Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

To prawda że na dobrze złożoną Andro praktycznie nie ma bata wygrać w normalny sposób.
Trzeba ją jakoś zaskoczyć np. spalić, trashować programy sekretarką albo zniszczyć Kati nabitą kredytami.
Co to znaczy "normalny"? :) Nie ma czegoś takiego jak normalna gra w A:NR - wszystko zależy od pomysłu. Z dobrze złożoną Andromedą trudno wygrać stosując utarte, konwencjonalne schematy obrony korpem - i bardzo dobrze.
W Deluxie Shaperzy sporo nadrolili do Criminala, choć ciągle są z tyłu.
Shaperzy obecnie niemal dominują globalną meta, skąd przypuszczenie, że są z tyłu?
Ktoś ma może jakieś doświadczenia z balansem karcianek od FFG? Netrunner okazał się na moim stole wielkim hitem, ale niestety przy optymalnie złożonych taliach, runner wygrywa większość gier.
Na optymalnie złożoną talię jest zwykle optymalnie złożona stricte pod nią kontra. Jeśli ktoś cały czas jedzie i wygrywa tym samym, trzeba go przystopować robiąć kontrdeck. Wymieniłeś kluczowe karty - teraz trzeba znaleźć odpowiedzi. Przeważnie są. Balans gry na dzień dzisiejszy jest niewiarygodnie wręcz zrównoważony i nie potrzeba żadnych errat czy restrykcji. Nowe karty z każdego packa będą wywracać całość i dawać nowe narzędzia do ręki.

Trochę się tu mieszają różne style wypowiedzi i zapewne gry.

Argumentowanie, że "Andromeda jest super", to trochę takie powtarzanie za BGG i innymi. "Superowość" talii można postrzegać tylko w kontekście lokalnej metagry. To prawda, że taki archetyp gry (plus przyspieszenie) jest mocny i popularny, ale to nie znaczy, że jest nie do zatrzymania albo że jest "najlepszy". Start Andy może mocno zależeć od tego co wystawi korp - jeśli HQ będzie czyste a niewprawny korp zostawi sobie 4-5 kredytow na rez bez mozliwosci podniesienia asseta, wtedy można się spodziewać szybkiego uderzenia z wystawieniem Desperado i syfona) - ale dobry gracz prawie zawsze będzie celował w zagranie 4 kart. Sposobów na przyhamowanie Andy jest conajmniej kilka - Closed Accounts (szczegolnie jako kontra na syfona, choc są i na niego też inne kontry), czekanie z kasą, wystawienie jedynkowej agendy na wabia i Midseasons Replacement i strzelenie toną tagów (choć niektórzy wtedy wystawiają DLR), a potem długo wisi groźba PSF, Scorcha czy innych nieprzyjemności. Straszenie samym Snare'm w decku też popłaca (słaby gracz się w niego wrąbie nieprzygotowany, dobry będzie tracił clicki na niszczenie ekonomii corpa albo lepsze przygotowanie pod run). Dobry gracz Jinteki (czyli coś więcej niż tylko blefowanie pułapkami) jest też sobie w stanie poradzić z większością agresywnych Criminali "wskakujących na bandwagon". Rozkładanie dużej ilości remotów też może Criminala ogłupić. Obiegowy Weyland zwykle ma najwiecej klopotow w niewprawnych rękach.

Z Atmanami jest faktycznie obecnie większy problem. Jeśli występują w duecie z datasuckerem, w dobrze dobranym momencie ekonomicznym, purge potrafi przechylić szalę na stronę corpa. Drugą w miarę skuteczną kontrą jest Ice Wall, ale wtedy deck musi byc złożony na takie wszechstronne FA (nie tylko agendy), oraz wspominany już C. Troubleshooter (dobrze miec 2-3 w decku). Najlepszą kontrą jest wojna ekonomiczna, czyli szybki score/threat i niedopuszczenie by runner dyktował tempo - ale to już jest mocno sytuacyjne (walka na wysokim poziomie). Niektórzy atmaniarze zapominają też o ice o sile 0 i albo nie mają tokenów na Datasuckerze albo nie mają/nie stać ich na jakiś program AI (Crypsis etc.) - jeśli to początkowa faza gry i ma tylko jeden program, można zaryzykować Burke Bugs, w innym przypadku Rototurret (nie każdy lubi grać Archera) może skutecznie przystopować runnera.

