Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: cezaras »

BartP pisze:Opis trochę niefortunny, bo w Mombasie nawet nie nabywasz bezpośrednio udziałów, one niejako same się nabywają, gdy posuwasz się na pewnych torach. Może inaczej: pod względem mechanicznym gry nie mają ze sobą prawie nic wspólnego. No może poza tym, że firma dokonuje ekspansji poprzez wykładanie wagoników/domków na planszę. Ale to jest bodaj połowa CE (druga połowa to licytacje), a ok. 1/10 Mombasy.
z każdą kolejną grą, którą wpisywałem sobie na wishlistę, rosła moja frustracja
dzięki Wam poczytałem o Mombasie - zapowiada się ekstra :):):) - i złapałem punkt przegięcia :):):) już tyle gier chciałbym kupić, że wszystkich i tak nie kupię :):):)
i od razu lepiej
ale Mombasa ma w tym momencie olbrzymie szanse żeby się znaleźć w koszyku :)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kamron6 »

Wykażę się ignorancją i zapytam: ceny gier essenowych w polskich sklepach wynikają z takiego dziwnego sposobu zakupu ów gier, a nie z powodów ich ceny rzeczywistej? Ceny mnie lekko przeraziły i nie wiem czy czekać na jakieś unormowanie czy po prostu teraz jest wszystko coraz droższe?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sqb1978 »

Wydaje mi się, że to sa promocyjne ceny, tylko że w Niemczech ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mig »

kamron6 pisze:Wykażę się ignorancją i zapytam: ceny gier essenowych w polskich sklepach wynikają z takiego dziwnego sposobu zakupu ów gier, a nie z powodów ich ceny rzeczywistej? Ceny mnie lekko przeraziły i nie wiem czy czekać na jakieś unormowanie czy po prostu teraz jest wszystko coraz droższe?
Raczej na duże spadki bym nie liczył. W zeszłym roku, poza kilkoma wyjatkami kiedy gra się na tyle źle sprzedawała, że wydawca robił wyprzedaż za bezcen, gry zachowywały swoje ceny bardzo długo (w zasadzie do teraz). Jedyną szansą na obiżenie ceny jest chyba jakieś polskie wydanie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Jelithe »

Zawsze można zapolować potem na używkę na forum. Z mojego doświadczenia wynika, że ceny w sklepach niestety raczej nie spadają. A przynajmniej nie na gry, które mnie interesują. Jedynie polska edycja może mieć niższą cenę, o ile oczywiście się ukaże ;-)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

O ile dobrze rozumiem, sprawa wygląda tak, że polskie sklepy kupują teraz w ramach swych akcji gry bezpośrednio u wydawców na targach. Później te same gry mogą się pojawić w tych samych sklepach poprzez normalny zakup w hurtowni, czy to polskiej, czy europejskiej. Dlatego możliwe jest, że później będzie taniej (albo drożej), ale na razie wychodziło na to, że te ceny otwierające były naprawdę niezłe.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1311 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rastula »

na dwoje babka wróżyła - ale chyba wiele rzeczy jednak można było kupić później nieco taniej...poza tymi których nie można było kupić później wcale bo się sprzedały ;)...


w planszostrefie można zobaczyć tytuły z poprzednich essen i ile teraz kosztuję...a to tylko 1 sklep


ja nic nie kupuję w akcji bo kasa poszła w polskie premiery i dodatki... więc na razie czekam na powroty i opinie oraz informacje o polskich wydaniach, które na essen zapadną zapewne lub krótko po...
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 10 times
Been thanked: 219 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Furan »

Czekam na:
1. nową grę Ryśka Breese - Inhabit the Earth - nie pomylił się tworząc Reef Encountera, więc mam nadzieję, że nie pomyli się i tu. :)
2. połączenie Scrabble'i z Big Five/Qwirkle - Gobblet Stones.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Z niewymienionych wcześniej zainteresował mnie Trickerion https://boardgamegeek.com/boardgame/163 ... s-illusion
Bardzo ładnie wyglądające euro z ciekawym tematem rywalizacji iluzjonistów, gdzie każdy z graczy, jak rozumiem, ma własną postać różniącą się zdolnościami.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Pan_K »

A czy rzuciło się wam w oczy coś ciekawego z opcją solo?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: donPedro »

Myślicie, że jest szansa na polskie wydanie Favor of the Pharaoh?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Pan_K pisze:A czy rzuciło się wam w oczy coś ciekawego z opcją solo?
Jedyne co mi wpadło w oko to 7th Continent, ale nie wiem czy to jest solo, jakiego szukasz.

Natomiast drugą grą, którą koniecznie będę chciał sprawdzić (nie będzie w sprzedaży na Essen - tylko demo, Kickstarter ruszy bodaj 13 października) jest Scythe.
https://boardgamegeek.com/boardgame/169786/scythe
Rastula ma na swojej liście, ale nie wrzucał do wątku.
Z tego co na razie wyczytałem jest to 4x na dwie godziny w alternatywnej Europie lat 20 XX wieku, gdzie trwa wojna z udziałem wielkich mechów.
Z dostępnych zdjęć na BGG stwierdzam, że ta gra ma najlepsze grafiki jakie kiedykolwiek widziałem w jakiejkolwiek grze.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Palmer »

Pan_K pisze:A czy rzuciło się wam w oczy coś ciekawego z opcją solo?
Gallerist, DrCongo, Szekspir od Ystari, dodatek do Orleans, Castellion
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: crsunik »

A jest Shekspeare nie od Ystari? :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

kaszkiet pisze:Z dostępnych zdjęć na BGG stwierdzam, że ta gra ma najlepsze grafiki jakie kiedykolwiek widziałem w jakiejkolwiek grze.
Od czasu, gdy dostrzegłem, że chłopi raźno sobie popalają fajki przy ładowaniu słomy na wóz, to patrzę na te grafiki bardziej krytycznym okiem. A Scythe może będzie mega, ale na razie jest to kandydat do największego hype'u wywołanego wyłącznie obrazkami.

