Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Ech.. Nie ma to jak zaznaczas ilosc produktow swoimi znacznikami ale nie glitterem... :D

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

AkitaInu pisze:Czy Wam tez koncza sie znaczniki graczy?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Raz byłem blisko, ale zamieniłem 5 znaczników na 10 w produkcji megakredytów jednym srebrnym i było okej :)
No i miałem tereny na 2/3 planszy, które pochłonęły sporo znaczników.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Myślicie, że gra wskoczy do setki BGG? Póki co ma mocne oceny.

https://boardgamegeek.com/boardgame/167 ... rming-mars
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Wincenty Jan pisze:Myślicie, że gra wskoczy do setki BGG? Póki co ma mocne oceny.

https://boardgamegeek.com/boardgame/167 ... rming-mars
Ma szanse. Pytanie jak przyjmie się na Zachodzie :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Mam pytanie (dość istotna rzecz, jak się okaże, że jednak nie podejdzie): czy ktoś wytestował już wiarygodnie wariant solo i jest to całkiem dobre do grania samemu czasem?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Wyczerpanie znaczników grozi chyba tylko w partiach na 2, góra 3 osoby. Można się wtedy wspomóc nieużywanymi kolorami, zwłaszcza do oznaczeń na niebieskich kartach.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dwntn »

kastration pisze:Mam pytanie (dość istotna rzecz, jak się okaże, że jednak nie podejdzie): czy ktoś wytestował już wiarygodnie wariant solo i jest to całkiem dobre do grania samemu czasem?
Gram na razie w wariancie z podstawową korporacją, ale gra stawia odpowiednie wyzwanie i jak na razie mam jedno zwycięstwo i jedną przegraną. Wszystko zależy od tego jak podejdą karty (a raczej jak silne powstaną z nich komba, bo z dociągu zawsze coś się na rękę wybierze). Ogółem grę solo można by porównać do pasjansa. Grać się da, i gra się dobrze; pytanie tylko jak szybko komuś się ogra ciągłe układanie kart i próba zdążenia z terraformacją planety przed końcem 14 pokolenia. W grze z innymi graczami IMO jest ciekawiej, bo jest więcej metod punktowania, no i negatywna interakcja, której po prostu nie ma w grze solo (fakt faktem, efekt kart można zagrać na wyimaginowanego neutralnego gracza, ale to nie to samo dla mnie).

- K.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ramar »

kastration pisze:Mam pytanie (dość istotna rzecz, jak się okaże, że jednak nie podejdzie): czy ktoś wytestował już wiarygodnie wariant solo i jest to całkiem dobre do grania samemu czasem?
Mam wrażenie, teoretycznie, na sucho po filmach z prezentacji komponentów i rozgrywki oraz pobieżnej lektury instrukcji, że do gry solo lepiej sprawdzi się Leaving Earth (dlatego, to na niego postawiłem kosztem -chwilowym- Terraformacji Marsa).
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

ramar pisze: Mam wrażenie, teoretycznie, na sucho po filmach z prezentacji komponentów i rozgrywki oraz pobieżnej lektury instrukcji, że do gry solo lepiej sprawdzi się Leaving Earth (dlatego, to na niego postawiłem kosztem -chwilowym- Terraformacji Marsa).
Niesmiało napiszę że mam obie gry i po rozgrywce w TM(nie solo) oraz LE (solo i w więcej osób) LE jest grą stworzoną do takiej rozgrywki, nie ma się tam wrażenia "mielenia" wszystkiego. LE ma sens a moim zdaniem TM jest tak jak wcześniej napisaliście pasjansem który wyjdzie lub nie, i moim zdaniem nie byłoby takich emocji jak w LE.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2016, 10:59 przez orzeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2460
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 468 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

orzeh pisze:
ramar pisze: Mam wrażenie, teoretycznie, na sucho po filmach z prezentacji komponentów i rozgrywki oraz pobieżnej lektury instrukcji, że do gry solo lepiej sprawdzi się Leaving Earth (dlatego, to na niego postawiłem kosztem -chwilowym- Terraformacji Marsa).
Niesmiało napiszę że mam obie gry i po rozgrywce w TM(nie solo) oraz LW (solo i w więcej osób) LW jest grą stworzoną do takiej rozgrywki, nie ma się tam wrażenia "mielenia" wszystkiego. LE ma sens a moim zdaniem TM jest tak jak wcześniej napisaliście pasjansem który wyjdzie lub nie, i moim zdaniem nie byłoby takich emocji jak w LE.
LW to jaki tytuł?

