Malowanie figurek - ekspresowe metody

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Grahf »

Goldberg pisze: 15 maja 2019, 14:19 Już tłumaczę:
Kolega RUNner napisal ze jedna puszka sprayu jest w stanie pomalowac ok 200modeli. Wiec pomalowanie 200mkdeli kosztuje go 40zl (zakkadajac , ze uzywa sprayu GW czy AP...generalnje wstaw tu sobie cene sprayu ktorego uzywasz) ok?
Teraz , ja , uzywajac aero, i dedykowanej farby podkladowej Vallejo za 20 zl (60ml...ew 200ml za 42...wiec jeszcze taniej) dajac jej kilka kropel + troche rozcienczalnika jestem w stanie pomalowac te 200modeli....a zużyłem nie wiem...2/4ml farby?
Wiec tak , za 1zl pomaluje 200 figurek :)
Też nie przesadzajmy, raz na jakiś czas 35-45 zł to też nie jest straszny wydatek. Jakbym malował tysiącami figurki, to rzeczywiście rachunek ekonomiczny jest ok. Ale jak ktoś maluje hobbystycznie/amatorsko kilka/kilkanaście figurek miesięcznie (i to w porywach), to nie ma sensu inwestować w aero.

Ja zacząłem malować figurki jakiś tydzień temu (Descent). Generalnie nie zdawałem sobie sprawy, grając gołym plaskiem, ile tracę klimatu. Dopiero jak kupiłem na Allegro jeden dodatek do Descenta (Cień Nerekhall) z pomalowanymi figurkami i poplecznikami z tego dodatku (4), to mi szczęka opadła. Niemniej drogie to hobby, na farby i inne dodatki wydałem już z 950 zyli. Ale co tam, wszystko co robię, staram się robić na najwyższym poziomie 8) .
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

Hejka,

Troszkę za późno trafiłem na ten wątek bo strasznie spodobały mi się opisywane przez was te contrasty. Co prawda mam już zakupione farbki base jak i washe więc już z contrastami dam sobie spokój ale czy zatem takiego kontrastu nie mogę zrobić na zasadzie rozcieńczenia moich farb base? I powiedzmy nałożenie nie jednej a 2 wartw tej rozcieńczonej farby?
Czy metodę dippingu (bejcowania) można zastąpić nanoszeniem takowej bejcy za pomocą pędzla?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2826
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Gromb »

Bejcowanie wg mnie wymaga wprawy, ale do odważnych świat należy :wink: myślę że maczanie możesz zastąpić pędzlowaniem, byle bejca ładnie obciekła z figurki. Odnośnie kontrastów, to nie jest to zwykła farbką, tak samo nie jest to wash. Ma tłustą konsystencję i nie zawsze daje efekt, którego przynajmniej ja oczekuje. Brązowe kontrasty są mega. Jestem ich fanem. Z pozostałymi kolorami, już nie jest tak fajnie. Ale do błyskawicznego malowania nadają się dobrze.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

Contrastów nie uzyskasz poprzez mieszanie Base z czymkolwiek. To po prostu nie będzie to. Tutaj potrzebna jest dużo mocniejsza koncetracja pigmentu tak jak w tuszach (Ink) i więcej szczęścia będziesz miał próbując tego z tuszami, np. od Liquitexa (jeśli masz taką potrzebę). Tutaj Pan ładnie pokazuje jak się da:

https://www.youtube.com/watch?v=VU0rc0EOOys

Co do bejcowania to zerknij też łaskawym okiem na washe olejowe przeżywające teraz swój renesans w malowaniu figurek (a dobrze znane modelarzom redukcyjnym). Można naprawdę fajne rzeczy z nimi robić aplikując i ścierając je patyczkami/watą/ściereczką.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

