Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrek007r »

Witam

Jedna rzecz nie daje mi spokoju:
Podczas gry we dwie osoby licytuje się dwójkę bogów, a jest to opisane w instrukcji w ten sposób że gracz MUSI licytować dwóch (mając 2 pionki jest to oczywista oczywistość) no chyba że apollo nie jest traktowany jako bóg i trzeba w pierwszej kolejności licytować bogów na kafelkach a a apolla jak już nie ma innej opcji.
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: michasm »

piotrek007r pisze:Witam

Jedna rzecz nie daje mi spokoju:
Podczas gry we dwie osoby licytuje się dwójkę bogów, a jest to opisane w instrukcji w ten sposób że gracz MUSI licytować dwóch (mając 2 pionki jest to oczywista oczywistość) no chyba że apollo nie jest traktowany jako bóg i trzeba w pierwszej kolejności licytować bogów na kafelkach a a apolla jak już nie ma innej opcji.
Możesz nawet 2 pionki postawić na apollonie. W sytuacji, gdzie nie masz kasy nie masz innego wyjścia, więc nie może to być zabronione. Licytacjaprzebiega w dowolny ssposób. Możesz nawet przebijać sam siebie. Możesz zająć też 2 bogów innych niż apollon.
Nie do końca rozumiem Twoje pytanie, ale mam nadzieję, że podałem odpowiedź.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: farmer »

Apollo jest raktowany jak bóg.

W słówku MUSI chodzi tylko o to, że każdy z graczy musi użyć obu pionków licytacji. Ot tyle.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrek007r »

Chodziło o to że jak zagraliśmy ostatnio, to w pierwszych turach zawsze się pchałem na apolla jako na pierwszego boga a jako że apollo był ostatni i moja przeciwniczka nie ustawiała się za mną, to w następnej turze byłem znowu pierwszy i powtarzałem zagranie. Przez to interakcja podczas licytacji z pozostałymi bogami była słaba i niewiele się działo, dopiero potem się rozkręciło.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: sqb1978 »

W 3 rundy bym Ci wyspę skarbów z rożkami zajął :) u nas tak gramy i nikt nie idzie na Apolla jeśli ma inne opcje.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: farmer »

Faktycznie, ustawianie się ciągle na Apolla brzmi słabo.
Pochwal się, czy przeciwniczka wykorzystała Twoją bierność na planszy?
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrek007r »

sqb1978 pisze:W 3 rundy bym Ci wyspę skarbów z rożkami zajął :) u nas tak gramy i nikt nie idzie na Apolla jeśli ma inne opcje.
Pamiętaj że we dwójkę jest jeszcze jeden pionek wolny;) i nie dałbym ci tak łatwo się ograć zwłaszcza mając więcej kasy niż ty (ty wydajesz na dwie licytacje ja na jedną a z drugiej jeszcze dosteję kase) Jak gramy we 3+ Apollo to ostateczność, we dwie osoby to kompletnie co innego
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: farmer »

O jakim jednym dodatkowym pionku mowa?

Jeśli stawiasz jednego swojego pionka na Apollu, tylko jednym walcząc o "prawdziwych" bogów, oddajesz dwóch pozostałych bogów za friko przeciwnikowi.
Dzięki "dwu-bogowości", przeciwnik może w jednym ruchu (Posejdon-Ares) skorzystać z prezentu jaki Mu przyszykowałeś (wyspa z rogami), a przy okazji tanim kosztem nazbierać kapłanów i filozofów.

Nie twierdzę, że Apollo to zła opcja. Jednak zamiast ustawianie się na Apollu zamiast wstępnej eksploracji wydaje mi się taktyką dość krótkowzroczną, jeśli nie samobójczą...
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: sqb1978 »

piotrek007r pisze:
sqb1978 pisze:W 3 rundy bym Ci wyspę skarbów z rożkami zajął :) u nas tak gramy i nikt nie idzie na Apolla jeśli ma inne opcje.
Pamiętaj że we dwójkę jest jeszcze jeden pionek wolny;) i nie dałbym ci tak łatwo się ograć zwłaszcza mając więcej kasy niż ty (ty wydajesz na dwie licytacje ja na jedną a z drugiej jeszcze dosteję kase) Jak gramy we 3+ Apollo to ostateczność, we dwie osoby to kompletnie co innego
A spoko, nie wiedziałem, że chodzi o 1v1 :)
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Grając 1 vs 1 i od razu układając jedną z kolumn na Apollu tracisz możliwość przebijania samego siebie. Wtedy albo masz Apolla + najsłabszego z 3 pozostałych bogów albo wypruwasz się z takiej ilości kasy, że przeciwnik Cię nie przebija tylko bierze 2 pozostałych po taniości. Róg jest przydatny, ale podobną wartość ma kapłan / dobrze ustawiony statek / wyspa na uboczu z 1 rożkiem. Ja licytuję Apolla prawie tylko wtedy gdy stłamszą mnie do 1 wyspy i próbuję się podnieść przed kolejnym Hadesem.
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Jeśli ktoś za pomocą pałacu na górze olimp ustawi bogów w takiej kolejności od góry: Hades , Kronos, reszta to jaki bonus ma wyznawca Kronosa? Nekropolię , Tytana czy nic? Wg instrukcji : Bonus Gracz otrzymuje darmową budowlę, wybraną przez siebie spośród budowli oferowanych przez bogów leżących nad Kronosem na planszy ofiarowania. To oznacza, że gracz ma tym większy wybór, im bliżej Apolla znajduje się Kronos! Jeśli Kronos znajduje się na pierwszym miejscu, gracz otrzymuje darmowego Tytana (zamiast budynku).
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: prorock »

