Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: TTR_1983 »

Bea pisze:
Wszędzie podmieniono nazwę frakcji na słowo "frakcyjną". Dlaczego nie zrobiono tego na karcie nowe miasto w erracie?
bo po łebkach robią. Dużo racji ma @rattkin we wpisie powyżej.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

Portalu! Zwolnij i zacznij dbać o fanów! Robicie pośmiewisko ze swojego sztandarowego obecnie tytułu, którego chcę być fanem, ale skutecznie mi to utrudniacie i obrzydzacie! :evil:
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Portal Games »

Najmocniej przepraszamy, rzeczywiście nawaliliśmy z tą Erratą. Wina leży całkowicie po naszej stronie i już pracujemy nad tym by naprawić to co schrzaniliśmy.

Dołożymy wszelkich starań, aby dostarczyć wam FAQ w najwyższej jakości.
Casper
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2015, 16:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Casper »

A ja dorzucę jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwe aby Portal wypuścił w formie "małego dodatku" poprawione karty?
Na pewno znalazłoby się sporo osób które chciałyby wymienić karty w podstawce - a pewnie koszty drukowania to nie jest abstrakcja.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Casper pisze:A ja dorzucę jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwe aby Portal wypuścił w formie "małego dodatku" poprawione karty?
Na pewno znalazłoby się sporo osób które chciałyby wymienić karty w podstawce - a pewnie koszty drukowania to nie jest abstrakcja.
Pytanie padło na Facebooku - Portal odpowiedział, że nie planują wydruku tych kart.

https://www.facebook.com/wydawnictwopor ... =1&theater
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Yavi pisze:
Casper pisze:A ja dorzucę jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwe aby Portal wypuścił w formie "małego dodatku" poprawione karty?
Na pewno znalazłoby się sporo osób które chciałyby wymienić karty w podstawce - a pewnie koszty drukowania to nie jest abstrakcja.
Pytanie padło na Facebooku - Portal odpowiedział, że nie planują wydruku tych kart.

https://www.facebook.com/wydawnictwopor ... =1&theater
No ale kiedyś przecież będą robili dodruk, może wtedy?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Bea pisze:
Yavi pisze:
Casper pisze:A ja dorzucę jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwe aby Portal wypuścił w formie "małego dodatku" poprawione karty?
Na pewno znalazłoby się sporo osób które chciałyby wymienić karty w podstawce - a pewnie koszty drukowania to nie jest abstrakcja.
Pytanie padło na Facebooku - Portal odpowiedział, że nie planują wydruku tych kart.

https://www.facebook.com/wydawnictwopor ... =1&theater
No ale kiedyś przecież będą robili dodruk, może wtedy?
Przejrzyj komentarze pod zdjęciem na fanpage'u -wygląda na to, że nie będzie opcji dokupienia samych poprawionych kart.
Chociaż może jeszcze Portal zmieni zdanie...
Casper
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2015, 16:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Casper »

Yavi pisze:Przejrzyj komentarze pod zdjęciem na fanpage'u -wygląda na to, że nie będzie opcji dokupienia samych poprawionych kart.
Chociaż może jeszcze Portal zmieni zdanie...
No własnie - zawsze mogą zmienić zdanie.
A może by tak opcję "print on demand"? Wtedy Portal mógłby wczesniej zebrać ilość chętnych i zobaczyć czy się to kalkuluje.
Kisun
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Kisun »

Popieram, też byłbym chętny na poprawione karty. Trochę mnie dziwi takie kategoryczne "nie". Zwłaszcza patrząc na różne dziwne dodatki które jakoś opłacało się wydrukować np luneta ;)
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

Kisun pisze:Popieram, też byłbym chętny na poprawione karty. Trochę mnie dziwi takie kategoryczne "nie". Zwłaszcza patrząc na różne dziwne dodatki które jakoś opłacało się wydrukować np luneta ;)
+1

Absolutnie nie rozumiem czemu nie...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: costi »

zakwas pisze:
Kisun pisze:Popieram, też byłbym chętny na poprawione karty. Trochę mnie dziwi takie kategoryczne "nie". Zwłaszcza patrząc na różne dziwne dodatki które jakoś opłacało się wydrukować np luneta ;)
+1

