbędą się Targi Fantastyki na których ma być ponad 50 wystawców. Galakta pewnie też się pojawi więc trzeba pytać.

Dla mnie Metallum to mistrzostwo świata i klasyk na miarę gry w szachy. Nigdy mi się nie znudzi i mimo rozegranych ponad 50 partii za każdym razem mnie zaskakuje i odkrywam coś nowego. Nigdy nie grałam poniżej godziny bo wszystkie ruchy i faza programowania są dokładnie przemyślane tak by dokopać przeciwnikowi :)
Zasad staram się nie zmieniać, jedyne co zmodyfikowałam- losuję 9 planet. Nie trzymam się zasady, że w grze zawsze musi wystąpić Alpha i Omega. Moim zdaniem Omega za bardzo ułatwia grę.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Metallum

Post autor: Dellas »

Fajnie że o tym piszesz. Być może za 2 tyg. z Poznaniu będzie Galakta na Targach Hobby, to także bym się zaopatrzył w wymienione promoski. Jak nie to może za miesiąc falkon. Thks za info.
Dla mnie Metallum to mistrzostwo świata i klasyk na miarę gry w szachy. Nigdy mi się nie znudzi i mimo rozegranych ponad 50 partii za każdym razem mnie zaskakuje i odkrywam coś nowego
Zgadzam się. Ta gra jest zdecydowanie bardziej móżgożerna niż większośc polecanych eurosucharów. A negatywna interakcja sprawia, że ta gra nigdy nie znudzi.
Szadoł
Posty: 713
Rejestracja: 20 sie 2012, 14:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Metallum

Post autor: Szadoł »

Graliśmy wczoraj pierwszy raz i pojawił się problem z interpretacją karty Zakłócanie.
Które akcje planet są przez nią blokowane ? Czy każde "usuwanie" i "dodawanie" RW w opisach planet (Gamma, Omega itp) jest przesuwaniem ?
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Zakłócanie nie zapobiega dodawaniu ani usuwaniu RW (tak więc nie blokuje akcji Omegi i Gammy) a jedynie przesuwaniu z innych planet na i z planety na której jest zainstalowane.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
ODPOWIEDZ