Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Curiosity pisze:Czy nie uważacie, że funkcja Lidera Prestiżu jest nieco przegięta?
Nie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2402 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

mbork pisze:
Curiosity pisze:"The Brink of War"

Czy nie uważacie, że funkcja Lidera Prestiżu jest nieco przegięta? W teorii: 2-3 wyłożone (odpowiednie) karty i mamy małą fabryczkę PZ-ek.
Tak z ciekawości: teoria teorią, a czy Szanowny Kolega sprawdził tę fabryczkę *w praktyce*? (Chętnie pomogę, jak co;).)
Nie. Nie mam na razie chętnych do gry, a znowu nie podejmuję się totalnie zielonym graczom wyjaśniać zasad podstawki + 3 dodatków (wiem z doświadczenia, że już samą podstawkę czasem ciężko załapać).

No i wiadomo, że muszą dojść karty (o co pewnie niełatwo). Ale jak już dojdą...
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Andy pisze:
Curiosity pisze:Czy nie uważacie, że funkcja Lidera Prestiżu jest nieco przegięta?
Nie.
Chyba, że wymknie się spod kontroli [współgraczy], ale to samo można wtedy powiedzieć o... np. 'niebieskich planetach'.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Mam pytanie dotyczące fazy konsumpcji. Jeśli ja wybrałam tę fazę, z bonusem handel (czyli mogę sprzedać jakiś surowiec za karty), a mam tylko jeden surowiec na jakimś świecie produkcyjnym. Co się wtedy dzieje? Sprzedaję go i nie konsumuje drugiego bo go nie mam? Czy może w takiej sytuacji nie mogę wybrać tej fazy z taką premią?

I jeszcze jedno. Jeśli ja wybrałam fazę produkcji i dostałam bonus, że mogę położyć również kartę na świecie zdobycznym, a mam już taki bonus na wyłożonych kartach, to mam ten bonus do wykorzystania podwójnie? Czyli mogę położyć karty na dwóch światach zdobycznych?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2402 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Bea pisze:Mam pytanie dotyczące fazy konsumpcji. Jeśli ja wybrałam tę fazę, z bonusem handel (czyli mogę sprzedać jakiś surowiec za karty), a mam tylko jeden surowiec na jakimś świecie produkcyjnym. Co się wtedy dzieje? Sprzedaję go i nie konsumuje drugiego bo go nie mam? Czy może w takiej sytuacji nie mogę wybrać tej fazy z taką premią?
Tak. Jeśli masz tylko jeden towar, to robisz jedynie sprzedaż.
I jeszcze jedno. Jeśli ja wybrałam fazę produkcji i dostałam bonus, że mogę położyć również kartę na świecie zdobycznym, a mam już taki bonus na wyłożonych kartach, to mam ten bonus do wykorzystania podwójnie? Czyli mogę położyć karty na dwóch światach zdobycznych?
Tak. Z samej karty 5.fazy masz możliwość wyprodukowania towaru na świecie zdobycznym (windfallu), ale jeśli masz w swoim tableau karty, które w 5.fazie też to robią, produkujesz na kolejnych. UWAGA: takie karty mają często ograniczenia do konkretnego koloru (chyba np. Konglomeratem Górniczym możesz wyprodukować tylko na brązowej planecie).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Curiosity pisze:
Bea pisze:Mam pytanie dotyczące fazy konsumpcji. Jeśli ja wybrałam tę fazę, z bonusem handel (czyli mogę sprzedać jakiś surowiec za karty), a mam tylko jeden surowiec na jakimś świecie produkcyjnym. Co się wtedy dzieje? Sprzedaję go i nie konsumuje drugiego bo go nie mam? Czy może w takiej sytuacji nie mogę wybrać tej fazy z taką premią?
Tak. Jeśli masz tylko jeden towar, to robisz jedynie sprzedaż.
A można wybrać tę opcję i sprzedać kartę, jeśli na kartach wyłożonych na stole nie mamy żadnej zdolności konsumpcji?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2402 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Bea pisze:
A można wybrać tę opcję i sprzedać kartę, jeśli na kartach wyłożonych na stole nie mamy żadnej zdolności konsumpcji?
Tak.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2013, 13:29 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Dzięki Curiosity, mimo, ze instrukcja jest świetnie napisana to człowieka nagle nachodzą takie wątpliwości :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