Absolutnie nie rozumiem czemu nie...
Bo Portal.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

http://portalgames.pl/new_en/wp-content ... Errata.zip
Widzę poprawione karty do wydruku po angielsku, może ktoś wie czy gdzieś nie wiszą też po polsku?
Casper
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2015, 16:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Casper »

costi pisze:
zakwas pisze:
Kisun pisze:Popieram, też byłbym chętny na poprawione karty. Trochę mnie dziwi takie kategoryczne "nie". Zwłaszcza patrząc na różne dziwne dodatki które jakoś opłacało się wydrukować np luneta ;)
+1

Absolutnie nie rozumiem czemu nie...
Bo Portal.
Niestety to prawda - czasami Portal dziwnie reaguje na pro
Casper
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2015, 16:20

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Casper »

costi pisze:
zakwas pisze:
Kisun pisze:Popieram, też byłbym chętny na poprawione karty. Trochę mnie dziwi takie kategoryczne "nie". Zwłaszcza patrząc na różne dziwne dodatki które jakoś opłacało się wydrukować np luneta ;)
+1

Absolutnie nie rozumiem czemu nie...
Bo Portal.
Niestety to prawda - czasami Portal dziwnie reaguje na prośby społeczności.
I zdecydowanie zgadam się z lunetą - poza tym prawie do każdej gry mają jakieś małe dodatki po kilka kart, więc czemu nie dla Osadników.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: margielm »

NIe mam nic do portalu ani do zmian w grze. Ale muszę przyznać, że w ich świetle ten wpis na blogu Trzewika ma dość kuriozalną wymowę:
http://www.gryzcharakterem.pl/zakazom-stop-zakazuje/
“Nie możesz tego zrobić.” mówię dwie minuty później, kiedy gość chce ponownie odpalić kartę Akcji. “Karty Akcji można odpalać tylko dwa razy na turę.” wyjaśniam.

Czuję się jak ostatni kretyn. W spojrzeniu tego Włocha widzę, że tak właśnie powinienem się czuć. Jest wkurzony. Sfrutrowany. Ma dość.

Jak się zapwne domyślacie, to nie są emocje, jakie chciałem wywołać u graczy, gdy projektowałem tę grę…
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: kudlacz135 »

@margielm Nie wiem czy powiedziałbym tak kategorycznie. Gra gdy była projektowana pewnie była robiona z zamiarem jak zacytowano, jednak turnieje rządzą się często swoimi prawami, więc wyeliminowanie w grze turniejowej takiej pętli uważam, że jest w porządku i wcale nie jest tak kategorycznym zaprzeczeniem całej idei gry ;)
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2015, 09:42 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dexterus »

kudlacz135 pisze:@margielm Nie wiem czy powiedziałbym tak kategorycznie. Gra gdy była projektowana pewnie była robiona z zamiarem jak zacytowano, jednak turnieje rządzą się często swoimi prawami, więc wyeliminowanieee grze turniejowej takiej pętli uważam, że jest w porządku i wcale nie jest tak kategorycznym zaprzeczeniem całej idei gry ;)
Ale wiesz, co innego zmiany reguł wymuszone odkryciem pętli - które nie zawsze da się wyłapać na etapie testów, a mogących uprzykrzyć każdą grę - a co innego np. nakładanie arbitralnego ograniczenia na niektóre karty, argumentowane w skrócie "because fuck you, that's why".
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Dexterus pisze:
kudlacz135 pisze:@margielm Nie wiem czy powiedziałbym tak kategorycznie. Gra gdy była projektowana pewnie była robiona z zamiarem jak zacytowano, jednak turnieje rządzą się często swoimi prawami, więc wyeliminowanieee grze turniejowej takiej pętli uważam, że jest w porządku i wcale nie jest tak kategorycznym zaprzeczeniem całej idei gry ;)
Ale wiesz, co innego zmiany reguł wymuszone odkryciem pętli - które nie zawsze da się wyłapać na etapie testów, a mogących uprzykrzyć każdą grę - a co innego np. nakładanie arbitralnego ograniczenia na niektóre karty, argumentowane w skrócie "because fuck you, that's why".
Niestety, takie można odnieść wrażenie. Zresztą, nawet kwestię pętli można było subtelniej rozwiązać (np. wymuszając odrzucenie jedynie kart frakcyjnych, które poszły pod fundament). Ostatnie zmiany (zarówno treść jak i forma) świadczą, że Portal wprowadza je trochę na łapu capu.
Mam więc ogromną prośbę do Portalu- zamiast zaskakiwać zmianami, najpierw może dajcie szansę przetestować je graczom. Mamy już naprawdę spore grono osób, które mają liczbę partii liczoną w setkach. Wielu z nich z chęcią przetestuje każdą modyfikację. Szukamy nowych sposobów punktowania, nowych strategii, wyjaśniamy niejasności na kartach, tworzymy FAQ. Domyślam się, że część zmian w erracie (chociażby zmiana nazwy z konkretnej frakcji na generyczne słowo 'frakcja' jest rezultatem naszych pytań i dialogu z wydawnictwem). To, że ludzie tak żywiołowo reagują na każdy news o Osadnikach świadczy dobitnie, że gra cieszy się dużą popularnością. Wiem, że często są to reakcje negatywne, które być może przykro jest czytać osobom mającym duży wkład w grę. Jednakże, jeżeli niosą one jakąś konkretną treść to w moim przekonaniu jest to dla firmy bezcenna informacja od klienta, co można poprawić w swoim produkcie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: lynwith »

