Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: MichalStajszczak »

G-B-C-h: zwróć uwagę na kontekst wypowiedzi Waffel'a. Chodziło o to, że trwała akurat akcja dołowania Eurogier, przede wszystkim Agricoli, co musiało wywołać tendencje odwetowe. Waffel ocenił Battlelore na 7, czyli dość wysoko, jak na grę, która mu się nie podoba. Poza tym nie napisał: "Wystawiajcie tej grze ocenę 1" tylko "przydałoby się, żeby ktoś dał Battlelore parę jedynek". I nie podejrzewam, by to jego apel spowodował wypadnięcie Battlelore z pierwszej 10 bgg
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Agricola

Post autor: Filippos »

ja_n pisze: A mnie te zdjęcia irytują. Tak samo jak irytują mnie pseudo artystyczne zdjęcia ustawek z elementów gier, które ostatnio zapychają wszelkie możliwe galerie na BGG. Zdjęcia są fajne, modeleeple (meeple z modeliny) jeszcze fajniejsze, ale co to wszystko tak naprawdę mówi o grze? Gdy przeglądam galerię gry na bgg, chcę się dowiedzieć czy warto ją kupić, jakie są elementy, czym się różnią poszczególne wersje. A tu widzę hektolitry modeliny, dziesiątki scen z walki figurynek z heroscape i tym podobny szajs. Przedkopać się przez to i znaleźć co faktycznie jest w pudełku, to prawdziwa sztuka. Od takich zdjęć są prywatne galerie na bgg, a nie galerie gier.
Takie uroki demokracji. Jeśli zdjęcia które nazywasz pseudoartystycznymi znajdują się na pierwszych stronach to znaczy po prostu że większosci użytkowników to się podoba, dają im thumbsy i zdjęcie wskakuje coraz wyżej.
Zawsze możesz zacząć społeczny ruch thumbsowania zdjęć tradycyjnych (plansza, karty, pudełko i szlus) :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Agricola

Post autor: waffel »

G-B-C-h pisze:
przydałoby się, żeby ktoś dał Battlelore parę jedynek? Ja oceniłem ją szczerze na słabe 7, ale jednak chciałbym, żeby "ktoś" tej grze dokopał, bo nie zasługuje na top 10.
Co to za haterism? Jakieś kompleksy? Jesteś waffel jednym ze zwolenników zasady: o gustach się nie dyskutuje, bo moje są lepsze?

Takie teksty na BGG powodują jakieś odwetowe oceny wystawiane grom. Ocenianie gier z innych powodów niż własny gust i prywatna ocena jakości gry jest bezsensu. Akcje pt. dajmy tej grze 1, bo jest za wysoko, bo to hype, bo to kolejny hicior euro są bez sensu....
Proszę mnie nie cytować wybiórczo, bo pełna wypowiedź brzmiała
Celem wsadzenia kija w mrowisko (mam nadzieję, że nie flejma :D): czy tak szczerze, w ciemnym zakamarku duszy nie uważacie, że przydałoby się, żeby ktoś dał Battlelore parę jedynek? Ja oceniłem ją szczerze na słabe 7, ale jednak chciałbym, żeby "ktoś" tej grze dokopał, bo nie zasługuje na top 10.
Swoją drogą ładnie żeś odkopał jakieś skamieliny sprzed pięciu miesięcy :) A tak poważnie: Zauważ, że nie mam żadnej anty-hajpowej jedynki na BGG a nawet StarCrafta mimo że byłem wyhajpowany pod niebiosa dalej oceniam "tylko" na 9. Co do mojej powyższej wypowiedzi, przytoczonej tym razem dokładnie, to oczywiście wylazł ze mnie mały, wstrętny, zawistny człowieczek (wspomniane zakamarki duszy). Uważam, że Battlelore nie powinien być w pierwszej dziesiątce, ponieważ wg mnie spokojnie da radę znaleźć 10 (i 20 i 30) gier lepszych od niego. Jeśli uważasz, że to nikczemne, to pierwszy rzuć kamieniem jak taki święty wzór cnót jesteś. W ogóle jaki masz do mnie zarzut? Przecież oceniłem, jak kazałeś, z powodów nie innych niż "własny gust i prywatna ocena".
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: cannehal »

A myślałem, że coś nowego o Agricoli... nudaaaaa panowie.

