Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Według mnie nie dodajesz kostek do miast, które były ogniskami rozprzestrzeniania choroby (czy to z karty, czy z powodu reakcji łańcuchowej). Jeśli miasto dostało w trakcie rozprzestrzeniania kostkę, ale nadal mieściło się w limicie trzech, to może dostać kolejną podczas reakcji łańcuchowej.
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: piwoslaw »

przenosimy się do zasad :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Gambit pisze: Jeśli miasto dostało w trakcie rozprzestrzeniania kostkę, ale nadal mieściło się w limicie trzech, to może dostać kolejną podczas reakcji łańcuchowej.
No bez jaj :))))))

Fragment polskiej instrukcji jest JEDNOZNACZNY:
aigimig pisze:za wyjątkiem miast, które uczestniczyły
Teraz pozostaje kwestia przełożenia z angielskiej:
aigimig pisze:cities that have already had
Zastanawiam się, jaki promil polskich graczy (posiadających polską wersję Pandemii) zaglądało do angielskiej, żeby sobie niejasności szukać ;)))

Jeśli taka interpretacja miałaby być (że jeszcze dokładamy, mimo, że uczestniczyło) to by wywracało grę odrobinę do góry nogami w pewnych sytuacjach.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Szaweł »

TV3 pisze:Zastanawiam się, jaki promil polskich graczy (posiadających polską wersję Pandemii) zaglądało do angielskiej, żeby sobie niejasności szukać ;)))
Myślę, że spory - sam sprawdzałem przy normalnej Pandemii, także jestem pewien swojej interpretacji :)

Miasto które w tej serii wybuchów dostało już jedną kostkę, ale nie powodowało wybuchu będzie otrzymywało kolejne kostki z innych miast do momentu, w którym samo spowoduje rozprzestrzenianie.

Gadzilion ludzi już potwierdziło tę wersję, więc może na tym poprzestańmy, bo się zaraz zrobi dyskusja jak w przypadku tłumaczenia spalonego w piłce nożnej przeciętnej kobiecie - niewytłumaczalne. ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Przepraszam, biję się w pierś. Opis przykładu oraz graficzne jego pokazanie wyjaśnia wszystko. Istambuł przyjął DWIE kostki. Znaczy to, że "uczestnictwo" w reakcji łańcuchowej należy rozumieć jako "powodowanie". Istambuł nie powodował (jedynie przyjmował) kostki, więc w ramach rozpatrywania jednej karty najpierw dostał jedną z Algieru, potem drugą z Kairu.

Zgadza się powyższe? Chyba tak.
Choleeraa... 2 lata źle grałem ;))))))))



Oponenci powyżej mają zdecydowanie rację. Z tekstu instrukcji PL to nie wynika jednoznacznie, ale ze szkiców owszem.

Echhhh....
Ostatnio zmieniony 22 paź 2015, 12:57 przez TV3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: piwoslaw »

TV3 pisze:Przepraszam, biję się w pierś. Opis przykładu oraz graficzne jego pokazanie wyjaśnia wszystko. Istambuł przyjął DWIE kostki. Znaczy to, że "uczestnictwo" w reakcji łańcuchowej należy rozumieć jako "powodowanie". Istambuł nie powodował (jedynie przyjmował) kostki, więc w ramach rozpatrywania jednej karty najpierw dostał jedną z Algieru, potem drugą z Kairu.

Zgadza się powyższe? Chyba tak.
Choleeraa... 2 lata źle grałem ;))))))))



Oponencie powyżej mają zdecydowanie rację. Z tekstu instrukcji PL to nie wynika jednoznacznie, ale ze szkiców owszem.

Echhhh....

:) początkowo też się tak dałem zrobić.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

TV3 pisze:Przepraszam, biję się w pierś. Opis przykładu oraz graficzne jego pokazanie wyjaśnia wszystko. Istambuł przyjął DWIE kostki. Znaczy to, że "uczestnictwo" w reakcji łańcuchowej należy rozumieć jako "powodowanie". Istambuł nie powodował (jedynie przyjmował) kostki, więc w ramach rozpatrywania jednej karty najpierw dostał jedną z Algieru, potem drugą z Kairu.