KamradziejTomal pisze: 10 sie 2020, 12:26 Contrastów nie uzyskasz poprzez mieszanie Base z czymkolwiek. To po prostu nie będzie to. Tutaj potrzebna jest dużo mocniejsza koncetracja pigmentu tak jak w tuszach (Ink) i więcej szczęścia będziesz miał próbując tego z tuszami, np. od Liquitexa (jeśli masz taką potrzebę). Tutaj Pan ładnie pokazuje jak się da:

https://www.youtube.com/watch?v=VU0rc0EOOys

Co do bejcowania to zerknij też łaskawym okiem na washe olejowe przeżywające teraz swój renesans w malowaniu figurek (a dobrze znane modelarzom redukcyjnym). Można naprawdę fajne rzeczy z nimi robić aplikując i ścierając je patyczkami/watą/ściereczką.
Kilka dni temu przypadkowo ogladałem ten filnik :-) Możesz mnie bardziej nakierować na na olejowe washe?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

Możesz mnie bardziej nakierować na na olejowe washe?
Sam produkt znajdziesz u wielu producentów takich jak AK Interactive:

https://ak-interactive.com/product/streaking-grime/

Ale możesz je też robić samemy używając White Spirit i farb olejnych jeśli masz taką fantazję (albo dostęp do takich rzeczy).

Tutaj kilka filmików gdzie różne osoby demonstrują jak można tego używać:

https://www.youtube.com/watch?v=7uxfqXql-gg
https://www.youtube.com/watch?v=oQmhcSRsiPo&t=663s
https://www.youtube.com/watch?v=pyV_eEmlZfk
https://www.youtube.com/watch?v=e6F7dhabn78

Ode mnie komentarze odnoście używania takich specyfików:

- Technika jak każda inna, też wymaga poznania i własnoręcznego nauczenia się "czym-to-się-je"
- Potrafi świetnie zaznaczyć zakamarki przy jednoczesnym niemal zerowym wpływie na gładkich powierzchniach
- Wycierając na sucho i na mokro można stworzyć gradient cieni/kurzu/zabrudzeń sprawiający wrażenie bardzo realistycznego
- Bardzo dobrze działa na farbach metalicznych, średnio na jasnych kolorach jak żółty czy pomarańcz
- Zużywa tony patyczków, ja do największego wycierania używam bawełnianych skarpety a patyczków tylko do koronkowej roboty
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: arian »

KamradziejTomal pisze: 10 sie 2020, 12:26 Contrastów nie uzyskasz poprzez mieszanie Base z czymkolwiek. To po prostu nie będzie to. Tutaj potrzebna jest dużo mocniejsza koncetracja pigmentu tak jak w tuszach (Ink) [...]
Zgadzam się, ale dodam tylko, że jeśli ktoś później i tak planuje używać shade'a/washa, to ten mocny pigment wypełniający zagłębienia nie jest tak bardzo potrzebny, bo rozcieńczona medium farbka załatwia nam światła, a późniejsze nałożenie shade'a przyciemnia zagłębienia. Całość jest dwuetapowa, ale zwykle ogranicza przynajmniej potrzebę późniejszego rozjaśniania, jeśli ktoś chce malować szybciej. Daje też spore możliwości mieszania kolorów i uzyskiwania mniejszego kontrastu pomiędzy światłami a cieniami.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

arian pisze: 10 sie 2020, 15:54
KamradziejTomal pisze: 10 sie 2020, 12:26 Contrastów nie uzyskasz poprzez mieszanie Base z czymkolwiek. To po prostu nie będzie to. Tutaj potrzebna jest dużo mocniejsza koncetracja pigmentu tak jak w tuszach (Ink) [...]
Zgadzam się, ale dodam tylko, że jeśli ktoś później i tak planuje używać shade'a/washa, to ten mocny pigment wypełniający zagłębienia nie jest tak bardzo potrzebny, bo rozcieńczona medium farbka załatwia nam światła, a późniejsze nałożenie shade'a przyciemnia zagłębienia. Całość jest dwuetapowa, ale zwykle ogranicza przynajmniej potrzebę późniejszego rozjaśniania, jeśli ktoś chce malować szybciej. Daje też spore możliwości mieszania kolorów i uzyskiwania mniejszego kontrastu pomiędzy światłami a cieniami.
Tylko skoro na to później i tak idzie wash, to ja nie widzę sensu kombinowania jak zrobić Contrast z base. Po prostu pomalować na base i washować a potem drybrush basem albo czymkolwiek jaśniejszym. IMO lepsze efekty, szczególnie że paleta base ma raczej mało intensywne kolory, które po rozcieńczeniu medium wyjdą jeszcze bardziej sprane.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: RUNner »

