Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Nie znam jeszcze dokładnej daty, ten październik to trochę strzał mniej więcej. W każdym razie w przyszłym tygodniu gra idzie już do produkcji, więc myślę, że ten październik może być realny.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Kurczę, chyba raz jeszcze spróbuję uwierzyć, że to może się udać! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Nataniel pisze:Wtem! http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,435 ... bcych.html

Premiera w październiku (mniej więcej). Prototyp będzie do zagrania na Grajdołku (Hermanów) oraz na Polconie (29 sierpnia - 1 wrzesnia, Warszawa).
Czy to jest jakiś nowy dodatek? Wcześniejsze dodatki też będą wydane po polsku?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

To nowy dodatek "stand alone" - tzn. niewspółpracujący ze wcześniejszymi. Używać się go będzie z samą podstawką.

Rebel wcześniej sugerował, że wydawania trzech kanonicznych dodatków raczej nie będzie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Prototyp Alien Artifacts już na Polcooonieeee :O

Świetna wiadomość!
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Dzięki Andy :) A jak oceniasz ten nowy dodatek, warto go będzie kupić? Czy może lepiej zainwestować w tamte trzy? (ja nie mam jeszcze żadnego...)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Senthe pisze:Świetna wiadomość!
Też się cieszę, bo wreszcie mnie coś (na chwilę) oderwie od Netrunnera! :wink:
Bea pisze:A jak oceniasz ten nowy dodatek, warto go będzie kupić? Czy może lepiej zainwestować w tamte trzy? (ja nie mam jeszcze żadnego...)
Nie mogę ocenić AA, bo wiem o nim tyle, ile wyczytałem w sieci - po prostu jeszcze się nie ukazał. "Tamte trzy" są - jak wielokrotnie pisałem - absolutnie genialne i razem z podstawką tworzą dopiero domkniętą całość.

Zarówno wcześniejsze, jak i AA, to zdecydowany must have dla każdego fanatyka i wyznawcy! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zedd »

Nowy dodatek będzie posiadał dwie mechaniki:

1) starą znaną z RftG bazującą na graniu kartami,
2) opcjonalną nową do wykorzystania lub nie - gdy podczas akcji explore nasz zespół badawczy będzie zwiedzał archiwum obcych w poszukiwaniu artefaktów, a te dawać będą dodatkowe bonusy. Gracze odkrywać archiwum będa za pomocą kart lokacji (i budować labirynt nakładając je na siebie tworząc poplątane korytarze), bonusy na światach i developach będą pomagały z zwiedzaniu archiwum i odwotnie - bonusy znalezione w archiwum bedą pomagać przy rozbudowie impreium.

Całość zapowiada się bardzo fajnie. Nie da się tego łączyć z poprzednimi dodatkami. W rozszerzeniu wprowadzony jest dodatkowy 5 gracz.

Osobiście kupiłem polską podstawkę jak tylko się ukazała i będę miał dwie gry - jedną po angielsku ze wszystkimi dodatkami z pierwszego bloku, a drugą po polsku do gry z graczami nie znającymi angielskiego z dodatkami z bloku drugiego (prawdopodobnie będzie ich więcej).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

zedd pisze:drugą po polsku do gry z graczami nie znającymi angielskiego z dodatkami z bloku drugiego (prawdopodobnie będzie ich więcej).
Nie będzie, Tom wyraźnie to powiedział.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zedd »

Andy pisze:
zedd pisze:drugą po polsku do gry z graczami nie znającymi angielskiego z dodatkami z bloku drugiego (prawdopodobnie będzie ich więcej).
Nie będzie, Tom wyraźnie to powiedział.
No to git, problem z głowy i portfel również zadowolony :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Tak, to krzepiąca wiadomość, zwłaszcza w obliczu niekończących się zakupów LCG. :)

I najnowsze wieści od Toma:
Yes, the game is currently in translation with some RGG partners, while we wait for the custom "space meeples" (orb survey teams) to show up at the printer.

I've been answering various questions from translators.

Given the shipping lag, it will probably appear in Europe (in various languages including English) before the US. I'll post a preview on BGG when we get a bit closer.

Unless something unexpected happens, I would expect Alien Artifacts to appear before Roll for the Galaxy, even though the RGG site currently lists them in the other order.
Jednak Europa górą! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Świetna wiadomość, trzeba zbierać kasę. ;) Tym bardziej, że znowu słychać o Roll for the Galaxy. Swoją drogą, ciekawe, jakiego skrótu będą używać ludzie na BGG w odniesieniu do tej ostatniej. ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

A ja mówię AA pas.

Rejs z trzema dodatkami jest dla mnie kompletny i wystarczająco satysfakcjonujący. Zupełnie nie odczuwam potrzeby sprawdzania proponowanej alternatywy.