Dexterus pisze:Ale wiesz, co innego zmiany reguł wymuszone odkryciem pętli - które nie zawsze da się wyłapać na etapie testów, a mogących uprzykrzyć każdą grę - a co innego np. nakładanie arbitralnego ograniczenia na niektóre karty, argumentowane w skrócie "because fuck you, that's why".

Arbitralne ograniczenie na niektóre katry jeśli mają zbalansować grę i wyrównać szanse jestem w stanie zrozumieć i popieram... Myślę jednak, że nie oto w głównej mierze chodzi, a o dodruk tych poprawionych kart. Gdyż odpowiedź na zasadzie "nie bo nie" to trochę nie wporządku w stosunku do graczy. Okej mogę sobie wydrukować erraty włożyć do koszulek z odpowiednimi kartami tylko hmmm :
1. Gra traci na estetyczności - może nic takiego, ale dla mnie minus ( o ile nawet jestem w stanie zrozumieć wcześniejszą decyzję z planszą do Atlantydów w formie puzzla... to tego już nie bardzo )
2. Nie mówię o tym, że w talii od razu będzie wiadomo, gdzie poszczególne karty są.
3. Nie wiem czy są takie osoby ( ja osobiście się do nich nie zaliczam, ale podobno takie egzystują ), co jeśli ktoś nie używa koszulek ma mieć kilka kart na kartce papieru czy jak ?
4. Tak trochę, jako osobę posiadającą kilkanaście gier Portalu, jeżdżącą na konwenty organizowane przez wydawnictwo, oglądającą vloga, planszówki tv i w ogóle boli takie potraktowanie... No ale trzeba mieć nadzieje, że może decyzja ulegnie zmianie, bo chyba nie jest to ostateczne i niezmienialne zdanie :D
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Portal Games »

Cześć! Najmocniej przepraszamy, że poprawione karty nie pojawiły się jeszcze w języku polskim! Karty się składają i w najbliższym czasie dostaniecie pakiet kart w pdf do wydrukowania.


Tymczasem:

Hej drogie dzieci! Witamy serdecznie w kolejnym odcinku Planszówki TV! To już nasz 9 epizod, w którym przesyłamy pozytywną energie!
Link youtube: https://youtu.be/8ip-GzaNtk0.
Kisun
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Kisun »

Dzięki za info o kartach. Może jeszcze dacie znać czy w nowym nakładzie osadników są już karty poprawione?
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Skoro się dopiero składają, to jakże mają być już wydrukowane?
Kisun
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Kisun »

Instrukcja była poprawiona w nowym nakładzie gry a nie ma jej na stronie wydawcy. Też się jeszcze składa? Kto pyta nie błądzi. Po to chyba jest to forum nie tylko do hejtu.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Zadawajcie pytania w komentarzach pod filmami Trzewika. Dam lajka.

A poprawione karty powinny być wydrukowane przez wydawnictwo. Skoro Portal wziął się za LCG, tzn. że wziął też na swoje barki długotrwałe zobowiązanie. W jego ramach powinien wspierać klientów, choćby miało to oznaczać dodatkowe koszty.

Co do wpisów na blogu - to marketing. Nigdy nie należy go traktować bardzo poważnie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Teraz się zorientowałem, że oaza dostała ograniczenie, z czym się całkowicie zgadzam. Zapewne reszta ograniczeń też jest zasadna, tyle że w moich partiach nie wykorzystywałem odpowiednio kart bonusujących za kolor.
Chciałbym wiedzieć, skąd płynęły głosy o konieczności ograniczenia tych kart, skoro nasza forumowa garstka jest nieco zdziwiona tym rozwiązaniem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