Dla mnie contrasty są mega fajnymi farbkami. W ciągu roku pomalowałem nimi ponad 1000 figurek, ale nie stosuję ich samodzielnie. Dokładam drybrush klasycznymi farbami i efekt końcowy jest zadowalający. Oszczędność czasu jest na tyle duża, że mogłem malować za stawkę korzystną dla obu stron ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

RUNner pisze: 10 sie 2020, 19:27 Dla mnie contrasty są mega fajnymi farbkami. W ciągu roku pomalowałem nimi ponad 1000 figurek, ale nie stosuję ich samodzielnie. Dokładam drybrush klasycznymi farbami i efekt końcowy jest zadowalający. Oszczędność czasu jest na tyle duża, że mogłem malować za stawkę korzystną dla obu stron ;)
Możesz załączyć jakieś fotki z malowania contrastami + Drybrush?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: RUNner »

Mam na allegro dwie aukcje z figurkami pomalowanymi w ten sposób:
https://allegro.pl/uzytkownik/_yahu?bma ... i-1-1-0717
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

RUNner pisze: 11 sie 2020, 06:57 Mam na allegro dwie aukcje z figurkami pomalowanymi w ten sposób:
https://allegro.pl/uzytkownik/_yahu?bma ... i-1-1-0717
musze przyznac ze wyglada to calkiem fajnie. nakladasz jeszcze matowy lakier na to?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: RUNner »

BOLLO pisze: 11 sie 2020, 08:01
RUNner pisze: 11 sie 2020, 06:57 Mam na allegro dwie aukcje z figurkami pomalowanymi w ten sposób:
https://allegro.pl/uzytkownik/_yahu?bma ... i-1-1-0717
musze przyznac ze wyglada to calkiem fajnie. nakladasz jeszcze matowy lakier na to?
Na Blood Rage tak. Na CDMD był satynowy. Oczywiście w sprayu, bo dla mnie ważne są oszczędności czasowe.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

RUNner pisze: 11 sie 2020, 08:13
BOLLO pisze: 11 sie 2020, 08:01
RUNner pisze: 11 sie 2020, 06:57 Mam na allegro dwie aukcje z figurkami pomalowanymi w ten sposób:
https://allegro.pl/uzytkownik/_yahu?bma ... i-1-1-0717
musze przyznac ze wyglada to calkiem fajnie. nakladasz jeszcze matowy lakier na to?
Na Blood Rage tak. Na CDMD był satynowy. Oczywiście w sprayu, bo dla mnie ważne są oszczędności czasowe.
Ale rozumiem że nakładanie pędzlem da takie same efekty i będzie oszczędniejsze w materiale ale nie w czasie?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: RUNner »

Myślę że tak. Pędzlem jest więcej zabawy, ale za to cały lakier idzie na figurkę. Spray jednak sporo materiału po prostu wywali w powietrze.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: 13thSON »

Dodatkowo pędzlem możesz sobie nałożyć punktowo błyszczący lakier na elementach typu miecze, hełmy itp.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: kamilpr »