Zgadza się powyższe? Chyba tak.
Choleeraa... 2 lata źle grałem ;))))))))



Oponencie powyżej mają zdecydowanie rację. Z tekstu instrukcji PL to nie wynika jednoznacznie, ale ze szkiców owszem.

Echhhh....
To jest niestety wielki problem niektórych tłumaczeń w instrukcjach. Niby patrząc na słowa jest dobre tłumaczenie, ale jednak coś nie zgrzyta. Tu problemem jest słowo "uczestniczyły". W Pandemii outbreak, to nie dołożenie kosteczki do miasta Y w wyniku przekroczenia limitu w mieście X, tylko właśnie sam fakt przekroczenia tego limitu. A zatem miasto ma outbreak, kiedy powinniśmy dołożyć kostkę, ale już leżą trzy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Super, dobrze że mamy już jasność :)

Właśnie, tak jak pisaliście, problem jest w tym że jest napisane że "uczestniczyły" a nie wywołały ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

piwoslaw pisze:początkowo też się tak dałem zrobić.
... u mnie to "początkowo" trwa 2 lata ;)))))))

Szaweł pisze:jak w przypadku tłumaczenia spalonego w piłce nożnej przeciętnej kobiecie - niewytłumaczalne.
Zawsze byłem pewny, że mam nieprzeciętną żonę  8) . Zrozumiała :)

Gambit pisze:To jest niestety wielki problem niektórych tłumaczeń w instrukcjach. Niby patrząc na słowa jest dobre tłumaczenie, ale jednak coś nie zgrzyta. Tu problemem jest słowo "uczestniczyły". W Pandemii outbreak, to nie dołożenie kosteczki do miasta Y w wyniku przekroczenia limitu w mieście X, tylko właśnie sam fakt przekroczenia tego limitu. A zatem miasto ma outbreak, kiedy powinniśmy dołożyć kostkę, ale już leżą trzy.
true, true...
AkitaInu pisze:Właśnie, tak jak pisaliście, problem jest w tym że jest napisane że "uczestniczyły" a nie wywołały
Otóż to! Trza obrazki oglądać, a nie tylko czytać. Wezmę długopis i poprawię sobie w instrukcji.
Jednym słowem, gra w pewnych sytuacjach może bardziej dopiec, niźli sądziłem :).
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: aigimig »

nieźle, czyli wychodzi stara zasada czytających instrukcję, że obrazki i przykłady trzeba czytać zawsze a nie tylko wtedy gdy wydaje Ci się, że czegoś nie rozumiesz ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Oraz to, że po pewnym czasie, po iluś tam grach, gdy wydaje nam się, że wszystko opanowaliśmy w 100 procentach, wypada ponownie przeczytać DOKŁADNIE instrukcję OD DESKI DO DESKI. Plus łobrazki oczywiście. Wtedy takie "kwiatki" mają szansę wyjść.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

TV3 pisze:Oraz to, że po pewnym czasie, po iluś tam grach, gdy wydaje nam się, że wszystko opanowaliśmy w 100 procentach, wypada ponownie przeczytać DOKŁADNIE instrukcję OD DESKI DO DESKI. Plus łobrazki oczywiście. Wtedy takie "kwiatki" mają szansę wyjść.
Zgadzam się :) Pół roku grałem źle w kemta :P
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Drakkainen »

Bardzo mnie kusi Pandemic:Legacy, jednak w zwykłego zagrałem tylko raz, spodobał mi się ale martwi mnie że Yosz i Tycjan (dla mnie gracze przez duże G a nawet R ;)) już pierwsze gry w trybie Legacy wygrywali "ledwo" lub "na styk" (zgodnie z ich słuchowiskiem). Czy ja totalny Pandemicowy newbie mam w ogóle szansę się z tym mierzyć?
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Piehoo »

Drakkainen pisze:Bardzo mnie kusi Pandemic:Legacy, jednak w zwykłego zagrałem tylko raz, spodobał mi się ale martwi mnie że Yosz i Tycjan (dla mnie gracze przez duże G a nawet R ;)) już pierwsze gry w trybie Legacy wygrywali "ledwo" lub "na styk" (zgodnie z ich słuchowiskiem). Czy ja totalny Pandemicowy newbie mam w ogóle szansę się z tym mierzyć?
Jasne że tak. Kup i pograj sobie kilka razy bez otwierania talii Legacy. Porażki też nie są takie straszne, po drugiej przechodzi się do następnego etapu. A tak w ogóle to tutaj nie chodzi specjalnie o to by wygrać, raczej o ciągłe zaskoczenia i opowiadaną historię.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Piehoo pisze: Porażki też nie są takie straszne
No to mnie zmartwiłeś :D :D



Kupuj kupuj. Ale ograj się z podstawową wersją gry. Poznaj dobrze podstawowe zasady - to raz. Ograj grę, aby wyczuć, co w jakich sytuacjach warto robić - to dwa.