Zgodnie z instrukcją możliwe jest (za pomocą Zeusa) przejrzenie całej talii potworów (1JZ na kartę) np. w poszukiwaniu Pegaza, który jak dla mnie jest ZBYT mocny. Oczywiście zakładam, że gracz ma sporo złota. Nienawidzę tej zasady ;)
Czy dodatki coś tutaj zmieniają?
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrek007r »

prorock pisze:Zgodnie z instrukcją możliwe jest (za pomocą Zeusa) przejrzenie całej talii potworów (1JZ na kartę) np. w poszukiwaniu Pegaza, który jak dla mnie jest ZBYT mocny. Oczywiście zakładam, że gracz ma sporo złota. Nienawidzę tej zasady ;)
Czy dodatki coś tutaj zmieniają?
Zeus nie ma takiej zdolności, jakiś mityczny stwór miał taką zdolność ale nie pamiętam jego nazwy.

Natomiast cecha specjalna Zeusa to wylosowanie kolejnego stwora ze stosu i zastąpienie nim stwora aktualnie znajdującego się na torze mitycznych stworów, wskazanego przez gracza.
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: prorock »

No właśnie, i mogę podmienić stwory n razy, np. w celu znalezienia bardzo silnego Pegaza.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

W Hadesie dochodzą bohaterowie, których nie można mielić Zeusem - potrafią napsuć krwi poszukiwaczowi Pegaza/Chimery. Takie wyszukiwanie Pegaza jest bardzo mocne i trzeba na to uważać jak ktoś może sobie na to pozwolić, ale zdobycie kluczowej wyspy w ten sposób jest bardzo trudne i kosztowne - kto pozwoli licytować za niską stawkę Zeusa graczowi, który ma wielki oddział i kasę a żadnych statków?
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrek007r »

Teoretycznie tak.
Jednak w praktyce, wylicytowanie Zeusa wiąże się z dużym wydatkiem bo wszyscy się przeważnie o niego biją. Jak już wylicytujesz Zeusa to musisz liczyć na fart że dostaniesz pegaza zanim ci się skończy kasa i o ile pegaz wcześniej nie został użyty.

Z tego co pamiętam te zagranie u nas jeszcze ani razu chyba nie przeszło:)
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: prorock »

Czyli jak zwykle wszystko zależy od tego czy współgracze są na poziomie :)
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: prorock »

Przy okazji pochwalę się jednym posunięciem, mam nadzieję zgodnym z zasadami. Ostatnio użyłem polifema aby odpowiednio przesunąć swoj statek i dzięki temu mogłem zaatakować wyspę do której wcześniej nie miałem dostępu. Współgracze nie byli zachwyceni ;)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: sqb1978 »

Szacun! ja raz wrzuciłem 2 trójki pod rząd ;)
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: prorock »

Szok, mi to się nigdy nie udało :)
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: _juri »

piotrek007r pisze:
prorock pisze:Zgodnie z instrukcją możliwe jest (za pomocą Zeusa) przejrzenie całej talii potworów (1JZ na kartę) np. w poszukiwaniu Pegaza, który jak dla mnie jest ZBYT mocny. Oczywiście zakładam, że gracz ma sporo złota. Nienawidzę tej zasady ;)
Czy dodatki coś tutaj zmieniają?
Zeus nie ma takiej zdolności, jakiś mityczny stwór miał taką zdolność ale nie pamiętam jego nazwy.

Natomiast cecha specjalna Zeusa to wylosowanie kolejnego stwora ze stosu i zastąpienie nim stwora aktualnie znajdującego się na torze mitycznych stworów, wskazanego przez gracza.
Zeus pozwala na podmianę jednego z odkrytych potworów na pierwszego z góry talii i możesz to robić zgodnie z zasadami tak długo aż ci się kasa nie skończy.
Chimera pozwala przejrzeć cały stos potworów odrzuconych i wybrać jednego z nich. Przy czym teoretycznie mając miliony monet możesz doprowadzić Zeusem do skończenia talii potworów i ponownego przetasowania jej i poszukiwania już w pełnej talii danego potwora.