Opcja solo to u mnie tylko Castellion. I dodatek do Dziedzictwa będzie miał nowy wariant solo. To już razem z podstawkowymi będzie trzeci.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Pan_K »

kaszkiet pisze: Jedyne co mi wpadło w oko to 7th Continent, ale nie wiem czy to jest solo, jakiego szukasz.
No szukam, ale to Kickstarter będzie (od dzisiaj), a nie Essen.
kaszkiet pisze: Natomiast drugą grą, którą koniecznie będę chciał sprawdzić (nie będzie w sprzedaży na Essen - tylko demo, Kickstarter ruszy bodaj 13 października) jest Scythe.
https://boardgamegeek.com/boardgame/169786/scythe
Rastula ma na swojej liście, ale nie wrzucał do wątku.
Z tego co na razie wyczytałem jest to 4x na dwie godziny w alternatywnej Europie lat 20 XX wieku, gdzie trwa wojna z udziałem wielkich mechów.
Z dostępnych zdjęć na BGG stwierdzam, że ta gra ma najlepsze grafiki jakie kiedykolwiek widziałem w jakiejkolwiek grze.
Piękne. A na okładce polscy żołnierze: http://stonemaiergames.com/games/scythe/
Będę obserwował. Ale to również nie Essen...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kamron6 »

Do gier solo dodam jeszcze: Neanderthal, zapowiada się na ciekawą symulację.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Bea »

A Atlantydzi po polsku nie wyjdą na Essen?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

W ubiegłym roku dodatek do Tezeusza - Boty, też był tylko po angielsku na Essen. Obstawiam, że tu będzie podobnie. Ma to sens: po co taszczyć i płacić za dowiezienie polskich pudeł na targi niemieckie/wielojęzyczne? Pewnie się nie kalkuluje.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:W ubiegłym roku dodatek do Tezeusza - Boty, też był tylko po angielsku na Essen. Obstawiam, że tu będzie podobnie. Ma to sens: po co taszczyć i płacić za dowiezienie polskich pudeł na targi niemieckie/wielojęzyczne? Pewnie się nie kalkuluje.
Też mi się tak wydaje, tzn Rattkin ma racje :)

Trzewik mówił chyba że będzie po essen.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: DarkSide »

BartP pisze:Dlatego możliwe jest, że później będzie taniej (albo drożej),
No i jest szansa że coś z tego będzie pózniej po polsku :D Pytanie tylko "co, kiedy i o ile drożej?" nie odbiega swym poziomem od najważniejszych problemów filozoficznych przed jakimi stoi ludzkość. :P
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mig »

tomb pisze:A Scythe może będzie mega, ale na razie jest to kandydat do największego hype'u wywołanego wyłącznie obrazkami.
Scythe, jako gra, mogą być słabizną. Faktycznie takie ryzyko jest realne - nie kojarzę jakiś znanych designerów stojących za tym projektem. Ale poziom grafik jest powalający, że dla mnie wchodzi na listę nawet jakby to miał być kolejny klon Grzybobrania...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

mig pisze:
tomb pisze:A Scythe może będzie mega, ale na razie jest to kandydat do największego hype'u wywołanego wyłącznie obrazkami.
Scythe, jako gra, mogą być słabizną. Faktycznie takie ryzyko jest realne - nie kojarzę jakiś znanych designerów stojących za tym projektem. Ale poziom grafik jest powalający, że dla mnie wchodzi na listę nawet jakby to miał być kolejny klon Grzybobrania...
Na Essen ma być możliwość zagrania, a jako że po raz pierwszy się tam wybieram, oznaczyłem sobie Scythe jako koniecznie do sprawdzenia. Podzielę się wrażeniami.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mig »

kaszkiet pisze:
mig pisze:
tomb pisze:A Scythe może będzie mega, ale na razie jest to kandydat do największego hype'u wywołanego wyłącznie obrazkami.
Scythe, jako gra, mogą być słabizną. Faktycznie takie ryzyko jest realne - nie kojarzę jakiś znanych designerów stojących za tym projektem. Ale poziom grafik jest powalający, że dla mnie wchodzi na listę nawet jakby to miał być kolejny klon Grzybobrania...
Na Essen ma być możliwość zagrania, a jako że po raz pierwszy się tam wybieram, oznaczyłem sobie Scythe jako koniecznie do sprawdzenia. Podzielę się wrażeniami.
Dzięki :)
Gdyby się okazało, że mechanicznie się broni, to byłoby wspaniale :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

O, akurat mechanicznie to broni się na pewno. Wszak to kosa.
ODPOWIEDZ