The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

donmakaron pisze: 22 maja 2021, 12:45
Curiosity pisze: 22 maja 2021, 08:12Chcesz mi teraz powiedzieć, że ten ostatni powinien teraz celowo grać słabo, żeby ciągle być ostatnim i dostawać kolejne czarne korony, żeby mieć ich najwięcej i (być może) wygrać tym samym całą grę?
Oczywiście że tak. Powinien po jednej rozgrywce ustalić plan na całą resztę i trzymać się go nie ważne co by się działo.
:roll:
Pytanie było retoryczne. Gracz potrzebuje jakiegoś punktu oparcia, szczególnie w sytuacji, gdy gra sama niczego nie zdradza. Logiczne jest, że goniąc za białymi koronami, już na starcie jestem do tyłu w stosunku do reszty, zatem czemu nie iść na maksa w czarne? No, ale żeby to zrobić, to muszę być ciągle ostatni, bo mój ród nie da mi ich wystarczająco dużo.
W ogóle źle do tej gry podchodzicie.
Coraz lepiej. To nie gra jest zła, to wy ją źle odbieracie. Gra nie jest na tyle dobra, żeby mnie zainteresować swoją cieniutką historią, więc to musi być moja wina i źle gram.
KD nie jest grą przesadnie dobrą, pewnie złe medium sobie wybrała na to co chciała osiągnąć. Ale jest to ciekawe zjawisko, któremu warto dać się porwać. Jednak jak człowiek staje w poprzek z założonymi rękami bo mu koronki mamią oczy, to nic dziwnego, że nic z tego nie wychodzi.
Fajnie, że mamy jasność.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:08 Pytanie było retoryczne. Gracz potrzebuje jakiegoś punktu oparcia, szczególnie w sytuacji, gdy gra sama niczego nie zdradza. Logiczne jest, że goniąc za białymi koronami, już na starcie jestem do tyłu w stosunku do reszty, zatem czemu nie iść na maksa w czarne? No, ale żeby to zrobić, to muszę być ciągle ostatni, bo mój ród nie da mi ich wystarczająco dużo.
Dlaczego do zbierania czarnych koronek musisz być zawsze ostatni?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

Bo to z automatu gwarantuje Ci dwie czarne korony. Reszta nie dostaje żadnej, albo tylko jedną.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: japanczyk »

Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:29 Bo to z automatu gwarantuje Ci dwie czarne korony. Reszta nie dostaje żadnej, albo tylko jedną.
Ale wiesz, ze nie zawsze bedzie sytuacja gdzie wygrywa sie z torem balansu na górze?
Wtedy to wygrywajaca osoba dostaje max żądzy, a nie prestiż, wiec taka taktyka zbey byc ostatnim bedzie o kant d potluc
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

japanczyk pisze: 22 maja 2021, 13:39
Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:29 Bo to z automatu gwarantuje Ci dwie czarne korony. Reszta nie dostaje żadnej, albo tylko jedną.
Ale wiesz, ze nie zawsze bedzie sytuacja gdzie wygrywa sie z torem balansu na górze?
Wtedy to wygrywajaca osoba dostaje max żądzy, a nie prestiż, wiec taka taktyka zbey byc ostatnim bedzie o kant d potluc
Nie, tego nie wiedziałem. Czy to będzie wiadomo przed grą, czy dopiero na koniec?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:40
japanczyk pisze: 22 maja 2021, 13:39
Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:29 Bo to z automatu gwarantuje Ci dwie czarne korony. Reszta nie dostaje żadnej, albo tylko jedną.
Ale wiesz, ze nie zawsze bedzie sytuacja gdzie wygrywa sie z torem balansu na górze?
Wtedy to wygrywajaca osoba dostaje max żądzy, a nie prestiż, wiec taka taktyka zbey byc ostatnim bedzie o kant d potluc
Nie, tego nie wiedziałem. Czy to będzie wiadomo przed grą, czy dopiero na koniec?
To jest wiadome przed pierwszą rozgrywką. W instrukcji jest rozdział o punktacji i tam jest tabelka, która pokazuje, kto kiedy ile dostaje białych i czarnych koronek.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: japanczyk »

Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:40 Nie, tego nie wiedziałem. Czy to będzie wiadomo przed grą, czy dopiero na koniec?
Punktacja jest znana od poczatku
Obrazek
Ale od tego jak sie potoczy gra zalezy czy król abdykuje czy umeira, no i czy balans jest na górze czy na dole
W zaleznosci od twoich celow na te rozgrywke i od rodu ktorym grasz zalezy czy zeby tym manipulowac, dodatkowo jeszcze np. wplywac na to czy znacznik ma tendencje czy jednak nie dostaje boostu z tendencji itd.
Ba, mozesz wpuscic kogos w maliny cisnac w abdykacje i tym samym sprawiajac ze wygra, ale z punktami żadzy, a nie prestizu