Wiadomo już o jakimś konkretnym terminie zamknięcia druku itd.? Czy Lacerta może już coś powiedzieć na ten temat? ;)

A ogólnie to są jakieś nowe wrażenia z gry w Agricole (pytanie do grających w wersję niemiecką)? Czy po kolejnych rozgrywkach widać już jakieś konkretne wady czy powstawanie schematów?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Agricola

Post autor: G-B-C-h »

Waffel.. Wydaje mi się, że ocenić grę nawet bardzo nisko to jedno (nic w tym złego), a powiedzieć, że gra nie zasługuje na bycie w pierwszej dziesiątce czy setce to co innego. To tak jakby powiedzieć, że ludzie którzy ocenili grę wysoko mylą się uważając, że gra im się podoba. Umieszczenie jakiejś gry w top 10 to wynik tego, że duża grupa osób uznała, że gra im się podoba.

Pozdrawiam.


Przy okazji polecam wszystkim geeklistę: http://www.boardgamegeek.com/geeklist/1 ... item239979
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Ale w sumie Waffel prawidłowo oceniał sytuację bo gdy pisał o tym, że nie zasługuje na Top 10 Battlelore było na 10 miejscu a teraz jest już na 18. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Agricola

Post autor: waffel »

Według mnie się mylą i mam prawo do takiego zdania. Jak już przyznałem się wcześniej, jest to ta nikczemna strona mojej duszy z którą nawet ja sam nie potrafię racjonalnie podyskutować. Książąt Florencji oceniłem dużo niżej niż Battlelore ale jednak KF "zasługuje według mnie" na top10. Z mojej strony EOT i przepraszam fanów Agricoli że dałem się wciągnąć w offtopa w ich temacie :)
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Re: Agricola

Post autor: mrowka »

cannehal pisze: A ogólnie to są jakieś nowe wrażenia z gry w Agricole (pytanie do grających w wersję niemiecką)? Czy po kolejnych rozgrywkach widać już jakieś konkretne wady czy powstawanie schematów?
jak juz sie skonczyl offtopic to moze znajdzie sie ktos, kto odpowie na pytanie cannehala? Agricola to chyba jedyny planowany przeze mnie zakup planszowkowy na ten rok i z checia bym poznal opinie graczy b. doswiadczonych rolniczo ;)
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Awatar użytkownika
Shinue
Posty: 127
Rejestracja: 28 lip 2007, 17:48
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: Shinue »

popieram przedmówców.
można prosić o jakieś PLUSy i MINUSy ?
Klub Gier Strategicznych "FENIX", Włocławek
Gry bitewne, RPG, karciane, planszowe.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Agricola

Post autor: LostLukas »

Shinue pisze: można prosić o jakieś PLUSy i MINUSy ?
+++++ -----



też czekam na wrażenia z gry
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: uyco »

A Agricola jest dziś już na 5 miejscu w BGG :shock: :lol: :shock:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Agricola

Post autor: sowacz »

Pewnie nie wszyscy widzieli, więc daję linka:
http://www.boardgamegeek.com/image/307023
duże prawdopodobieństwo, że tak będą wyglądały animeeple :)

a na stronie Lacerty info się pojawiło, że do końca maja musimy czekać...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: MichalStajszczak »

Pytanie tylko: czekać na grę czy na następny komunikat
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: cannehal »

Odpowiedź już zapewne znacie - pojawił się następny komunikat i niestety muszę stwierdzić, że hamanu miał rację jak wróżył, że będą poślizgi... Ja tam ogólnie cierpliwy jestem, bo PKP za dużo nie jeżdżę. :) A więc do końca maja jeszcze poczekam, mam nadzieję tylko, że nie dłużej.