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

Jiloo pisze:
orzeh pisze:
ramar pisze: Mam wrażenie, teoretycznie, na sucho po filmach z prezentacji komponentów i rozgrywki oraz pobieżnej lektury instrukcji, że do gry solo lepiej sprawdzi się Leaving Earth (dlatego, to na niego postawiłem kosztem -chwilowym- Terraformacji Marsa).
Niesmiało napiszę że mam obie gry i po rozgrywce w TM(nie solo) oraz LW (solo i w więcej osób) LW jest grą stworzoną do takiej rozgrywki, nie ma się tam wrażenia "mielenia" wszystkiego. LE ma sens a moim zdaniem TM jest tak jak wcześniej napisaliście pasjansem który wyjdzie lub nie, i moim zdaniem nie byłoby takich emocji jak w LE.
LW to jaki tytuł?

Tapnięte | keep-disco-evil
Oczywiście Leaving Earth
A nie LW, mój błąd, sorki - poprawiłem
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2460
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 468 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

orzeh pisze:
Jiloo pisze:
orzeh pisze: Niesmiało napiszę że mam obie gry i po rozgrywce w TM(nie solo) oraz LW (solo i w więcej osób) LW jest grą stworzoną do takiej rozgrywki, nie ma się tam wrażenia "mielenia" wszystkiego. LE ma sens a moim zdaniem TM jest tak jak wcześniej napisaliście pasjansem który wyjdzie lub nie, i moim zdaniem nie byłoby takich emocji jak w LE.
LW to jaki tytuł?

Tapnięte | keep-disco-evil
Oczywiście Leaving Earth
A nie LW, mój błąd, sorki - poprawiłem
Hehe, dobrze, już myślałem, że ja się gdzieś zgubiłem po drodze :)

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

Zagraliśmy w weekend w 4 osoby w pełnym wariancie i trzeba przyznać że było dużo trudniej bez produkcji.
Nie wyobrażam sobie też takiej gry bez draftu, zwłaszcza z korporacjami którą grają konkretnym symbolami, jak ta z Jowiszem.
Wciąż pozytywnie, wyniki na poziomie 70kilku punktów.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Też bym nie przesadzał z tym pasjansem. Są karty które jednorazowo pozwalają pomieszać ale są też niebieskie które pozwalają co turę :) na 3 graczy nie było tego wcale mało.

Do tego dochodzą wszelkie karty typu "za każdym razem kiedy którykolwiek z graczy zrobi coś dostajesz coś" - też ich jest kilka :)


Co do samej gry. Pierwsza partia na podstawowych zasadach - bardzo fajnie. Druga już z korpo i kartami korpo - troche wolniej, w sumie ciekawiej i też fajnie a nawet lepiej :D

W sumie nie ma nic odkrywczego tutaj, graficznie niestety nie powala (nie lubie zdjęć na kartach) ale sama gra daje dużo frajdy z grania :)

Takie bardzo przyjemne poplątanie z pomieszaniem w fajnym klimacie z mocnym aspektem card driven i engine building :) Zostaje u nas na półce :)

Wynik dający wygraną - 81 pkt.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: glocked »

Paczka w drodzę, więc pozwolę sobie zadać pytanie(sorki jak ktoś w tych 9 stronach już to zadał):

Powiedzcie mi, jest sens grać z bazową korporacją w 1 grze (wszyscy takie same) ? Czy od razu startować z 'zaawansowanym' setupem ?
Wydaje mi się to bardzo fajne że każdy ma inne bonusy taktyki i karty więc chciałbym do tego wskoczyć jak najszybciej :)

Z góry dzięki za odp
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

glocked pisze:Paczka w drodzę, więc pozwolę sobie zadać pytanie(sorki jak ktoś w tych 9 stronach już to zadał):

Powiedzcie mi, jest sens grać z bazową korporacją w 1 grze (wszyscy takie same) ? Czy od razu startować z 'zaawansowanym' setupem ?
Wydaje mi się to bardzo fajne że każdy ma inne bonusy taktyki i karty więc chciałbym do tego wskoczyć jak najszybciej :)

Z góry dzięki za odp
Jeśli to będzie pierwsza gra dla wszystkich, to chyba lepiej skorzystać z korporacji początkowych i 10 darmowych kart na początek.
Tak rozgrywaliśmy pierwszą partię, dzięki czemu nie przytłoczyła nas liczba możliwości i strategii, a sama gra byłą szybsza. Chyba że czujecie się na siłach, w takim wypadku polecam wariant z korporacjami i kupowaniem kart. Rzecz w tym, że korporacje często określają styl gry na daną partię, więc przy braku znajomości kart mogą okazać się obciążeniem dla kogoś :)
Divusinski
Posty: 18
Rejestracja: 04 kwie 2016, 09:48

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Divusinski »

Witajcie

Moim zdaniem nie warto :) karty korporacji dają wiele lepszą zabawę i kombinację. Zawsze możecie zagrać z full deckiem ale zostawić opcję 10 darmowych kart na start. Tak wyglądała nasza pierwsza rozgrywka. Udana - zresztą jak każda kolejna :)
Dodatkowo graliśmy za każdym razem losując korporacje a nie ją wybierając. Rozmyślałem nawet nad opcją prowadzenia limitu kart na ręku, który zmniejsza się o 1 karty za każde 3 pokolenia :) przy max 16 na rękę, zaczynając od 5 pokolenia.