Moje pomalowane figurki farbami citadel contrast przyklejaja sie do siebie i czasami odpada z nich farba o wielkosci malej kropki. Jaki macie sposob na ochrone pomalowanych figurek i moze przy okazji zeby sie tak nie kleiły do wszystkiego ?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: tomp »

kamilpr pisze: 11 lis 2020, 22:07 Moje pomalowane figurki farbami citadel contrast przyklejaja sie do siebie i czasami odpada z nich farba o wielkosci malej kropki. Jaki macie sposob na ochrone pomalowanych figurek i moze przy okazji zeby sie tak nie kleiły do wszystkiego ?
Rozumiem, że z jakiś przyczyn lakierowanie odpada ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: kamilpr »

Nie odpada. Jaki polecasz ?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: tomp »

kamilpr pisze: 11 lis 2020, 22:50 Nie odpada. Jaki polecasz ?
Ja do większości rzeczy używam sprayu vallejo satin. Co do marki nie przyjmowałbym dużej roli. Dużo osób nakłada lakier pędzelkiem. Ja używam spray z lenistwa.
Piszę większość, bo raz na próbę jedną armie polakierowałem najtańszym lakierem (8.5 zł), nie zauważyłem różnicy. Dla spokoju ducha przepłacam i kupuje markowe lakiery, kto bogatemu zabroni ?
Zerknij na yt, aby zobaczyć jakie możesz mieć efekty. Filmiki nie oddadzą pełnego efektu, ale widać różnicę.
W ogólności masz do dyspozycji 3 rodzaje lakierów: matowe (matte), satynowe (satin) i błyszczące (gloss). Można mieszać np. 1 warstwa lakierem X, 2 warstwa rodzajem Y.
Uwaga! Przy sprayu nakładaj bardzo, bardzo cienkie warstwy, potem niech wyschnie i 2 warstwa, potem ewentualnie powtórzyć.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

kamilpr pisze: 11 lis 2020, 22:07 Moje pomalowane figurki farbami citadel contrast przyklejaja sie do siebie i czasami odpada z nich farba o wielkosci malej kropki. Jaki macie sposob na ochrone pomalowanych figurek i moze przy okazji zeby sie tak nie kleiły do wszystkiego ?
Podejrzewam, że to nie wina farb, tylko figurek. Chodzi pewnie nie o solidny plastik, żywicę czy metal tylko o tandetny gumoplastik typu tego z Descenta? W tym wypadku bez lakieru raczej nie da rady.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

Cyel pisze: 12 lis 2020, 08:58
kamilpr pisze: 11 lis 2020, 22:07 Moje pomalowane figurki farbami citadel contrast przyklejaja sie do siebie i czasami odpada z nich farba o wielkosci malej kropki. Jaki macie sposob na ochrone pomalowanych figurek i moze przy okazji zeby sie tak nie kleiły do wszystkiego ?
Podejrzewam, że to nie wina farb, tylko figurek. Chodzi pewnie nie o solidny plastik, żywicę czy metal tylko o tandetny gumoplastik typu tego z Descenta? W tym wypadku bez lakieru raczej nie da rady.
Gumoplastik tez jest w grze Drako :-)
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

Cyel pisze: 12 lis 2020, 08:58
kamilpr pisze: 11 lis 2020, 22:07 Moje pomalowane figurki farbami citadel contrast przyklejaja sie do siebie i czasami odpada z nich farba o wielkosci malej kropki. Jaki macie sposob na ochrone pomalowanych figurek i moze przy okazji zeby sie tak nie kleiły do wszystkiego ?
Podejrzewam, że to nie wina farb, tylko figurek. Chodzi pewnie nie o solidny plastik, żywicę czy metal tylko o tandetny gumoplastik typu tego z Descenta? W tym wypadku bez lakieru raczej nie da rady.
a czy podkład nie eliminuje ew wpływu materiału figurki? wydawałoby się, że powinien, ale ja nie mam doświadczenia.
poza tym sam się zastanawiam nad zakupem Conrtastów a takie efekty przyklejania się to by mnie mocno odpychały od zakupu.
Ktoś już pisał o tym nie wysychaniu farb contrast od citadela, ale pytanie czy to norma czy sporadyczność.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