Aczkolwiek dla mnie to w ogole nie ma znaczenia, najwiekszy fun w tej grze sprawia mi sluchanie tej historii i jestem ciekaw jej rezultatu, mielismy ze 2-3 razy dluga dyskusje nt wyborow poszczegolnych rodow i dlaczego ktos zjebal danym wyborem ze wzgledu na pozniejsze konsekwencje
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:08 Pytanie było retoryczne.
W takim razie cofam swoją odpowiedź i zostawiam jedynie :roll:
Curiosity pisze: 22 maja 2021, 13:08 Coraz lepiej. To nie gra jest zła, to wy ją źle odbieracie. Gra nie jest na tyle dobra, żeby mnie zainteresować swoją cieniutką historią, więc to musi być moja wina i źle gram.
Nie mówię, że źle grasz, że twoja wina. Może ci nie podejść i to jest ok. Ale ignorujesz fakt, że to kampania, że to legacy, że rzeczy się dowiesz w trakcie. Mówisz, że gracz nie ma się czym podeprzeć na początku, a ma przecież cele rodu, ma podpisy do złożenia i ma jakąś tam historię, która pomaga podjąć decyzję fabularną, jeśli trudno o mechaniczną. Nawet jeśli historia jest wiotka, to dajce ci jakiś wybór. Nie wspominając o obecności innych graczy. Działaj przeciwko tym, co cię wyprzedzili w koronkach, dogaduj się z innym graczem, który był z tyłu. Jest przecież tyle możliwości.

A to wszystko jeszcze nie przeczytawszy instrukcji najwyraźniej.

A to że źle podchodzicie, to dla mnie oczywiste. Kupujecie grę fabularną i narzekacie, że nie jest to gra mechaniczna. Poszedłem do kina na dramat, nie podobało mi się, bo nie komedia. Nie jest istotne czy film (gra) był zły czy dobry w takim kontekście.

Normalne też jest dla mnie, że nie wszystkim się wszystko podoba. Znam gry dobre, które mi się nie podobają, znam złe, które mi się podobają.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

donmakaron pisze: 22 maja 2021, 14:15 Mówisz, że gracz nie ma się czym podeprzeć na początku, a ma przecież cele rodu, ma podpisy do złożenia i ma jakąś tam historię, która pomaga podjąć decyzję fabularną, jeśli trudno o mechaniczną. Nawet jeśli historia jest wiotka, to dajce ci jakiś wybór.

I to wszystko jeszcze nie przeczytawszy instrukcji najwyraźniej.
To prawda, nie przeczytałem instrukcji, jak zresztą 80% ekipy. Czytał właściciel, który potem tłumaczył zasady. Nie czułem żadnej presji, żeby dublować jego działkę.
A to że źle podchodzicie, to dla mnie oczywiste. Kupujecie grę fabularną i narzekacie, że nie jest to gra mechaniczna.
Albo nie zrozumiałeś, albo źle to przekazałem. Ja dużo razy bardziej wolę fabułę od mechaniki i staram się grać w gry fabularne, ale skoro nie znajduję tej fabuły w DK, to pozostaje mi skupić się na mechanice (która mnie nie porywa).
Normalne też jest dla mnie, że nie wszystkim się wszystko podoba. Znam gry dobre, które mi się nie podobają, znam złe, które mi się podobają.
Oczywiście najlepiej byłoby jeszcze pograć i wyrobić sobie zdanie, ale to jest specyficzna sytuacja. Ponieważ gra jest jednorazowa, to teraz mam właściwie ostatni moment, żeby odejść od stołu, bez psucia innym rozgrywki. Bo pewnie, że mogę jeszcze zagrać kilka razy, ale jak po kilku spotkaniach powiem "pas", to wszystkim zepsuję grę. Chcę tego uniknąć i stoję przed dylematem, co jest "mniejszym złem".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: japanczyk »

No w sumie to nie zepsujesz, można odejść i dołączyć w dowolnym momencie aczkolwiek pewnie zaburzy to wynik koncowy

Aczkolwiek mam wrażenie że wlasciciel mogl jednak wszystkiego wam nie wyłożyć przy pierwszej rozgrywce

Zastanawia mnie tez jak nie znajdujesz tam fabuły skoro sa dylematy, na pewno otworzyliście tez juz jakas kopertę i na coś wplyneliscie

Ile kart dylematów przerobiliście?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

Hmmm... z 5 kopert chyba poszło, nie liczyłem. Dorobiliśmy się 3 naklejek na planszy (dwóch z efektami negatywnymi, jedną z pozytywnymi), ale rozczarowanie, że one nic nie dawały. Znaczy się, pewnie potem to się zmieni, ale mi brakuje jakiegoś efektu "tu i teraz", żeby gracz wiedział, czy walczyć o nie, czy ich unikać jak ognia.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: japanczyk »