A do czego służy ta tabelka z liczbami na karcie z hazardem (nie pamiętam dokładnie nazwy)? W instrukcji tylko pisze, żeby podać liczbę i sprawdzić czy koszt lub obrona karty z wierzchu stosu jest taka sama.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Podajesz liczbę, np. "3". Odkrywasz kartę - jeżeli ma taki koszt lub obronę - bierzesz ją. Tabelka pokazuje ile jest kart o jakim koszcie w talii.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Nataniel pisze:Podajesz liczbę, np. "3". Odkrywasz kartę - jeżeli ma taki koszt lub obronę - bierzesz ją. Tabelka pokazuje ile jest kart o jakim koszcie w talii.
Rozumiem, czyli żeby oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia danej karty :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Nataniel pisze:Podajesz liczbę, np. "3". Odkrywasz kartę - jeżeli ma taki koszt lub obronę - bierzesz ją. Tabelka pokazuje ile jest kart o jakim koszcie w talii.
Przy czym bodajże drugi dodatek (RvI) wprowadził na Gambling World inną mechanikę.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

mbork pisze:
Nataniel pisze:Podajesz liczbę, np. "3". Odkrywasz kartę - jeżeli ma taki koszt lub obronę - bierzesz ją. Tabelka pokazuje ile jest kart o jakim koszcie w talii.
Przy czym bodajże drugi dodatek (RvI) wprowadził na Gambling World inną mechanikę.
I o wiele ciekawszą. Nawet jeśli gram tylko w podstawkę lub tGS to używam Gambling World z RvI.
Wygląda to tak:
Obstawiasz jedną kartę z ręki. Następnie dobierasz z talii tyle kart, ile wynosi koszt karty, na którą robisz zakład. Jeżeli przynajmniej jedna karta z tych dobranych będzie kosztować więcej niż zakład, to zachowujesz swoję kartę i możesz wziąć na rękę jedną z tych odsłonietych (reszta na discard). Jeśli się nie uda, to nic nie bierzesz na rękę i dodatkowo tracisz się swoją kartę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

A w ogóle to jakie zmiany (w mechanice na przykład) wnoszą dodatki?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2402 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Gathering Storm - wprowadził głównie robota do gry jednoosobowej. Do tego doszły bardzo fajne karty celów, które potrafią zamieszać grą.

Rebel vs Imperium - pomysł na zwiększenie interaktywności poprzez wprowadzenie przejęć (można sobie nawzajem "podbierać" światy militarne).

The Brink of War - najważniejsza zmiana to wprowadzenie prestiżu oraz dodatkowej karty fazy - bardzo silnej, do użycia raz w grze, odpalanej właśnie prestiżem.

Gdybym miał ułożyć dodatki od najlepszych do najgorszych, to byłoby to odwrotnie do ich pojawiania się na rynku:

1. BoW
2. RvI
3. GS

Jak otworzyłem pudełko od Gathering Storm i policzyłem karty to mnie szlag trafił :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

A są jakieś widoki na wydanie tych dodatków w wersji PL?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Te trzy już wydane nie będą wydawane (przynajmniej na razie) w języku polskim. Nic, poza odczuciami estetycznymi, nie stoi na przeszkodzie dołączenia do polskiej podstawki angielskich dodatków, gdyż mają one instrukcje w języku polskim a tekstu na kartach jest bardzo mało.
Nadchodzący w bólach czwarty dodatek - Alien Artifact - ma już zostać całkowicie spolszczony.