Dobrze jakby pokazali próbki nowej szaty i nową instrukcję przynajmniej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Agricola

Post autor: Andy »

Żeby Wam uprzyjemnić czas oczekiwania :) :

Obrazek
Źródło: BGG
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Taa, świetny rysunek. Ale ostatni mnie jeszcze bardziej powalił. Ten "Stop playing with your food". :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

"new game sniffing" jest najlepsze ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

sowacz pisze:duże prawdopodobieństwo, że tak będą wyglądały animeeple :)
Hanno potwierdza pod obrazkiem, że tak mają właśnie wyglądać. Trzeba przyznać, że fajniejsze niż drewniane sześciany.
:) czekamy, może będzie na dzień dziecka...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: hamanu »

Na stronie Lacerty pojawiła sie instrukcja do Agricoli.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

hamanu pisze:Na stronie Lacerty pojawiła sie instrukcja do Agricoli.
Mam wrazenie, ze wydawca nie skorzystal z mozliwosci liftingu kart jaki postulowal ja_n (wprowadzenie wystandaryzowanych oznaczen/ikon, przyciecie lub calkowita eliminacja tekstu, generalnie uporzadkowanie tego calego balaganu w symbolice/tekstach/opisach, ktory teraz na nich podobno panuje). Well....
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola

Post autor: lacerta »

Ciężko jest coś zmienić nie mając prawie żadnego wpływu na wygląd szaty. Ciężko jest też przekonywać 5 innych wydawnictw, że można coś zmienić na lepsze, gdy argumetnem z drugiej strony jest "nie zmienia się zwyciężającego konia". Uwierzcie, że jeśli na jednego emaila dostaje się pięć z uwagami, że "jest dobrze jak jest", to człowiekowi po kilku próbach odechciewa się pisać. To co udało się wywalczyć:
- Ikony liczby PZ za karty są większe.
- Ikony "kosztu karty" nie są już ciągiem zasłaniających się wzajemnie symboli. Jest podana po prostu cyfra.
- Na niektórych polach akcji koszt podany jest "graficznie", a nie tekstem.
Pamiętajmy, że to wydanie międzynarodowe. Jeśli chodzi o karty i plansze, to do dyspozycji każdego z wydawnictw pozostawiono jedynie czarny tusz. Wszystkie elementy o innym [niż czarny] kolorze są identyczne dla wszystkich wersji językowych. Pudełka nie mogliśmy zmieniać (prawa autorskie). Jedyne miejsce, gdzie mieliśmy możliwość zmian to instrukcja.

A tak w ogóle, to pomysł z zamianą tekstu na ikony został napisany chyba tylko patrząc na karty, a nie czytając je. Nie wyobrażam sobie pozamieniać niektórych z tych tekstów na jakieś grafiki. Tak można zrobić przy kilku możliwych do wykonania typach akcji. W przypadku Agricoli to jest (szacuję) kilkadziesiąt różnych typów akcji. Gdyby trzeba było zrobić do tego ledendę, to zajęłaby pewnie z 5 dodatkowych stron w instrukcji.

Dla "poparcia": może ktoś narysuje graficzną prezentację do kart:
Gliniany Piec i Kamienny Piec są dla ciebie małymi usprawnieniami i kosztują cię 1 dowolny materiał budowlany mniej. Piec opalany drewnem również kosztuje cię 1 dowolny materiał budowlany mniej.
albo:
Raz podczas gry, kiedy wybierzesz pole akcji Zaorz 1 pole lub Zaorz 1 pole oraz/lub obsiej pola, możesz zaorać 2 pola zamiast jednego. Inni gracze również raz podczas gry, mogą skorzystać z tej karty, ale muszą ci za to zapłacić 2 żywności. Nie wolno łączyć działania Brony z działaniem żadnego z Pługów.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: bazik »

uuuu jesli na kartach beda nazwy innych kart jak boldem tak jak napisales, to szacunek - super sprawa.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola

Post autor: lacerta »

Nazwy wszystkich pól akcji oraz innych kart zostały napisane w tekście na kartach pogrubioną kursywą.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Agricola

Post autor: Andy »

lacerta pisze:
Nie wolno łączyć działania Brony z działaniem żadnego z Pługów.
Czy tłumaczenie instrukcji konsultuje ktoś z Akademii Rolniczej? :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: MichalStajszczak »

Andy napisał
Czy tłumaczenie instrukcji konsultuje ktoś z Akademii Rolniczej?
Jest też kilku bezrobotnych byłych posłów Samoobrony ...
ODPOWIEDZ