OT W Cykladach kostki mnie nie lubią, przegrywanie bitw 5v3 i 4v2 w moim przypadku to norma... Nie wiem czy w jednej całej partii udało mi się rzucić aż dwie 3 :evil:
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

prorock pisze:Zgodnie z instrukcją możliwe jest (za pomocą Zeusa) przejrzenie całej talii potworów (1JZ na kartę) np. w poszukiwaniu Pegaza, który jak dla mnie jest ZBYT mocny. Oczywiście zakładam, że gracz ma sporo złota. Nienawidzę tej zasady ;)
Czy dodatki coś tutaj zmieniają?
Właśnie dodatki to zmieniają - w każdym dochodzi coś czego Zeus zmielić nie może:
Hades - 6 bohaterów (dodaje jeszcze 4-5 stworków które mielić można)
C3K - 7 egipskich najemników
Tytani - 5 boskich artefaktów
Jak wsypiesz to wszystko do podstawowej talii potworów to Zeus za długo nie pomieli. Dodatkowo na te nie dające się zmielić karty nie ma zniżek z Zeusowych świątyni.
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Cyklady: Tytani

Post autor: piotrek_szczecin »

Witam serdecznie.
Po pierwszej rozgrywce w Tytanów nasunęło się kilka pytań.

1. W trakcie rozstawiania sił na mapie jeden z graczy wybrał 2 terytoria- sugerował się on lakalizacją, nie zwrócił jednak uwagi na znaczniki dobrobytu. W następnej turze nie miał JZ. Ogólnie to inni gracze też mieli chyba max. 2 JZ z dobrobytu więc b.słabo. Jak to zmienić? Graliśmy źle? Wiadomo, że zawodnik zrobił błąd taktyczny przez który praktycznie przez całą rozgrywkę odstawał od reszty.

2. Jeżeli przesuwam swoich tytanów z wojskami zajmując kolejne terytoria (lub przez nie tylko przechodząc) zostawiam na nich swoje znaczniki własności wyspy i pobieram z nich dochód ? Czy zbieram kasę za wyspy na których mam wojska? Gracz który przechodził przez kolejne tereny w następnej rozgrywce miał chyba z 10 JZ z dobrobytu.

3. Czy na wyspie z 3 dobrobytami można stawiać ARTEFAKT : Duży róg obfitości?. Dzięki temu zagraniu wiadomo było kto wygra gre :D

4. Czy próbował ktoś przedłużać rozgrywkę poprzez wprowadzenie zasady, że do zwycięstwa potrzebna jest liczba 3 lub 4 metropollii?
Pytam bo, pierwsza rozgrywka w tytanów skończyła się bardzo szybko.

Wygrał gracz który w fazie rozstawiania wybrał apolla, następnie w następnym ruchu wybrał Aresa (bo miał najwięcej kasy) rozstawił wojska, zajął wyspę z 3 dobrobytami, później pojawił się artefakt który dawał 6 JZ. I dalej było już wygrywanie każdych licytacji i zajmowanie terenów Aresem lub tytanami. Nie mieliśmy żadnych szans.

Dziękuję za odpowiedzi ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: misioooo »

IMO:
1. Cóż... Jego błąd... Nikt nie zabronil zajac mu innych terenow (z rogami). Sposob na to? Pomyslec zanim się wybierze startowe lokacje.
2. Jak dla mnie nie - musisz zakonczyc ruch na polu X. W nastepnej kolejce opuszczajc to pole zostawiasz znacznik przynaleznosci. Samo przechodzenie nie jest podbojem (logicznie i tematycznie - armia potrzebuje ciut czasu na zdobycie terenu wiec musi sie tam zatrzymac, rozbic oboz, podbic i dopiero po czasie - czyt. w nastepnej kolejce - ruszyc dalej).
3. Nie wypowiem sie.
4. Po co? Cyklady to gra tak do godzinki. Jak gracze zle graja, a ktorys to widzi i wykorzystuje to 30min moze. To nie jest Twilight Imperium na wielogodzinna rozgrywke ;)


Mozna graczowi odbic artefakt, zdobyc jego dobre lokalizacje ALBO po prostu... Miec jedna swoja metropolie i druga mu podbic...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
timon104
Posty: 15
Rejestracja: 06 kwie 2014, 22:49
Lokalizacja: Katowice

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: timon104 »

Witam, mam parę pytanek dotyczących rozgrywki.
1. Gdy przeciwnik zajmuje jakąś moją wyspę i są na niej rogi obfitości, to czy rogi zostają na tej przejętej wyspie i dają przeciwnikowi profit?
2. Kiedy za pomocą Sfinksa sprzedam swoją jedyną jednostkę na wyspie, to tracę tą wyspę?
3. W swojej turze ile można kupić Stworów? Mogę kupić np. 2 albo wszystkie 3 jeżeli mnie na to stać?
4. Ile działają "figurkowe" stwory (oprócz Krakena)? W instrukcji jest napisane, że "do Twojej następnej tury". Czyli do mojego wykonywania akcji w następnym cyklu?
ODPOWIEDZ