Co innego Roll ;) tam będą kostki, więc jest na radarze.

edit: Alien Artifacts bezmyślnie skróciłem jako AF (wpływ Alien Frostiers ;))
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 07:49 przez Olgierdd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

AF to dla mnie musthave!
RftG to obecnie 2 zajebiste gry:

1. Podstawka + starsze dodatki (in inglisz)
2. Podstawka + AF (in polisz)

w zasadzie to będą już 3 gry :P

3. RftG (in dice)

Fajnie to wyszło. Znowu nie będę miał czasu pracować ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Miałem okazję zagrać w prototyp AA na Polconie i cały entuzjazm do tego dodatku mi przeszedł. Koncepcja statku obcych wygląda fajnie na papierze, ale w praniu już tak dobrze nie jest. Mechanika jest sucha, nieciekawa, a cały ten element sprawia wrażenie doklejonego na siłę. Jest kilka fajnych, nowych kart (które spokojnie można by tez dorzucić do "starej trylogii"), ale to trochę za mało żeby to kupić.

Wylatuje z wishlisty.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Oooo... :( no to smutna wiadomość...
Zobaczymy czy inni też tak ocenią, to i może z mojej wish-listy wyskoczy i wskoczy na try-listę :P
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8775
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

costi pisze:Mechanika jest sucha, nieciekawa, a cały ten element sprawia wrażenie doklejonego na siłę.
Czyli dokładnie tak jak przewidywałem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Curiosity pisze:
costi pisze:Mechanika jest sucha, nieciekawa, a cały ten element sprawia wrażenie doklejonego na siłę.
Czyli dokładnie tak jak przewidywałem.
To fakt, przewidywałeś... na Świętego Hieronima jest dysc albo go ni ma. :mrgreen:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Po jednej opinii po konwentowej rozgrywce nie ma co wyrokować o czymkolwiek.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Biorąc pod uwagę, że opinie kilku grających osób są zbieżne, to jednak warto wziąć je pod uwagę. Przy czym z trzema negatywnie wypowiadającymi się osobami grałam nie raz, wiem, że dobrze znają grę i mogę polegać na ich opinii.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Żałuję, że nie zagrałam sama na Polconie, żeby móc się wypowiedzieć. Ale pewnie niezależnie od konwentowych doświadczeń i tak kupiłabym ten dodatek, żeby przetestować go dokładniej i dla pewności poszukać tego, co autor uznał w nim za ciekawe.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Ja zaczynam mieć wrażenie, że autor nic ciekawego w nim nie widzi, skoro tak ciągle przesuwa datę premiery :twisted:
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Autor przekonująco wytłumaczył przyczyny opóźnienia (a raczej przesuwającej się daty premiery):
There were three issues behind the slowdown:

First, the artists weren't available for almost a year (they are free lancers and very good, so they are often booked up). So, I shelved the project and worked on other projects (I have to pay my rent). Jay, to his credit, fixed this eventually by offering a retainer to the artists to ensure that some of his projects are always at the top of their queue (they still do work for other publishers). This is why a lot of long delayed RGG projects (such as Arctic Scavengers) have been coming out in recent months.

Second, when the artists were ready, I was busy on other projects for other publishers (that happens; I'm a free-lancer, not a RGG employee).

Third, I thought the orb game was mostly done (needing only fine tuning) when I shelved the project. Well, that turned out to be true only if players were playing reasonably constructively. When I dusted off the orb game and played it with some destructive players, it was clear that it had issues. So, I had to rework it. These are the "rules changes" that Jay is alluding to.

My mistakes were: A) First, ever mentioning AA on BGG. Even though I was very cautious in giving out any sort of time-frame (and this was before I found out that the artists were completely booked up), people took this as a scheduled product and started complaining when it didn't appear (often based on dates that were just wishful thinking by them). Later, after RGG did announce dates, these complaints became legitimate. B) Second, when I returned to the project, Jay asked me for an estimate and I gave him one thinking that the orb game was mostly done. This led Jay to give out dates that didn't turn out to be accurate. That's definitely my fault. Sorry. I'm human and made a mistake.
http://www.boardgamegeek.com/thread/102 ... ber/page/1
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

Znowu problem z rozchwytywanymi przez wszystkich grafikami :roll: Widocznie za mało ich jest na świecie. Trzeba było samemu takim zostać i zarabiać teraz kokosy :evil:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: clearview »

Niestety muszę przyłączyć się do negatywnych opinii o dodatku. Sam niewiele wnosi do gry, a ponieważ nie chodzi z innymi (świetnymi) dodatkami, to wręcz ją zubaża.

Grupa osób grająca przed nami również nie była zachwycona.
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
ODPOWIEDZ