Problemem niektóych graczy jest identyfikowanie się i przywiązywanie do talii czy frakcji. To błąd. O ile można sympatyzować z pewnym stylem gry, wszystko dobiera się pod predykcje talii przeciwników - i na każde kilka spodziewanych "mód", trzeba mieć odpowiedzi. Granie jedną frakcją jest nie tylko nudne ale i ogranicza kreatywność.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: gafik »

Aj tam zaraz ogranicza kreatywność...

O! Antek grubo zdeklasował Puerto na BGG. I choć wydaje mnie się, że to rozrywki między lovers/haters, czyli polityczne, to mimo wszystko Antek właśnie dobił do punktów na 3 miejsce - zrównał się z Poprzez Wieki. Teraz tylko 0.001 pkt dzieli go od podium i 0.002 od Agri... Nowa kampanie się (czuję) szykuje :P

Antek na prezydenta!!!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: cezner »

gafik pisze:O! Antek grubo zdeklasował Puerto na BGG. I choć wydaje mnie się, że to rozrywki między lovers/haters, czyli polityczne, to mimo wszystko Antek właśnie dobił do punktów na 3 miejsce - zrównał się z Poprzez Wieki. Teraz tylko 0.001 pkt dzieli go od podium i 0.002 od Agri... Nowa kampanie się (czuję) szykuje :P
Antek na prezydenta!!!
Antek ma przebić TtA? :shock: Nigdy! :evil: Czas stawiać jedynki!!! :lol: :wink:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Taki lód pojawi się w szóstym Data Packu (tytuł Double Time) drugiego cyklu:
http://www.fantasyflightgames.com/ffg_c ... s/hive.png

Rój będzie najsilniejszy na początku gry.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

No tak, ale na początku wystarczy jakiś tańszy lód z EtR żeby zastopować runnera, 5 na start to raczej sporo. Niemniej jednak lód niezły. A widziałeś pozostałe spoilery, zwłaszcza karty Jinteki? Caprice jest przegięta, mam nadzieję, że do premiery ją poprawią.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Nie mogę jakoś znaleźć Caprice.

Ale z tym przegięciem to jest na ogół tak, że dziś karta jest przegięta, a jutro już nie. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Ostatnimi czasy pracowałem nad złożeniem skutecznego decku whizardowego na darwinie i teraz go w sumie mogę wyrzucić :/
(Hive to jedno, ale ten lód od Jinteki, który nie może być łamany przez AI i do tego traszuje nam taki program...? :roll: )

Tak naprawdę to jest rewolucja w meta... Ja, z moją niechęcią do radykalnych zmian, chyba chwilowo wysiadam :/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Andy w tym temacie są spoilery wielu nowych kart, m.in. Caprise:
http://netrunnerforum.decktech.eu/index ... n-is-dead/

Odi, ja się cieszę, że meta się zmienia. Era dominacji Atmana strasznie mnie denerwuje, fajnie, że jest to kontrowane.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:Andy w tym temacie są spoilery wielu nowych kart, m.in. Caprise:
http://netrunnerforum.decktech.eu/index ... n-is-dead/
O, dzięki!

Czyli karta typu PSI. Jeśli runner nie ma już kredytów, a korpo ma, to nie będzie włamania na serwer. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: hsiale »

To nie byłby problem. Ale nawet jeśli runner ma górę pieniędzy, to wystarczy żeby korporacja miała dwa kredyty i szansa na nieudany skok jest 66%. A przy nieudanym skoku nawet nie można skasować Caprice. Ash kosztuje wyraźnie więcej, jest jednorazowego użytku, a ciągle jest mocną linią obrony.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Zgadzam się, na początku mi się oczy zaświeciły do Caprice, ale teraz uważam, że jest zbyt mocna, gropsująca.
chainz
Posty: 1
Rejestracja: 09 paź 2013, 17:39
Lokalizacja: Jaworzno, SJ

Re: Android: Netrunner

Post autor: chainz »

Witam, to moj pierwszy post na forum.
Przyznaje, ze jako newbie w temacie karcianek lektura tego wątku pozytywnie mnie nakręciła. Do tego stopnia ze dzisiaj otworzyłem swoją pierwsza grę karciana (coreset i dodatek tworzyć i kontrolować).
To, ze mam zacząć przygodę z NR sama podstawią to wiem, ale pytanie czy jako kolejny krok jak sie wciągnę:
- dokupić dodatki i dopiero potem brać sie za rozszerzenie C&C
- wykorzystać C&C skoro go już kupiłem (przed lektura tego forum) a potem dokupić dodatki.