A swoją drogą tak sobie gdybam, czy aby nie jest tak, że fakt wcześniejszego grania w Pandemię przypadkiem nie podnosi znacząco wartości nowych rzeczy w Legacy. Czyli Legacy jako takiej. Bo przecież dla kogoś, kto do Legacy podchodzi od razu, wszystko będzie z grubsza nowe i świeże. Za to po kupie gier w podstawkę (z rozszerzeniem lub bez) każdy nowy drobiazg w Legacy powoduje efekt WOW! :) Znany świat, znane reguły, wiadomo, czego się spodziewać... a tu nagle masz... babo placek :D
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: tomuch »

A powiedzcie, ile już w tym momencie macie za sobą godzin grania. I może jeszcze przewidywania co do całości gry.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

tomuch pisze:A powiedzcie, ile już w tym momencie macie za sobą godzin grania. I może jeszcze przewidywania co do całości gry.
Ja mam za sobą 5 godzin (około) i 5 rozgrywek. Ale czas gry nie będzie tu taki sam dla każdego z uwagi na połączenie specyfiki Pandemii, która może raz trwać krótko, a raz długo, z jajami, jakie wyprawia Legacy.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Do tego dochodzi czas między rozgrywkami, otwieranie teczek, pudełek, wybieranie usprawnień etc.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Sekator pisze:Do tego dochodzi czas między rozgrywkami, otwieranie teczek, pudełek, wybieranie usprawnień etc.
Słusznie. Nam więcej czasu zabrał całokształt przygotowań między styczniem a lutym, niż sam styczeń. Trzeba dopasować odpowiednio, przewidzieć, już planować na przyszłość... :). To bardzo fajny etap gry był.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Mam wrażenie, że tłumaczenie niektórych elementów w grze różni się znacząco od wersji angielskiej, co sprawia, że graczom jest trudniej. Na razie to tylko wrażenie, ale jestem w trakcie sprawdzania tego.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

A powiedzcie, czy jest się do czego przyczepić w tej grze? :)
Póki co większość komentarzy jest pozytywna... No chyba, że trudno coś powiedzieć negatywnego bez spoilerowania?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Hipke pisze:A powiedzcie, czy jest się do czego przyczepić w tej grze? :)
Póki co większość komentarzy jest pozytywna... No chyba, że trudno coś powiedzieć negatywnego bez spoilerowania?
Tylko do jednego mogę się przyczepić...ale to powiem w swojej recenzji :P Coming soon to a YouTube near you...
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Szaweł »

Gambit pisze:Mam wrażenie, że tłumaczenie niektórych elementów w grze różni się znacząco od wersji angielskiej, co sprawia, że graczom jest trudniej. Na razie to tylko wrażenie, ale jestem w trakcie sprawdzania tego.
Nie wiem jak z różnicami w zasadach wynikającymi z błędnego tłumaczenia, nie czytałem oryginalnej instrukcji, ale natrafiłem na parę problemów jakości polskiego tłumaczenia. Korekta chyba trochę nie ogarnęła kuwety.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kudlacz135 »

Szaweł pisze:Nie wiem jak z różnicami w zasadach wynikającymi z błędnego tłumaczenia, nie czytałem oryginalnej instrukcji, ale natrafiłem na parę problemów jakości polskiego tłumaczenia. Korekta chyba trochę nie ogarnęła kuwety.
Dobrze takie słowa jest poprzeć przykładem, żeby gracze ustrzegli się przed potencjalnymi pomyłkami :)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Szaweł »

Poprę, poprę. Nie pamiętam w tej chwili, jutro postaram się rozłożyć grę i wrzucić.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
ODPOWIEDZ