shod pisze: 12 lis 2020, 12:26
Cyel pisze: 12 lis 2020, 08:58
kamilpr pisze: 11 lis 2020, 22:07 Moje pomalowane figurki farbami citadel contrast przyklejaja sie do siebie i czasami odpada z nich farba o wielkosci malej kropki. Jaki macie sposob na ochrone pomalowanych figurek i moze przy okazji zeby sie tak nie kleiły do wszystkiego ?
Podejrzewam, że to nie wina farb, tylko figurek. Chodzi pewnie nie o solidny plastik, żywicę czy metal tylko o tandetny gumoplastik typu tego z Descenta? W tym wypadku bez lakieru raczej nie da rady.
a czy podkład nie eliminuje ew wpływu materiału figurki? wydawałoby się, że powinien, ale ja nie mam doświadczenia.
poza tym sam się zastanawiam nad zakupem Conrtastów a takie efekty przyklejania się to by mnie mocno odpychały od zakupu.
Ktoś już pisał o tym nie wysychaniu farb contrast od citadela, ale pytanie czy to norma czy sporadyczność.
Nie mam kompletnie doświadczenia w malowaniu dlatego moja wypowiedz idelanie pasuje do twojego zapytania:-)
Gdybym mógł jeszcze raz kupić swój zestaw farb na start to byłyby to właśnie contrasty+ biała/złota/srebrna od Vallejo. i czy to kontrast czy zwykła farbka nic nie stoi na przeszkodzie żeby je maznąć jakimś klarem.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

a czy podkład nie eliminuje ew wpływu materiału figurki? wydawałoby się, że powinien, ale ja nie mam doświadczenia.
poza tym sam się zastanawiam nad zakupem Conrtastów a takie efekty przyklejania się to by mnie mocno odpychały od zakupu.
Ktoś już pisał o tym nie wysychaniu farb contrast od citadela, ale pytanie czy to norma czy sporadyczność.
Grasz tutaj 4 różnymi zmiennymi - materiałem figurki, podkładem, farbą i lakierem. Trudno powiedzieć czy ta czy tamta farba/podkład/lakier zadziała prawidłowo z materiałem z którego są Twoje figurki. Contrasty to produkt od GW i na 9999% będzie dobrze działał z plastikiem używanym w figurkach GW, także ich "podkładami" (farbami) w sprayu i lakierami. Jako, że produkty GW są dosyć popularne, multum ludzi zdążyło już sprawdzić, że po ich produktach możesz malować praktycznie wszystkim - dziesiątkami marek farb, podkładami budowlanymi/samochodowymi (Den Braven, Boll) i zabezpieczać nawet lakierem z Castoramy a figurki będą w porządku. Tyle że mówimy tu o plastiku używanym przez GW.

Jeśli chodzi o materiały używane w planszówkach to tutaj może Ci się trafić od sasa do lasa - twardy plastik, mięki plastik (gumo plastik), żywica taka, żywica owaka, metal, itp. Dopóki producent figurek Ci nie powie - "Ten produkt sprawdza się z naszymi wyrobami" nie masz pewności co zadziała a co nie. Do tej pory nie napisałeś z jakimi figurkami masz problem. Jak napiszesz to może ktoś powie "tak malowałem już je i najlepiej sprawdził mi się produkt Y".

Jak dla mnie powinieneś KAŻDĄ figurkę jaka będzie służyła do gry potraktować PODKŁADEM, pomalować i pokryć lakierem. Jestem prawie pewny, że podkład Den Braven spełni tutaj zadanie a lakier od AP zabezpieczy figurkę dostatecznie. Prawie pewny bo nie wiem co masz i jest duża szansa, że nigdy takiego materiału nie malowałem. Masę porad i duskusji dotyczących podkładów i lakierowania znajdziesz w pozostałych tematach dotyczących malowania:

viewtopic.php?f=61&t=19540
viewtopic.php?f=61&t=61689
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
ODPOWIEDZ