No dają na starcie kolejnych rozgrywek, rozumiem ze tego wam tłumaczący nie wspomnial, co? ;)
To są konsekwencje akcji dla sygnatariusza, które będą pokutowały przez kolejne x rozgrywek
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

Curiosity pisze: 22 maja 2021, 14:25 Albo nie zrozumiałeś, albo źle to przekazałem. Ja dużo razy bardziej wolę fabułę od mechaniki i staram się grać w gry fabularne, ale skoro nie znajduję tej fabuły w DK, to pozostaje mi skupić się na mechanice (która mnie nie porywa).
Nie zrozumiałem i nie zrozumiem, bo jakaś tam zajawka jest już od samego początku. Ktoś do nas przychodzi ze sprawami, trzeba podjąć jakieś decyzje, nie są to może jakieś wielkie intrygi od samego początku, ale też nie totalnie błahe historie. Zwłaszcza, że gracze spodziewają się ich rozwoju. Rody rzucają zahaczki na przyszłość i pozwalają się zorientować w sytuacji geopolitycznej. Trzeba trochę aktywnie w tę grę grać moim zdaniem.
Nie zgadza mi się fakt, że się szybko wyłączyłeś i przestałeś czytać karty. Czytanie kart to jedyne co powinno zainteresować tu osobę lubiącą gry fabularne.

Ja bym powiedział, że jak tam mocno nie usiadło, to lepiej się wyoutować od razu i niech reszta znajdzie sobie jakieś zastępstwo. Wyjście i wejście w środku kampanii to średni pomysł. Zwłaszcza, że potem jeszcze odkryjecie prawdziwe wady tej gry, opatentujecie absurdalne metody nadużywania głosowań, otworzycie jakąś kopertę z dziwną mechaniką i dopiero ci się gra przestanie podobać :D

A dla tłumaczącego zasady co najmniej żółta kartka.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Otorek »

Jeśli fabuła odrzuca Cię już na początku - odpuść. Ja byłem zaintrygowany do połowy gry, gdzieś po tym momencie wiesz już jak ta gra działa i wiesz, że fabularnie poziom jest dramatyczny. Naklejki do instrukcji to grafomańskie piekło, główne wątki w żaden sposób nie są ze sobą połączone i się do siebie nie odnoszą. Brak tu spójności jakiejś konsekwencji czy poczucia sensu.
Największą zaletą tej gry jest to, że w ekipie możecie mieć po prostu dobry ubaw, gdy udajecie, że jakaś decyzja jest w interesie rodu, że inną podejmujesz nie patrząc na mechanikę tylko dlatego, że tak trzeba, czy to przez moralny kompas czy wczucie się w sytuację własnego rodu. To ratuje w moich oczach tę grę, choć jest za długa, ja od połowy chciałem już mieć to po prostu za sobą i przejść do innych tytułów.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

Dziś na Dice Tower Spectacular zapowiedziano następną część: Queen's Dilemma. Ma być ten sam mechanizm głosowań i historii co w King's, ale ma być również więcej mechaniki niż tylko przesuwanie poziomów kilku zasobów. Ma być plansza, kontrolowanie obszarów, wydarzenia dotyczące konkretnych obszarów, zbieranie zasobów przez graczy i kto wie co jeszcze.

Brzmi to całkiem dobrze, autorzy wydają się reagować na głosy graczy. Wolałbym przeskok na inny klimat, ale myślę, że dam drugim dylematom szansę.

edit: Pudełko, thanks to Planszowe Newsy:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Otorek »

Popytam swoich współgraczy, ale wątpię czy ktoś jeszcze z grupy udzieli kredytu zaufania twórcom pierwszej odsłony, sam też podchodzę negatywnie do tematu.
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: rogal »

ja czekam z niecierpliwością

Ciekaw jestem tylko czy Galakta podejmie się tłumaczenia jak już
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

donmakaron pisze: 08 lip 2021, 17:27 Dziś na Dice Tower Spectacular zapowiedziano następną część: Queen's Dilemma. Ma być ten sam mechanizm głosowań i historii co w King's, ale ma być również więcej mechaniki niż tylko przesuwanie poziomów kilku zasobów. Ma być plansza, kontrolowanie obszarów, wydarzenia dotyczące konkretnych obszarów, zbieranie zasobów przez graczy i kto wie co jeszcze.
Zamieniam się w młodego pelikana i łykam bez namysłu. A zaraz potem szarpię jak Reksio szynkę. I oczywiście shut up and take my money...
ODPOWIEDZ