Btw pytania o dodatki i plany ich wydania to chyba nie w dziale zasady :P
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Curiosity pisze:Gathering Storm - wprowadził głównie robota do gry jednoosobowej. Do tego doszły bardzo fajne karty celów, które potrafią zamieszać grą.
Przede wszystkim robota? A Improved Logistics (i parę innych kart), które podkręcają strategie militarną? A Alien Toy Shop (do strategii Cx2-P)? Cele faktycznie super, zmieniają grę, ale bez przesady.
Curiosity pisze: Rebel vs Imperium - pomysł na zwiększenie interaktywności poprzez wprowadzenie przejęć (można sobie nawzajem "podbierać" światy militarne).
E tam, przed wszystkim więcej szóstek - no i strategie "żółta" i "zielona" są teraz mocniejsze (a także "dev spam", m.in. dzięki Galactic Developers, R&D Crash Program, Pan Galactic Research i Galactic Bankers). Oprócz tego znów mamy parę mocnych kart Imperium i Rebel (czyli strategie rebeliancko-imperialne też dostają boosta), i mocne uderzenia w stylu Alien Monolith i Rebel Stronghold; Hidden Fortress też potrafi namieszać (w połączeniu z New Galactic Order jest walcem drogowym!).
Curiosity pisze:
The Brink of War - najważniejsza zmiana to wprowadzenie prestiżu oraz dodatkowej karty fazy - bardzo silnej, do użycia raz w grze, odpalanej właśnie prestiżem.
BoW u mnie czeka na grę - jeszcze nie odpaliłem. Ale i tu, nawet bez prestiżu, widzę, że jest parę kart-ciekawostek, które mogą mocno wpłynąć na strategię lub nawet wywrócić grę do góry nogami: Imperium Planet Buster (that's no moon! ;) ), Interstellar Casus Belli (nietrudno zgadnąć, co robi), Terraforming Engineers, Galactic Scavengers, Psi-Crystal World...
Curiosity pisze:
Gdybym miał ułożyć dodatki od najlepszych do najgorszych, to byłoby to odwrotnie do ich pojawiania się na rynku:

1. BoW
2. RvI
3. GS

Jak otworzyłem pudełko od Gathering Storm i policzyłem karty to mnie szlag trafił :)
A cele? A balans? No i robot. Nie jest źle!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2402 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

@mbrok: jasne, oczywiście, że każdy dodatek wprowadził masę ciekawych kart. Ale Bea pytała o zmiany w mechanice, więc tylko i wyłącznie na tym się skupiłem :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Nie milczą. Napisałem o tym w wątku odnośnie samej gry. To jest wątek odnośnie zasad :wink:
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Curiosity pisze:@mbork: jasne, oczywiście, że każdy dodatek wprowadził masę ciekawych kart. Ale Bea pytała o zmiany w mechanice, więc tylko i wyłącznie na tym się skupiłem :)
Bea pisze:w mechanice na przykład
:D
MisterC pisze:Panowie konsekwentnie milczą na temat wprowadzenia piątego gracza
A ktoś gra w 5 osób w RftG? ;)
(Ja gram czasem w 3 osoby, może 4 razy w życiu zagrałem w 4, a tak to tylko 2PA.)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2402 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Grałem nawet w 6 osób. W dwie nie lubię grać. Trzy to minimum.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Oj widzę, że planszówkowicze ważą słowa z aptekarską dokładnością. To chyba nawyk, który pozostał po przeczytaniu zbyt dużej ilości instrukcji ;)

Ja też wolę grać w 3-4 osób, choć we dwie nie jest żle, ale zupełnie inaczej.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Ja bardzo lubię grać we dwójkę, więcej można zaplanować i szybciej idzie partia. Równie często grywam w składzie czteroosobowym i też jestem zadowolony. W pięć osób jeszcze nie grałem, ale cieszę się z tej opcji gdyż ostatnio zauważyłem, że większość gier w mojej kolekcji jest przeznaczona dla max 4 osób ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

mbork pisze:A ktoś gra w 5 osób w RftG? ;)
Grałem raz czy dwa, nie było źle, ale dla mnie granie w tłumie w ogóle nie jest zbyt interesujące. Jak jest 5 osób, to lepiej, żeby zagrały na dwa stoły. :P

99% moich partii to 2PA, trochę było 3-osobowych i dosłownie kilka 4-osobowych. Sam Rejs sprawdza się doskonale we wszystkich konfiguracjach, ale ja po prostu wolę mniejszy ścisk wokół stołu (OK, nie mówię o Dixicie ;)).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