Oczywiście liczby wymyślone teraz bez wytestowania (ale chodzi mi głownie o możliwość zdobycia tytułu za karty)

Nasze rozgrywki trwały grubo ponad 3h, ale jakoś żadne z grających nie spieszyło się do tytułowej terraformacji Marsa :)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2016, 13:00 przez Divusinski, łącznie zmieniany 1 raz.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

+1 jesli graliscie w cos trudniejszego niz osadnicy z catanu to nei warto ;)
Imho najlepszy setup na poczatek to:
1.Produkcja 1, losowanie korporacji, płacenie za karty początkowe,draft kart od drugiej/trzeciej tury jak już gracze załapią co i jak.
2.Druga gra, produkcja 0, losowanie korporacji, dodatkowe karty, draft kart.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Wosho pisze:+1 jesli graliscie w cos trudniejszego niz osadnicy z catanu to nei warto ;)
Imho najlepszy setup na poczatek to:
1.Produkcja 1, losowanie korporacji, płacenie za karty początkowe,draft kart od drugiej/trzeciej tury jak już gracze załapią co i jak.
2.Druga gra, produkcja 0, losowanie korporacji, dodatkowe karty, draft kart.
Zgadzam się z tym. To chyba najbardziej optymalne rozpoczęcie gry z marsem i jego terraformacją.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: misioooo »

AkitaInu pisze:
Wosho pisze:+1 jesli graliscie w cos trudniejszego niz osadnicy z catanu to nei warto ;)
Imho najlepszy setup na poczatek to:
1.Produkcja 1, losowanie korporacji, płacenie za karty początkowe,draft kart od drugiej/trzeciej tury jak już gracze załapią co i jak.
2.Druga gra, produkcja 0, losowanie korporacji, dodatkowe karty, draft kart.
Zgadzam się z tym. To chyba najbardziej optymalne rozpoczęcie gry z marsem i jego terraformacją.
Nie do końca... Najpierw partyjka Leaving Earth, lot na marsa sondą, potem z pierwszymi ludźmi i dopiero potem Terraformacja czerwonej planety :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

misioooo pisze: Nie do końca... Najpierw partyjka Leaving Earth, lot na marsa sondą, potem z pierwszymi ludźmi i dopiero potem Terraformacja czerwonej planety :)
To by było :)
Kto doleci ten gra w TM :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: misioooo »

orzeh pisze:
misioooo pisze: Nie do końca... Najpierw partyjka Leaving Earth, lot na marsa sondą, potem z pierwszymi ludźmi i dopiero potem Terraformacja czerwonej planety :)
To by było :)
Kto doleci ten gra w TM :)
Wrzuciłbym ci tutaj taką dodatkową kartę do LE, ale curiosity mi łeb ukręci jak kaczce...
Spoiler:
Dlatego masz w ukryciu i ciiii!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

misioooo pisze: Dlatego masz w ukryciu i ciiii!
To chyba powinno być "Man on Mars at start of Year" bo tamtą misje mamy juz zrobioną i mam nadzieje że to na stałe się dolicza do punktacji :D
Ja bym pewnie i tak zapomniał o "Life Support" :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: misioooo »

orzeh pisze:
misioooo pisze: Dlatego masz w ukryciu i ciiii!
To chyba powinno być "Man on Mars at start of Year" bo tamtą misje mamy juz zrobioną i mam nadzieje że to na stałe się dolicza do punktacji :D
Ta nowa działą jak misje na planety zewnętrzne... Najpierw musisz polecieć i zeskanować i dopiero później być może trafisz na tę z terraformacją.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Kal-El83
Posty: 1155
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kal-El83 »

Początkowo odpuściłem zupełnie ten tytuł. Ale po zobaczeniu rozgrywki na yt zaczynam się przekonywać. Jako fan ONI i 51ms ta gra wydaje się naturalnym krokiem w przód, i potraktuję ją (może z lekką przesadą) jako delikatny wstęp do cywilizacji poprzez wieki (zbliżona mechanika zarządzania surowcami - ale bez dodatkowych obwarowań).
Po woli zaczynałem "urabiać" drugą połówke pod ciwkę ... Ale chyba zacznę od TM :)

Wydaję się że gra lepiej śmiga w szerszym gronie (trochę kart bazujących na wykorzystaniu konkretnych akcji wykonywanych przez resztę graczy) ale rozgrywka dwuosobowa wygląda całkiem sensownie. Do tego tryb solo.

Teraz muszę przestawić urabiarkę z TTA na TM ;)

Przy okazji żachęcam do podzielenia się wrażeniami z gier solo oraz 1v1 ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
ODPOWIEDZ