Jako n00b w tym temacie mam z tym problem.....
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Najpierw skorzystać z podstawki. Poważnie. Daje ona naprawdę sporo zabawy, ~50 partii na pewno można różnymi taliami zagrać. Możesz też otworzyć Tworzyć i Kontrolować żeby zwiększyć pulę kart, ale po pierwsze możesz się w tym zagubić a po drugie będziesz się skupiał na dwóch frakcjach - HB i Shaper, przez co sporo Cię ominie (dominacja Criminala w CS, ciekawy Weyland). Najpierw sugerowałbym jeśli nie ogranie to przynajmniej poznanie każdej frakcji na czystym CS i później dołożenie TiK. Małe dodatki są Ci w tej sytuacji całkowicie zbędne, chyba że masz zamiar ostro wejść w scenę turniejową.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Rób jak ci pasuje ;) Dla kontrastu dodam, że Weyland nie jest ciekawy, ciekawe jest Jinteki i niektóre NBNy :-P Sądzę, że przejście z core setu na C&C może być interesujące i warto to rozważyć. Ograć dobrze shaperów i HB, potem poznać inne frakcje.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Spoilery z ostatniego dodatku nadchodzącego cyklu:
http://netrunnerforum.decktech.eu/index ... uble-time/

Powiem tyle - oj jest na co czekać ;)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

Ogólnie cały ten cykl jest świetny. Prawie każda pokazana karta potrafi naprawdę wiele zdziałać i można opierać o nie całe talie! IMO taki C&C mógłby w ogóle nie wyjść i powinni robić tylko takie cykle, gdyż tam karty były strasznie głupie i niewiele wnosiły do gry. OM daje tylko przedsmak tego, co pojawi się w kolejnych paczkach :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Inazuma, prototypu nowego lodu Jinteki, który pojawił się turnieju Plugged In:
Obrazek
http://boardgamegeek.com/thread/1052540 ... -in/page/2

Ostra ta Błyskawica!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Zapowiedź ostatniego Data Packu drugiego cyklu. W polskiej wersji: Nadgodziny.
http://galakta.pl/praca-po-godzinach/

Edit
Ojej! "Aby zagrać TĄ operację"! :shock: (karta Przetasowanie w korporacji).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: hsiale »

Andy pisze:Ojej! "Aby zagrać TĄ operację"! :shock: (karta Przetasowanie w korporacji).
Taki sam błąd jest w drobnym druczku na NBN: Świat Jest Twój*, nie zdziwię się jeśli też w paru innych miejscach.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Android: Netrunner

Post autor: mafiafb »

Mam takie pytanko - kiedyś, kilkanaście lat temu zakupiłem dwie czy trzy talie do Netrunnera i jakoś przestałem grać, głównie ze względu na skomplikowane zasady, które miałem tylko po angielsku. Teraz widzę, że wznowiono druk czy też wydano na nowo. Czy ktoś się z was orientuje czy to po prostu wydrukowano na nowo czy coś zmieniono? Bo karty mam i nie wiem, czy wystarczy, że ściągnę instrukcję po polsku i wczytam się w zasady i będę mógł grać czy może jednak coś pozmieniano?
Ostatnio zmieniony 31 paź 2013, 10:43 przez mafiafb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Nie nie nie, to jest nowa gra oparta na tamtej mechanice. Karty się różnią, jest też trochę zmian w mechanice. Jeśli chcesz spróbować na nowo to stare karty na nic Ci się nie przydadzą.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Android: Netrunner

Post autor: mafiafb »

Ok, dzięki za informację. PS - jakich koszulek używacie, bo temat ma ponad 80 stron i ciężko będzie mi się przebijać ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Ja najtańszych mayday a na turnieje mam dwa zestawy ultra pro z kolorowymi, matowymi tyłami - oczywiście w kolorach niebieskim i czerwonym ;)
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Android: Netrunner

Post autor: mafiafb »

mat_eyo pisze:Ja najtańszych mayday a na turnieje mam dwa zestawy ultra pro z kolorowymi, matowymi tyłami - oczywiście w kolorach niebieskim i czerwonym ;)
Ale jaki rozmiar? :)
Obrazek
czy może
Obrazek
i jeszcze takie znalazłem, ale nie wiem czym się różnią od tych zielonych
Obrazek
a może jeszcze inne?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Ja używam zielonych, pasują idealnie.
ODPOWIEDZ